Antarktyda ciekawostki

Antarktyda ciekawostki - kontynent ten z pewnością jest najmniej przyjaznym dla człowieka, ale i w ogóle organizmów żywych terenem do funkcjonowania. Dowiedz się jaką nietypową ofertę pracy zaoferowała brytyjska firma, jaki zespół jako pierwszy zagrał tutaj koncert oraz gdzie występują najgorsze warunki atmosferyczne na świecie.

1. Stacja Wostok to znajdująca się w głębi Antarktydy Wschodniej stacja polarna należąca do Rosji. Założona w 1957 roku stacja funkcjonuje cały rok. Pracujący na niej naukowcy badają głównie leżące pod lądolodem jezioro Wostok. Warto zauważyć, że na tym terenie panują jedne z najtrudniejszych warunków do przetrwania przez człowieka na Ziemi. To właśnie tutaj 21 lipca 1983 roku odnotowano najniższą temperaturą w historii wynoszącą -89,2 stopni Celsjusza. Na dodatek naukowcy muszą się zmagać z ciągle wiejącym silnym wiatrem, brakiem wilgoci, a ze względu na dużą wysokość położenia powietrze jest dość rozrzedzone. Wspominaliśmy już, że noc polarna trwa plus minus 130 dni?

2. Dolina Taylora, Dolina Wrighta i Dolina Wiktorii to trzy suche doliny leżące na Antarktydzie. W odróżnieniu od pozostałej części, obszar ten nie został skuty lodem. Co więcej, roczna suma opadów wynosi tutaj zaledwie 25 mm, a deszcz w postaci kropel wody nie pojawił się od ponad 2 milionów lat. Padający śnieg natomiast wywiewany jest przez wiatr bądź momentalnie topi się na wygrzanych przez słońce skałach. Naukowcy badają te tereny w ramach przyszłych wypraw na Marca. Według nich są one bardzo zbliżone do warunków panujących na tej planecie.

3. Amundsen-Scott to amerykańska stacja badawcza znajdująca się na wysokości 2830 metrów we wschodniej części Antarktydy. Założono ja w 1957 roku, a swą nazwę otrzymała na cześć dwóch zdobywców bieguna południowego: Norwega Roalda Amundsena oraz Brytyjczyka Roberta Falcona Scotta. Średnia roczna temperatura panująca w tym miejscu wynosi -49,3 °C. Najchłodniejsza wartość jaką tutaj odnotowano to -88,9 °C. Warto także zaznaczyć, że na tej stacji noc polarna trwa sześć miesięcy. Przez wiele lat jednym z głównych problemów osób mieszkających na tej stacji, był śnieg gromadzący się na ścianach budynków, który ciągle trzeba było usuwać. Śnieg nanoszony był na budynki nie ze względu na opady (w tym regionie są one dość skąpe, prawie nie występują), a silny wiatr. Zdecydowano się na umieszczenie budynków na specjalnych palach, które uniosły je nad powierzchnią. Dzięki temu wiejący wiatr przemieszczał śnieg pod podłogą stacji.

4. Antarktyda ciekawostki - historia wyjątkowo mroźnej oferty pracy.
Klimat panujący na Antarktydzie nie sprzyja do normalnego funkcjonowania. W najcieplejszym okresie jest tutaj kilkanaście stopni Celsjusza na minusie. To nie zmienia jednak faktu, iż kontynent ten przyciąga wielu turystów latem, natomiast w ciągu roku przebywa tam kilkaset osób na stacjach badawczych. Nawet na tak odległe tereny rocznie wysyłanych jest około 70 tysięcy listów i przesyłek pocztowych. Przesyłki same się nie dostarczą, a ktoś to musi zrobić. Z tego też powodu brytyjska firma pocztowa Antarctic Heritage Trust umieściła ogłoszenie w internecie o następującej treści:

Czy chciałbyś kąpać się tylko raz w miesiącu, mieszkać towarzystwie zaledwie trzech osób i 2000 śmierdzących pingwinów?

To ogłoszenie dotyczy osoby chętnej do pracy jako ... listonosz. Do pracy mogli się zgłaszać chętni rożnej narodowości. Sama praca ma charakter sezonowy od listopada do marca. Wynagrodzenie wynosi od 1 do 15,5 tysiąca funtów brytyjskich. Być może właśnie tak wygląda praca marzeń.

Antarktyda ciekawostki - mroźny krajobraz

Antarktyda ciekawostki

5. Stojąc na biegunie południowym nie będziesz mógł spojrzeć ani na zachód, ani wschód, ani na południe. Gdziekolwiek nie spojrzysz każdym kierunkiem będzie północ.

6. Choć na Antarktydzie nie ma żadnego państwa, ma ona swój własny numer kierunkowy (+672), domenę internetową (.aq) oraz flagę.

7. Antarktyda to jedyny kontynent, na którym nie ma żadnego państwa, jednak swoje roszczenia do niektórych terenów zgłosiło siedem państw: Argentyna, Australia, Chile, Francja, Norwegia, Nowa Zelandia i Wielka Brytania.

8. Na całym świecie jest ich ponad 31 tysięcy, jednak nie ma ich na Antarktydzie. Czego? Sieci McDonald's.

Ciekawostki o Antarktydzie

9. Antarktyda ciekawostki - o pewnym mroźnym koncercie zespołu Metallica.
W 2013 roku amerykański zespół Metallica ogłosiła na swojej stronie internetowej, że w trakcie swojej 30-letniej kariery wystąpiła na wszystkich kontynentach poza jednym - Antarktydą. Amerykanie postanowili to nadrobić i przy okazji ustanowić nowy rekord i stać się pierwszym zespołem muzycznym grającym na wszystkich kontynentach w trakcie jednego roku kalendarzowego. Koncert odbył się 8 grudnia w argentyńskiej stacji badawczej Carlini. W wydarzeniu wzięło udział 100 fanów oraz kilkunastu naukowców.  Występ nie był normalnie nagłośniony - publiczność słuchała muzyki w słuchawkach. Sam zespół zaś grał w specjalnym namiocie powstałym specjalnie na tę okazję. Metallica nie była jednak pierwszy zespołem grającym na Antarktydzie, wyprzedziło ich brytyjskie ugrupowanie Nunatak w 2007 roku.

10. Pingwin cesarski to jedyny gatunek tych zwierząt zamieszkujący Antarktydę.

11. Teoretycznie na obszarze Antarktydy występują wszystkie strefy czasowe, a dość często zdarza się, że określenie dokładnej godziny jest niemożliwe. Dlatego dla ułatwienia na wszystkich stacjach badawczych obowiązuje ta strefa czasowa, która obowiązuje w ich macierzystym kraju.

12. Nie Morze Adriatyckie, ani Śródziemne jest najczystszym morzem na świecie. Najczystszymi wodami może pochwalić się leżące na zachodnim brzegu Antarktydy Morze Weddela.

13. Naukowcy szacują, że 40-50 milionów lat temu na tych terenach występowała taka temperatura powietrza jak dzisiaj w Kalifornii.

14. Antarktyda ciekawostki o krwawych wodospadach. Na lodowcu Taylora występują tzw. Krwawe Wodospady. Ze szczeliny na śnieżnobiałym tle wypływa krwista woda. Jej barwa jest wynikiem wysokiej zawartości rud żelaza i siarki.

15. Jedynymi roślinami występującymi w tej części globu jest kolobant antarktyczny i śmiałem antarktyczny.

16. Pierwszy człowiekiem, który zdobył biegun południowy był Roald Amundsen. Dokonał tego 14 grudnia 1911 roku.

17. Natomiast pierwszy człowiekiem na lądzie Antarktydy postawił swą stopę 23 stycznia 1895 roku. Był nim norweski naukowiec Carsten Borchgrevink.

18. Nowozelandczycy do dziś mają w pamięci najtragiczniejszą katastrofę lotniczą w historii ich kraju. 28 listopada 1979 roku samolot pasażerski McDonnell Douglas DC-10 mający na swoim pokładzie 257 osób rozbił się o wulkan Erebus. Wszyscy pasażerowie zginęli. Początkowo o winę posądzano pilota, jednak wnikliwe dochodzenie wykazało, że katastrofa była wynikiem niepoinformowania załogi o zmianach współrzędnych lotu. Wrak samolotu do dziś znajduje się w miejscu, którym się rozbił.

A być może i Ty znasz jakieś ciekawostki, o których zapomnieliśmy? Zachęcamy do podzielania się nimi w komentarzu.

Jeśli spodobał Ci się artykuł Antarktyda ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.

Ciekawostki o Antarktydzie i ogromne ilości śniegu

Ciekawostki o Antarktydzie

Więcej ciekawostek ze świata

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (8 Votes)