Antarktyda ciekawostki

Bez wątpienia jest to najmniej przyjazny kontynent dla człowieka oraz organizmów żywych. Poznaj nieznane ciekawostki o Antarktydzie. Dowiedz się jaką nietypową ofertę pracy zaoferowała brytyjska firma, a także gdzie występują najgorsze warunki atmosferyczne na świecie.

1. Stacja Wostok to znajdująca się w głębi Antarktydy Wschodniej stacja polarna. Należy ona do Rosjan. Założona w 1957 roku stacja funkcjonuje cały rok. Pracujący na niej naukowcy badają głównie leżące pod lądolodem jezioro Wostok. Na tym terenie panują jedne z najgorszych warunków do przetrwania na Ziemi. To właśnie tutaj 21 lipca 1983 roku odnotowano najniższą temperaturą w historii. Wynosiła ona -89,2 stopni Celsjusza. Na dodatek naukowcy muszą się zmagać z ciągle wiejącym silnym wiatrem i brakiem wilgoci. Ze względu na dużą wysokość położenia powietrze jest dość rozrzedzone. Wspominaliśmy już, że noc polarna trwa około 130 dni?

2. Dolina Taylora, Dolina Wrighta i Dolina Wiktorii to trzy suche doliny na Antarktydzie. W odróżnieniu od pozostałej części, obszar ten nie został skuty lodem. Roczna suma opadów wynosi tutaj zaledwie 25 mm. Deszcz w postaci kropel wody nie pojawił się od ponad 2 milionów lat. Padający śnieg wywiewany jest przez wiatr, bądź momentalnie topi się na wygrzanych przez słońce skałach. Naukowcy badają te tereny w ramach przyszłych wypraw na Marsa. Według nich są one bardzo zbliżone do warunków panujących na tej planecie.

3. Amundsen-Scott to amerykańska stacja badawcza. Znajdująca się na wysokości 2830 metrów we wschodniej części Antarktydy. Założono ja w 1957 roku. Swą nazwę otrzymała na cześć dwóch zdobywców bieguna południowego: Norwega Roalda Amundsena oraz Brytyjczyka Roberta Falcona Scotta. Średnia roczna temperatura tam panująca wynosi -49,3 °C. Najchłodniejsza wartość jaką tutaj odnotowano to -88,9 °C. Warto także zaznaczyć, że na tej stacji noc polarna trwa sześć miesięcy. Przez wiele lat jednym z głównych problemów, był śnieg gromadzący się na ścianach budynków, który ciągle trzeba było usuwać. Śnieg nanoszony był na budynki nie ze względu na opady. W tym regionie są one dość skąpe i prawie nie występują. Problemem był silny wiatr. Zdecydowano się na umieszczenie budynków na specjalnych palach. Unosiły one obiekty nad powierzchnią. Dzięki temu wiejący wiatr przemieszczał śnieg pod podłogą stacji.

4. Antarktyda ciekawostki - historia wyjątkowo mroźnej oferty pracy.
Klimat panujący na Antarktydzie nie sprzyja normalnemu życiu. W najcieplejszym okresie jest tutaj kilkanaście stopni Celsjusza na minusie. Nie zmienia to jednak faktu, iż kontynent ten przyciąga wielu turystów latem. W ciągu roku przebywa tam kilkaset osób na stacjach badawczych. Nawet na tak odległe tereny są wysyłane listy. Kązdego roku na Antarktydę adresowanych jest około 0tysięcy przesyłek pocztowych. Przesyłki same się nie dostarczą, ktoś to musi zrobić. Z tego też powodu brytyjska firma pocztowa Antarctic Heritage Trust umieściła ogłoszenie w internecie o następującej treści:

Czy chciałbyś kąpać się tylko raz w miesiącu, mieszkać towarzystwie zaledwie trzech osób i 2000 śmierdzących pingwinów?

To ogłoszenie dotyczy osoby chętnej do pracy jako ... listonosz. Do pracy mogli się zgłaszać chętni rożnej narodowości. Ma ona charakter sezonowy od listopada do marca. Wynagrodzenie wynosi od 1 do 15,5 tysiąca funtów brytyjskich. Być może właśnie tak wygląda praca marzeń.

Antarktyda ciekawostki - mroźny krajobraz

Antarktyda ciekawostki

5. Stojąc na biegunie południowym nie będziesz mógł spojrzeć na zachód, wschód, ani na południe. Gdziekolwiek nie spojrzysz każdym kierunkiem będzie północ.

6. Oficjalnie na Antarktydzie nie ma żadnego państwa. Jednak kontynent ma swój własny numer kierunkowy (+672), domenę internetową (.aq) oraz flagę.

7. Antarktyda to jedyny kontynent, na którym nie ma żadnego państwa. Jednak swoje roszczenia do niektórych terenów zgłosiły: Argentyna, Australia, Chile, Francja, Norwegia, Nowa Zelandia i Wielka Brytania.

8. Na całym świecie jest ich ponad 31 tysięcy. Nie ma ich na Antarktydzie. Czego? Sieci McDonald's.

Ciekawostki o Antarktydzie

9. Antarktyda ciekawostki - o pewnym mroźnym koncercie zespołu Metallica.
Do 2013 roku amerykański zespół Metallica wystąpił na wszystkich kontynentach świata. Wszystkich poza jednym - Antarktydą. Zespół postanowić to zmienić z okazji 30-lecia kariery. Koncert odbył się 8 grudnia w argentyńskiej stacji badawczej Carlini. W wydarzeniu wzięło udział 100 fanów oraz kilkunastu naukowców.  Występ nie był normalnie nagłośniony. Publiczność słuchała muzyki w słuchawkach. Sam zespół zaś grał w specjalnym namiocie powstałym specjalnie na tę okazję. Metallica nie była jednak pierwszy zespołem grającym na Antarktydzie, wyprzedziło ich brytyjskie ugrupowanie Nunatak w 2007 roku. Metallica to jedyny zespół na świecie grający koncert na wszystkich kontynentach w jednym roku kalendarzowym.

10. Pingwin cesarski to jedyny gatunek tych zwierząt zamieszkujący Antarktydę.

11. Teoretycznie na obszarze Antarktydy występują wszystkie strefy czasowe. Określenie dokładnej godziny jest często niemożliwe. Dla ułatwienia na wszystkich stacjach badawczych obowiązuje strefa czasowa występująca w ich macierzystym kraju.

12. Nie Morze Adriatyckie, ani Śródziemne jest najczystszym morzem na świecie. Najczystszymi wodami może pochwalić się leżące na zachodnim brzegu Antarktydy Morze Weddela.

13. Około 40-50 milionów lat temu na Antarktydzie występowała taka temperatura powietrza, jak dzisiaj w Kalifornii.

14. Antarktyda ciekawostki o krwawych wodospadach. Na lodowcu Taylora występują tzw. Krwawe Wodospady. Ze szczeliny na śnieżnobiałym tle wypływa krwista woda. Jej barwa jest wynikiem wysokiej zawartości rud żelaza i siarki.

15. Jedynymi roślinami występującymi w tej części globu jest kolobant antarktyczny i śmiałek antarktyczny.

16. Pierwszy człowiekiem, który zdobył biegun południowy był Roald Amundsen. Dokonał tego 14 grudnia 1911 roku.

17. Pierwszy człowiekiem na lądzie Antarktydy postawił swą stopę 23 stycznia 1895 roku. Był nim norweski naukowiec Carsten Borchgrevink.

18. Nowozelandczycy do dziś mają w pamięci najtragiczniejszą katastrofę lotniczą w historii ich kraju. 28 listopada 1979 roku samolot pasażerski McDonnell Douglas DC-10 mający na swoim pokładzie 257 osób rozbił się o wulkan Erebus. Wszyscy pasażerowie zginęli. Początkowo o winę posądzano pilota. Wnikliwe dochodzenie wykazało, że katastrofa była wynikiem niepoinformowania załogi o zmianach współrzędnych lotu. Wrak samolotu do dziś znajduje się w miejscu, którym się rozbił.

Spodobał Ci się artykuł Antarktyda ciekawostki? być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.

Ciekawostki o Antarktydzie i ogromne ilości śniegu

Ciekawostki o Antarktydzie

Więcej ciekawostek ze świata

Europa

Albania

Albania

Dlaczego powstało tutaj 700 tysięcy bunkrów, a także jak to się stało, że zespół koszykarek został wysłany na turniej szczypiornistek.
Andora

Andora

Kto zarządza tym krajem oraz z jakiego powodu w każdym domu musi znajdować się karabin.
Anglia

Anglia

Z jakiego błahego powodu można zostać uznanym zdrajcą nadając list oraz gdzie mieści się najstarszy pub świata.
Armenia

Armenia

Poznaj lokalizację biblijnej Arki Noego oraz dowiedz się dlaczego większość Ormian żyje poza swoim krajem.
Austria

Austria

Poznaj najmniejsze miasto na świecie z linią metra oraz przeczytaj czym jest Wieża Wariatów.
Belgia

Belgia

Kraj w którym produkuje się ponad 1000 gatunków piwa oraz największą ilość czekolady.
Białoruś

Białoruś

Przeczytaj dlaczego na Białorusi zakazano klaskania oraz z jakiego powodu jajka w mieście Lelczyce są sprzedawane na receptę.
Bułgaria

Bułgaria

Czy wiesz, że Bułgarzy żyją dłużej niż inne nacje oraz zawdzięczamy im istnienie jogurtu?
Chorwacja

Chorwacja

Poznaj lokalizację legendarnej Atlantydy oraz rozwiąż zagadkę niezliczonej ilości kotów zamieszkujących wyspę.
Cypr

Cypr

Poznaj lokalizację legendarnej Atlantydy oraz rozwiąż zagadkę niezliczonej ilości kotów zamieszkujących wyspę.
Czarnogóra

Czarnogóra

Poznaj lokalizację legendarnej Atlantydy oraz rozwiąż zagadkę niezliczonej ilości kotów zamieszkujących wyspę.
Czechy

Czechy

Poznaj miejsce, w którym najłatwiej znaleźć miłosc w Pradze oraz historię psa ratującego pięć ludzkich żyć.
Dania

Dania

Dlaczego Dania jest w ciągłym konflikcie z Kanadą oraz kim był król Bluetooth.
Estonia

Estonia

Co to takiego Kiiking, gdzie mieści się Studnia Czarownicy oraz jak wyglądają zawody noszenia żon.
Finlandia

Finlandia

Zapoznaj się z historią fińskiej sauny, z jakiego powodu Kaczor Donald nie był mile widziany w tym kraju oraz czym włoski premier uraził Finów.

Czy wiesz, że... czyli ciekawostki ze świata, o których mogłeś nie mieć pojęcia.

zespół Metallica

jako pierwszy na świecie wystąpił na wszystkich kontynentach? 8 grudnia 2013 roku muzycy z Ameryki zagrali koncert na Antarktydzie. Wydarzenie odbywało się w argentyńskiej stacji badawczej Carlini i wzięło w nim udział nieco ponad 100 osób. Nie był to jednak pierwszy koncert na tej mroźnej ziemi - jako pierwsi zagrali tutaj brytyczycy z zespołu Nunatak w 2007 roku.

w Chinach

co 5 dni powstaje nowy wieżowiec, natomiast przez ostatnie 5 lat wybudowano ponad 30 lotnisk. W 25 miastach tego kraju funkcjonują liczne linie metra, znajdują się tutaj także 3 najdłuższe mosty na świecie. Co więcej, pociągi poruszają się po torach o długości 10 000 km, zaś samochody po 42 000 km autostrad.

Hindusi

nie używają sztućców do spożywania posiłków. W tym celu posługują się głównie rękoma, a właściwie prawą dłonią. W tej kulturze lewa uważana jest za nieczystą, gdyż w pewnych sytuacjach pełni rolę papieru toaletowego. Co więcej, tą dłonią nie powinno dotykać się drugiego człowieka.

angielska Królowa

jest daleką kuzynką Włada III Palownika - szerzej znanego jako Hrabia Drakula.

w Tajlandii

istnieje przepis pozwalający policjantowi wysłać kierowcę do pracy w kostnicy za prowadzenie pojazdu pod wpływem. Zapis ten wprowadzono z uwagi na zwiększającą się ilość wypadków na drodze powstałych w wyniku spożycia alkoholu. Działanie to ma na celu uświadomić kierowców, jakie mogą nastąpić skutki w wyniku ich nieodpowiedzialnego zachowania.

Burj Al Arab

czyli hotel mieszczący się w Dubaju, to jedyny na świecie taki obiekt, który posiada 7 gwiazdek. Noc w tym hotelu w najtańszej opcji kosztuje 1000$, zaś najdroższy pokój to wydatek rzędu 28 000$.

Masabumi Hosono

to jedna z około 730 osób, której udało się przeżyć katastrofę Titanica. Dla Japończyka nie był to jednak powód do zadowolenia. Jego rodacy okrzyknęli go tchórzem, gdyż nie umarł razem z większością.

Czesi

obchodzą dzień zakochanych dwa razy do roku - 14. lutego oraz 1. maja.

w Szwajcarii

prezydent wybierany jest co roku? Elekcji dokonuje Zgromadzenie Federalne spośród przedstawicieli Rady Związkowej. Prezydent pełni swą funkcje od 1 dnia stycznia, aż do ostatniego dnia grudnia. Co więcej, konstytucja tego kraju zabrania ponowny wybór tego samego prezydenta na następną kadencję. Od wielu lat na prezydenta desygnowany jest wiceprezydent mijającej kadencji.

w Wietnamie

znajduje się największa jaskinia na świecie? Hang Son Doong rozciąga się na długość 9 kilometrów. Została odkryta stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1991 roku. W jej wnętrzu można by umieścić kilka nowoczesnych wieżowców.

Mongolia

mimo iż nie posiada dostępu do morza, to dysponuje swoją własną marynarką wojenną. W jej skład wchodzi jeden statek, do którego obsługi zaangażowanych jest siedmiu żołnierzy. Ten okręt radzieckiej produkcji pływa po wodach jeziora Chubusuguł.

a Holendrzy

statystycznie są najwyższym narodem na świecie? Średni wzrost osoby dorosłej wynosi 185 cm.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (8 Votes)