Andora ciekawostki

Andora ciekawostki

Ciekawostki o Andorze

Andora ciekawostki - dowiedz z czego słynie to niewielkie państwo graniczące z Hiszpanią i Francją, przez kogo jest zarządzane oraz dlaczego w każdym domu musi znajdować się karabin.

1. Stolicą księstwa Andory leżącego we wschodnich Pirenejach jest Andora.

2. Oficjalną walutą tego kraju jest euro, choć zaznaczyć należy, iż Andora nie należy do członków Unii Europejskiej.

3. Ten niewielkie kraj od naszej stolicy w linii prostej dzieli 1808 kilometrów. Gdyby zdecydować się na pokonanie tego dystansu samochodem zajęłoby to około 22 godzin. 

4. Zgodnie z danymi na rok 2017, kraj ten zamieszkuje 68,688 osób.

5. Powierzchnia całkowita tego kraju wynosi 468 km². W porównaniu do Polski, nasz kraj jest większy o 668 razy.

Andora

Andora ciekawostki

1. Jedynie pięć państw na świecie nie posiada żadnego lotniska. Do tej grupy należy Andora w towarzystwie Watykanu, Liechtensteinu, Monako oraz San Marino.

2. W tym kraju brakuje nie tylko samolotów, ale również pociągów.

3. Można zaryzykować stwierdzenie, iż Andora nie posiada swojego wojska. Cała armia liczy kilkunastu ochotników będących w kompanii reprezentacyjnej. Obowiązek obrony granic tego kraju spoczywa na jej sąsiadach - Hiszpanii oraz Francji.

4. Odsetek osób bezrobotny jest bliski zeru.

5. Choć Andora nie posiada wojska, to po wybuchu I Wojny Światowej kraj ten w 1914 roku wypowiedział wojnę Niemcom. Jak można się domyślić to niewielkie państwo nie miało praktycznie żadnego wkładu w działania zbrojne. Oficjalny rozejm oba kraje podpisały jednak dopiero w 1958 roku, gdyż organizatorzy konferencji w Wersalu zapomnieli, o tym, iż Andora postanowiła postawić się znacznie silniejszym Niemcom.

Andora prawo

1. Zarządzanie Andorą leży w gestii dwóch osób: prezydenta Francji oraz biskupa katalońskiego miasta Seo de Urgel. Wynika to z porozumienia zawartego w 1278 roku między biskupem hiszpańskiego miasta oraz stroną francuską. Takie rozwiązanie zawarto także w konstytucji.

2. Zgodnie z prawem na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego powinien znajdować się jeden karabin na wypadek wybuchu wojny. Jeśli brakuje go na wyposażeniu, to zostanie on dostarczony przez policję z zapasów państwowych.

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa