Mołdawia - ciekawostki, informacje, fakty

Mołdawia - ciekawostki, informacje, fakty

Mołdawia ciekawostki

Dowiedz się z czego słynie Mołdawia, dlaczego wino w tym kraju nie jest uznawane za alkohol oraz co takiego znajduje się w mieście Cricova. Mołdawia ciekawostki, czyli fakty, o których nie miałeś pojęcia.

1. Mołdawia odzyskała niepodległość od ZSRR 27 sierpnia 1991 roku.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni jest 9,2 raza mniejsza od Polski.

3. Dealul Bălănesti to najwyższy szczyt Mołdawii. Wznosi się na 430 metrów n.p.m. Leży w zachodniej części kraju, w bliskim położeniu granicy z Rumunią.

4. Flaga Mołdawii w kształcie prostokąta składa się z trzech pionowych pasów. Od lewej strony są to pasy w kolorach: niebieskim, żółtym i czerwonym. W jej centralnej części umieszczono herb Mołdawii. Został on tam umieszczeniu w celu odróżnieniu od flagi rumuńskiej.

5. Polonia w tym kraju liczy około 8000 Polaków.

6. Dniestr jest najdłuższą rzeką przepływającą przez ten kraj.

7. Mołdawię zamieszkuje nieco ponad 4 miliony osób. W porównaniu z 1955 rokiem populacja tego kraju wzrosła o 1,4 miliona. Prognozy na przyszłość wskazują, ze do 2050 roku zmaleje ona o około 700 tysięcy osób.

Ciekawostki o Mołdawii

1. Mołdawia słynie z produkcji wyśmienitego wina. Zgodnie z decyzją władz, trunek ten oficjalnie został wykreślony z listy napojów alkoholowych. Obecnie jest on produktem spożywczym.

2. Na terenie tego kraju, a dokładnie w mieście Cricova znajduje się największa na świecie piwnica wypełniona z winami. Rozciąga się ona na ponad 100 km.

3. Mołdawianie zajmują 2. miejsce w rankingu ilości spożycia alkoholu. Dorosła osoba wypija średnia 16,8 litra czystego alkoholu. Wyprzedzają ich tylko Białorusini z wynikiem 17,5 litra.

4. Około 15% społeczeństwa zajmuje się zawodową produkcją wina. Każdego roku produkuje się tam 1,3 miliona hektolitrów wina. Za granicę eksportuje się blisko 68 milionów butelek rocznie.

5. Wyjątkowym ptakiem dla Mołdawian jest bocian. Symbolizuje on szczęście i zwycięstwo. Zgodnie z legendą to właśnie dzięki bocianom uratowano twierdzę w Sorokach. W momencie krytycznym ptaki dostarczyły żołnierzom winogrona. Dzięki temu mieli siły do dalszej walki. Obecnie wizerunek tego ptaka występuje na znaczkach pocztowych, czy etykietach na wino.

6. W wielu domach na ścianach wieszane są duże dywany.

7. Dzieci w szkołach oceniane są w 10-stopniowej skali.

8. Płaca minimalna w tym kraju wynosi 1900 mołdawskich lei (96 dolarów) w sektorze prywatnym i 1000 lei (50 dolarów) w sektorze publicznym. Tydzień pracowniczy trwa 40 godzin. Wartości te zostały przyjęte 1 maja 2015 roku.

9. Statystyczny Mołdawianin zarabia 780 zł miesięcznie (2015 r.).

10. Na terenie kraju znajduje się 7 lotnisk, z czego 5 posiada utwardzoną nawierzchnię.

Ciekawostki o Mołdawii

11. Pociągi poruszają się po torach o długości 1171 km.

12. Kierowcy mają do swojej dyspozycji 9352 km dróg, z czego 8835 km posiada utwardzoną nawierzchnię.

13. Ponad 20% społeczeństwa cierpi na nadwagę.

14. Najchłodniejszego dnia odnotowano temperaturę -35,5 stopnia Celsjusza w Bratuseni. Najwyższą temperaturę odnotowano w Falesti. Słupek rtęci wskazywał wówczas 42,4 stopni Celsjusza.

15. Pary mogą zawierać związki małżeńskie wraz z ukończeniem 16 roku życia.

16. Statystyczna kobieta w Mołdawii rodzi pierwsze dziecko w wieku 23,7 lat.

17. Najwyższy budynek kraju znajduje się w Chișinău. Budynek Romashka Tower wznosi się na 91 metrów i składa z 20 pięter. Wybudowano go w 1986 roku.

18. Polacy zostali zwolnieni z obowiązku wizowego. Wybierając się do Mołdawii można przebywać tam do 90 dni w celach turystycznych.

19. To najrzadziej odwiedzane przez turystów europejskie państwo.

20. Zespół O-Zone znany z utworu „Dragostea Din Tei” pochodzi z Mołdawii.

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa