Australia ciekawostki

Australia ciekawostki

Ciekawostki o Australii

Australia ciekawostki - dowiedz się z czego słynie Australia, poznaj stolicę tego kraju, a także przez kogo i w jakich okolicznościach został on założony.

1. Obecną głową państwa jest królowa Elżbieta II.

2. Biorąc pod uwagę zajmowaną powierzchnię Australia jest 25 razy większa od Polski. Mimo znacznie większego terenu zamieszkuje ją niecałe 25 milionów osób. Szacuje się, że do 2050 roku licza ta wzrośnie do 33 milionów. Obecna gęstość zaludnienia wynosi zaledwie 2,8 osób na kilometr kwadratowy.

3. Australijska flaga to granatowy prostokąt, w którego lewym górnym rogu umieszczono Union Jack (symbol Wielkiej Brytanii). Ma on przypominać o relacjach tego kraju z Brytyjczykami. Pod nią znajduje się sześcioramienna gwiazda (Federation Star) symbolizująca sześć stanów kraju. Z prawej strony mieści się Krzyż Południa (konstelacja gwiazd). Flaga została wybrana w wyniku konkursu ogłoszonego w 1901 roku. Łącznie wysłano 30 tysięcy projektów. Ostateczna wersja została przyjęta 22 maja 1909 roku.

4. Najwyższym szczytem w Australii jest Góra Kościuszki. Wznosząca się na wysokość 2228 metrów n.p.m. góra znajduje się w Górach Śnieżnych. Po raz pierwszy odkryta i zarazem zdobyta została 12 marca 1840 roku przez Polaka Pawła Edmunda Strzeleckiego. To właśnie ten podróżnik nazwał ją na cześć generała Tadeusza Kościuszki.

5. Szacuje się, że w tym kraju mieszka około 200 tysięcy osób polskiego pochodzenia.

6. Murray River jest najdłuższą rzeką w kraju - przepływa przez 2575 kilometrów.

2australia-compressor.jpg

Australia ciekawostki

1. Sydney to największe oraz najstarsze miasto Australii, przez wielu uważana za stolicę tego kraju. W rzeczywistości jest nią Canberra, miasto położone w Alpach Australijskich. O miano stolicy rywalizowały ze sobą Sydney i Melbourne. Wybór na Canberry padł w 1908, jako wynik kompromisu między dwoma największymi ośrodkami miejskimi.

2. Australia została założona przez angielskich więźniów. Brytyjczycy jako pierwsi odkryli ten kontynent i postanowili wykorzystać nowy ląd jako miejsce zesłania dla tysięcy więźniów. Pierwszy statek ze skazańcami przypłynął w 1778 roku po ośmiomiesięcznej morskiej podróży.

3. Przeprowadzone w 2007 roku badania wykazały, że 22% mieszkańców ma wśród swoich przodków skazańców.

4. Co więcej pierwsze oddziały australijskiej policji tworzyli najlepiej sprawujący się więźniowie.

5. Królewska Służba Latających Lekarzy Australii (Royal Flying Doctor Service of Australia), w skrócie znane jako pogotowie lotnicze. Ta australijska organizacja pozarządowa zajmuje się świadczeniem pomocy medycznej osobom mieszkającym na wsiach oddalonym o setki kilometrów od większych miast. Latający lekarze docierają do swoich pacjentów samolotami i pomagają im zarówno w nagłych przypadkach, jak i w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Utrzymywana jest głównie z datków i dotacji.

6. Dingo fance, czyli płot Dingo to najdłuższy na świecie płot o długości 5614 km rozciągający się od Jimbour na północnym wschodzie, przez tysiące kilometrów na zachód i południe aż do Półwyspu Eyre. Jego budowę rozpoczęto w 1880 roku, natomiast ukończono po pięciu latach. Konstrukcja ma 180 cm wysokości. Płot powstał w celu ochrony żyznych południowo-wschodnich terenów tego kraju oraz owiec, które są tłustym kąskiem dla psów Dingo. Na przestrzeni lat przyczynił się on do wzrostu populacji królików i kangurów. W latach 90-tych znaleziono wiele dziur w ogrodzeniu, przez które mogły przenikać młode drapieżniki.

7. Były premier Australii urzędujący w latach 1983-1991 Bob Hawke, ustanowił w latach 50. XX wieku rekord świata w piciu piwa na czas pieczętując tym samym swój dorobek akademicki. Hawke wypił 1,4 l tego trunku w 11 sekund. W swoich wspomnieniach zasugerował, że ten wyczyn mógł się przyczynić do jego politycznego sukcesu bardziej niż jakiekolwiek inne.

8. A co do piwa ... Australijczycy bardzo cenią sobie ten trunek. Zgodnie z danymi z 2012 roku, średnio na mieszkańca spożywa się 83.1 l piwa rocznie. Z tym wynikiem Australia plasuje się na 11. miejscu. Pierwsi są Czesi z wynikiem 148,6 l, natomiast Polska zajęła 5. miejsce (98,5l).

9. Niewiele osób wie, że to właśnie dzięki Australijczykom pracujemy 8-godzin dziennie. W 1856 roku pracujący na budowie podjęli działania, aby zapewnić standard 8-godzinnego trybu pracy, który następnie stał się uznawany na całym świecie.

10. Pływanie to jeden z najbardziej popularnych i ulubiony sportów uprawianych przez Australijczyków. Zgodnie z przepisem wprowadzonym w 1838 roku, pływanie w trakcie dnia uznawane było za nielegalne. Zmieniło się to dopiero w 1902 roku, kiedy jeden mężczyzna wszedł na plażę Manly Beach i postanowił popływać. Od tego czasu sport ten stawał się coraz popularniejszy.

11. Odnośnie pływania... gdyby ten zakaz obowiązywał parę lat dłużej, mogłoby to uratować życie premiera tego kraju Harolda Holta. 17 grudnia 1967 roku, Harold wybrał się popływać z przyjaciółki na swojej ulubionej plaży Cheviot. Premier Holt zdecydował się wejść do wody pomimo kiepskich warunków i wysokich fal. Wkrótce zniknął wszystkim z pola widzenia, a jego przyjaciele wszczęli alarm. Poszukiwali go setki osób - policjanci, żołnierze oraz ochotnicy - jednak jego ciała nie odnaleziono. Odnośnie jego zniknięcia powstało wiele teorii spiskowych - niektórzy mówili nawet o porwaniu przez UFO bądź chiński lub radziecki statek podwodny. Wydarzenie to nazwano "pływaniem, po którym ręcznik nie był potrzebny".

12. Szacuje się, że Australia jest domem dla 100 milionów owiec. To jest prawie pięć razy więcej niż mieszkańców tego kraju.

13. Anna Creek Station, to największe na świecie ranczo położone w Południowej Australii. Jego powierzchnia obejmuje około 6 milionów hektarów, co sprawia, że to pastwisko jest większe niż Belgia, Słowenia, czy Kuwejt. Ranczo jest w stanie pomieścić 16500 sztuk bydła w jednym momencie.

14. Do roku 1984 hymnem Australii był brytyjski hymn "God save the Queen/King."

Ciekawostki o Australii - widok na Sydney

Ciekawostki o Australii - widok na Sydney
15. 11 lipca 1979 roku szczątki stacji kosmicznej NASA "Skylab" zamiast do Pacyfiku spadły na australijskie miasto Esperance. Władze w odwecie postanowiły nałożyć na NASA mandat za śmiecenie w wysokości 400 dolarów. Należność została uregulowana w ciągu 30 dni.

16. Pora na "zwierzątka". Australia stała się domem dla 1500 rodzajów pająków, 6000 rodzajów much oraz 4000 much. Z listy 25 najbardziej jadowitych węży na świecie, 20 z nich można spotkać w Australii. Dodatkowo u wybrzeży Australii można spotkać najgroźniejsze na świecie meduzy - Box Jellyfish. Zabiły one więcej ludzi niż szkaradnice, rekiny i krokodyle razem wzięte. Tak, brzmi to zachęcająco, aby odwiedzić ten kraj.

17. Jednak Australia nie jest taka straszna jak ją malują. Od 1979 roku nikt nie zginął od ukąszenia pająka, co więcej rocznie ginie  siedem osób w wyniku ataków węży, rekinów, krokodyli, czy meduz.



18. W herbie Australii znajdują się kangur i emu, czyli dwa najpopularniejsze zwierzęta tego kraju. Co więcej, Australia to jeden z niewielu krajów, który zjada zwierzęta występujące w jego herbie. Popularnym daniem w restauracjach jest Coat of Arms (po prostu herb), są to dwa kawałki mięsa: kangura oraz emu z sałatką bądź warzywami.

19. W 2010 roku postanowiono przyspieszyć o godzinę przedwyborczą telewizyjną debatę polityczną między była premier Gillard, a premierem Abbotem, żeby uniknąć zderzenie z finałem programu Masterchef.

20. W Australii żyje około 750 tysięcy wielbłądów. Początkowo sprowadzano je z Wysp Kanaryjskich, a następnie z Afryki, w celu pomocy przy budowie kolei). Współcześnie są sprzedawane do Arabii Saudyjskiej na mięso.

21. Według statystyk z 2006 roku rdzenni mieszkańcy Australii - Aborygeni - stanowią 2,5% populacji.

22. Kolejna ciekawostka odnośnie kultury Aborygenów. Po zawarciu związku małżeńskiego, mąż nie ma prawa przebywać w tym samym pomieszczeniu co jego teściowa. Co więcej powinien zerwać z nią jakiekolwiek kontakty.

23. A na koniec pora na absurdalne przepisy prawne: W Victorii nielegalnym jest zakładanie różowych spodenek w niedziele. Nie ma z tym problemu od poniedziałku do soboty.

24. Kolejne, raczej rozsądne, nie można zostawiać kluczyków w samochodzie bez jego nadzoru. Ale, kto by tak zrobił?

25. Ustawodawcy proponują nowe prawo, które zabraniałoby zbliżanie się na bliżej niż 100 metrów do tuszy martwego wieloryba.

A czy Ty znasz jeszcze jakieś ciekawostki o Australii? Podziel się nimi w komentarzu!

Jeśli spodobał Ci się artykuł Australia ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.

Australia ciekawostki - Brisbane nocą

Australia ciekawostki - Brisbane nocą

Kangur - jeden z symboli Australii

Kangur - jeden z symboli Australii

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa