Szwecja ciekawostki

Szwecja ciekawostki

Ciekawostki o Szwecji

Szwecja ciekawostki - dowiedz się z czego słynie. Dlaczego szwedzki rząd płaci uczniom szkół wyższych za uczęszczanie na zajęcia oraz z jakiego powodu Szwedzi nie mogą narzekać na brak słońca.

Nauka jest w cenie

Uczelnie wyższe na całym świecie posiadają specjalne programy stypendialne dla najlepszy studentów. Uczniowe otrzymują wówczas określoną sumę pieniędzy co miesiąc, semestr bądź rok. Wyjątek stanowią szkoły średnie w Szwecji. Każdy uczeń uczęszczający na zajęcia otrzymuje wynagrodzenie. Tak, wystarczy, że fizycznie pojawi się na wykładach. Zgodnie ze szwedzkim prawem, aby otrzymać stypendium należy spełnić trzy warunki:

  • ukończyć 16 lat (stypendium przyznawane jest do ukończenia 20 lat)
  • studiować dziennie
  • uczęszczać na wszystkie obowiązkowe zajęcia

Po spełnieniu tych "wymagań" państwo wypłaca 1050 SEK (152$) każdego miesiąca. Pieniądze do ukończenia 18 roku życia wędrują na konto rodziców. Stypendium przyznawane jest automatycznie. Składanie aplikacji nie jest konieczne. Do ich składania zmuszeni są jedynie obcokrajowcy uczących się w tym kraju.

A mówią, że tańczyć każdy może...

Czy zostałeś kiedykolwiek wyrzucony z klubu ze względu na swój taniec? Taka sytuacja jest możliwa w Szwecji. Każdy właściciel baru, restauracji, czy innego miejsca publicznego powinien starać się o uzyskanie "licencji do tańca". W przypadku gdy owej licencji nie posiada, a swoim gościom pozwoli tańczyć, może zostać ukarany grzywną. [Szwecja ciekawostki - źródło]

Szwecja ciekawostki - niby legalne, a jednak nie

Prostytucja w Szwecji jest legalna. Jednak jej celem nie może być osiągnięcie szeroko rozumianej przyjemności. Całościowo to raczej bez znaczenia, gdyż nielegalne jest korzystanie z usług prostytutek. Pozostaje postawić pytanie: co poeta miał na myśli?

Niezbyt przepracowany naród

Szwedzi pracują średnio 7 godzin dziennie w dni robocze. Co ciekawe w Goeteborgu rząd testuje innowacyjny pomysł skrócenia dnia pracowniczego do 6 godzin. Decyzję o tej zmianie wprowadzono wiosną 2014 roku. Była ona forsowana przez lewicową koalicję Partii Socjaldemokratycznej, Partii Zielonych oraz Partii Lewicy. Przez okres roku pracownicy będą otrzymywać wynagrodzenie na tym samym poziomie, jednak pracować krócej. Program ma sprawdzić, czy krótszy dzień pracy pomoże zwiększyć produktywność pracowników i zapewnić im wyższą jakość życia.

Szwecja ciekawostki - słów kilka o Loterii fotoradarowej

Jaką rolę pełnią fotoradary uliczne każdy wie. Jednak nie w Sztokholmie. Na jednej ulicy tego miasta postawiono fotoradar, który nie tylko wyłapuje kierowców przekraczających prędkość. Nagradza on także osoby jeżdżące zgodnie z przepisami.
Urządzenie fotografuje wszystkie jadące pojazdy. Te przekraczające prędkość karane są mandatem, pozostałe biorą udział w loterii. Wylosowany szczęśliwy pojazd może wygrać nawet 3000$. Nagrodę sponsorują osoby opłacające mandaty.

Jasne, czy ciemne plastry?

Jasne plastry stały się przedmiotem poważnego sporu i wywołały dyskusję w Szwecji. Wszystko za sprawą lewicowej działaczki Pauli Dahlberg. Jak donosi gazeta Fria Tider, na antenie państwowego radia Sveriges Radio oskarżyła szwedzkie apteki o rasizm. Wszystko za sprawą braku w aptekach innych plastrów niż tych w jasnym odcieniu. Ma być to dla niej kłopotliwe, gdyż nigdzie nie może znaleźć pasujących do jej skóry plastrów w ciemniejszym odcieniu. Polityczka nazwała ten fakt "codziennym rasizmem" i przywołała do tablicy Evę Fernvall. Rzeczniczka prasowa państwowych sieci aptek Apoteket przeprosiła wszystkich Szwedów. Przyznała, że powinni oni pomyśleć o tym pomyśleć wcześniej. Już niedługo w Szwecji będzie można znaleźć ciemne plastry. [2015]

To jednak nie wszystkie ciekawostki o Szwecji. Poznaj pozostałe fakty związane z tym krajem.

Szwecja - Domki w Fårö

Szwecja - Domki w Fårö

Szwecja ciekawostki

A stolica kraju to...

Nikt nie zostanie zaskoczony. Stolicą Szwecji jest oczywiście Sztokholm.

W jakiej walucie dokonamy płatności?

W tym kraju nadal można płacić rodzimą walutą Koroną szwedzka. W 1999 roku Szwecja zdecydowała się nie przyjmować Euro.

A gdyby tak wybrać się do Szwecji?

Warszawę oraz Sztokholm w linii prostej dzieli dystans 812 km. Gdyby ktoś chciał przejść ten dystans po lądzie, pokonałby odległość 3 062 km. Zajęłoby to około 622 godziny ciągłego marszu. To około 4.082.666 kroków do zrobienia.

Na granicy

Szwecja graniczy z trzema państwami: Norwegia, Finlandia oraz Danią.

Tak właściwie ilu jest tych Szwedów?

Szwecja zamieszkiwana jest przez 9,9 miliona osób. Od 1995 roku populacja wzrosła o 2,5 miliona. Prognoza na 2050 rok wskazuje, iż wzrośnie ona o 700 tysięcy osób.

Szwecja ciekawostki - duża, czy nieduża?

Szwecja jest trzecim największym krajem pod względem powierzchni w Unii Europejskiej.
Łączna powierzchnia 449 964 km² lokuje Szwecję na 55. miejscu w zbiorze wszystkich państw.

A w porównano do...

Porównując ten kraj do Polski, jest on 1,4 raza większy.

Członek w UE od

1 stycznia 1995 roku. Tego dnia Szwecja stała się jednym z członków Unii Europejskiej.

Jak długo żyje Szwed?

Średnio obywatele tego kraju żyją 81 lat.

Kuchnia szwedzka

Bycie otyłym surowo zabronione

Początkowo nie wiedzieliśmy, do której kategorii przypisać tę ciekawostkę. Poniekąd związana jest jedzeniem, poniekąd z prawem. Koniec, końców wylądowała w jedzeniu. W stolicy Szwecji nadal obowiązuje prawo, które określa otyłość oraz nadwagę jako wykroczenie.

Specyficzne święto

Surströmmingspremiären to jedno z najdziwniejszych szwedzkich świąt. W tłumaczeniu na język polski, jest to święto kiszonego śledzia. Przypada ono na trzeci czwartek sierpnia. To właśnie tego dnia otwierany jest nowy sezon sprzedawania, dostarczania oraz serwowania "przepysznego" kiszonego śledzia! Życzymy smacznego.

Szwecja ciekawostki - parę słów o alkoholu.

Szwecja ma monopol na sprzedaż alkoholu, który posiada 3,5%. Zakupić go można jedynie w rządowej sieciówce sklepów o nazwie Systembolaget. Ideą powstania tego sklepu był problem z alkoholizmem występującym wśród osób pozbawionych pracy. Dodatkowo w tym kraju osoby poniżej 20 roku życia nie zakupią alkoholu. Wszystkie procentowe trunki są sprzedawane w godzinach: w tygodniu od 9:00 do 18:00 oraz w sobotę od 10:00 do 15:00. W niedziele z racji, że sklep Systembolaget jest nieczynny, alkohol można zakupić znacznie droższej w pubach i restauracjach.

A co to ta Fika?

Fika - szwedzki obyczaj picia kawy mający charakter instytucji społecznej. Oznacza on przerwę w pracy w celu wypicia kawy. Fikę spedzą się w towarzystwie najbliższych znajomych, współcześnie także ze współpracownikami firmy, aby nieformalnie porozmawiać. W trakcie fiki konsumowane są głównie słodkości (najpopularniejsze są bułeczki cynamonowe), rzadziej zaś kanapki. To podstawowe prawo, którego Szwed się nigdy nie zrzeknie.

Szwecja ciekawostki - Södermalm

Szwecja ciekawostki - Södermalm

Szwecja ciekawostki prawne

To tylko miłość

Książe lub księżna nie może poślubić wybranki/wybranka swego serca bez zgody rządu. Jeśli się na to odważy traci prawo dziedziczenia dla swoich dzieci oraz dalszych potomków.

Niby właściciel, a niby nie

Każda osoba posiadająca ziemię w Szwecji, jest jej właścicielem jedynie do pół metra w głąb ziemi.

Skazani na odsiadkę

Skazani przebywający w szwedzkich więzieniach, mogą podejmować próby ucieczki. Taki uczynek nie jest złamaniem żadnego prawa. W przypadku złapania więźnia na gorącym uczynku nie otrzyma on żadnej dodatkowej kary.

Narzekanie surowo zabronione

W trakcie długich zimowych wieczorów, zakazane jest narzekanie na brak słońca. Nie wolno też wyrażać opinii, aby w końcu zrobiło się jaśniej.

Zmiana koloru domu? Najpierw wystąp o zgodę.

Jeżeli szwedzka rodzina wpadnie na pomysł zmiany koloru swojego domu może mieć nie lada problem. Zakazane jest malowanie swojej własności bez uprzedniej zgody. Gdy już taka zgoda zostanie wydana, należy także posiadać licencję malarską.

Chcesz kupić telewizor? Najpierw zapłać podatek!

Zakup urządzenia, które odbiera sygnał telewizyjny jest zakazany bez uprzedniego uiszczenia opłaty licencyjnej. Podobne prawo funkcjonuje w Norwegii.

Szwecja ciekawostki - kwestia podatkowa.

Rząd wysyła całkowicie wypełniony formularz podatkowy swoim obywatelom. Jeśli jest on zgody, wystarczy zaakceptować go przez internet i opłacić swoje podatki. Od 2004 roku Szwedzi mogą opłacać swoje podatki wysyłając wiadomość tekstową ze swojej komórki.

A co z tym alkoholem?

Maksymalne dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi u osoby prowadzącej pojazd wynosi 0,2 promila.

Każdy ma prawo

Allemansrätten to niepisane prawo obowiązujące między innymi w Szwecji (również w Norwegii i Finlandii). Tłumaczone na język polski jako prawo wszystkich ludzi. Mówi ono, ze każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą. Wynika ono z przekonania, że człowiek jest jej integralną częścią. W praktyce wygląda to tak, że każda osoba może korzystać z lasów (tych państwowych, jak i prywatnych) na swój sposób.

Dobra zmiana

Dagen H, czyli "Dzień H", to dzień przypadający na 3 września 1967. Tego dnia wydano regulację zmieniającą organizację ruchu drogowego z lewostronnego na prawostronny. Program przygotowujący Szwedów do tej zmiany trwał 4 lata.

Nieważne co wybierzesz...

Ta ciekawostka z pewnością Was zaskoczy. W 1980 roku przeprowadzono referendum w sprawie przyszłości elektrowni atomowych. Głosujący Szwedzi do wyboru mięli trzy odpowiedzi.
Szwedzi zaznaczający odpowiedź pierwszą opowiadali się za likwidacją elektrowni atomowych.
Wybierając opcję numer dwa, elektrownie atomowe miały zostać zlikwidowane.
Ostatnie sformułowanie w dużym skrócie zakładało likwidację elektrowni atomowych.
Po przeliczeniu głosów, szwedzki sejm przyjął plan zakładający pozbycie się takich elektrowni. Miało to zająć 30 lat. W rzeczywistości cały trud został zignorowany i zaczęto także tworzyć nowe reaktory.

Ciekawostki o Szwecji - kiedyś było inaczej

Szwedzkie prawo aborcyjne w latach 50. XX wieku było bardzo restrykcyjne. W tamtych czasach aborcja w tym kraju była praktycznie zakazana. Ciężarne Szwedki, dla których ciąża była problemem udawały się do... Polski. Zabieg przerwania ciąży był wykonywany praktycznie na życzenie.
Współcześnie jednak prawo aborcyjne pozwala na wiele. Nawet usunięcie ciąży, jeśli płeć dziecka dla rodziców jest nieodpowiednia.

Tak swojego dziecka nie nazwiesz

Od 1982 roku istnieje ustawa mówiąca, jak można nazwać swoje dziecko. Imiona zakazane, to między innymi Metallica, Superman, Veranda, Ikea i Elvis. Zaakceptowano jednak imię Google (jako drugie), czy Lego.

Ciekawostki o Szwecji - jedna ze stacji metra w Sztokholmie

Ciekawostki o Szwecji - jedna ze stacji metra w Sztokholmie

Ciekawostki o Szwedach

Ta historia wydarzyła się naprawdę!

Przebywający w więzieniu 51-letni Szwed postanowił z niego uciec na dzień przed końcem kary. Po udanej ucieczce mężczyzna udał się na umówioną od dłuższego czasu wizytę u dentysty. Po sprawdzeniu stanu swojego uzębienia oddał się w ręce policji. Jego kara została przedłużona właśnie o jeden dzień. Mężczyzna od dłuższego czasu skarżył się pracownikom więzienia na ból zęba. Niestety dla starszego mężczyzny - bezskutecznie.

Szwedzi żyją długo

W 2006 roku Szwedzi mięli najwyższy wskaźnik długości życia spośród wszystkich europejskich krajów - 80,51 lat. Do 2010 roku ten wskaźnik uległ wydłużeniu - 80,88 lat. Szwecję wyprzedziły takie kraje jak: Szwajcaria, Włochy, Islandia oraz Francja.

Szwecja ciekawostki - statystyczna Szwedka...

...zachodzi po raz pierwszy w ciążę w wieku 30 lat. Wraz z kobietami z Irlandii oraz Holandii przodują one w tych statystykach w Europie.

Studia świetna sprawa

Określenie "wieczny student" idealnie opisuje szwedzkich żaków. Spędzają oni największą ilość czasu w szkolnictwie wyższym ze średnią wieku 25,5 lat.

Jeśli wychowywać dziecko, to tylko w Szwecji!

Okres macierzyński oraz tacierzyński w Szwecji jest jednym z najdłuższych i najhojniejszych na świecie. Łącznie ojciec i matka mogą podjąć 480 dni urlopu wychowawczego (tj. 16 miesięcy) i otrzymywać 77,6% ich wynagrodzenia. Zazwyczaj pary rozdzielają ten urlop pół na pół. Ojciec jest zmuszony do wykorzystania przynajmniej jednego miesiąca.

Ciekawostki o Szwecji - warto spoglądać w okna

Będąc na spacerze w Szwecji, warto zwrócić uwagę na specyficzną dekorację okien. Szwedzi w oknach nie mają firanek. Jednak parapet dekorują różnego rodzaju bibelotami, kwiatami oraz lampą, która jest zapalana wieczorami. Ten zwyczaj ma pokazać, że domownicy nie mają nic do ukrycia.

To nie jest kraj dla muskularnych ludzi.

Tomislav Boduljak nie wspomina z przyjemnością spotkania ze szwedzką policjantką. Najprawdopodobniej stał się on pierwszym zatrzymanym na świecie za bycie ... zbyt muskularnym. Policjantka podczas zwykłej rozmowy z Tomislavem stwierdziła, że jego mięśnie są "nienormalne" i nie są one efektem zwykłych ćwiczeń, a zażywania substancji niedozwolonych. Podejrzany został przewieziony na komisariat, gdzie poddano go testom laboratoryjnym. Funkcjonariusza na zakończenie musiała przeprosić kulturystę, gdyż był on całkowicie "czysty".

Szwecja ciekawostki - to co lubimy najbardziej, czyli przekleństwa

Język szwedzki nie jest zbyt wulgarny. Najmocniejsze przekleństwa odnoszą się głównie piekła i diabła. Jednym z gorszym słów jest "fan". Kolejnymi natomiast "jävel" oraz "helvete".

Było to dawno temu

Zasiadający na szwedzkim tronie w latach 1818 - 1844 król Karol XIV posiadał na swoim ciele wytatuowany napis "Śmierć Królom" w języku francuskim. Pod napisem znajdowała się trupia czaszka, skrzyżowane piszczele oraz swastyka.  Król starał się ten tatuaż ukrywać. Jednak przez poważną chorobę został zmuszony do ukazania ramienia, na którym znajdowało się zdobienie.

Turning Torso w Malmo

Turning Torso w Malmo

Z czego słynie Szwecja

Muzyczna podróż po kraju

Szwecja dała światu jedne z najpopularniejszych zespołów muzycznych oraz piosenkarzy. Abba, The Cardigans, Roxette, Ace of Base, Robyn, Europe and Alcazar. Prawda, że przynajmniej wszystkich choć trochę kojarzycie?

Zdrowe odżywianie? Nie, dziękuję.

Szwedzi uwielbiają fast foody! W tym państwie występuje najwyższy wskaźnik restauracji McDonald na głowę w Europie. Choć w stosunku do Stanów Zjednoczonych stanowi on jedynie połowę.

Jakie znane marki pochodzą z tego kraju?

W 1943 roku z inicjatywy Ingvar Kamprad powstała jedna z najbardziej znanych marek- IKEA. Cztery lata później powstała kolejna znana marka - H&M - działająca na rynku odzieżowym.

Szwecja ciekawostki - religia dla żartu


Misjonarski Kościół Kopimizmu (The Missionary Church of Kopimism), to religia zarejestrowana w Szwecji. Powstała ona dla żartu. Podstawą tego wyznania jest założenie, iż najważniejszą wartością jest kopiowanie.

Ciekawe historie ze Szwecji

Uciekł z więzienia, by wyrwać ząb

W 2013 roku 51-letni Szwed przebywający w więzieniu uciekł z niego na dzień przed końcem odsiadki. Wszystko z powodu bolącego zęba i wyprawy do dentysty. Po udzieleniu pomocy lekarskiej ponownie oddał się w ręce policji. Przez ten wybryk jego karę przedłużono o jeden dzień.

"Ekskluzywna" taksówka

W 2007 roku przebywający w Sztokholmie na promocji jednego ze swoich nowych filmów amerykański aktor Bill Murray, został zatrzymany przez policjantów. Aktor rozwoził swoich znajomych wózkiem golfowym po stolicy Szwecji. Murray rozwiózł łącznie 6 osób. Kłopoty pojawiły się, gdy odstawił ostatnią parę. Zatrzymali go policjanci pytając "Co u diabła robi Pan w wózku golfowym w centrum Sztokholmu?!". Spotkanie zakończyło się testem na obecność alkoholu we krwi. Wyjaśniając, aktor nie był pijany.

Hałas szkodzi - ciekawostki o Szwecji

W 1993 roku przelatujący w niewielkiej odległości od ogrodu zoologicznego wojskowy myśliwiec przyczynił przyczynił się do śmierci 23 młodych tygrysów, lisów i rysi. Ogromny hałas wystraszył ich rodziców, iż te zagryzły i pożarły swoje potomstwo.

Sport to zdrowie

Po raz pierwszy impreza Igrzysk Olimpijskich odbywających się na dwóch kontynentach miała miejsce w 1956 roku. Zasadnicza część Olimpiady rozgrywana była w Melbourne. Niemożliwe było przeprowadzenie dyscypliny jeździeckiej z uwagi na obowiązującą w tym kraju kwarantannę dla zwierząt. Rozgrywkę w tej konkurencji przeprowadzono w Sztokholmie w dniach 11 - 17 czerwca. Oficjalną część Igrzysk rozpoczęto dopiero 22 listopada.

Powrót do przeszłości

Gustaw III król w latach 1772 - 1792, ale także... badacz naukowy. Król postanowił przeprowadzić eksperyment i dokonać analizy, jak picie kawy i herbaty wpływa na człowieka. Skazanym na karę śmierci bliźniakom przedstawił propozycję nie do odrzucenia. W zamian za złagodzenie kary na dożywocie, mięli się oni zgodzić na ten eksperynt. Pierwszy z braci miał codzienne pić trzy filiżanki kawy. Drugi zaś trzy kubki herabty. Niestety zasiadający na szwedzkim tronie nie doczekał końca badania. Władca został zamordowany. Jeśli wierzyć wynikom testu, negatywny wpływ na człowieka ma herbata. To właśnie skazaniec pijący herbatę umarł pierwszy.

Króla znieważać nie wolno

Szwedzki Król nie będzie wspominał miło wizyty w niewielkiej miejscowości Varberg. W 2001 roku pewien 16-letni chłopak postanowił rzucić w Karola Gustawa tartę truskawkową. Nastolatek został oskarżony o zdradę stanu. Za ten uczynek groziło mu 6 lat więzienia.

Taki urlop, to nie urlop

Jeśli Szwed przebywa na urlopie i zachoruje, ma prawo wziąć zwolnienie lekarskie w trakcie swoich wakacji.

Woda pitna jest wszędzie

Woda w szwedzkich jeziorach jest na tyle czysta, że można ją pić.

Szwecja ciekawostki - ile kosztuje wynajęcie mieszkania?

Wynajęcie kawalerki w centrum miasta to koszt rzędu 919$. Poza miastem należy się liczyć z kwotą 600$.

Wynalazki szwedów, o których mogłeś nie mieć pojęcia:

  • zamek błyskawiczny opracowany i udoskonalony przez Gideona Sundbacka,
  • wszystkie kobiety oraz mężczyźni pracujący w kuchni powinni być wdzięczni Carlowi Munters oraz Baltazarowi von Platen. Mężczyźni wynaleźli lodówkę,
  • natomiast wszyscy komputerowcy powinni podziękować Håkanowi Lans. To on wynalazł myszkę komputerową.

Podatki są po to, żeby je płacić

Podatki kształtują się na poziomie 50-70% całego dochodu. Oczywiście całą kwotę odprowadza już pracodawca, zanim pracownik zdąży cokolwiek dostać. Wysokie podatki wiążą się również z korzyściami takimi jak urlop macierzyński, czy darmowa opieka zdrowotna.

Szwecja ciekawostki - kraj przyzany turystom

Turyści mogą rozbić namiot i zatrzymać się na noc na każdej nieruchomość. Prawie każdej. Nie może ona należeć do wojska oraz znajdować się za ogrodzeniem.

A w internecie...

Oficjalne konto Szwecji na Twitterze jest prowadzone przez obywateli. Co tydzień zmienia się administrator profilu. Zamieszczane są tam wszelakie informacje, od porad dla turystów, aż po wewnętrzne uzewnętrznienia administratora.

Szwecja ciekawostki o przystankach autobusowych

W mieście Umeå (północna część kraju) jedna z firm energetycznych zainstalowała lampy do fototerapii na przystankach autobusowych. Cel jest jeden - zwalczenie negatywnych skutków krótkiego dnia oraz braku słońca. Specjalne lampy zamontowano na 30 przystankach. [źródło]

Tak powinno być w każdym kraju!

W 1979 roku szwedzki rząd zabronił stosowania przemocy oraz udzielania innych kar cielesnych wobec dzieci.

Wspólne linie lotnicze

Scandinavian Airlines to zarządzane wspólnie przez Szwedów, Duńczyków i Norwegów linie lotnicze.

Za każdym razem

Jedynymi krajami, które zdobywają medale na każdych Olimpiadach nieprzerwanie od 1908 roku są Szwecja oraz Finlandia.

Szwedzkie miasta

Żadne miasto w Skandynawii nie przekracza miliona mieszkańców. Jedynie pięć miast osiąga wynik powyżej 500 tysięcy mieszkańców. Są to: Sztokholm, Goteborg, Kopenhada, Helsinki oraz Oslo.

Wesoła nowina

Każda osoba oddająca krew otrzymuje wiadomość SMS, gdy jego krew została wykorzystana i pomogła ocalić czyjeś życie.

Nagroda Nobla

Mówi Wam coś nazwisko Nobel? Jakaś nagroda, coś? Tym razem o osobie Nobla, a właściwie urodzonego w 1833 roku Alfredzie. To naukowiec i wynalazca dynamitu. Zgodnie z jego ostatnią wolą przyznawane są Nagrody Nobla za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie, czy zasługi względem społeczeństwa.

Będąc przy temacie Nagród Nobla. We wszystkich dziedzinach, prócz pokojowej, wręcza je Król Karol XVI Gustaw.

Szwecja ciekawostki - Król, to brzmi dumnie

Poświęćmy też parę słów samemu Królowi. Zasiada on na tronie od 15 września 1973 roku. 20 lat później został odznaczony Orderem Orła Białego. Jego edukacja trwała dość długo. Ukończył on politologię, ekonomię, prawo finansowe, socjologię oraz historię na uniwersytetach w stolicy kraju oraz Uppsali.

Kto jej nie lubi?

Szwedzka wódka Absolut została zaprezentowana światu w 1879 roku. Sprzedawana jest w 126 krajach. Do 2008 roku była własnością szwedzkiego rządku. Zostałaona przedana za 5,6 bilionów euro francuskiej grupie Pernod Ricard.

Ciekawostki o Szwecji - droga od króla do pirata

Będący na szwedzkim tronie w latach 1396 - 1439 król Eryk Pomorski po straceniu tego tytułu postanowił zostać piratem. Co ciekawe urodził się on na zamku w Darłowie.

Czy warto oddawać krew?

Każdy dawca krwi w tym kraju otrzymuje zaraz po jej pobraniu wiadomość tekstową na swój telefon o treści "Dziękujemy". Podobnie wygląda to w sytuacji, gdy ta krew została wykorzystana.

Jeśli spodobał Ci się artykuł Szwecja ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.

6szwecja-compressor.jpg

Ciekawostki, które warto znać

Francja

Dowiedz się z czego słynie, dlaczego w średniowieczu skazywano świnie na śmierć przez powieszenie oraz poznaj historię Wieży Eiffla.

Polska

Czy wiedziałeś, że Radom jest większy od Paryża, a w Argentynie obchodzony jest Dzień Polaka?

Brazylia

Poznaj historię nosorożca, który kandydował do rady miasta oraz dowiedz sie, gdzie znajduje się najgroźniejsza wyspa na świecie.

Japonia

Czy wiedziałeś, że Japonia jest w ciągłym konflikcie z Rosją, a także, że Japończycy panicznie boją się liczby cztery?

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa