Ciekawostki o najmroźniejszym kontynencie na Ziemi

Ciekawostki o najmroźniejszym kontynencie na Ziemi

Informacje o Antarktydzie

Antarktyda ciekawostki - bez wątpienia jest to najmniej przyjazny kontynent dla człowieka. Dowiedz się jaką nietypową ofertę pracy zaoferowała brytyjska firma, a także gdzie występują najgorsze warunki atmosferyczne na świecie. Oto niezwykłe ciekawostki o Antarktydzie.

Antarktyda ciekawostki

1. Stacja Wostok to znajdująca się w głębi Antarktydy Wschodniej stacja polarna. Należy ona do Rosjan. Założona w 1957 roku stacja funkcjonuje cały rok. Pracujący na niej naukowcy badają głównie leżące pod lądolodem jezioro Wostok. Na tym terenie panują jedne z najgorszych warunków do przetrwania na Ziemi. To właśnie tutaj 21 lipca 1983 roku odnotowano najniższą temperaturą w historii. Wynosiła ona -89,2 stopni Celsjusza. Na dodatek naukowcy muszą się zmagać z ciągle wiejącym silnym wiatrem i brakiem wilgoci. Ze względu na dużą wysokość położenia powietrze jest dość rozrzedzone. Wspominaliśmy już, że noc polarna trwa około 130 dni?

2. Dolina Taylora, Dolina Wrighta i Dolina Wiktorii to trzy suche doliny na Antarktydzie. W odróżnieniu od pozostałej części, obszar ten nie został skuty lodem. Roczna suma opadów wynosi tutaj zaledwie 25 mm. Deszcz w postaci kropel wody nie pojawił się od ponad 2 milionów lat. Padający śnieg wywiewany jest przez wiatr, bądź momentalnie topi się na wygrzanych przez słońce skałach. Naukowcy badają te tereny w ramach przyszłych wypraw na Marsa. Według nich są one bardzo zbliżone do warunków panujących na tej planecie.

3. Amundsen-Scott to amerykańska stacja badawcza. Znajdująca się na wysokości 2830 metrów we wschodniej części Antarktydy. Założono ja w 1957 roku. Swą nazwę otrzymała na cześć dwóch zdobywców bieguna południowego: Norwega Roalda Amundsena oraz Brytyjczyka Roberta Falcona Scotta. Średnia roczna temperatura tam panująca wynosi -49,3 °C. Najchłodniejsza wartość jaką tutaj odnotowano to -88,9 °C. Warto także zaznaczyć, że na tej stacji noc polarna trwa sześć miesięcy. Przez wiele lat jednym z głównych problemów, był śnieg gromadzący się na ścianach budynków, który ciągle trzeba było usuwać. Śnieg nanoszony był na budynki nie ze względu na opady. W tym regionie są one dość skąpe i prawie nie występują. Problemem był silny wiatr. Zdecydowano się na umieszczenie budynków na specjalnych palach. Unosiły one obiekty nad powierzchnią. Dzięki temu wiejący wiatr przemieszczał śnieg pod podłogą stacji.

W dalszej części tekstu Antarktyda ciekawostki poznasz zarobki listonosza na tym kontynencie, w którym miejscu gdziekolwiek nie spojrzysz będziesz spoglądał na północ, a także jakie morze jest najczystsze na świecie.

4. Klimat panujący na Antarktydzie nie sprzyja normalnemu życiu. W najcieplejszym okresie jest tutaj kilkanaście stopni Celsjusza na minusie. Nie zmienia to jednak faktu, iż kontynent ten przyciąga wielu turystów latem. W ciągu roku przebywa tam kilkaset osób na stacjach badawczych. Nawet na tak odległe tereny są wysyłane listy. Kązdego roku na Antarktydę adresowanych jest około 0tysięcy przesyłek pocztowych. Przesyłki same się nie dostarczą, ktoś to musi zrobić. Z tego też powodu brytyjska firma pocztowa Antarctic Heritage Trust umieściła ogłoszenie w internecie o następującej treści:

Czy chciałbyś kąpać się tylko raz w miesiącu, mieszkać towarzystwie zaledwie trzech osób i 2000 śmierdzących pingwinów?

To ogłoszenie dotyczy osoby chętnej do pracy jako ... listonosz. Do pracy mogli się zgłaszać chętni rożnej narodowości. Ma ona charakter sezonowy od listopada do marca. Wynagrodzenie wynosi od 1 do 15,5 tysiąca funtów brytyjskich. Być może właśnie tak wygląda praca marzeń.

Antarktyda ciekawostki - mroźny krajobraz

Antarktyda ciekawostki

5. Stojąc na biegunie południowym nie będziesz mógł spojrzeć na zachód, wschód, ani na południe. Gdziekolwiek nie spojrzysz każdym kierunkiem będzie północ.

6. Oficjalnie na Antarktydzie nie ma żadnego państwa. Jednak kontynent ma swój własny numer kierunkowy (+672), domenę internetową (.aq) oraz flagę.

7. Antarktyda to jedyny kontynent, na którym nie ma żadnego państwa. Jednak swoje roszczenia do niektórych terenów zgłosiły: Argentyna, Australia, Chile, Francja, Norwegia, Nowa Zelandia i Wielka Brytania.

8. Na całym świecie jest ich ponad 31 tysięcy. Nie ma ich na Antarktydzie. Czego? Sieci McDonald's.

Ciekawostki o Antarktydzie

9. Pora na ciekawostkę o najmroźniejszym koncercie zespołu Metallica.
Do 2013 roku amerykański zespół Metallica wystąpił na wszystkich kontynentach świata. Wszystkich poza jednym - Antarktydą. Zespół postanowić to zmienić z okazji 30-lecia kariery. Koncert odbył się 8 grudnia w argentyńskiej stacji badawczej Carlini. W wydarzeniu wzięło udział 100 fanów oraz kilkunastu naukowców.  Występ nie był normalnie nagłośniony. Publiczność słuchała muzyki w słuchawkach. Sam zespół zaś grał w specjalnym namiocie powstałym specjalnie na tę okazję. Metallica nie była jednak pierwszy zespołem grającym na Antarktydzie, wyprzedziło ich brytyjskie ugrupowanie Nunatak w 2007 roku. Metallica to jedyny zespół na świecie grający koncert na wszystkich kontynentach w jednym roku kalendarzowym.

10. Pingwin cesarski to jedyny gatunek tych zwierząt zamieszkujący Antarktydę.

11. Teoretycznie na obszarze Antarktydy występują wszystkie strefy czasowe. Określenie dokładnej godziny jest często niemożliwe. Dla ułatwienia na wszystkich stacjach badawczych obowiązuje strefa czasowa występująca w ich macierzystym kraju.

12. Nie Morze Adriatyckie, ani Śródziemne jest najczystszym morzem na świecie. Najczystszymi wodami może pochwalić się leżące na zachodnim brzegu Antarktydy Morze Weddela.

13. Około 40-50 milionów lat temu na Antarktydzie występowała taka temperatura powietrza, jak dzisiaj w Kalifornii.

14. Antarktyda ciekawostki o krwawych wodospadach. Na lodowcu Taylora występują tzw. Krwawe Wodospady. Ze szczeliny na śnieżnobiałym tle wypływa krwista woda. Jej barwa jest wynikiem wysokiej zawartości rud żelaza i siarki.

15. Jedynymi roślinami występującymi w tej części globu jest kolobant antarktyczny i śmiałek antarktyczny.

16. Pierwszy człowiekiem, który zdobył biegun południowy był Roald Amundsen. Dokonał tego 14 grudnia 1911 roku.

17. Pierwszy człowiekiem na lądzie Antarktydy postawił swą stopę 23 stycznia 1895 roku. Był nim norweski naukowiec Carsten Borchgrevink.

18. Nowozelandczycy do dziś mają w pamięci najtragiczniejszą katastrofę lotniczą w historii ich kraju. 28 listopada 1979 roku samolot pasażerski McDonnell Douglas DC-10 mający na swoim pokładzie 257 osób rozbił się o wulkan Erebus. Wszyscy pasażerowie zginęli. Początkowo o winę posądzano pilota. Wnikliwe dochodzenie wykazało, że katastrofa była wynikiem niepoinformowania załogi o zmianach współrzędnych lotu. Wrak samolotu do dziś znajduje się w miejscu, którym się rozbił.

19. Mieszkańcy Antarktydy mają najwyższy średni IQ spośród wszystkich kontynentów. Jedynymi mieszkańcami są naukowcy prowadzący badania na stacjach.

20. Myślisz, że Sahara to największa pustynia na świecie? Jesteś w błędzie. Największą pustynią jest Antarktyda.

21. Na stacji badawczej Halley VI wszystkie pomiary wykonywane są automatycznie. Naukowcy zostali ewakuowany z tego miejsca w lutym 2019 roku. Taka decyzja była spowodowana ryzykiem pęknięcia lodu.

22. Antarktyda to jedyny obszar na świecie, gdzie nie występują płazy i gady. Nie ma tam również mrówek.

23. Zmiany klimatu na przestrzeni ostatnich 25 lat doprowadziły do utraty blisko 3 bilionów ton lodu.

24. Na tym kontynencie znajdują się zaledwie dwa bankomaty. Jeden z nich przeznaczony do operacji, zaś drugi pełni funkcję zapasowego.

25. Najcieplejszym dniem na Antarktydzie był 24 marca 2015 roku. Wówczas słupek rtęci wskazywał 17,5 stopnia Celsjusza.

26. Jedynym kontynentem, na którym nie znajdziemy podobizny Włodzimierza Lenina jest... Australia. Popiersie wodza rewolucji październikowej znajduje się nawet na Biegunie niedostępności - niedziałającej już radzieckiej stacji badawczej.

27. Znajduje się tam 7 kościołów chrześcijańskich.

28. 327 km/h - z taką prędkością wiał wiatr na Antarktydzie w lipcu 1972 roku.

29. Każdego roku organizowany jest tutaj półmaraton, maraton oraz bieg na 100 km. Maraton w 2018 roku wygrał Piotr Suchenia.

30. W 1994 roku wprowadzono zakaz posiadania psów celem uniknięcia rozprzestrzeniania niektórych chorób.

31. Pierwszym człowiekiem urodzonym na Antarktydzie jest Emilio Marcos de Palma. Mężczyzna przyszedł na świat 7 stycznia 1978 roku.

32. Nie możesz pracować na Antarktydzie dopóki nie usuniesz zębów mądrości oraz wyrostka robaczkowego.

33. Chile założyło małe miasteczko na Antarktydzie. Znajduje się tam szkoła, szpital, hostel oraz poczta.

34. Choć znajduje się tam ogromna ilość stacji badawczych, to Antarktyda jest najsłabiej zbadanym kontynentem na świecie. Pierwsze zarejestrowane trzęsienie ziemi zostało zarejestrowane w 1982 roku.

35. 90% spośród wszystkich znalezionych meteorytów pochodzi właśnie z tego kontynentu.

36. Na Antarktydzie działa ponad 40 portów lotniczych.

 

Spodobał Ci się artykuł Antarktyda ciekawostki? Być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.

Ciekawostki o Antarktydzie i ogromne ilości śniegu

Ciekawostki o Antarktydzie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa