Holandia ciekawostki

Holandia ciekawostki

Ciekawostki o Holandii

Holandia ciekawostki - poznaj historię najdłuższej wojny na świecie wypowiedzianej przez Holendrów, co takiego niezwykłego dzieje się w miasteczku Hogewey oraz czym jest zjawisko tulipomanii.

1. Praktycznie każdy wie, że stolicą Holandii jest Amsterdam. Jednak nie każdy już wie, że Holandia posiada także drugą stolicę - jest nią Haga. Pierwsza z nich jest stolicą konstytucyjną, druga zaś administracyjną.

2. W holenderskich sklepach płatności dokonuje się w euro, które zostało wprowadzone w 2002 roku. Wcześniej jednostką monetarną był gulden holenderski, nazywany także florenem. Został on wprowadzony w XVII wieku i nadal jest używany na Arubie oraz Antylach Holenderskich.

3. Bezpośrednia odległością między stolicą naszego kraju, a Amsterdamem wynosi 1095 kilometrów. Odległość ta może zostać pokonana samochodem. Taka podróż zajmie ponad 11 godzin i wiąże się z przejechaniem 1192 przejechanych kilometrów. Możliwe jest także przejście tej trasy, jednak zajmie to równo dziesięć dni. Jak zwykle, najszybciej pokonać ten dystans można samolotem, co zajmie niecałe dwie godziny.

4. Kraj ten graniczy z trzema krajami: Belgią, Niemcami oraz Francją na wyspie San Marteen na Karaibach

5. Zgodnie z danymi z 2015 roku kraj ten zamieszkuje 16 911 887 osób. Sam Amsterdam zamieszkuje 801 200 osób.

6. Pod względem powierzchni kraj ten zajmuje 132. miejsce na świecie z wynikiem 41 526 km². Polska jest 7,5 raza większa od Holandii.

7. Holendrzy średnio żyją 81 lat.

2holandia-compressor.jpg

Holandia ciekawe historie

1. Holandia ciekawostki - historia z happyendem
Dwie holenderskie policjantki znalazły telefon komórkowy na ulicy, a aby odnaleźć jego właściciela, wpadły na dość nietypowy pomysł. Tym samym telefonem wykonały selfie i zamieściły zdjęcie na jego facebookowym profilu z następującą treścią:

"Mamy Twój telefon, został znaleziony na ulicy i jest zabezpieczony na posterunku przy Centralnym Dworcu w Amsterdamie. Odbierzesz go? Zawsze możesz zadzwonić do nas na Twój numer ;) Pozdrawiamy, Policja”.

Jak informuje policja, mężczyzna pojawił się na posterunku i otrzymał telefon z powrotem, policjantki natomiast otrzymały masę pochwał od internautów.

2. Na cmentarzu w niewielkim miasteczku Roermond znajduje się dość nietypowy grób chrześcijańskiego małżeństwa, któremu nie pozwolono spocząć na jednym cmentarzu. Kobieta była wyznania katolickiego, jej mąż zaś protestanckiego. Mężczyzna zmarły w 1880 roku został pochowany na protestanckim cmentarzu. Jego żona wiedząc, że z uwagi na inne wyznania nie będzie mogła spocząć obok niego, zrezygnowała z pochówku w grobie rodzinnym i postanowiła znaleźć się jak najbliżej męża. Podobnie jak dwa cmentarze, oddziela ich jedynie mur. Byli małżeństwem przez 42 lata, jednak ich miłość można podziwiać do dziś.

3. Podczas kampanii holenderskiej w 1940 roku, Holandia posiadała w swoim arsenale tylko jeden czołg. Holenderskie wojska nie mogły jednak wykorzystać jego siły w ofensywie, ponieważ utknął w błocie w drodze na front walki.

4. Każdego roku rodzina królewska przesyła do Kanady tysiąc cebulek tulipanów. Wszystko za pomoc Kanadyjczyków w trakcie II Wojny Światowej. Holenderska królowa Juliana z uwagi na agresję ze strony hitlerowskich Niemiec, została zmuszona do ucieczki ze swojego kraju. Wraz ze swoimi córkami udała się do Kanady, jednak przebywają na wygnaniu zaszła w ciążę, a 1943 urodziła kolejną córkę Margriet. Kanadyjska strona na czas porodu ustanowiła teren szpitala, jako eksterytorialny, co miało na celu zapewnienie nowo narodzonej księżniczce prawo do królewskiego tronu. W podzięce Królowa obdarowała Kanadyjczyków dwudziestoma tysiącami tulipanów, a rodzina królewska do dziś pamięta o tej historii.

Ciekawostki o Holendrach

1. Holandia ciekawostki - nietypowe miasteczko
Hogewey to na pozór zwykła malutka mieścina. Jak w każdej innej, również i tutaj znajduje się supermarket, bar, restauracja, parki oraz teatr. Zamieszkiwana jest przez 152 seniorów żyjących w 23 domach.  Mają oni wspólna cechę - każda osoba cierpli na Alzheimera, jedni w mniejszym inni w większym stopniu. Prowadzą oni normalny tryb życia, mogą korzystać z różnych udogodnień, które dostarcza miasto, jednak są pod stałą opieką personelu medycznego składającego się z 250 osób. Taki tryb zapewnia im większą swobodę niż pobyt w klasycznym domu opieki. Nie wszystkim ten pomysł przypadł do gustu, jego krytycy porównują rzeczywistość do tej z filmu "Truman Show", w którym główny bohater był pod stałą obserwacją 24 godziny na dobę.

2. Środa jest wyjątkowym dniem dla wszystkich uczniów i ich rodziców. Szkoły dostosowują środowy plan lekcji tak, aby dzieci wcześniej kończyły swoje zajęcia i mogły wrócić do domu. Podobne traktowanie spotyka pracujących rodziców, którzy wcześniej wracają do domu, aby móc więcej czasu spędzić ze swoimi pociechami.

3. Statystycznie Holendrzy są najwyższymi ludźmi na świecie. Średni wzrost dorosłej osoby to 185 cm. To dość spora zmiana dla Holendrów, około 100 lat temu średni wzrost mężczyzn dołączających do armii wynosił 157 cm.

4. Najprawdopodobniej nigdy wcześniej nie słyszałeś o tym zawodzie. Kargadoor w dosłownym tłumaczeniu "przesuwający wózek do przodu", to profesja wykonywany w Amsterdamie w pierwszej połowie XX wieku. Ludzie tej specjalności pomagali przepchnąć wózek z towarami przez uniesienia, łukowate mosty nad miejskimi kanałami przy użyciu liny.

Ciekawostki o Holandii - znak rozpoznawczy kraju tulipany

Ciekawostki o Holandii - znak rozpoznawczy kraju tulipany

Holandia ciekawe miejsca

1. Giethoorn to niewielka holenderska wieś położona w północnej części kraju. W jej starej części nie ma żadnych dróg, dlatego poruszanie się po niej za pomocą samochodu jest niemożliwe. Co więcej, dostać się do niej można jedynie pieszo, rowerem jadąc po specjalnie wyznaczonej ścieżce, bądź za pośrednictwem łódki płynąc po licznych kanałach. Giethoorn będące nazywane "Wenecją Północy", zostało założone około 1230 roku przez przybyszów z krajów śródziemnomorskich. Od 2015 roku mieścina ta stała się częścią popularnej na całym świecie gry Monopoly.

2. Niewidzialna kładka.
Na terenie XVII-wiecznych fortyfikacji w miejscowości Halsteren wybudowano "niewidzialną" kładkę dla pieszych. Kiedy przywrócono akwen wodny na tym obszarze, ograniczony został dostęp do jednego z budynków. Architekci zamiast wiszącego mostu, który negatywnie wpłynąłby na krajobraz, postanowili wtopić przejście w lustro wody. To przejście nazwano "mostem Mojżesza", przechodzący po nim ludzie idą środkiem wody.

3. Ukształtowanie terenu na holenderskiej ziemi jest raczej płaskie - średnia wysokość terenu wynosi 10 metrów nad poziomem morza. Jednak to właśnie tutaj znaleźć można znaleźć prawdziwy raj dla miłośników wspinaczki. W Groningen znajduje się wysoka na 37 metrów ścianka wspinaczkowa. Ścianka o nazwie Excalibur jest najwyższą na świecie. Kliknij po więcej informacji.

4. Holandia ciekawostki - Kościół Lego.
W ramach Festiwalu Grenswerk odbywającego się w Enschede w 2011 roku, wzniesiono specyficzny kościół zbudowany z klocków lego. Twórcy Abondantus Giganticus (nazwa kościoła) chcieli stworzyć miejsce, które będzie w stanie zgromadzić widzów festiwali. Przeznaczenie samego obiektu nie ograniczało się do nabożeństw - organizowano w nim koncerty, wystawy, czy inne wydarzenia kulturalne.

5. Holandia ciekawostki - Nietypowe przejście graniczne.
Baarle to miasteczko, w którym możesz znaleźć się w dwóch miejscach jednocześnie! Tak, to prawda i nie potrzeba do tego jakiś specjalnych umiejętności. Przez miasto przebiega ściśle określona granica (widoczna na ziemi) dzieląca je pomiędzy dwa kraje - jedna część należy do Belgii (Baarle-Hertog), druga zaś do Holandii (Baarle-Nassau). Granica przecina wiele domów na pół, a o tym do którego kraju należy decyduje położenie drzwi. Jeden dom stanowi wyjątek - linia dzieląca dwa kraje przebiega przez sam środek jego drzwi, a właściciel do dziś nie wyraził zgody na ich przestawienie.

6. Holandia ciekawostki - Dźwigowy hotel.
Z dość nietypowym noclegiem można się spotkać przy porcie w Harlingen, bo jak można nazwać pobyć 18 metrów nad ziemią w ekskluzywnym dźwigu? "Dźwigowy pokój" wyposażono w podwójne łóżko, fotele, klimatyzację, mini-bar oraz możliwość obrotu dźwigu. Koszt za jedną noc to jedyne 319 euro.

7. Keukenhof to jeden z najpiękniejszych parków na świecie oraz największych atrakcji Holandii. Tłumacząc z języka niderlandzkiego, nazwa tego parku to ogród kuchenny. Położony on jest w miejscowości Lisse, pomiędzy dwoma stolicami - Amsterdamem a Hagą. Co roku przyciąga on setki tysięcy turystów z całego świata, a od samego otwarcia w 1949 roku miało go odwiedzić aż 50 milionów osób. Taki wynik jest znakomitym osiągnięciem, zważając na fakt, że park jest otwarty jedynie przez 8 tygodni roku - począwszy od końca marca do połowy maja. Każdej wiosny na obszarze 32 hektarów rozkwita 7 milionów kwiatów cebulowatych - głównie tulipanów, ale także hiacyntów, krokusów oraz narcyzów.

Z czego słynie Holandia

1. Holandia ciekawostki - zjawisko tulipomanii
Tulipomania to zjawisko, które opanowało XVII-wieczną Holandię. Jej apogeum przypadło na lata 1636-37 i wiązało się z ogromnym wzrostem cen cebulek tulipanów oraz niezwykłej popularności tego kwiatu. Zdarzało się, że za tulipany wymieniano konia, ziemię, a nawet nieruchomości. Źródła podają, że w 1635 roku sprzedano 40 cebulek za 100 tysięcy guldenów (dla porównania za tona masła w tym okresie była wyceniania na 100 guldenów, natomiast 8 świń 240). Za najdroższą cebulkę Semper Augustus zapłacono 6000 guldenów. Ceny zaczęły spadać z końcem 1637 roku, zapanowała panika, a wiele osób trudniących się sprzedażą i hodowlą tulipanów zbankrutowało.

2. Połączenie gry w siatkówkę z trampoliną, to po prostu bossaball. Ta dyscyplina sportowa jest bardzo popularna w Holandii, głównie z uwagi na możliwości jakie niesie sama trampolina. Widzowie podziwiają efektowne wyskoki graczy na napompowanym balonie.

3. W Krommen leżącym 25 kilometrów od Amsterdamu powstała pierwsza na świecie ścieżka rowerowa wykonana z paneli słonecznych. Wyłożone je na 100-metrowym odcinku i zgodnie z wyliczeniami jest on w stanie dostarczyć zasilanie do trzech gospodarstw domowych. Sam pomysł spotkał się jednak ze sporą krytyką wśród wielu osób, którzy zarzucają mu niepraktyczność. Wszystko z uwagi na osadzający się na ścieżce brud zmniejszający możliwości gromadzenia energii. Według twórców w taki przypadku gromadzi się 30% energii mniej. Zgodnie z wyliczeniami cała inwestycja powinna się zwrócić po 20 latach, jednak gdyby wprowadzić te panele do masowej produkcji, ten okres skróciłby się o pięć lat. Szacuje się, że gdyby wszystkie drogi w Holandii zostały pokryte panelami słonecznymi, byłyby one w stanie dostarczyć energię dla każdego gospodarstwa na terytorium kraju.

4. Fierljeppen, znane również jako Polsstokverspringen, to tradycyjny holenderski sport, w którym sportowcy przy pomocy tyczki starają się pokonać jak najdłuższy dystans, przeskakując nad kanałem. Skok składa się praktycznie z czterech etapów. Na początku zawodnik rozbiega się z odległości około 30 metrów od tyczki po specjalnej rampie, następnie wskakuje na tyczkę i zaczyna się po niej wspinać na sam wierzchołek. Tyczka wraz ze wspinającym się zawodnikiem zaczyna przechylać się ku powierzchni ziemi. Etapem końcowym jest zeskok atlety na piasek. https://www.youtube.com/watch?v=YP32iWoqjnQ

5. Holenderski hymn Wilhelmus van Nassouwe jest najstarszym w Europie oraz jednym z najstarszych na świecie. Tekst powstał pomiędzy 1568 a 1572 rokiem na cześć Wilhelma Orańskiego. Prawdopodobnym autorem jest Philips van Marnix. Pomimo wczesnego powstania tekstu i melodii, oficjalnie jako hymn narodowy został uznany dopiero w 1932 roku.

6. 30 marca 1651 roku holenderski admirał Maartena Trompa rozpoczął jedną z najdłuższych wojen na świecie. Drugą stroną konfliktu były wyspy Scilly znajdujące się na zachód od wybrzeża Kornwalii. Wojna trwająca 335 lat jest najłagodniejszą w historii - nie pochłonęła ani jednej ofiary, co więcej w trakcie jej trwania nie padł nawet jeden strzał. Historycy zastanawiają się czy w ogóle admirał Tromp miał prawo wypowiedzieć wojnę oraz podają w wątpliwość jej zakończenie, czy przypadkiem nie przerwał jej traktat pokojowy z 1654 roku. Pomimo tych wątpliwości, przewodniczący rady samorządowej wysp Scilly Roy Duncan, zwrócił się z prośbą do strony holenderskiej o podpisanie pokoju. Ostatecznie podpisano traktat kończący wojne 17 kwietnia 1986 roku.

Ciekawostki o Holandii

1. Bardzo dobrze rozwinięty w Holandii jest transport lądowy. Szacuje się, że gdyby wszystkie zarejestrowane ciężarówki ustawić jedna po drugiej na holenderskich drogach, nie byłyby one w stanie ich pomieścić.

2. Pierwsze metro w Holandii uruchomiono w Rotterdamie 9 lutego 1968 roku.

Jeśli spodobał Ci się artykuł Holandia ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.

Holandia ciekawostki - drugi z symboli rowery

Holandia ciekawostki - drugi z symboli rowery

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa