Bośnia i Hercegowina - informacje i ciekawostki

Bośnia i Hercegowina - informacje i ciekawostki

Ciekawostki o Bośni i Hercegowinie

Bośnia i Hercegowina ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, jaki niezwykły obiekt znajduje się w Mostarze, czym była Masakra w Srebrenicy, a także co symbolizuje flaga tego kraju.

1. Niepodległość przez ten kraj została uzyskana 5 kwietnia 1992 roku. Wcześniej wchodził w skład Jugosławii.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni Bośnia i Hercegowina jest 6 razy mniejsza od Polski.

3. W paśmie Gór Dynarskich na ga granicy z Czarnogórą wznosi się najwyższy szczyt kraju. Góra Maglić ma 2386 metrów n.p.m. i znajduje się na terenie Parku Narodowego Sutjeska.

4. Flaga Bośni i Hercegowiny to niebieski prostokąt, na którym umieszczono żółty trójkąt. Przy jego lewym boku znajdują się białe gwiazdy. Zarówno kolor niebieski, jak i gwiazdy nawiązują do bandery Unii Europejskiej. Skrajne gwiazdy zostały celowo przycięte celem ukazania ich nieskończoności. Nawiązują one do wolności i idei europejskich. Trójkąt przedstawia uproszczony zarys granic państwa.

5. Szacuje się, że Polonia zamieszkująca ten kraj liczy około 4000 osób.

6. Bośnia jest najdłuższą rzeką kraju przepływającą przez 273 km.

7. Chrześcijanie w tym kraju stanowią około 52% społeczeństwa.

8. Populacja Bośni i Hercegowiny liczy nieco ponad 3,5 miliona osób. W porównaniu do 1955 roku wzrosła ona o 600 tysięcy. Szacuje się, że do 2050 zmaleje ona o 450 tysięcy osób.

Bośnia i Hercegowina ciekawostki

1. W 1984 roku w Sarajewie odbywały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W wyborach organizatora ówczesna stolica Jugosławii pokonała japońskie Sapporo oraz szwedzki Göteborg. Władze Jugosławii były zmuszone odpowiednio przygotować Sarajewo na przyjęcie tak dużej imprezy. Miasto miało słabo rozwiniętą infrastrukturę. Należało wybudować nowe obiekty sportowe, a także poprawić jakość istniejących hoteli. Zaraz po zakończeniu imprezy stadiony olimpijskie zaczęły popadać w ruinę. Obecnie z uwagi na ich stan są gratką na urban explorerów.

2. Wilk imieniem Vučko był oficjalną maskotką igrzysk. Jego znakiem rozpoznawczym stał się okrzyk "Sarajewoooo".

3. Olimpiada w 1984 roku była pierwszą zorganizowaną w kraju komunistycznym.

4. Z roku na rok Bośnię i Hercegowinę odwiedza coraz więcej turystów. W 2016 roku miało ich być aż 777 tysięcy. Podczas swojej wizyty wygenerowali łączy przychód na poziomie 709 milionów dolarów.

5. Jedynym miastem w kraju, które posiada dostęp do Morza Adriatyckiego jest Neum. Linia brzegowa tego kraju liczy zaledwie 17 km długości.

6. W Mostarze znajduje się jeden z najbardziej rozpoznawalnych mostów na świecie. Stary Most wznoszący się nad rzeką Neretwą wybudowano już za czasów osmańskich (druga połowa XVI wieku). Stał się on symbolem pojednania Wschodu z Zachodem. Z uwagi na jego symboliczne znaczenie został on zniszczony przez chorwackie wojsko 9 listopada 1993 roku. Po zakończeniu wojny bośniackiej podjęto próbę odbudowy. Oficjalne otwarcie nastąpiło w 2004 roku. Zgodnie z tradycją młodzi mężczyźni skaczą z niego do wody, aby udowodnić swoją męskość.

Stary Most w Mostarze

Wejście na kamienny most w Mostarze - Bośnia i Hercegowina ciekawostki

7. Podczas wojny w Bośni w dniach od 12 do 16 lipca 1995 roku Serbowie wykonali około 8373 egzekucji na muzułmańskich mężczyznach i chłopcach. Masakra w Srebrenicy uważana jest za największe ludobójstwo w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej.

8. W rankingu potencjału militarnego Bośnię i Hercegowinę sklasyfikowano na 124. pozycji. Armia tego kraju składa się z 12750 żołnierzy. Wojsko ma do swojej dyspozycji 20 samolotów, 149 czołgów i 100 opancerzonych wozów. Każdego roku na modernizację władze przeznaczają 250 milionów dolarów.

9. Dzienne zapotrzebowanie kraju na ropę wynosi 36 tysięcy baryłek.

10. Osoba dorosła w tym kraju wypija średnio 7,1 litra czystego alkoholu każdego roku.

11. Jak w wielu innych bałkańskich państwach, również i tu narodowym alkoholem jest rakija.

12. Płaca minimalna została określona w 2015 roku i wynosi 406 marek zmiennych (240 dolarów) miesięcznie. Tydzień pracowniczy trwa 40 godzin.

13. Najwyższy budynek kraju znajduje się w Sarajewie. Avaz Twist Tower wznosi się na 142 metry wysokości i składa z 39 pięter. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło w 2009 roku.

14. Współczynnik samobójstw wynosi 6 na 100 tysięcy osób. Znacznie częściej na odebranie życia decydują się mężczyźni.

15. Średnia długość życia mieszkańców Bośni i Hercegowiny wynosi 77,4 lat. Kobiety żyją nieco dłużej - 79,7 lat. Mężczyźni umierają średnio w wieku 75 lat.

16. W masywie górskim Igman odnotowano najniższą historyczną temperaturę. 24 stycznia 1963 roku termometr wskazywał -42,5 °C. Z Kolei najcieplejszego dnia w Mostarze temperatura wynosiła 46,2 °C.

17. Statystyki wskazują, iż mężczyźni decydują się na zawarcie związku małżeńskiego w wieku 29,6 lat. Kobiety decydują się na wzięcie ślubu nieco wcześniej, dla nich średnia wieku wynosi 26,4.

18. Współczynnik posiadania broni wynosi 312 na 1000 osób.

19. Na terenie kraju znajdują się 24 lotniska, z czego 7 posiada utwardzoną nawierzchnię.

20. Sieć kolejowa składa się z 965 km torów.

Widok na Sarajewo

Sarajewo

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa