Walia
Walia ciekawostki - dowiedz się, gdzie znajduje się most stworzony przez Diabła i jak przechytrzyła go pewna starsza kobieta. A także jak por stał się symbolem narodowym Walijczyków oraz dlaczego w ich języku brakuje słów określających wyrazy "tak" "nie".
Ciekawostki o Walii
1. Stolicą tego kraju jest położone nad rzeką Taff Cardiff.
2. Podobnie jak w innych państwach wchodzących w skład Wielkiej Brytanii, w sklepach dokonuje się płatności w funtach.
3. Odległość w linii prostej pomiędzy stolicą naszego kraju, a Walii wynosi 1658 km. Podróż samochodem wymaga pokonanie jednak trasy o długości 1883 km, co zajmie w przybliżeniu około 18 godzin. Możliwa jest także podróż koleją, jednak wtedy trasa wynosi 1989 km i zajmuje nieco ponad 23 godziny. Najszybszą metodą podróży będzie jednak podróż samolotem.
4. Jedynym krajem graniczącym z Walią jest Anglia.
5. Zgodnie z dostępnymi danymi z 2011 roku, Walia zamieszkiwana jest przez 3 064 000 osób.
6. Warto wspomnieć także o innych obywatelach Walii. Chodzi tutaj o ... owce. Zielone tereny tego kraju zamieszkuje ich blisko 11 milionów.
7. Pod względem powierzchni kraju, Polska jest 15-krotnie większa.
8. Polska nazwa tego kraju jest spolszczoną wersją angielskiej wersji - Wales pochodzącą od germańskiego słowa "Walha" oznaczającego cudzoziemca lub nieznajomego. Ta zaś wywodzi się najprawdopodobniej od celtyckiego plemienia Volcae. Sami Walijczycy nazywają swój kraj Cymru, natomiast siebie Cymry. W języku starowalijskim oznacza to "rodaka".
9. Językami urzędowymi są: walijski i angielski. Według badań, samym językiem walijskim posługuje się jedynie 19% mieszkańców tego kraju. Wśród tych osób 77% potrafi nim mówić, czytać i pisać. Co warto zaznaczyć, język walijski jest najstarszym językiem w Europie.
10. Na terytorium Walii znajduje się blisko 400 zamków. Jest ich więcej niż w o wiele większej Polsce.
11. Sportem narodowym trenowanym przez Walijczyków jest rugby.
Walia ciekawostki - natura
Walia ciekawostki historyczno-kulturalne
1. Jednym z najważniejszy dni w kalendarzu Walijczyków jest 1 marca. Wtedy też obchodzą oni dzień swojego patrona św. Dawida. Należy on do równie ciekawych wydarzeń, co irlandzki dzień św. Patryka. Zgodnie z tradycją rozstawiane są rzemieślnicze jarmarki, a Walijczycy ozdabiają swoje ubrania symbolami narodowymi - żonkilami oraz porem. Tak, porem. Kolejnym elementem tego święta jest jedzenie i picie. Spożywa się wtedy ciasto z rodzynkami, a pije jak się domyślacie głównie piwo.
2. No ale dlaczego żonkil i por? Należy zacząć od pora, wokół którego krąży wiele legend. Jedna z nich wiąże się właśnie ze wspomnianym wcześniej Świętym Dawidem. Miał on doradzić wojownikom przygotowującym się do walki z Saksonami, aby wpięli por w hełm, celem odróżnienia swoich ludzi od wrogów. Tak właśnie uczyniono, a bitwa zakończyła się zwycięstwem - ale na ile pomógł w tym por, nie wiemy. Inna wersja głosi, iż dotyczy ona bitwy stoczonej pod Agincourt w 1415 roku z armią Henryka V.Historia z żonkilem jest o wiele prostsza i wynika ona z podobieństwa tych wyrazów w języku walijskim. Por to Cehinen, natomiast żonkil - Cenhinen Pedr. Żonkil stał się symbolem Walii, tylko dlatego aby uniknąć pomyłki.
3. Zakochane pary w Walentynki wręczają sobie drewniane łyżeczki na kształt klucza bądź kłódki.
4. Mount Everest to najwyższy szczyt Ziemii. Co on ma wspólnego z Walią? Nazwę na cześć walijskiego geodety i kartografa sir George'a Everesta. To właśnie on zainicjował i pracował nad mapą Indii.
5. W języku walijskim brakuje odpowiednika słów "tak" i "nie". Słowo to zależy od sposobu sformułowania pytania. W przypadku gdy pytanie zaczyna się od "Oes...?" lub "A oes...?" [Czy jest], wtedy odpowiedź brzmi "oes" lub "nac oes". Jeśli pytani brzmi "Ydy...?" [Czy], wtedy odpowiedź brzmi "ydy" lub "nac ydy".
6. W średniowiecznej Walii istniał przepis prawny pozwalający rozwieść się żonie z mężem, jeśli ten miał nieświeży oddech. A wystarczyło dbać o higienę jamy ustnej.
Walia ciekawe miejsca
1. Most w Ceredigion nazywany także Mostem Diabła, to wyjątkowa konstrukcja trzech mostów. Pierwszy z nich powstał kamienny most ukończony w 1200 roku. Ponad 500 lat później, a dokładniej w 1753 roku, wybudowano nad nim most kamienny. Najnowsza konstrukcja znajduje się nad dwoma poprzednimi. Żelazny most otwarto w 1901 roku. Legenda głosi, iż najmniejszy kamienny most, powstał dzięki umowie mieszkańców miasta z samym Diabłem. Obiecał on, że zbuduje most jeśli otrzyma on duszę pierwszej osoby, która po nim przejdzie. Jak widać mieszkańcy wyrazili na to zgodę, jednak sam Diabeł został przechytrzony przez starszą kobietę. Rzuciła ona chlebem przez most, za którym pobiegł jej pies. Była to pierwsza i ostatnia ofiara śmiertelna na tym moście.
2. Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. 58 liter - tyle liczy nazwa miejscowości leżącej w północno-zachodniej Walii. W języki walijskim oznacza ona:„Kościół Świętej Marii w dziupli białej leszczyny przy wartkim wirze wodnym Świętego Tysilio z Czerwonej Jaskini”. Turyści zatrzymują się tutaj w celu zrobienia zdjęcia na tle tabliczki z nazwą. Sprzedawcy w kasach biletowych z uśmiechem na twarzy proszą o dokładną wymowę miejscowości, w której się znajdują, jako warunek sprzedaży biletu. Nazwa ta została wymyślona przez szewca zamieszkałe pobliskie Menai Bridge. Należał on do komitetu powstałego w XIX wieku opracowującego strategię przyciągnięcia turystów. [Zobacz nazwy miast, których nie wypowiesz poprawnie]
Ciekawostki o Walijczykach
1. Walijczyk Pete Edwards wie co to zakład życia! W 1999 roku postawił u bukmachera niewielką kwotę 50 funtów, że jego dwuletni wnuk Harry wystąpi pewnego dnia w reprezentacji piłkarskiej Walii. Kurs postawionego zakładu wynosił 2500 do 1. Dziadek musiał być cierpliwy i pomagał swojemu wnukowi szlifować talent piłkarski. Nagrodę za to mógł odebrać 15 października 2013 roku, kiedy to Harry Wilson pojawił się na murawie w 87. minucie. Wystąpił on w meczu przeciwko Belgii. Następnego dnia szczęśliwy dziadek mógł odebrać swoją nagrodę w wysokości 125 tysięcy funtów. To się nazywa nos i wiara we wnuka!
Walia ciekawostki
1. W 2015 roku nad lotniskiem w Cardiff miało zostać zaobserwowane rzekome pojawienie się UFO. Do walijskiego rządu wystosowano zapytanie na temat ewentualnych badań na ten temat oraz prawdziwości tej tezy. Walijski rząd na to zapytanie odpowiedział w języku klingońskim - wymyślonym na potrzeby produkcji telewizyjnej Star Trek. Odpowiedź brzmiała: "jang vIDa je due luq. ach ghotvam'e' QI'yaH devolve qaS.", co w tłumaczeniu oznacza "Minister odniesie się do tej kwestii we właściwym czasie."
2. Dość nietypowy pomysł cyfryzacji wsi i terenów zielonych pojawił się w północnej części Walii. Projekt zakłada objęcie popularnych turystycznie miejsc siecią wi-fi przy użyciu błądzący po łąkach owiec. Mają one nosić specjalne cyfrowe obroże i być nie tylko hot-spotami, ale także śledzić życie owcy. Zespół inicjatora Gordona Blaira z Lancaster University otrzymał już dotację w wysokości 171 tysięcy funtów.
3. Znany na całym świecie z występowania w hollywoodzkich produkcjach Antony Hopkins pochodzi z Walii. Podobnie zresztą Catherine Zeta Jones. Znany historyk zajmujący się historią Polski - Norman Davies - także ma walijskie korzenie.
4. Bohater niezliczonych ilości legend, celtycki władca Brytów z przełomu V i VI wieku Król Artur - to właśnie Walia była mityczną krainą, w której żył.
5. Odwiedzając ten kraj należy wziąć ze sobą parasol. Niebo w Walii bywa częściej zachmurzone niż w Anglii. Wynika to z bliskości Oceanu Atlantyckiego oraz pagórkowatego ukształtowania terenu.
Być może Ty znasz jeszcze jakieś ciekawostki o Walii? Podziel się nimi w komentarzu!
Jeśli spodobał Ci się artykuł Walia ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.
Ciekawostki o Walii
Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach: