Anglia ciekawostki

Anglia ciekawostki

Ciekawostki o Anglii

Anglia ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten kraj, dlaczego można zostać uznanym za zdrajcę wysyłając list oraz gdzie znajduje się jeden z najstarszych pubów na świecie.

1. Anglia to jedno z państw wchodzących w skład Wielkiej Brytanii. Utworzone zostało 1 stycznia 1801 roku, natomiast jego stolicą jest Londyn.

2. Na terenie tego kraju, jak i całej Wielkiej Brytanii obowiązującą walutą jest funt szterling, potocznie nazywany funtem brytyjskim. Waluta ta, ze względu na swoją nazwę bywała mylona z jednostką wagi. Celem ich rozróżnienia dodawano do jej nazwy słowo szterling.
Wszystkie banknoty będące aktualnie w obiegu posiadają na awersie wizerunek królowej Elżbiety II.
Co ciekawe, niektóre banki mające swoją siedzibę w Szkocji oraz Irlandii Północnej emitują swoje własne banknoty. Nie są one jednak oficjalnym środkiem płatniczym, a jedynie czymś w rodzaju weksla. Banknoty te nie są honorowane jako legalny środek płatniczy w Anglii oraz Walii.

3. W linii prostej Warszawę ze stolicą Anglii dzieli 1451 km. Dystans ten najszybciej można pokonać samolotem, podróż samochodem jest także możliwa i zajmuje około 16 godzin.

4. Pod względem zajmowanej powierzchni kraj ten jest 2.4 raz mniejszy od Polski. Co ciekawe, Anglia jest prawie 60 razy mniejsza od Australii, jednak ma blisko trzykrotnie większą populację.

5. W sierpniu 2003 roku odnotowano najwyższą temperaturę - 38.5°C.

6. Scafell Pike to najwyższy szczyt w Anglii. Leżący w paśmie Southern Fells w Krainie Jezior szczyt wznosi się na wysokość 978 metrów n.p.m. Z tym wynikiem Scafell Pike plasuje się na trzynastym miejscu pod względem wysokości na terenie Wysp Brytyjskich.

7. Angielska flaga przedstawia czerwony krzyż świętego Jerzego na białym tle. Zgodnie z legendą pochodzącą z XII wieku, święty Jerzy zaraz po zabiciu smoka, zamoczył swój miecz w jego krwi i narysował krzyż.

Anglia

Ciekawostki o Anglii

1. Instalację pierwszego bankomatu dokonano 27 czerwca 1967 roku w północnym Londynie. Powstał on z inicjatywy banku Barcley i umieszczony na jego ścianie. Historycznej wypłaty pieniędzy dokonał brytyjski aktor komediowy Reg Varney.

2. Przez prawie trzysta lat oficjalnym językiem w Anglii był francuski. Trwało to w latach od 1066 do 1362.

3. Pierwsza angielska książka telefoniczna powstała w 1880 roku i zawierała jedynie 25 kontaktów.

4. W 1894 roku magazyn The Times zakładał, że do 1950 roku Londyn zostanie przykryty warstwą końskich odchodów. Ich głębokość miała sięgać nawet 3 metrów. Przeczytaj także ciekawostki o Londynie.

5. Jeśli planujesz nadać list z Anglii powinieneś uważać, jaki znaczek naklejasz oraz jak to robisz. Jeśli przedstawia on wizerunek Królowej i nakleisz go do góry nogami, to możesz zostać uznany za zdrajcę.

6. Podczas trwania I Wojny Światowej angielscy szpiedzy opracowali specjalny niewidzialny atrament. Do jego stworzenia wykorzystywali spermę.

7. Królowa Elżbieta jest daleką kuzynką Włada III Palownika - znanego jako Hrabia Drakula.

8. Pochówek króla Wilhelma Zdobywcy był dość problematyczny. Początkowo został on opóźniony ze względu na protest mieszkańca odnośnie miejsca pochowania zwłok, później zaś grobowiec, w którym miały zostać złożone zwłoki okazał się za mały. Próbowano je wepchnąć na siłę, jednak w pewnym momencie brzuch Króla wybuchł.

9. W jakimkolwiek miejscu w Anglii byś się nie znalazł, morze znajduje się maksymalne 120 kilometrów od Ciebie.

10. W 1896 roku miała miejsca najkrótsza wojna w historii Anglii. Zanzibar skapitulował po 38 minutach od jej rozpoczęcia.

11. Przed wybudowaniem Pałacu Buckingham w 1702 roku na jego miejscu funkcjonował dom publiczny.

12. Król Anglii panujący w latach 1172 do 1199 roku Ryszard I Lwie Serce nigdy nie nauczył się mówić po angielsku. Okres jego urzędowania był dość kontrowersyjny - do swego królestwa podchodził jako źródła dochodów na pokrycie kosztów swoich wojen.

13. Norland College w Bath to szkoła dla przyszłych opiekunek. Panuje tam ogromna selekcja, a dostanie na zajęcia graniczy z cudem. Przyszłe opiekunki, które znajdą się w gronie szczęśliwie wybranych osób mają zapewnioną pracę - to właśnie tutaj szkoli się nianie dla sławnych i bogatych rodzin.

14. W 2015 roku policja z hrabstwa Leicestershire testowała nową metodę, która miała przynieść dodatkowe oszczędności. Przez równe trzy miesiące policja ignorowała zgłoszenia w sprawie włamań do domów o numerach nieparzystych. Odwrotnie było w przypadku numerów parzystych. Jak można się domyślić zrezygnowano z tego rozwiązania na skutek protestów mieszkańców.

15. Znany na całym świecie fizyk Sir Isaac Newton był członkiem Parlamentu Brytyjskiego. Nie był on jednak zbyt aktywnym politykiem - jego jedyne wystąpienie miało dotyczyć zbyt niskiej temperatury na sali obrad i żądania, aby zamknięto okno.

Anglia ciekawe miejsca

1. Każdy wielbiciel złotego trunku będąc w Nottngham powinien odwiedzić Ye Olde Trip to Jerusalem, czyli najstarszy pub w Anglii. A właściwie jeden z 20, który rości sobie prawa do tego tytułu. Napis znajdujący się na budynku, dumnie ogłasza datę powstania tego miejsca - 1189 rok. Nie istnieją jednak żadne dowody na potwierdzenie tej tezy, natomiast sam budynek ma około trzystu lat.
Istnieje jednak pewna legenda, która może potwierdzić datę powstania oraz wyjaśnia nazwę tego miejsca. W XII wieku podczas krucjaty do Ziemi Świętej rycerze, którzy udali się do Jeruzalem na wezwanie króla Ryszarda I, zatrzymali się właśnie w tym miejscu, aby skosztować piwa. Niektóre wersje mówią, iż miał tu pić nawet sam król.

2. W Wiltshire znajduje się największy w Europie i jeden z najwyższych na świecie kopiec wykonany przez człowieka. Powstały ponad 4500 lat temu Silbury Hill wznosi się na 40 metrów i ma 167 metrów średnicy.

3. Wiele osób żyje w błędzie w sprawie Big Bena - to nie jest nazwa zegara, ale znajdującego się wewnątrz 13 tonowego dzwonu.

4. Tower Bridge to najsłynniejszy most w Londynie. Został wybudowany z końcem XIX wieku.

5. The Shard to najwyższy budynek w Anglii. Konstrukcja ma 309,6 m wysokości. Uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło 5 lipca 2012 roku.

Wielka Brytania ciekawostki

1. W porównaniu do innych mieszkańców naszego kontynentu Anglicy wypijają 22 razy więcej herbaty. Ich drugim najbardziej ulubionym napojem jest cydr.

2. Anglicy borykają się z otyłością - szacuje się, że prawie 23% mieszkańców tego kraju jest otyłych. W tej kategorii Anglicy zajmują pierwsze miejsce wśród innych europejskich krajów.

3. W XIX wieku co czwarta kobieta nosiła imię Mary.

4. Angielski odpowiednik Jana Kowalskiego, to John Doe.

A czy Ty znasz jeszcze jakieś ciekawostki o Anglii? Podziel się nimi w komentarzu!

Anglia Ciekawostki - Millennium Bridge w Londynie

Anglia Ciekawostki - Millennium Bridge w Londynie

Ciekawostki o Anglii - wizytówka Londynu

Ciekawostki o Anglii - wizytówka Londynu

Wielka Brytania ciekawostki - barwy narodowe

Wielka Brytania ciekawostki - barwy narodowe

Anglia ciekawostki - Tower Bridge wieczorową porą

Anglia ciekawostki - Tower Bridge wieczorową porą

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa