Ciekawostki o Irlandii
1. Irlandia ogłosiła swoją niepodległość 24 kwietnia 1916 roku, jednak jej uznanie nastąpiło dopiero 6 grudnia 1921 roku.
2. Pod względem zajmowanej powierzchni kraj ten jest 3,7 raza mniejszy od Polski.
3. Najwyższym szczytem Irlandii jest Carrantuohill, który wznosi się na wysokość 1039 metrów n.p.m. (niektóre źródła podają wysokość dwa metry większą). Szczyt ten nie posiada żadnego oznakowanego szlaku turystycznego, sama trasa nie należy do najtrudniejszych. Jednak próbując zdobyć ten szczyt, należy być rozważnym - z uwagi na zmienne i czasami trudne warunki pogodowe, miały tutaj miejsce wypadki śmiertelne.
4. Flaga Irlandii w kształcie prostokąta składa się z trzech równych pionowych pasów w kolorach: od lewej zielonego, białego i pomarańczowego. Pierwszy z nich ma symbolizować katolików, pomarańczowy protestantów, zaś będąca miedzy nimi biel oznacza ciągłe dążenie do pokoju między nimi.
5. Polonia w tym kraju liczy sobie około 120 tysięcy osób. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż Polacy w tym kraju stanowią największą mniejszość narodową.
6. Shannon to najdłuższa rzeka tego kraju płynąca przez 386 kilometrów.
7. Religią wiodącą jest katolicyzm wyznawany przez około 84% społeczeństwa.
Ciekawostki o Irlandii - Dublin
Irlandia ciekawostki
1. Zgodnie z danymi z 2018 roku kraj ten zamieszkiwany jest przez niespełna 5 milionów Irlandczyków. Co ciekawe w samych Stanach Zjednoczonych żyje około 40 milionów osób posiadających irlandzkie korzenie. Na samych wyspach poza Irlandią mieszka około 14 milionów, zaś kolejne 7 milionów przebywa w Australii. Na całym świecie żyje około 75 milionów Irlandczyków.
2. Otrzymanie irlandzkiego obywatelstwa nie należy do najtrudniejszych. Wystarczy posiadać krewnego z irlandzkim paszportem, np. babcię lub dziadka. Co więcej, nawet nie trzeba specjalnie pojawiać się w Irlandii, aby uzyskać obywatelstwo tego kraju.
3. W średniowiecznej Irlandii, jeśli morderca nie posiadał wystarczającej ilości pieniędzy bądź złota w celu odkupienia swoich win, robiono z niego niewolnika. Co więcej, był on oddawany do niewoli do rodziny, której wyrządził krzywdę. Ci mogli z nich zrobić co chcieli - wykorzystywać do pracy, bądź w dowolnej chwili wyrządzić zbrodniarzowi tę samą krzywdę, co on wyrządził rodzinie.
4. Na południe od miasta Limerick znajduje się niewielka miejscowość Hospital. Nazwa może być nieco myląca, albowiem nie ma w niej szpitala.
5. W kraju tym aż do 1985 roku prezerwatywy sprzedawano jedynie w aptekach. Co więcej, aby je zakupić należało przedstawić wypisaną receptę.
7. Oficjalnymi językami tego kraju jest irlandzki oraz angielski, jednak większość osób porozumiewa się w języku angielskim. Język irlandzki jest przedmiotem obowiązkowym w szkołach, które otrzymują dofinansowanie z budżetu państwa.
8. Do 2015 roku tylko dwa miasta posiadałby system kodów pocztowych - były nimi Dublin i Cork.
9. Jednym z najbardziej znanych prehistorycznych miejsc tego kraju jest Newgrange (największy grób korytarzowy, który został stworzony przez człowieka). Naukowcy po przeprowadzeniu dokładnych badań oszacowali, iż obiekt ten wzniesiono około 3200 lat p.n.e., czyli jest ponad 600 lat starszy niż piramida w Gizie.
10. Amerykański Biały Dom został zaprojektowany przez Irlandczyka Jamesa Hobana.
11. W maju 2015 roku przeprowadzono referendum w sprawie zawierania związków małżeńskich przez pary jednopłciowe. W wyniku głosowania społeczeństwo dozwoliło udzielania takich małżeństw.
12. Do 1995 roku zabronione był rozwody. Do ich udzielania dopuszczono w wyniku referendum.
13. Na całym świecie Irlandia znana jest z browaru Guinness. Jednak co ciekawe Irlandia nie jest największym rynkiem zbytu swojego piwa. Pierwszym jest ogólnie Wielka Brytania, zaś na drugi miejscu znajduje się Nigeria.
15. W latach 1990 - 1997 stanowisko prezydenta piastowała pierwsza kobieta Mary Robinson. Zastąpiła ją Mary McAleese (1997 - 2011). To pierwszy taki przypadek na świecie, aby jedna kobieta zastąpiła drugą na stanowisku prezydenta.
16. George Bernard Shaw to znany irlandzki dramaturg i prozaik, a także jedyna osoba na świecie, która otrzymała Nagrodę Nobla i Oscara. Pierwszą z nich otrzymał w 1925 roku w dziedzinie literatury, zaś drugą w 1938 za najlepszy scenariusz adaptowany.
17. Irlandzkim odpowiednikiem polskiego Tłustego Czwartku jest Pancake Teusday "Dzień Naleśnika". Tego dnia Irlandczycy objadają się naleśnikami pod przeróżnymi postaciami.
18. Na terenie tego kraju nie ma ani jednego węża.
19. Raz na cztery lata wypada szczególny dzień, w którym to kobiety oświadczają się mężczyzną. Dzieje się to 29 lutego.
20. W 2012 roku wprowadzono przepis umożliwiający policji wystawienie mandatu osobie będącej w stanie wskazującym, która pojawiła się w miejscu publicznym.
Irlandia ciekawostki - Klify Moheru
22. Irlandzkie podejście do czasu jest podobne do podejścia Hiszpanów, czy Włochów. W skrócie nie przykładają wagi do punktualności, a zegarek jest zbędnym dodatkiem.
Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach: