Rumunia ciekawostki

Rumunia ciekawostki

Ciekawostki o Rumunii

Rumunia ciekawostki - poznaj specyficzne rumuńskie tradycje, dowiedz się czym jest i gdzie znajduje się Wesoły Cmentarz oraz dlaczego Michael Jackson podpadł mieszkańcom Bukaresztu.

1. Najważniejszym miastem Rumunii jest Bukareszt.

2. W tym kraju płaci się lejem, który dzieli się na 100 banów. Co ciekawe banknoty wykonane są z plastiku.

3. W linii prostej Warszawę ze stolicą Rumunii dzieli odległość 945 km. Odległość tą można swobodnie pokonać samochodem przejeżdżając przez dwa dodatkowe kraje - Słowację oraz Węgry. Podróż samochodem zajmie około 19 godzin ciągłej jazdy oraz 1354 przejechanych kilometrów. Trasę może również zostać pokonana na piechotę przez Ukrainę. Zajmie to 232 godziny ciągłego marszu. Najłatwiej i najszybciej (2 godziny) można dostać się tam samolotem.

4. Kraj ten graniczy z pięcioma państwami: Bułgarią, Serbią, Węgrami, Ukrainą oraz Mołdawią.

5. Zgodnie z danymi z 2013 roku kraj ten zamieszkiwany jest przez 19,96 miliona osób - w samym Bukareszcie mieszka 1,913 miliona.

6. Pod względem powierzchni zajmuje 80. pozycję na świecie z wynikiem 238 391 km2. W porównaniu do Polski jest ona 1,31 raza mniejsza.

7. Średni obywatele tego kraju dożywają 74,56 lat.

8. Rumunia odzyskała niepodległość od Imperium Osmańskiego 9 maja 1877 roku.

2rumunia-compressor.jpg

Rumunia ciekawostki historyczny-kulturalne

1. W Rumunii nie obchodzi się Święta Zmarłych w postaci jakie jest ono nam znane. Zamiast tego każdy pamięta o grobach swoich najbliższych w dniu, który sam uzna za stosowny - z reguły jest to data pochówku bądź inna ważna data kojarząca się ze zmarłym. Tego dnia rodzina spotyka się na nabożeństwie w kościele, podczas którego święcone jest jedzenie. Następnie wszyscy odwiedzają grób zmarłego, gdzie dzielą się poświęconą żywnością.

2. Corocznie pierwszego dnia marca w całym kraju panuje wyjątkowa atmosfera. Wszystko za sprawą Martisor, czyli "Święta Wiosny". Wtedy też Rumuni są wyjątkowo życzliwi, składają sobie wzajemnie życzenia, uśmiechają do osób, których nie znają oraz wręczają sobie prezenty. Symbolem tego święta jest wykonana ze sznurków biało-czerwona kokardka. Panowie noszą ją przypiętą do ubrania na wysokości lewej piersi, Panie zaś obwiązują nią nadgarstek. Tego dnia to głównie mężczyźni wręczają prezenty kobietom.

3. W tym kraju obowiązuje parę dość specyficznych świąt niespotykanych w innych kulturach. Warto przywołać tutaj: Tanjaua, czyli święto pierwszego oracza roku obchodzone 24 kwietnia lub w Poniedziałek Wielkanocny. Tradycja ta obchodzona jest głównie na wsiach, gdzie jej ulicami przechodzi procesja mieszkańców w uroczystych strojach. Kolejnym z nich jest Sâmbra Oilor, czyli święto wyjścia pierwszy pasterzy ze stadem owiec w góry. Odbywa się co roku w maju na wzgórzu Huta-Certeze.

4. Według danych Księgi Rekordów Guinnessa w 1917 roku Ministerstwo Finansów Rumunii wydało najmniejszy banknot świata o wartości 10 bani (ok. 10 groszy). Wymiary tego pomarańczowo-zielonego banknotu to 3,8 cm wysokości oraz 2,75 cm długości. Na awersie znajduje się popiersie urzędującego w latach 1914 - 1927 króla Ferdynand I, na rewersie zaś herb Rumunii.

5. Rumunia ciekawostki o niezwykle zakręconej drodze.
Droga Transfogaraska to jedna z najbardziej krętych dróg na świecie licząca 151 kilometrów długości. Łączy ona miasta Sybin w Siedmiogrodzie i Pitești na Wołoszczyźnie. Przy tej trasie znajduje się też kilka popularnych rumuńskich atrakcji. Została ona zbudowana w latach 1970-74 za czasów Ceaușescu. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 2034 metrów nad poziomem morza. Część trasy bywa zamknięta w okresie od końca października do początku maja z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych na drodze.

Rumunia ciekawe historie

1. Rumunia ciekawostki o Pokoju Pojednania w Biertan.
W niewielkiej miejscowości Biertan leżącej w centralnej części Rumunii, znajduje się kościół z dość specyficznym pomieszczeniem. Funkcjonowało ono przez blisko trzy stulecia, począwszy od XV wieku. Zamykano w nim małżeństwa chcące się rozwieść, stąd nazwa "pokój pojednania". W pomieszczeniu tym znajdowało się jedno małe łóżko, jedno krzesło, jedna łyżka oraz miska. Jak informują źródła, po takim "areszcie" na rozwód zdecydowała się jedna para.

2. Zajmuje powierzchnię dziesięciu boisk piłkarskich i waży 5 ton. O czym mowa? O największej fladze na świecie. 27 maja 2013 roku Rumuni pobili rekord największej flagi na świecie. Płótno o powierzchni 79 tysięcy m3 ma 330 metrów długości i 220 metrów szerokości. Do jej uszycia wykorzystano 70,5 km nici. Bicie rekordu zostało zainicjowane przez stację telewizyjną Antena 3. Flaga została rozwinięta na lotnisku Clinceni znajdującym się pod stolicą kraju. W przedsięwzięciu uczestniczyło 200 osób.

3. Victor Miron mieszkaniec Kluż-Napoka wyszedł do władz miasta z propozycją, aby pasażerowie czytający książkę w komunikacji miejskiej podróżowali za darmo. Propozycja ta była rozpatrywana przez burmistrza miasta, który po roku opublikował ją w internecie. Spotkała się ona z ogromnym zainteresowaniem i zebrała sporo pochlebnych opinii. Propozycja ta została wprowadzona w życie na okres czterech dni miedzy 4 a 7 lipca 2015 roku. Każda osoba czytająca książkę w autobusie, czy tramwaju jechała za darmo.

Rumunia ciekawostki o kuchni

1. Na rumuńskich półkach sklepowych można znaleźć wódkę w ... kartoniku. Opakowanie "Scandic Pop Vodka" przypomina kształtem kartonik z soczkiem dla dzieci. Dodatkowo dołączana jest do niej słomka. Moc jest jednak nieco mniejsza od tradycyjnej wódki - 37,5%.

Rumunia ciekawostki - barwy narodowe kraju

Rumunia ciekawostki - barwy narodowe kraju

Rumunia ciekawe miejsca

1. Sapanta to niewielka wieś zamieszkiwana przez nieco ponad trzy tysiące osób, znajdująca się nad Cisą. Turyści z całego świata odwiedzają tę mieścinę z uwagi na jedną atrakcję. Tą atrakcją jest Wesoły Cmentarz zlokalizowany przy cerkwi wpisanej w 1999 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nazwa tego miejsca to typowy oksymoron, bo jak cmentarz kojarzący się ze smutkiem może być wesoły? Jak widać może, a wszystko dzięki ludziom, którzy go takim stworzyli.
Trudno tutaj doszukiwać się tradycyjnych kamiennych pomników. Większość stanowią unikalne kolorowe nagrobki wykonane z drewna, na których wyrzeźbiono wizerunek zmarłego, scenkę z jego życia bądź wyryto dowcipną anegdotę. Pierwszy taki pomnik powstał w 1935 roku z inicjatywy lokalnego artysty Stan Ioan Pătraș. Pomysł ten został pozytywnie przyjęty przez mieszkańców wioski, a tradycja wznoszenia wesołych pomników kultywowana jest do dziś. Aktualnie na cmentarzu znjaduje się ponad 800 nagrobków.

2. Niezwykły wodospad.
Wodospad Bigar znajdujący się w południowo-zachodniej części Rumunii, przez wielu uważany jest za jeden z najbardziej unikatowych. Po owalnej formacji w całości porośniętej mchem łagodnie spływa woda. Wodospad zmienia także swój kolor - na wiosnę przybiera zielone barwy, natomiast na jesień złote.

3. Rumunia ciekawostki - Dom Ludowy
Zwiedzając Bukareszt obowiązkowym punktem dla turystów jest Dom Ludowy "Casa Poporului", czyli po prostu gmach parlamentu. Wzniesiony on został za czasów dyktatorskich rządów Nicolae Ceauşescu. Prace z budową zostały rozpoczęte w 1983 roku, a nadzorowało ją zespół blisko 700 architektów i 20 tysięcy robotników. Budynek do użytku oddano po 13 latach. Ten obiekt to najprawdopodobniej najcięższy budynek na świecie - do jego powstania wykorzystano ponad 700 tysięcy ton stali i brązu, milion metrów sześciennych marmuru, 3500 ton kryształu oraz 900 tysięcy metrów sześciennych drewna. Inwestycja pochłonęła kwotę ponad 3 miliardów dolarów. Co więcej, jest to jeden z największych budynków na świecie.W jednej z części pałacu znajduje się monumentalny balkon, nazywany "balkonem prezydenckim". To właśnie z niego miał wygłaszać przemowy prezydent Ceaușescu. W rzeczywistości jednak, jedyną osobą, która przemawiała z tego balkonu do zgromadzonego pod nim tłumu był Michael Jackson. W 1992 roku zwrócił się on do mieszkańców Bukaresztu słowami "I love you people of Budapest!" ["Kocham Was, mieszkańcy Budapesztu"]. Te słowa zostały zapamiętane przez Rumunów i zostawiły niesmak na lata.
Po rewolucji mającej miejsce w 1989 roku, pałac nadal nie był ukończony. Zastanawiano się nad jego przeznaczeniem i próbowano znaleźć nowego inwestora, który ukończyłby jego budowę. Pojawiło się nazwisko Ruperta Murdocha chcącego otworzyć w tym miejscu największe kasyno na świecie. Po jego słowach rumuńskie władze zdecydowały jednak, że ten obiekt pozostanie w ich rękach.

Rumunia ciekawostki prawne

1. W 2003 roku wypuszczono do obiegu banknot polimerowy o nominale 1 000 000 lei. Aktualnie na skutek przeprowadzone w 2005 roku denominacji, tego banknotu już nie ma w obiegu.

2. W 1935 roku rumuński rząd zakazał pokazywania filmów z Myszką Miki. Powodem tej decyzji było przekonanie, że może ona wystraszyć dzieci.

Z czego słynie Rumunia?

1. Zgodnie z oficjalnymi danymi w rumuńskich Karpatach żyje aktualnie około 6200 niedźwiedzi brunatnych. To największa ilość wśród wszystkich europejskich krajów. Co więcej, to jedyny kraj Starego Kontynentu, na którym dozwolone są polowania na ten gatunek niedźwiedzi. Dla porównania w naszym kraju żyje około 90 niedźwiedzi brunatnych.

2. Rumunia znana jest zabiegów leczniczych przy użyciu wody w różnym zakresie temperatur, czyli Balneoterapii. To właśnie w tym kraju zlokalizowana jest jedna trzecia europejskich źródeł wykorzystywanych do tego rodzaju zabiegów.

A czy Ty znasz jeszcze jakieś ciekawostki o Rumunii? Podziel się nimi w komentarzu!

Jeśli spodobał Ci się artykuł Rumunia ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.

Sighișoara w Rumunii

Sighișoara w Rumunii

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa