Ciekawostki o Boliwii
Boliwia ciekawostki - dowiedz się gdzie znajduje się najgroźniejsze więzienie na świecie, jaka trasa zyskała nazwę Drogi Śmierci oraz dlaczego w tym kraju obowiązuje 37 języków urzędowych. Boliwia ciekawostki z pewnością zostaniesz zaskoczony.
1. Bo jedna stolica to za mało. Boliwia ma dwie stolicę: jedną z nich jest La Paz (to właśnie w tym mieście znajduje się siedziba rządu), druga zaś to Sucre (to właśnie na nią wskazuje konstytucja).
2. W boliwijskich sklepach płatności dokonuje się Boliviano (1 Boliviano to około 58 groszy).
3. Warszawę oraz La Paz w linii prostej dzieli 11 410 kilometrów. Niewątpliwie ten dystans najszybciej i najłatwiej można pokonać samolotem.
4. Boliwia sąsiaduje z z pięcioma państwami: Peru, Brazylią, Paragwajem, Argentyną oraz Chile.
5. Według statystyk z 2013 roku, kraj ten zamieszkuje 10,67 miliona osób.
6. Kraj ten jest 3,5 raz większy od Polski.
7. Boliwia uniezależniła się od Hiszpanii i tym samym uzyskała niepodległość 6 sierpnia 1825 roku.
8. Kraj ten jako jeden z dwóch na kontynencie Ameryki Południowej nie posiada dostępu do morza (straciła go w 1884 roku).
9. Najprzyjaźniejszy okres do odwiedzenia i zwiedzania Boliwii zaczyna się od kwietnia i trwa do października.
Boliwia ciekawostki prawne
1. Zgodnie z konstytucją na terenie Boliwii obowiązuje 37 języków oficjalnych. Głównym jest język hiszpański, pozostałe 36 są językami lokalnymi.
2. Wybory w Boliwii są wyjątkowym wydarzeniem. Tego dnia sprzedaż alkoholu jest całkowicie zakazana, nielegalne są masowe zgromadzenia, a także nikt nie może nosić przy sobie broni. Co więcej, aby osiągnąć jak największą frekwencje w głosowaniu bardzo rozbudowany jest system kar i grzywien za brak udziału. Dosyć ciekawe rozwiązania zastosowano także, aby zapobiec podwójnemu głosowaniu przez jedną osobę. Na terenie całego kraju wprowadzono zakaz ruchu drogowego - chyba, że jesteś lekarzem i otrzymałeś specjalne pozwolenie z Organu Wyborczego. Na tym to jednak nie koniec. Przed odebraniem karty do głosowania należy zanurzyć palec w pojemniku z atramentem. Każda osoba z niebieskim palcem nie może głosować ponownie.
Ciekawe miejsca w Boliwii
1. Największe w La Paz i jedno z najgroźniejszych miejsc na Ziemi - więzienie San Pedro. Pierwotnie więzienie zaprojektowano tak, aby było w stanie pomieścić 250 więźniów, jednak obecnie swoją karę odbywa tam około 1500 osób. Po przekroczeniu grubych murów oraz minięciu posterunku policji, wkracza się do zupełnie innej rzeczywistości i nie jest to typowa więzienna rzeczywistość. Więźniowie tworzą raczej swego rodzaju społeczność - muszą wykonywać prace na terenie ośrodka, zjeść w restauracji, czy skorzystać z usług fryzjera. Odbywający swoją karę muszę sami zapracować na swoje utrzymanie i wynajmują od innych więźniów cele, na które ich stać. W biedniejszej części więzienia znajdują się pomieszczenia współdzielone, w tej "ekskluzywnej" można wynająć prywatną celę z kuchnią, łazienką, a nawet kablówką. Ceny wahają się od 20$ do 5000$ w zależności od jakości lokum. Również zasady różnią się zdecydowanie od tych panujących w innych miejscach. Nie ma tutaj strażników, a więźniowie nie muszą ubierać się w jednakowe stroje. Brakuje także krat w oknach. Co więcej, wraz z więźniami mieszkają ich rodziny - głównie żony i dzieci. Wynika to z faktu, iż mogą oni swobodnie wchodzić i wychodzić. Ta swobodna polityka przepływu ludzi pozwoliła na powstanie nowej dziedziny, z której więźniowie mogą czerpać pieniądze - turystyki. Pomysłodawcą był odsiadujący wyrok za przemyt narkotyków (1996 - 2000) Brytyjczyk Thomas McFadden. Pewnej nocy Thomas postanowił przekupić strażników, którzy pod opieką jednego z nich spędził noc w La Paz. Poznał on wtedy turystkę z Izraela, której opowiedział wiele historii z więziennego życia. Dziewczyna była tak podekscytowana tymi opowiadaniami, że postanowiła zobaczyć San Pedro na własne oczy. Pomógł jej w tym właśnie Thomas. Informacja o nowej atrakcji turystycznej szybko obiegła miasto oraz cały kraj. Dzięki temu Brytyjczyk rozpoczął działalność turystyczną na terenie więzienia. Gdy jednak skończył odbywać swoją karę biznes zaczął podupadać, a władze więzienia zdecydowały się znacząco utrudnić więzienną turystykę. Aktualnie jest ona zakazana, jednak możliwa do wykonania. Nieoficjalnie mówi się, że więzienie może odwiedzić 50 osób - koszt wstępu to około 57 dolarów. Są jednak dwie zasady: należy opuścić to miejsce przed 18 oraz całkowity zakaz robienia zdjęć.
2. Salar Uyuni to największa na świecie pustynia solna. Stanowi ona pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze i znajduje się w południowo-zachodniej części kraju. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 3653 m n.p.m i zajmuje powierzchnię 10 582 km2. To miejsce jest chętnie odwiedzane przez turystów, głównie z uwagi na niezapomniane widoki. Biura podróży organizują kilkudniowe wycieczki - z tego też powodu wymagane było wybudowanie bazy noclegowej na terenie pustyni. Jednym z nich jest całkowicie wybudowany z bloków solnych Salt Hotel. Nie tylko ściany, podłogi, czy sufit zostały wykonane z tych bloków, ale także meble. Za jedną noc należy zapłacić 168 zł i podpisać regulamin, w którym całkowicie zakazuje się ... lizanie ścian.
3. El Camino de la Muerte to najgroźniejsza droga na świecie o nazwie Droga Śmierci. Zbudowano ją w latach 30 XX wieku przez paragwajskich jeńców. Jako jedyna łączyła ona stolicę kraju z lasami Amazonii. Całość znajduje się na dość krótkim odcinku 61-69 km, jak na takie wahania wysokości. Nazwa „Droga Śmierci” przyjęła się po wypadku autobusowym, który pochłonął 40 ludzkich istnień. Ostre zakręty, strome skały, przepaście nie są straszne dla turystów. Co roku przybywają w to miejsce, aby poczuć trochę adrenaliny. Szczególnym powodzeniem cieszą się zjazdy rowerowe. Istnieje 64 km odcinek drogi, na którym oprócz jednego podjazdu w górę, ciągle jedzie się w dół. Co roku ginie tutaj około 200 - 300 podróżnych.
4. Na obrzeżach miasta Sucre znajduje się park Cal Orcko. To jeden z największych rezerwatów paleontologicznych na świecie. Jego największą atrakcją jest wysoki na 80 metrów oraz długi na ponad kilometr wapienny klif, na którym zachowały się ponad 5000 śladów dinozaurów. Jak udało się ustalić naukowcom ślady te należą do ponad 300 gatunków z końca okresu kredy.
Boliwia ciekawostki geograficzne
1. La Paz znajdujące się na wysokości 3600 m n.p.m. to najwyżej położona stolica na świecie.
2. Jednak najwyżej położonym miastem na świecie jest Potosi - 4070 m n.p.m.
3. Najwyższym szczytem tego kraju jest Sajama - osiąga on wysokość 6520 m n.p.m.
Boliwia ciekawostki o ludziach
1. Przeciętne kobiety żyjące w Boliwii są na tyle niskie, że mogą być uznane za karła (średni wzrost to około 147 cm).
2. W wielu mieszkaniach w Boliwii można znaleźć suszony płód lamy. Wiele rodzin uważa, że przyniesie im to szczęście.
3. Młodzi chłopacy noszący czapkę na głowach oraz czarne kominiarki - z reguły raczej nie chce się spotkać takich osób, jednak na ulicach La Paz jest ich mnóstwo. Jednak wcale nie trzeba się ich bać, są to po prostu pucybuci, którzy za opłatą wyczyszczą obuwie. Czasami bywają nachalni, jednak nie są oni groźni.
4. Boliwijczycy prawie nigdy nie posługują się stwierdzeniem "nie wiem", ponieważ uważają to za niekulturalne. Wolą skłamać, niż wypowiedzieć te dwa słowa.
Z czego słynie Boliwia
1. 6 sierpnia - jeden z najważniejszych dni w Boliwii, w którym świętuje się uzyskaną niepodległość. Tego dnia trwa fiesta w całym kraju, nikt nie stroni od alkoholu, a imprezowaniu towarzyszy muzyka, tańce oraz fajerwerki.
2. Tinku to dość specyficzny festiwal w miejscowościach Macha i Potosi trwający przez dwa lub trzy dni, w którym ludzie biją się w rytm muzyki. To określenie oznacza "pojedynek" i wywodzi się z tradycji walk o terytoria pomiędzy plemionami Laimes i Jukamanis. Przelana w walce krew jest składana w ofierze Matce Ziemi i ma ona zapewnić rolnikom dobre zbiory.
3. Boliwijczycy obchodzą Dzień Wszystkich Świętych nieco inaczej niż Polacy. Tego dnia we wszystkich domach, w których ktoś zmarł w trakcie ostatniego roku, ustawia się jego zdjęcie na stole i przygotowuje się jego ulubione dania. Boliwijczycy wierzą, że tego dnia zmarły bliski do niech wraca, a potrawy są dla mnie, aby posilił się po długiej podróży.
Boliwia ciekawostki
1. Pierwszym miastem w Ameryce Południowej, które zasilano elektrycznie była właśnie stolica Boliwii - La Paz.
2. Głównym eksporterem orzechów brazylijskich wcale nie jest Brazylia. Jak już się pewnie sami domyślacie, jest nim Boliwia.
3. Boliwia to kraj bez listonoszy. Jeśli ktoś napisał do Ciebie list, bądź na wiesz, że na niego oczekujesz, będziesz musiał osobiście pójść odebrać go na placówce pocztowej.
4. Nazwa państwa pochodzi od przywódcy militarnego ruchu wyzwoleńczego od Peru - Simona Bolivara.
A czy Ty znasz jeszcze jakieś ciekawostki o Boliwii? Podziel się nimi w komentarzu!
Jeśli spodobał Ci się artykuł Boliwia ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.