Serbia ciekawostki

Serbia ciekawostki

Ciekawostki o Serbii

Serbia ciekawostki - dowiedz się z czego słynie Serbia, co takiego niezwykłego znajduje się na rzece Drina oraz gdzie powstała pierwsza europejska kawiarnia.

1. Państwo to powstało 5 czerwca 2006 roku w wyniku referendum, po którym Czarnogóra proklamowała swoją niepodległość. Wcześniejsza nazwa aktualnie dwóch odrębnych państw to Serbia i Czarnogóra.

2. Polska pod względem powierzchni jest 3,5 raza większa od Serbii.

3. Głównym nurtem religijnym wyznawanym przez Serbów jest prawosławie.

4. Stolicą tego kraju jest jedno z najstarszych miast w Europie, czyli Belgrad. Jego historia sięga 7000 lat wstecz. Początkowo Belgrad był on osadą, natomiast prawa miejskie nadano już w 2 wieku naszej ery. W czasie swojej długiej historii, miasto to doszczętnie zniszczono 44 razy. W tłumaczenia dosłownym, nazwa tego miasta oznacza "białe miasto".

5. W serbskich sklepach należy uiścić płatność w dinarach serbskich. Bądź po prostu kartą kredytową.

2serbia-compressor.jpg

Serbia ciekawostki

1. Czy znajdziemy tu kogoś kto nie lubi malin?! Niemożliwe! Polska jest potentatem w produkcji malin w Unii Europejskiej, jednak niestety w tej dziedzinie musi ustąpić serbskim malinom. To właśnie w tym kraju, na blisko 15 tysiącach hektarach pól, rośnie 100 tysięcy ton tego przepysznego owocu! Taki wynik sprawia, iż Serbia jest eksporterem jednej trzeciej wszystkich malin sprzedawanych na świecie.

2. Serbska armia składa się z 52 tysięcy żołnierzy oraz 170 tysięcy żołnierzy rezerwowych. Rocznie rząd tego kraju przeznacza około 830 milionów dolarów na zbrojenia.

3. Pomimo zakazu palenia w wielu miejscach nie jest on przestrzegany.

4. Choć obrady Okrągłego Stołu kojarzymy głównie z historią Polski, to pierwszym takim spotkaniem, gdzie odbyły się międzynarodowe obrady była Serbia. Spotkanie miało miejsce w miejscowości Karłowice, podczas którego podpisano Pokój w Karłowicach. Porozumienie to kończyło wojnę pomiędzy państwami Ligi Świętej a Imperium Osmańskim.

5. Serbia jest jednym z 23 państw na całym świecie, które ogłosiło żałobę narodową po katastrofie polskiego prezydenckiego samolotu 10 kwietnia 2010 roku. Trwała ona jeden dzień.

Serbia ciekawe miejsca

1. Na jednej z ulic Belgradu przy katedrze mieści się kawiarnia o dość krótkiej i specyficznej nazwie "?". Już w pierwszej połowie XIX wieku próbowano zmienić nazwę tego miejsca na "Kawiarnię katedralną", jednak właściciel nie uzyskał wtedy zgody kościoła. Postanowił więc do czasu wyjaśnienia sprawy powiesić szyld ze znakiem zapytania. Nie spodziewał się chyba, że sprawa nie zostanie nigdy wyjaśniona, a nazwa kawiarni istnieje do dziś.

2. Pierwsza knajpa w Europie powstała w jednej z dzielnic Belgradu już w 1522 roku, czyli o wiele wcześniej zanim spotkania przy kawie stały się popularne w innych, ważnych miastach Europy. Choć nie istnieją źródła zdradzające dokładne położenie oraz nazwę tego miejsca, to wiadomo, że początkowo podawano tutaj jedynie czarną kawę. Dopiero z biegiem czasu zaczęto rozszerzać menu.

3. W niedalekiej odległości od granicy z Czarnogórą i Kosowem, mieści się gmina Sjenica przez wielu nazywana europejską Syberią (w Serbii "serbska Syberia"). To właśnie w tym miejscu odnotowano najniższą temperaturę w Europie (na terenie zamieszkałym) wynoszącą -39 stopni Celsjusza.

4. Z okazji dziesiątej rocznicy zakończenia pierwszej Wojny Światowej, Serbowie wznieśli pomnik Zwycięzcy przy znajdującym się w centrum Belgradu hotelu Moskwa. Jednak dość szybko należało go przenieść na fortyfikacje Kalemegdan. Powodem wędrówki "Zwycięzcy" było niezadowolenie kobiet, którym nie podobało się obnażony mężczyzna.

5. Vrelo - jedna z najkrótszych rzek na świecie o długości 365 metrów. Z tego właśnie powodu bywa także nazywana rzeką "Roczną".

6. Nieopodal miasta Bajina Basta, na samym środku rzeki Drina, mieści się tajemniczy domek na skale. Wzniesiony został w 1968 roku i istnieje do dziś. Więcej o tym miejscu dowiesz się w artykule: Malutki domek na rzece w Serbii

Wszystko o Serbach
1. Rozmawiając z Serbami lepiej nie poruszać tematu Kosowa oraz Albańczyków, są to dla nich tematy tabu. Serbskie specjały

2. Podobnie jak na całych Bałkanach, narodowym napojem alkoholowym jest Rakija.

3. Doroczny festiwal trębaczy o nazwie Gucza, odbywa się w miejscowości o tej samej nazwie na zachodzie Serbii.

Znane osobistości

1. Goran Bregović znany serbski artysta sceny muzycznej. Syn Serbki oraz Chorwata, urodzony w Sarajewie. W naszym kraju znany głównie dzięki współpracy z Kayah. Wydany przez nich album został sprzedany w nakładzie liczącym ponad 700 tysięcy krążków (tylko w naszym kraju). Był to jednej z największych sukcesów muzycznych w latach 90. Znajdujące się na tym krążku piosenki w oryginale są w języku serbskim.

2. W tym miejscu nie mogło także zabraknąć wzmianki o inżynierze i wynalazcy, autorze blisko 300 patentów, czyli Nikoli Tesla.

Znaliście te ciekawostki o Serbii? A może wiecie coś więcej? Podzielcie się z nami w komentarzu!

Zdjęcia zostały udostępnione na zasadzie licencji Creative Commons Zero.

Serbia ciekawostki - barwy narodowe kraju

Serbia ciekawostki - barwy narodowe kraju

Ciekawostki o Serbii - gdzieś na rzecze Dunaj

Ciekawostki o Serbii - gdzieś na rzecze Dunaj

Serbia - Tramwaj poruszający się ulicami Belgradu

Serbia - Tramwaj poruszający się ulicami Belgradu

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa