Belgia ciekawostki

Belgia ciekawostki

Ciekawostki o Belgii

Belgia ciekawostki - to niewielkie państwo będące domem dla Unii Europejskiej. Czy wiedziałeś że istnieje tu ponad 1000 gatunków piwa, produkuje się największą ilość czekolady, a symbolem Brukselii jest sikający chłopiec? Ciekawostki o Belgii - oto rzeczy, których nie wiedziałeś o tym kraju.

1. Nikt nie zostanie zaskoczony, jeśli napiszemy, że stolicą Belgii jest Bruksela.

2. W tym kraju walutą, którą dokonywane są płatności jest Euro.

3. Warszawę oraz Brukselę w linii prostej dzieli dystans 1300 km. Gdyby ktoś chciał przejść ten dystans po lądzie, pokonałby odległość 1 267 km, co zajęłoby około 258 godzin ciągłego marszu.

4. Belgia graniczy z trzema państwami: Holandia, Luksemburg oraz Francja.

5. Zgodnie z danymi na rok 2019 kraj ten zamieszkuje nieco ponad 11,5 miliona osób. Stanowi to wzrost o 2,8 miliona względem 1955 roku.Szacunki na rok 2050 wskazują, iż liczba ta wzrośnie o kolejne 700 tysięcy.

Belgia ciekawostki

1. Belgia jest 10 razy mniejsza od Polski.

2. Kraj ten zamieszkiwany jest przez około 70 tysięcy Polaków – główne skupiska w Antwerpii i Liege.

3. Kiełki brukselki naprawdę pochodzą z Belgii, gdzie uprawiana była od stuleci.

4. Nigdzie na świecie nie ma tyle gatunków piwa oraz ilości browarów co w Belgii. Choć liczba ta do końca nie jest znana, istnieje ponad 1000 rodzajów piwa, produkowanych w ponad 178 rozlewniach piwa.

5. Belgowie piją średnio 150 litrów piwa na osobę rocznie, znacznie przewyższa to średnią dla całej Unii Europejskiej, która wynosi 75,3 l.

6. Pierwszą na świecie akademie piwa otwarto w Herk-de-Stad, w belgijskiej prowincji Limburg, w 1999 roku.

7. Belgowie słyną z produkcji najlepszej czekolady na świecie z ponad 300 letnią tradycją. Rocznie produkują jej aż 220 tysięcy ton, czyli rocznie przeciętny Belg spożywa około 22 kilogramy czekolady, dziennie natomiast 61 gram.

8.Na szczęście Belgowie nie zjadają całej tej ilości. Jak podają statystyki międzynarodowe lotnisko w Brukseli sprzedaje największą ilość czekolady na świecie.

9. Belgowie uważają się za wynalazców frytek, które zazwyczaj jedzą z majonezem.

10. Kraj ten ma jeden z najniższych odsetek restauracji McDonald na mieszkańca w krajach rozwiniętych - tylko 0.062 na 10 tysięcy mieszkańców, to aż 7 razy mniej niż w USA oraz 2 razy mniej niż we Francji czy Niemczech.

2belgia.jpg

11. Belgia ciekawostki o wyjątkowym chłopcu.
Symbolem stolicy Belgii jest figurka nagiego, siusiającego chłopca nazwanego Manneken Pis, którego większa wersja znajduje się na rynku. Jak głosi legenda, chłopiec był synem jednego z belgijskich królów. Podczas polowania w lasach wokół Brukseli chłopiec zaginał. Król nakazał rozpocząć jego poszukiwania w pobliskich lasach, jednak nikt nie mógł odnaleźć malca. Dopiero po pewnym czasie, gdy wszyscy stracili nadzieję na jego odszukanie, pewien leśniczy usłyszał szemrzący strumyczek. Odsunął gałęzie, ograniczające mu widok od źródła wody i zobaczył nagiego, siusiającego chłopca.
Po drugiej stronie runku usytuowana jest Jeanneke Pis, czyli siusiająca dziewczyna, będąca siostrą słynnego chłopca. Jej stworzenie miało na celu przyciągnięcie turystów do ulic znajdujących się z drugiej strony Grand Place.

12. Belgowie zasługują na miano liberałów - w tym kraju od 2002 roku dozwolona jest eutanazja, a od 2003 roku małżeństwa homoseksualne.

13. W Belgii istnieje obowiązek głosowania dla każdego obywatela, który ukończył 18 rok życia. W rzeczywistości obowiązek ten istnieje tylko w przepisach
prawnych, gdyż sankcje za nie głosowanie zostały ostatnio wykonane w 2003 roku.

14. Belgowie płacą jedne z najwyższych stawek podatkowych na świecie, około 40% od ich zarobków brutto - co stanowi 45,6 krajowego PKB.

15. Zaraz po Kanadzie przyznaje się tutaj najwięcej nowych obywatelstw na osobę. 1,6 mln osób to imigranci lub ich dzieci, co stanowi 15% populacji.

16. Posiadanie do 3 gramów marihuany przez osobę nie niesie za sobą żadnych konsekwencji.

17. Belgijski system autostrad jako jedyna ludzka konstrukcja na świecie widoczna jest z księżyca – w nocy ze względu na oświetlenie.

18. Znajduje się na ostatnim stopniu podium, zaraz po Holandii i Japonii, pod względem największej ilości pojazdów na km2.

19. Posiada największą gęstość dróg i linii kolejowych na świecie.

20. W kraju tym znajduje się najdłuższa na świecie linia tramwajowa mająca 68 kilometrów, która działa między De Panne a Knokke-Heist - od granicy Francji, aż do granicy z Holandią.

21. Tor wyścigowy w Spa jest najdłuższym i drugim najstarszym wchodzących do terminarza Formuły 1. Pierwsze Grand Prix odbyło się tutaj w 1924 roku.

22. Światowy rekord przyspieszenia od 0 do 100 km/h (3,266 sekundy) należy do belgijskiego samochodu wyścigowego Vertigo.

23. Pierwszy nowoczesny ośrodek zdrowia otwarto w 18 wieku w Spa.

24. Choć nie tak popularne jak w Monako, Spa jest również domem dla pierwszego europejskiego kasyna otwartego w 1763 roku o nazwie la Redoute.

25. W 1847 roku otwarto najstarszy pasaż handlowy w Europie - Bruxelles Galeries St Hubert.

26. Pałac Sprawiedliwości w Brukseli jest największym sądem na świecie mającym 26 tysięcy m2 - obiekt ten jest większy od Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie (21 tysięcy m2).

27. W jednej z dzielnic Brukseli - Uccle - znajduje się najgłębszy basen na świecie mający 35 metrów głębokości.

28. 80% graczy bilardowych korzysta z bil produkowanych w Belgii.

29. Saksofon został wynaleziony przez Belga Adolpha Saxa w 1840 roku i opatentowany 6 lat później.

30. Wskaźnik BMI został opracowany przez Belgijke Adolphe Quetelet.

31. Bruksela była popularną kryjówką dla osób na wygnaniu. Karol Marks wraz z Fryderykiem Engelsem napisał Manifest Komunistyczny pomiędzy 1845 a 1848 rokiem.

32. Belgia ma więcej twórców komiksów na kilometr kwadratowy niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie (nawet w Japonii).

33. Choć z tego nie słynie, posiada najwięcej zamków na kilometr kwadratowy niż jakikolwiek inny kraj.

34. W Brukseli na jeden kilometr kwadratowy przypada 138 restauracji.

35. Belgia była pierwszym krajem, który wprowadził paszporty elektroniczne, a wraz z Włochami jako pierwsi zaczęli wydawać elektroniczne dowody osobisty w marcu 2003 roku.

36. To właśnie tutaj znajduje się najmniejsze miasto na świecie - Durbuy - z mniej niż 500 mieszkańcami.

37. 97% belgijskich gospodarstw domowych wyposażonych jest w telewizję kablową.

38. Tulipany bezsprzecznie kojarzą się z Holandią, jednak niewiele osób ma świadomość, iż jego nasiona przybyły tam z Antwerpii w 1562 roku.

39. Pierwsza na świecie loteria miała miejsce właśnie w Belgii, aby zebrać pieniądze dla biednych.

Belgia ciekawostki - postaramy się jeszcze zaskoczyć 13 niezwykłymi faktami.

40. To właśnie Belgowie wymyślili i opracowali europejską

41. Smerfy zostały stworzone przez belgijskiego ilustratora Pierre Culliford, znanego jako Peyo w 1958 roku.

42. W 1066 roku region Huy stał się pierwszy wolnym europejskim miastem na kontynencie.

43. Waterloo (na południe od Brukseli) było świadkiem ostatecznej klęski Napoleona.

44. W 15 wieku Belgowie wynaleźli malarstwo farbami olejnymi.

45. Najpopularniejszy festiwal w tym kraju o nazwie Tomorrowland, odbywa się latem w miejscowości Boom (niedaleko Antwerpii).

46. W Belgii występują trzy języki urzędowe: niderlandzki, francuski oraz niemiecki.

47. Nazwy ulic, reklamy, tablice informacyjne oraz znaki napisane są w dwóch językach: francuskim i flamandzkim.

48. "Każdy Belg rodzi się z cegłą w brzuchu" - tak mówią o sobie Belgowie, przez co chcą przekazać, że gdy Belg się urodzi, to już wtedy zaczyna zbierać cegły na swój dom, albowiem ambicją każdego Belga jest mieć swój własny dom.

49. W Belgii obowiązek szkolnictwa obowiązuje do 18 roku życia.

50. Flamandczycy zamieszkujący północną część kraju są przekonani, że pracują na leniwych darmozjadów z Walonii. Flamandczycy nie wiedzą zbyt wiele o Walończykach i odwrotnie.

51. W tym kraju przeprowadzono dość ciekawy eksperyment na kotach. Dokładnie w 1879 roku podjęto próbę zastąpienia gołębi pocztowych kotami. Postanowiono wywieźć 37 tych zwierząt z Liege do miasta położonego w odległości 30 kilometrów. Podobnie jak gołębie, koty otrzymały małą przesyłkę do dostarczenia. Można stwierdzić, że eksperyment w miarę się powiódł, gdyż wszystkie koty wróciły do Liege, jednak większość z nich zgubiła swój ekwipunek.

52. Coś dla wielbicieli muzeów - w niewielkim miasteczku Wepion położonym na południowy-wschód od Brukseli mieści się niewielkie muzeum poświęcone truskawce (Musee de la Fraise). Przedstawiono w nim historię tego owocu, sposób uprawy oraz wpływ na cały region.

53. Kattenstoet, czyli Festiwal Kotów odbywa się rokrocznie w drugą niedzielę maja w niewielkim mieście Ypres. Festiwal organizowany jest nieprzerwanie od 1955 roku. Jego historia związana jest ze średniowieczną tradycją wyrzucania tych właśnie zwierząt z dzwonnicy sukiennic w Ypres.

54. Najwyższy budynek w kraju znajduje się w Brukseli. Tour du Midi ma 150 metrów wysokości i składa się z 38 kondygnacji. Został wybudowany w 1967 roku. W jego wnętrzu znajduje zatrudnienie około 2500 pracowników biurowych.

55. Najwyższą konstrukcją jest wieża radiowo-telewizyjna VRT Zendstation Egem. Obiekt znajduje się w Pittem i ma 305 metrów wysokości.

56. Największym lotniskiem jest Port lotniczy Bruksela. W 2018 roku obiekt obsłużył ponad 25,6 miliona osób.

57. Kara śmierci w Belgii została oficjalnie zniesiona 1 stycznia 1999 roku, jednak już od bardzo dawna stanowiła ona tzw. martw prawo. Ostatnią egzekucję przeprowadzono 26 marca 1918 roku, kiedy to zgilotynowano 27-letniego mężczyznę za zabicie swojej dziewczyny.

58. Więźniowie odbywający karę pozbawienia wolności posiadają w swoich celach komputer wraz z zestawem słuchawkowym i ograniczonym dostępem do Internetu. Osadzeni mają możliwość zamawiania filmów PPV (także tych dla dorosłych).

59. W 2013 roku można było nabyć limitowane znaczki pocztowe o smaku czekoladowym.

60. W rankingu potencjału militarnego Belgia zajmuje 68. miejsce. Belgijska armia liczy 35 tysięcy osób, z czego 30 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 158 samolotów oraz 984 wozy opancerzone. Roczny budżet na armię wynosi 5 miliardów dolarów.

61. Dzienne zapotrzebowanie Belgii na ropę naftową wynosi 615 tysięcy baryłek.

Jeśli spodobał Ci się tekst Belgia ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.

Belgia ciekawostki - przepiękna Brugia

Belgia ciekawostki - przepiękna Brugia

Ciekawostki o Belgii - barwy narodowe kraju

Ciekawostki o Belgii - barwy narodowe kraju

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa