Portugalia - ciekawostki, informacje, fakty

Portugalia - ciekawostki, informacje, fakty

Portugalia ciekawostki

Portugalia ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, dlaczego Rio de Janeiro było stolicą tego kraju oraz jakie są zwyczaje Portugalczyków. Zapoznaj się z informacjami o Portugalii, o których nie miałeś pojęcia.

1. Stolicą Portugalii jest Lizbona, jednak nie istnieje żaden dokument ogłaszający ją oficjalnie stolicą. W 1255 roku decyzją króla Alfonsa III najważniejszym miastem zamiast Coimbry stała się właśnie Lizbona. Utraciła ona jednak ten tytuł na rzecz brazylijskiego Rio de Janeiro, które było stolicą tego kraju w latach 1808 do 1821. To właśnie w tych latach rodzina królewska wraz z Janem VI na czele schroniła się w Rio przed zbliżającą się inwazją wojsk Napoleona.

2. W portugalskich sklepach płatności można dokonać jedynie w euro, które w 2002 roku zastąpiło ówczesną walutę escudo. W tym miejscu warto zaznaczyć, że ten kraj przystąpił do Unii Europejskiej w 1986 roku.

3. Warszawę ze stolicą Portugalii dzieli 2763 kilometrów w linii prostej. Do tego miasta bez problemu można dojechać samochodem, jednak wtedy dystans wynosi 3317 kilometrów, a sama podróż bez korków zajmie około 29 godzin. Wielbiciele długich spacerów mogą zdecydować się na przejście 3143 kilometrów, co w przybliżeniu zajmie 643 godziny. Jednak jak się domyślacie, najlepiej skorzystać z samolotu.

4. Jedynym sąsiadem Portugalii jest zbliżona kulturowo Hiszpania.

5. Zgodnie z najnowszymi danymi (2019) kraj ten zamieszkuje ponad 10,2 miliona ludzi. W porównaniu z 1955 rokiem populacja wzrosła o 1,6 miliona osób. Prognozy na 2050 rok wskazują, iż zmaleje ona o 1,1 miliona. W samej Lizbonie zamieszkuje około 27% populacji państwa.

6. Przeciętny Portugalczyk żyje 79 lat - statystyki pod względem płci wyglądają jednak nieco inaczej. Płeć piękna żyje nieco dłużej, bo aż 82 lata, mężczyźni zaś 75 lat.

7. Powierzchniowo Polska jest ponad trzykrotnie większa (x3,38) od Portugalii.

8. Portugalia jako samodzielne państwo istnieje od 1139 roku. Granice tego państwa zostały wytyczone w 1270 roku i od tego czasu nie ulegały zmianie (to najstarsza linia graniczna znajdująca się w Europie).

9. Zaraz po Atenach Lizbona jest drugą najstarszą europejską stolicą. Historycy uważają, że założyli ją Fenicjanie około 1200 r. p.n.e.

Flaga Portugalii

Flaga Portugalii

Ciekawostki o Portugalczykach

1. Wśród Portugalczyków funkcjonuje niezwykle trafne powiedzenie charakteryzujące największe miejscowości tego kraju: „w Bradze się modlą, w Porto pracują, w Coimbrze studiują, a w Lizbonie żyją”. To właśnie w Bradze znajdują się najważniejsze i najpiękniejsze ośrodki sakralne, takie jak: sanktuarium Bom Jesus do Monte, czy pałac arcybiskupi. W Coimbrze natomiast studenci uczęszczają do jednych z najstarszych uniwersytetów.

2. Znani Portugalczycy? Nie powinieneś mieć problemu z wymienieniem paru. Jednym z najpopularniejszych jest Cristiano Ronaldo urodzony na Maderze. Uznawany za jednego z najlepszych piłkarzy wszech czasów. Wśród znanych na całym świecie portugalskich piłkarzy znajdują się także Figo oraz Eusebio. Warto zaznaczyć, że znana na całym świecie oraz wielokrotnie wyróżniana nagrodami Grammy piosenkarka Nelly Furtado ma portugalskie pochodzenie. Przenosząc się kilka wieków wstecz, należy pamiętać, że wielcy odkrywcy - Vasco Da Gama oraz Ferdynand Magellan - także pochodzą z tego kraju.

3. Osoby na ulicach z reguły nie zwracają uwagi na sygnalizację świetlną i bez skrupułów przechodzą na czerwonym świetle. Jeszcze bardziej zaskakuje fakt, że kierowcy dość często bez problemu decydują się na przepuszczenie osób przechodzących na czerwonym świetle.

4. Delikatnie rzecz ujmując Portugalczycy nie należą do osób punktualnych. Wręcz przeciwnie, spóźnianie się na umówione spotkanie pół godziny bądź nawet godzinę jest rzeczą normalną. Nie wypada także przychodzić zbyt wcześnie. Gospodarz spotkania w jego domu, zazwyczaj liczy się ze spóźnieniem gości, dlatego zazwyczaj o umówionej godzinie sam nie jest gotowy na rozpoczęcie przyjęcia.

Z czego słynie Portugalia

1. Podanie ręki na powitanie jest gestem wykonywanym głównie przez mężczyzn. Kobiety czy dzieci witają się głównie dwukrotnym pocałunkiem - dotyczy to także starszego pokolenia mężczyzn.

2. Fado to gatunek muzyczny, z którego słynie Portugalia. Powstała w XIX wieku muzyka tego typu, wykonywana była głównie w biednych dzielnicach portowych tego kraju. Samo słowo fado oznacza los, przeznaczenie. Artyści najczęściej śpiewają o tragicznej bądź niespełnionej miłości, tęsknocie, przeszłości, jednak zdarzają się również weselsze kawałki o życiu codziennym, ludziach historiach. 27 listopada 2011 roku Fado zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

3. Znając język portugalski można porozumieć się z ... 210 milionami ludzi na świecie. Język ten jest piątym na świecie pod względem użyteczności. Po portugalsku bez problemu porozmawiasz w Brazylii, Angoli, Republice Zielonego Przylądka, czy Mozambiku.

4. Marinha Portuguesa to portugalska marynarka wojenna funkcjonująca nieprzerwanie od 1180 roku. Czyni ją to jedną z najstarszych marynarek na świecie.

5. Na wulkanicznej wyspie São Miguel w archipelagu Azorów, znajduje się jedyna w Europie plantacja herbaty. Herbata w tym miejscu pojawiła się w 1820 roku, jako prezent od chińskiego cesarza przywieziony przez króla Jana VI z Brazylii.

6. Popularne u nas żarty o Polaku, Niemcu i Rusku znane są także w Portugalii. W rolę obcokrajowców wcielają się jednak: Portugalczyk, Francuz i Anglik.

7. 7 czerwca 1494 roku Portugalia i Hiszpania podpisały Traktat z Tordesillas. Dotyczył on podziału między tymi dwoma krajami wpływów w całym "Nowym Świecie" (nowo odkrytych terenów lądowych - cała Ameryka oraz Australia i Oceania.

8. 1 listopada 1755 roku Lizbonę nawiedziło jedno z największych trzęsień ziemi (9 stopni w skali Richtera) w historii Europy. W jego wyniku przeszła potężna fala tsunami i wybuchły pożarty, które doszczętnie zniszczyły około 85% budynków oraz pochłonęły 275 tysięcy ludzkich istnień.

9. Raz na cztery lata w 40 tysięcznej mieścinie o wdzięcznej nazwie Tomar odbywa się festiwal Festa dos Tabuleiros, czyli Święto Koszy. To jedna z najbardziej kolorowych i widowiskowych imprez. Całe miasteczko jest ozdabiane kolorowymi kwiatami - zarówno tymi prawdziwymi, jak i sztucznymi. Dekorowane są ulice, budynki, balkony, okna, praktycznie każdy element. Jedną z najważniejszym atrakcji tego święta jest konkurs na najpiękniejszą ulicę. Ostatnia edycja odbywała się w 2015 roku (4 - 13 lipca).

Portugalia ciekawostki - Porto

Portugalia ciekawostki - Porto

Kuchnia portugalska

1. Portugalscy winiarze należą do czołowych producentów tego trunku - wytwarzają oni około 8% światowej produkcji. Winnice znajdują się głównie na Maderze oraz w kontynentalnej części Portugalii. Najpopularniejszymi winami są Porto oraz Madera.

2. Znana potrawa kuchni japońskiej - Tempura - tak naprawdę pochodzi z Portugalii. Japończycy poznali ten przysmak dzięki przybyłem w XVI wieku portugalskim misjonarzom.

3. Będąc w tym kraju musisz spróbować Caldeirada, czyli gulasz rybny. Potrawa ta składa się z kilku rodzajów ryb (np. makreli, dorsza, flądry, tuńczyka) oraz ziemniaków. Niekiedy dodawane są także pomidory, papryka, czy cebula. Zdarza się, że do ryb dodawane są także krewetki, bądź kalmary.

4. Praktycznie w każdej restauracji będziesz mógł zamówić Caldo verde, czyli zieloną zupę. Jej głównym składnikiem jest kapusta lub jarmuż nadający charakterystyczną zieloną barwę.

5. Miłośnicy ryb powinni skosztować bacalhau á bras. Głównym bohaterem tego tradycyjnego dania jest suszony dorsz oraz ziemniaki.

6. W wielu restauracjach można spotkać się z ofertą "Prato do dia", czyli po prostu "Danie dnia". Za niewielkie pieniądze (3-5 euro; oczywiście w zależności od miejsca) można zjeść całkiem dobry posiłek.

Portugalia ciekawe miejsca

1. Vilarinho da Furna to nieistniejące już miasteczko Portugalii mające historię blisko 2000 lat. W latach 60 mieścina ta była zamieszkiwana przez około 300 osób. To właśnie wtedy rząd Portugalii zdecydował się na budowę tamy i hydroelektrowni, które miały dostarczać energię dla tego regionu. Ostatni obywatel został zmuszony do opuszczenia swojego domu w 1971 roku, rok później natomiast w wyniku tej decyzji miasteczko zostało całkowicie zalane. Zdarzają się jednak pewne okresy, że woda w rzece opada, a na powierzchni wyłaniają się pozostałości z Vilarinho da Furna. W przyszłości w tym miejscu ma powstać rezerwat przyrody, a turystom zostanie zaoferowana możliwość odbycia rejsów na łodzi z przezroczystym dnem oraz wizyta w podwodnym muzeum.

2. Livraria Bertrand to najstarsza księgarnia na świecie znajdująca się w Lizbonie. Założona została w 1732 roku przez grupę miejscowych artystów. Jej pierwotna siedziba została całkowicie zniszczona przez trzęsienie ziemi w 1755 roku. Księgarnia natychmiast została przeniesiona na Rua Garret gdzie znajduje się do dziś.

3. Zip line
Ze wzgórza zamkowego Sanlucar de Guadiana w hiszpańskiej Andaluzji rozciąga się mierząca 720 metrów stalowa lina docierająca do portugalskiej Alcoutim. Jest to jedyny taki na świecie zjazd linowy, który umożliwia podróżowanie w czasie, albowiem docierając do Portugalii następuje zmiana strefy czasowej. Na sznurze można osiągnąć prędkość do 80 km/h.

4. Nad wąską rzeką, między portugalską wioską Várzea Grande, a hiszpańską wioseczką El Marco wznosi się najkrótszy most graniczny na świecie. Drewniana konstrukcja ma 3,2 metra długości.

5. Rzeka Odeleite widziana z kosmosu przypomina smoka. Z tego powodu bywa nazywana rzeką Niebieskiego Smoka.

Ciekawostki o Portugalii - Cais da Ribeira w Porto

Ciekawostki o Portugalii - Cais da Ribeira w Porto

Portugalia ciekawostki prawne

1. Spożywać oraz kupować alkohol mogą osoby, które ukończyły 18 lat. Dawniej obowiązujący limit wiekowy wynosił 16 lat, jednak władze zauważając, że po alkohol sięgają osoby coraz młodsze, zdecydowały się na podniesienie limitu.

2. Władze w Portugalii zakazały handlu niewolnikami dopiero w 1850 roku.

3. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi u osoby prowadzącej pojazd wynosi 0,5 promila.

4. W tym kraju można zmienić płeć wraz z ukończeniem 16. roku życia.

5. Zgodnie z prawem każy Portugalczyk jest automatycznie dawcą narządków, chyba że wcześniej jasno tego odmówił.

Portugalia ciekawe historie

1. Pewien Portugalczyk wybrał się do rodzimej wersji programu "Mam Talent", by wysłać dziewczynie, która złamała jego serce wiadomość. Jak sam mówił, to była jego pierwsza prawdziwa miłość i chciał się podzielić z jurorami oraz widzami, tym co czuje i zadedykował ten występ dla niej. Przy piosence Adele "Someone Like You" wyszedł na scenę i zaczął pokazywać kolejne kartki z wiadomością. To trzeba zobaczyć.

https://www.youtube.com/watch?v=00gcjp8Pgs4

Naj, naj, naj

1. Najdłuższą rzeką płynącą przez Portugalię jest Duero - 322 km.

2. Najwyższym portugalskim szczytem jest Ponta do Pico znajdujący się na Azorach. Jego wysokość wynosi 2351 m n.p.m.

3. Most Vasco da Gama to najdłuższy europejski most przebiegający nad rzeką Tag. Most o długości 17,2 km, Łączy brzegi Lizbony z 40 tysięcznym Montijo. Oficjalne otwarcie nastąpiło 29 marca 1998 roku.

4. Portugalia posiada cztery wieżowce przekraczające 100 metrów. Najwyższy z nich to biurowiec Torre de Monsanto mający 120 metrów. Znajduje się on w miejscowości Oeiras.

5. Silne wiatry na Atlantyku potrafią wywołać gigantyczne fale. W Praia do Norte na Azorach amerykański surfer Garret McNamara odnotował rekordową falę mającą 30 metrów wysokości.

Ciekawostki o Portugalii

1. Co mają ze sobą wspólnego Lizbona i Rzym? Oba miasta położone są na siedmiu wzgórzach, z których można podziwiać przepiękne krajobrazy.

2. Jeżdżące po ulicach Lizbony, czy Porto tramwaje są tramwajami amerykańskimi. Początkowo były one nazywane "Americanos". Tramwaj o numerze 28 stał się jedną z wizytówek Lizbony, a małe żółte wagoniki zagościły na turystycznych pocztówkach z tego miasta.

3. Podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej odbywających się w Polsce i na Ukrainie w 2012 roku, reprezentacja Portugalii zdecydowała się na pobyt w niewielkiej Opalenicy w województwie wielkopolskim. Na zakończenie pobytu Cristiano Ronaldo i spółka rozciągnęli wielki napis "Dziękujemy Opalenicy" i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

4. W rankingu potencjału militarnego Portugalia zajmuje 67. miejsce. Armia tego kraju liczy 242500 osób z czego 30500 z nich stanowi aktywny personel. Portugalskie wojsko ma do swojej dyspozycji 87 samolotów, 186 czołgów, 700 opancerzonych wozów i 41 statków. Roczny budżet na dofinansowanie armii wynosi 3,8 miliarda dolarów.

5. Portugalia nie produkuje ropy naftowej. Dzienne zapotrzebowanie na ten surowiec wynosi 241 tysięcy baryłek.

6. Ratyfikowany w 1386 roku sojusz między Wielką Brytanią i Portugalią jest najdłużej działającym na świecie. Co więcej, obowiązuje do dziś.

7. Gdy wybuchała II Wojna Światowa, amerykańska armia była mniejsza od portugalskiej.

8. Biedronka to największa sieć handlowa w naszym kraju. Jej właścicielem jest portugalskie konsorcjum Jerónimo Martins.

10. Afonso I Henrique to najdłużej panujący europejski monarcha. Mężczyzna wstąpił na tron 30 kwietnia 1112 roku i zmarł 6 grudnia 1185 roku. Panował przez 73 lata i 220 dni.

11. Najdłuższą karierą reżyserską może pochwalić się Manoel de Oliveira. Swoje pierwsze filmy krótkometrażowe zaczął reżyserować w 1931 roku. Jego ostatni film został wydany w 2015 roku. Kariera Manoela trwała 84 lata.

12. Alfredo Gonçalves jest posiadaczem największej na świecie kolekcji butelek po Whiskey. Żadna z nich się nie powtarza. Zbiór 10500 butelek można podziwiać w sklepie “Whisky & Co” w Lizbonie.

13. Najmniejsza gazeta na świecie została wydana 20 lutego 2012 roku. Terra Nostra miała wymiary 18,27 x 25,35 mm. Do sprzedaży trafiło 3000 tysiące egzemplarzy.

14. 23 czerwca 2018 roku na plaży Fonte da Telha odbyła się największa na świecie lekcja surfingu. W wydarzeniu wzięło udział 327 osób.

 

Tekst ciekawostki o Portugalii jest aktualizowany - już wkrótce możesz spodziewać się nowej porcji nieznanych faktów.

Jeśli spodobał Ci się artykuł Portugalia ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.

Portugalia ciekawe fakty - Sintra

Portugalia ciekawe fakty - Sintra

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa