Liechtenstein ciekawostki

Liechtenstein ciekawostki

Ciekawostki o Liechtensteinie

Liechtenstein ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, ile kosztuje wynajęcie całego kraju na dobę oraz dlaczego nie posiada on w ogóle armii.

1. Liechtenstein to niewielkie państwo górskie leżące w zachodniej części Europy pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Jego stolicą jest drugie co do wielkości miasto Vaduz.

2. Walutą tego kraju jest frank szwajcarski.

3. Pod względem zajmowanej powierzchni, Liechtenstein jest ponad 2000 razy mniejszy od Polski.

4. Najwyższy szczyt tego kraju mieści się na granicy ze Szwajcarią i jest nim wznoszący się na wysokość 2599 metrów n.p.m. Grauspitz.

5. Flaga Liechtensteinu będąca w kształcie prostokąta składa sie z dwóch poziomych pasów w kolorach: niebieskim oraz czerwonym. W lewym górnym rogu znajduje się złota korona z krzyżem. Barwy tego kraju pochodzą już z XVIII wieku i były używane na dworze księcia Józefa Wacława.
Oficjalnie funkcjonuje od 5 października 1921 roku, zaś w czerwcu 1937 roku dodano złotą koronę w celu odróżnienia tej flagi od barw narodowych Haiti.

6. Oficjalnym językiem jest niemiecki.

Liechtenstein

Liechtenstein ciekawostki

1. Kraj ten nie posiada własnej armii, gwarantem bezpieczeństwa jego granic jest wojsko szwajcarskie.

2. Mimo niewielkich rozmiarów jako kraj, Liechtenstein eksportuje największą ilość sztucznych szczęk na świecie. Potentatem w tej dziedzinie jest przedsiębiorstwo Ivoclar Vivadent, które co roku wypuszcza 60 milionów zapasowych zębów. Sprzedawane są one w 10 000 różnych kształtach i odcieniach. Firma posiada swoje siedziby w 120 krajach.

3. Liechtenstein ze względu na wysokość podatków (jedne z najniższych na świecie) stał się rajem podatkowym dla licznych przedsiębiorców. Łącznie zarejestrowanych jest tam dwukrotnie więcej firm niż mieszkańców całego kraju.

4. W wyniku przeprowadzonego referendum w marcu 2003 roku, obywatele tego kraju opowiedzieli się za całkowitym przekazaniu władzy w ręce księcia. Jan Adam II może samodzielnie powoływać i odwoływać rząd. To jedyny europejski kraj, w którym panuje monarchia absolutna.

5. Książę Jan Adam II to spoko gość! Każdy turysta odwiedzający jego kraj może odwiedzić jego prywatne winiarnie i spróbować jego wina. To nie koniec! Każdy mieszkaniec tego kraju co roku otrzymuje zaproszenie na imprezę urodzinową księcia.

6. Liechtenstein to jedyne na świecie państwo, które można... wynająć. Wynajęcie Liechtensteinu na jedną dobę kosztuje 70 tysięcy dolarów (około 195 tysięcy złotych). Po dokonaniu transakcji otrzymujemy luksusowe zakwaterowanie dla 150 osób, możliwość ustawiania spersonalizowanych znaków drogowych oraz wprowadzenie do obiegu tymczasowej waluty. W momencie rozpoczęcia "doby hotelowej" najemcy wręczane są symboliczne klucze do kraju.
Pomysł na taką atrakcję turystyczną zrodził się w 2010 roku, gdy Snoop Dogg próbował wynająć cały kraj do nagrania teledysku. Władze początkowo odmówiły raperowi, jednak po dłuższej debacie postanowili wprowadzić ofertę na wynajęcie ich kraju.

7. Honorowym obywatelem Liechtensteinu jest papież Jan Paweł II.

8. Kraj ten należy do grupy pięciu państw - Andora, Monako, San Marino i Watykan - nieposiadających lotniska na swoim terenie.

9. Ostatnie zabójstwo dokonane na terenie tego kraju miało miejsce w 1997 roku. Jego mieszkańcy czują się na tyle bezpiecznie, iż na co dzień nie zamykają swoich domów.

10. Obecnie Liechtenstein nie posiada własnej armii, jednak w przeszłości sytuacja była inna. Ostatnia konfrontacja militarna tego kraju miała miejsce w 1866 roku, na pole bitwy zostało wysłanych 80 żołnierzy. Szczęśliwie dla nich żaden z nich nie odniósł większych obrażeń. Co więcej, powiększyła się liczebność armii, gdyż postanowił do niej dołączyć Włoch.

Liechtenstein ciekawostki - góry w Gaflei

Liechtenstein ciekawostki - góry w Gaflei

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa