Japonia ciekawostki i informacje

Japonia ciekawostki i informacje

Ciekawostki o Japonii

Japonia ciekawostki - dowiedz się z czego słynie Japonia, dlaczego Japończycy panicznie boją się cyfry cztery, ile kosztuje arbuz w kształcie kwadrata oraz z jakiego powodu Japonia formalnie jest w konflikcie z Rosją. Te ciekawostki wprawią Cie w osłupienie.

1. Na wstępie popularne hasło z krzyżówek - stolica Japonii - oczywiście Tokio!

2. Przebywając na wakacjach w tym kraju w sklepach zapłacimy jenami. W przeliczeniu 100 jenów to około 3,5 zł. Kurs tej waluty jest ściśle powiązany z ceną za sprzęt elektroniczny.

3. Stolicę naszego kraju z Tokio dzieli odległość 8 595 kilometrów w linii prostej. Ten dystans najłatwiej pokonać lotem bezpośrednim, "przejażdżka" samochodem nie jest raczej polecana z uwagi na odległość i konieczność pokonywania jednego odcinka promem.

4. Japonia jest osamotniona - nie posiada żadnego sąsiada.

5. Zgodnie z danymi z 2017 roku kraj ten zamieszkiwany jest przez 126,860,000 osób.

6. Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać niemożliwe, Japonia pod względem powierzchni jest większa od Polski o 1,2 raza.

7. Na stałe życie w Kraju Kwitnącej Wiśni zdecydowało się 1307 Polaków, z czego 350 mieszka w Tokio.

8. O tym wie prawie każdy, ale wspomnimy o tym na wszelki wypadek - narodowym drzewem jest wiśnia.

2japonia-compressor.jpg

Japonia ciekawe miejsca

1. W Japonii znajduje się wiele opuszczonych miejsc. Tradycją jest, iż w przypadku zamknięcia jakiegoś obiektu, zostawiane jest wszystko na miejscu, tak jak ostatniego dnia otwarcia. Zwiedzanie takich miejsc określane jest tym kraju Haikyo, a odwiedzających haikyowcami. Należy zaznaczyć, iż zwiedzanie opuszczonych miejsc jest zazwyczaj zakazane i może się wiązać z konsekwencjami prawnymi.

2. Jednym z opuszczonych miejsc jest wesołe miasteczko Nara Dreamland. Funkcjonowało ono od 1961 roku, zamknięto je w 2006 roku z powodu niskiej liczby odwiedzających. Park rozrywki powstał na wzór amerykańskiego Disneylandu, podobieństwo widoczne jest praktycznie na każdym kroku. 10 lat po zamknięciu wszystkie atrakcje obrosły chwastami i wyglądają jak z planu filmowego. Więcej o parku dowiesz się tutaj - Nara Dreamland

3. Kto powiedział, że rollercoaster musi być szybki? Na pewno nie Japończycy! Wesołe miasteczko w Okayamie posiada kolejkę górską zasilaną... siłą własnych mięśni! Jeśli nie pedałujesz, nie jedziesz, proste? Co to za przeżycie można powiedzieć... ogromne! Nasz wóz przemieszcza się ponad 16 metrów nad ziemią! Więcej o tej atrakcji dowiesz się tutaj - Rollercoaster na pedały

4. Co ma wspólnego Gdańsk z japońskim miastem Imari? Budynki! To właśnie tam wzniesiono Pałac Ślubów na wzór dworca głównego w Gdańsku. Pomysł wybudowania obiektu na wzór polskiego powstał w latach 80, gdy w trakcie służbowej podróży pociągiem przedsiębiorca Shihemi Yoshida przez przypadek natrafił na gazetkę właśnie ze zdjęciem z Polski. Gdański dworzec urzekł go na tyle, że postanowił go wybudować w Japonii.

5. W Osace wzniesiono budynek, przez którego 5. 6. 7. piętro przebiega autostrada. Ponoć przebywając w obiekcie wcale się tego nie odczuwa - jedynie jadąc windą i nie mogąc zatrzymać się na wskazanych piętrach. Więcej o tym miejscu wspominaliśmy tutaj - Gate Tower Building

6. Lokalne władze w Oshimie zdecydowały się zbudować mur dookoła aktywnego wulkanu Mihara. Spowodowane to było coraz większą ilością osób popełniających samobójstwo skaczących do wulkanu.

Japonia ciekawostki - spacerując ulicami Kioto

Japonia ciekawostki - spacerując ulicami Kioto

Japonia ciekawostki prawne

1. Już na etapie produkcji wszystkie samochody przeznaczone na krajowy rynek mają ustawione ograniczenie prędkości maksymalnej do 180 km/h.

2. Każdy japoński pracownik ma zagwarantowaną w konstytucji krótką drzemkę w trakcie pracy.

3. Od 2015 roku żądni imprezy Japończycy w końcu mogą legalnie tańczyć późnym wieczorem. Tego właśnie roku cofnięto obowiązujący przez 67 lat zakaz tańczenia, chyba że dany klub posiadał stosowną licencję, a nawet jeśli był w jej posiadaniu, po północy nikomu już nie wolno było tańczyć.

4. W przypadku gdy jakiś Japończyk zdecyduje się popełnić samobójstwo skacząc pod jadący pociąg, jego rodzina będzie zmuszona pokryć wszelkie koszta związane z zakłóceniem naturalnego porządku.

5. Japońskie sądy nadal mogą wydać wyrok kary śmierci. Wykonuje się ją przez powieszenie (w całym kraju istnieje siedem miejsc, gdzie się wszystko odbywa). Co więcej, skazanym nie podaje się daty wykonania wyroku. Budząc się codziennie rano zastanawiają się, czy to ich ostatnia pobudka.

Z czego słynie Japonia?

1. To powinieneś wiedzieć! O tym uczą w szkole - Japonia jako jedyny kraj na świecie padła ofiarą ataku przy użyciu broni nuklearnej. Ataku dokonano na miastach Hiroszima i Nagasaki w 1945 roku.

2. Choć Chrześcijanie stanowią mniej niż 1% wyznawców w Japonii, to święto Bożego Narodzenia jest tam bardzo popularne i dość specyficznie obchodzone. W połowie lat 70 narodziła się dość specyficzna tradycja spędzania tych świąt w ... KFC. Można je także spędzić w domu, ale nie może zabraknąć kubełka z tej sieci fast foodu. 24 grudnia można dostrzec liczne kolejki przed restauracjami, dopuszczalna jest także rezerwacja kubełka na miesiąc przed. Kolejną tradycją stało się ubieranie "dziadka KFC" w charakterystyczny strój Świętego Mikołaja.

3. Lepiąc bałwana w Japonii masz nieco ułatwione zadanie, zamiast trzech wystarczy jedynie zrobić dwie kule śniegu i ustawić jedną na drugą. I koniec zabawy, bałwan gotowy! Japoński bałwan wzorowany jest na pękatą lalkę bez rąk i nóg nazywającą się Daruma.

4. Kimono to najpopularniejszy japoński strój, który nosi się nadal.

5. Nie we wrześniu, a w kwietniu - w tym miesiącu uczniowie rozpoczynają nowy rok szkolny.

6. Komiksy manga czytane są zarówno przez dzieci, jak i osoby dorosłe. Kupowana jest praktycznie codziennie.

7. Język japoński jest bardzo "kulturalny", nie ma w nim przekleństw. Najbrzydsze określenia to "głupi" lub "idiota".

8. Praktycznie przed każdą restauracją, czy knajpą wystawiana jest witryna ze sztucznym jedzeniem. Potrawy te mają ukazywać, jak będzie wyglądał zamówiony posiłek. Sampuru - tak nazywa się sztuka tworzenia sztucznego jedzenia. Na ten pomysł wpadł jeden z restauratorów na początku XX wieku i natychmiastowo został podchwycony przez innych przedsiębiorców.

9. Rosja i Japonia do dziś nie podpisały żadnego traktatu pokojowego kończącego II Wojnę Światową. Formalnie kraje te są ciągle w konflikcie.

10. Masabumi Hosono tak nazywa się Japończyk, który przeżył katastrofę Titanica. Po powrocie do swojego kraju został nazwany tchórzem, ponieważ nie umarł razem z innymi pasażerami.

11. O czym rzadko można usłyszeć - podczas II Wojny Światowej Japończycy zabili więcej Chińczyków, niż łącznie zabito Żydów w trakcie wojny.

12. W przeciwieństwie do znanego nam przesądu, że czarny kot przynosi pecha, w Japonii jest on oznaką szczęścia.

13. Wiele publicznych łaźni, czy gorących źródeł zabrania wstępu osobom wytatuowanym. Można wejść, jeśli tatuaż zostanie zakryty.

14. Najliczniejszym obcym krajem zamieszkiwanym przez Japończyków jest Brazylia - szacuje się, że aktualnie przebywa ich tam aż 1,6 miliona.

15. Godzilla została uznana oficjalnym obywatelem Japonii.

Kuchnia japońska

1. Arbuz o kulistym kształcie? Nie w Japonii! Ponad 30 lat temu, pewien rolnik opracował technikę hodowania kwadratowych arbuzów. Posiada te same cechy co "normalny" arbuz, wcale nie różni się w smaku. Kwadratowy kształt ma ułatwić przechowywanie oraz krojenie. Z uwagi na te udogodnienia takie arbuzy są znacznie droższe, nawet do 100 dolarów za sztukę!

2. Arbuz w kształcie kwadratu, to za mało? Jeśli masz zbędne 160 dolarów możesz kupić arbuz w kształcie serca i wręczyć go osobie najbliższej. Albo po prostu skonsumować.

3. Rybę fugu spożywasz na własną odpowiedzialność. Ta ryba to jak gra w rosyjską ruletkę, uznawana za 1000 razy bardziej zabójcza niż cyjanek. Ilość trucizny w jednej rybie potrafi zabić 30 dorosłych ludzi. W Japonii fugu traktowana jest jako prawdziwy przysmak. Nie w każdej restauracji można ją przyrządzać, mogą się tego podjąć jedynie licencjonowani kucharze. W latach 2006 - 2015 odnotowano 10 przypadków śmiertelnych po spożyciu tej ryby, jednak jej przyrządzeniem zajmowały się osoby niemające o tym wielkiego pojęcia. Posiłek dla dwóch osób, gdzie bohaterem na talerzu jest właśnie fugu to wydatek rzędu 250 zł. Na terenie krajów Unii Europejskiej jest niemożliwe znalezienie restauracji oferującej tę pozycję ze względu na zakaz w jej sprowadzaniu.

4. Jedyną osobą, której prawo zabrania spożywania ryby fugu jest cesarz.

5. Bezdomni w Tokio śpią w otwartych przez 24-godziny kawiarenkach internetowych. To jedna z tańszych alternatyw zamiast wynajmu pokoju/mieszkania. Również i niektórzy budżetowi turyści decydują się na nocleg w kabinie w kawiarence. Można ją wynająć na kilka godzin, pograć, czy wziąć prysznic.

6. Jednak kawiarenka nie jest jedynym rozwiązaniem. Innym, darmowym jest nocleg w McDonaldzie ponieważ "drzwi są zawsze otwarte". Takie osoby nazywa się McRefugees (McUchodźcy) i spotkać ich można nie tylko w Japonii, ale także w Chinach.

7. Kodokushi, czyli samotna śmierć, jest to zjawisko występujące w Japonii i dotyczy ludzi umierających samotnie w swoim domu. Ich zwłoki pozostają nieodkryte przez długi czas. Pierwsze takie przypadki zaobserwowano w 1980 roku.

8. Karoshi to nagła śmierć w wyniku przepracowania i zbyt dużej dawki stresu. Szacuje się, że co roku z tego powodu umiera około 10 tysięcy Japończyków. Po raz pierwszy odnotowano taki przypadek w 1969 roku.

9. Ramen to japońska odmiana rosołu. W całym kraju istnieje ponad 80 tysięcy miejsc, gdzie można skosztować tę zupę.

Ciekawostki o Japonii - wejście do lokalu w Tokio

Ciekawostki o Japonii - wejście do lokalu w Tokio

Ciekawostki o Japończykach

1. Japonia to zdecydowanie kraj automatów. W Europie jesteśmy już przyzwyczajeni, że w automacie można zakupić napoje, leki, czy prezerwatywy. Japończycy poszli jednak krok dalej, albo nawet dwa kroki dalej i znacznie poszerzyli asortyment o wino, piwo, komiksy, hot dogi, żarówki, czy kobiecą bieliznę. W restauracjach zamiast złożyć zamówienie u kelnera, podchodzi się do automatu, wybiera konkretną pozycją i za nią płaci.

2. Będąc w tym kraju ostatnią rzeczą jaką musimy się przejmować jest przestępczość. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami wskaźnik przestępczości jest w tym kraju jest najniższy na świecie.

3. Gdyby istniała taka możliwość, Japończycy z chęcią wykreślili by liczbę 4 i zastąpili inną. Ta cyfra uznawana jest przez nich jako przynosząca nieszczęście. Niechęć przed czwórką to tetrafobia. W języku japońskim wymowa słowa "cztery" jest bardzo zbliżona do wyrazu "śmierć". Z tego powodu budynki w Kraju Kwitnącej Wiśni zostały pozbawione czwartego piętra - po trzecim wchodzi się na piąte. Przesądni ludzie decydują się także na zmianę numerów swoich mieszkań, a także telefonu. Wszystko w obawie przed tą cyfrą! Co ciekawe z tego powodu Nokia zrezygnowała z produkcji telefonów Nokia 4000 series (z uwagi na potencjalną stratę rynku azjatyckiego). Podobnie postąpił producent lustrzanek Nikon - w serii D5XXX pominięto model D5400. Widać Japończycy są bardziej przesądni niż my z trzynastką.

4. Jednak nie ma tego złego! W przyrodzie musi być równowaga - szczęście i długie życie ma przynieść cyfra dziewięć.

5. W kulturze japońskiej za niegrzeczne uznawana jest bezpośrednia odmowa, np. na prośbę.

6. Otrzymałeś prezent i nie możesz się doczekać, aby zobaczyć co jest w środku? Rób to powoli i skrupulatnie, albowiem podarcie papieru, który został użyty do zapakowana prezentu odebrane będzie jako zniewaga. Powiedzenie "nie rozdzieraj, zostaw papier na drugi rok" nabiera nowego znaczenia.

7. Do pewnego okresu w Japonii liczono wiek od chwili poczęcia, nie zaś od narodzin.

8. Sato oraz Suzuki to odpowiednik Kowalskiego i Nowaka w Polsce.

9. Jeden z członków The Beatles - Ringo Starr - był gwiazdą reklamy soku jabłkowego, ponieważ jego nazwisko w języku japońskim można przetłumaczyć jako "sok jabłkowy".

10. Według badań statystycznych średnia długość życia dla Japończyka wynosi 83,7 lat. Kobiety nawet przekraczają tę liczbę i żyją około 86,6 lat, mężczyźni natomiast żyją nieco krócej 80,9 lat.

11. Granica wiekowa dla pełnoletności określona została na 20 lat.

12. Bardzo popularne są adopcje dorosłych, stanowi ich aż 98% ze wszystkich przeprowadzonych adopcji. Wszystko po to, aby rodzinny biznes pozostał w rękach rodziny.

13. Blisko 90% telefonów na lokalnym rynków są wodoodporne, ponieważ młodzież często korzysta z nich pod prysznicem.

14. W 1997 wyemitowano dość specyficzny odcinek Pokemonów, który spowodował, że 685 dzieci odwieziono do szpitala z objawami zawrotów głowy, wymiotów i napadów padaczki.

15. Około miliona japońskich mężczyzn zamyka się we własnych czterech ścianach na lata i zrywa wszelkie kontakty z rodziną i znajomymi. Popada przy tym w ogromne problemy ze zdrowiem. Takie zachowanie określane jest słowem hikimori, czyli wycofywaniem się z życia społecznego i ukryciu się w środku. Pierwsze takie przypadki zaobserwowano wśród młodzieży w latach 90.

Japonia ciekawostki

1. Japonia jest krajem wyspiarskim, liczy ich ponad 6000 tysiące z czego 430 jest niezamieszkała. Największe z nich - Hokkaido, Honsiu, Sikoku, Kiusiu -  stanowią 97% powierzchni całkowitej.

2. Korzystając z toalety w tym kraju można mieć drobne problemy z obsługą. Często deski klozetowe są podgrzewane, można także skorzystać z dodatkowych opcji poprzez panel kontrolujący umieszczony w zasięgu ręki.

3. Toyota, Suzunki, Honda, Mazda - czy wiesz, że te marki pochodzą właśnie z Japonii.

4. W tym kraju często przed wejściem do miejsca publicznego można zobaczyć stojaki na parasole, albo specjalne maszyny owijające parasol w foliową torbę.

5. Łącznie na terytorium Japonii znajduje się 175 lotnisk, z czego największym znajduje się w Tokio. Rocznie przylatuje i odlatuje z niego 72 miliony osób.

6. Każdego roku tereny Japonii dotyka 1500 mniejszych, bądź większych trzęsień ziemi.

7. Japońskie przedsiębiorstwo Kongō Gumi jest najdłużej istniejącym przedsiębiorstwem na świecie - działało w latach 578 - 2006.

8. Japońskie koleje są niezwykle punktualne. Ich średnie opóźnienie wynosi jedynie 18 sekund. Ten wynik plasuje ich na pierwszym miejscu w kategorii "Najpunktualniejsze koleje świata".

9. Wskaźnik urodzeń jest na bardzo niskim poziomie. Odnotowano większą sprzedaż pieluch dla dorosłych niż pieluszek dziecięcych.

10. Ponad 5 milionów - tyle automatów z napojami, przekąskami itp. znajduje się w tym kraju.

11. Każdego roku zużywa się 24 biliony pałeczek.

12. Na półkach sklepowych można znaleźć ponad 70 rodzajów Fanty.

13. W języku japońskim istnieje co najmniej 20 różnych wyrażeń mówiących "przepraszam".

14. Wręczanie napiwku kelnerowi uznawane jest jako niemiłe.

15. Uważasz, że Excel przeznaczony jest tylko do robienia tabelek? Jesteś w błędzie! Tatsuo Horiuchi zasłynął z tworzenia obrazów przy użyciu tego programu.

16. Szacuje się, że około milion Japończyków wycofało się z życia społecznego zamykając się w swojej sypialni na lata. Wywołuje to problemy zdrowotne, jak i społeczne. To zjawisko nazywa się Hikikomori.

17. Blisko 25% niezamężnych Japończyków w wieku od 30 do 40 lat to prawiczki.

18. Podczas jedzenie makaronu głośne siorbanie oznacza, że potrawa jest smakowita. Za niegrzeczne uważa się "ciche" jedzenie.

19. Zaledwie 11% społeczeństwa deklaruje ewentualną gotowość w walce o swój kraj.

20. Po katastrofie nuklearnej w Fukushimie urodziły się króliki bez uszu.

21. Kayabukiya Tavern to restauracja w Tokio, w której rolę kelnerów pełnią małpy.

22. W 1894 roku Japonia zaoferowało zakup Filipin od Hiszpanów za kwotę 40 milionów funtów.

23. W 2013 roku 80-letni Japończyk Yuichiro Miura wspiął się na szczyt Mount Everest. Tym samym został najstarszą osobą, której udało się to dokonać.

24. Najczęstszą przyczyną śmierci wśród mężczyzn w wieku od 20 do 44 lat jest samobójstwo.

25. W czasach apartheidu w RPA Filipińczycy byli określani jako czarni, Chińczyków sklasyfikowano jako "nie-białych", zaś Japończycy, Tajwańczycy i Koreańczycy byli "honorowymi białymi".

26. Dzienne wydobycie ropy wynosi 3841 baryłek. Każdego dnia konsumpcja wynosi 4,5 miliona baryłek.

Najwyższy budynek w Japonii

Abeno Harukas to najwyższy budynek w Japonii. Wieżowiec mieści się w Osace. Wznosi się na 300 metrów wysokości i składa z 60 pięter. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło w 2014 roku. Znajduje się tam hotel, restauracje, apartamenty, biura i muzeum. Najwyższą konstrukcja w tym kraju jest wieża Tokyo Skytree. Wybudowana została w 2011 roku. Ma 634 metry wysokości.

Potencjał militarny

Japońskie wojsko zostało sklasyfikowane na 6. miejscu pod względem siły. Armia składa się z 303 tysięcy osób, z czego 247 tysięcy pełni aktywną służbę. Wojsko ma do swojej dyspozycji 1572 samoloty, 1004 czołgi, 3072 wozy opancerzone i 131 statków.

 

Naj, naj, naj!

1. 3776 m n.p.m. - na taką wysokość wznosi się najwyższy szczyt Fudżi. Japończycy uważają za tradycję próbę podjęcia wspinaczki na tę górę choć raz w życiu. Ścieżki wspinaczkowe są szczególnie zatłoczone latem. Wyczerpująca wspinaczka trwa około pięciu godzin. Z tą górą związane jest pewne stare przysłowie: "Ten kto wspina się na Fudżi jest mądrym człowiekiem, ten kto wspina się dwa razy jest głupcem.".

2. Shinano to najdłuższa rzeka przepływająca przez terytorium tego kraju - ma ona długość 367 km.

A czy Ty znasz jeszcze jakieś ciekawostki o Japonii? Podziel się nimi w komentarzu!

Jeśli spodobał Ci się artykuł Japonia ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.

Zatłoczona ulica w Tokio

Zatłoczona ulica w Tokio

Japonia ciekawostki - pagoda w Kioto

Japonia ciekawostki - pagoda w Kioto

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa