Ciekawe fakty o Szwajcarii

Ciekawe fakty o Szwajcarii

Ciekawostki o Szwajcarii

Szwajcaria ciekawostki - czy wiedziałeś, że ten kraj nie posiada stolicy? A także prezydent tego kraju wybierany jest co roku? Dowiedz się z czego słynie Szwajcaria.

1. Stolicą Szwajcarii jest... otóż Szwajcaria oficjalnie nie ma stolicy! Zaskoczeni? Jej funkcje pełni znajdujące się na styku granic językowych czwarte pod względem wielkości Berno. To właśnie w tym mieście w swojej siedzibie obradują rządzący krajem.

2. Polska jest ponad 7,5 raza większa od Szwajcarii.

3. O franku słyszał prawie każdy - to właśnie tą walutą dokonuje się płatności w tym kraju. W leżącym niedaleko Liechtensteinie obowiązuje także frank szwajcarski. Średni koszt wyprodukowania, a także wprowadzenia do obiegu jednego banknotu to około 1,30 zł (0.3 CHF).

4. Szacuje się, że obecnie kraj ten zamieszkuje około 19 tysięcy Polaków.

5. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego - tak brzmi główna dewiza Szwajcarów.

6. Kraj ten graniczy z 5 państwami: Włochy, Francja, Niemcy, Austria oraz Liechtenstein.

7. W tym kraju są aż cztery oficjalne języki - niemiecki, francuski, włosi oraz romansz.

8. Psalm Szwajcarów to powstały w 1843 roku hymn tego kraju. Jego autorem był Leonhard Widmer. Tekst hymnu został przetłumaczony na każdy z czterech języków urzędowych.

Szwajcaria

Prawo w Szwajcarii

1. Częste wybory prezydenckie

Szwajcarski parlament, czyli Zgromadzenie Federalne wybiera prezydenta na okres jednego roku. Spośród przedstawicieli Rady Związkowej wybiera się prezydenta i wiceprezydenta. Prezydent swoją funkcję pełni od pierwszego dnia stycznia, aż do ostatniego dnia grudnia. Szwajcarska konstytucja nie przewiduje możliwości wyboru tej samej na prezydenta, co więcej prezydent nie może zostać wiceprezydentem w kolejnym roku. Zazwyczaj na to stanowisko wybierany jest wiceprezydent poprzedniej kadencji.

2. Niedzielne zakupy w centrum handlowym są niemożliwe - wszystkie sklepy są tego dnia pozamykane.

3. Sprzedawanie alkoholu po godzinie 21 jest zakazane.

4. Szwajcaria to jeden z ostatnich krajów, który uznał prawo do głosowanie przez płeć piękną. Otrzymały je w 1971 roku, jednak w kantonie Apenzell Inerhoden dokonano tego dopiero w 1990 roku.

5. Szwajcaria wraz z Watykanem to jedyne kraje z kwadratową flagą. Historia białego kwadratu na czerwonym tle sięga 1339 roku, kiedy to żołnierze zostali oznaczeni takim właśnie znakiem w bitwie pod Laupen. Na bazie tej flagi powstał symbol Czerwonego Krzyża - czerwony krzyż na białym tle.

6. W wyniku referendum w 2009 roku wprowadzono konstytucyjny zakaz budowania minaretów przy meczetach. Do chwili wprowadzenia tej zmiany, w całej Szwajcarii na 150 meczetów wzniesiono jedynie cztery budowle z minaretami.

7. W wyniku przeprowadzonego lokalnego referendum w dziewięciu miejscowościach popularnych wśród turystów wprowadzano zakaz poruszania ruchu samochodowego. Jedną z takich miejscowości jest Wengen.

8. Osobom wrażliwym polecamy pominięcie tej ciekawostki. W kraju tym można legalnie zjeść mięso z psa oraz kota, co więcej sympatycy takiego mięsa nadal istnieją. Istnieją także regiony, w których podaje się dania z kota do wieczerzy wigilijnej. Handel takim mięsem jest jednak nielegalny.

9. Do trzech razy sztuka - powiedzenie dobrze znane osobom, które trzykrotnie podchodziły do egzaminu na prawo jazdy i kończyły go z negatywnym rezultatem. Przed podjęciem czwartej próby, przyszły kierowca musi udać się na specjalne badania u psychologa celem zbadania przyczyny niepowodzeń i określenia, czy taka osoba może w ogóle prowadzić samochód.

10. Na podstawie badań udowodniono, iż świnki morskie są skłonne do samotności. Stanowiący prawo w tym kraju postanowili o nie zadbać i zakazać posiadanie tylko jednej świnki.

11. Gest ‘Heil Hitler' jest legalny w Szwajcarii, o ile nie wyraża opinii osobistej, a także nie służy do celów propagandowych.

12. Liechtenstein to jedno z niewielu państw nieposiadających własnego wojska. Bezpieczeństwa granic tego kraju strzegą żołnierze z Szwajcarii.

13. W kraju tym zakazane jest podważanie Holokaustu.

14. W kraju tym legalne jest dokonanie eutanazji.

15. W tym kraju adwokaci na wokandzie reprezentują także zwierzęta. Prawnik może wnieść nawet sprawę przeciwko rybakowi, który zbyt długo łowi ryby.

Ciekawe miejsca w Szwajcarii

1. W czerwcu 2016 po 17 latach budowy otwarto najdłuższy, a także najgłębiej położony tunel kolejowy na świecie. Tunel Gottharda o długości 57,1 km łączy Szwajcaria z Włochami.

2. Büsingen am Hochrhein w skrócie znane jako Büsingen, to niemiecka mała miejscowość będąca otoczona terytorium Szwajcarii.

3. Szwajcaria jako kraj neutralny musi mieć przygotowaną strategię obronną na wypadek wojny. Jednym ze sposobów obronnych jest odcinanie dostępu do konkretnych miejscowości w kraju poprzez niszczenie mostów, dróg, a także trakcji kolejowych. Potencjalnych do wysadzenia istnieje około 3000.

4. Jedna z najmniejszych winiarni świata znajduje się właśnie w Szwajcarii. Jej właścicielem jest Dalajlama. Na powierzchni 1,6 metra kwadratowego przechowuje zaledwie trzy wina.

5. W Bernie od 500-lat straszy statua mężczyzny pożerającego dzieci. Tak właściwie do końca nie wiadomo dlaczego w ogóle się tam znalazła.

Interesujące historie

1. W 2007 roku szwajcarska armia licząca 170 żołnierzy "najechała" na Liechtenstein. Nocą podczas ćwiczeń całkowicie przypadkowo batalion przekroczył granice "wroga". Wojsko dostało się prawie dwa kilometry od swojej granicy, gdy otrzymało rozkaz odwrotu. "Atak" nie został nawet odnotowany przez władze Liechtensteinu.

2. Przenieśmy się na chwilę w czasie, dokładnie do roku 1474. To właśnie te kilka wieków temu miał się odbyć proces sądowy koguta zamieszkałego w Bazylei. Niektórzy mieszkańcy tego miasta wierzyli, że koguty znoszą przeklęta jaja, w których rodzą się węże i bazyliszki. Znaleźli się świadkowie, którzy widzieli na własne oczy, jak kogut zniósł jajo i postanowiono wytoczyć proces. Winę mu udowodniono i skazano na spalenie w pobliżu wzgórza Kahlenberg.

3. Obecny przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un mieszkał i uczył się w Szwajcarii. Młody dyktator raczej starał się ukryć swoje pochodzenie przed swoimi znajomymi udając syna kierowcy, który miał być zatrudniony w północnokoreańskiej ambasadzie w Bernie. Nowo poznanym osobom przedstawiał się jako Pak Un.

4. W 2015 roku wojsko szwajcarskie przeprowadziło ćwiczenia o nazwie "Conex 15". Podczas trwających przez 10 dni działań, 5 tysięcy żołnierzy trenowało, jak zachować się w przypadku ewentualnego rozpadu Unii Europejskiej. Chodziło głównie o obronę Szwajcarii przed napływem ogromnej ilości nielegalnych imigrantów, a także chaosem w krajach sąsiednich.

5. Charlie Chaplin - bez wątpienia największy aktor kina niemego. Co Brytyjczyk ma wspólnego ze Szwajcarią? Chaplin zmarł w niewielkiej miejscowości turystycznej właśnie w tym kraju (Vevey) pierwszego dnia świąt 1977 roku. Pochowano go na znajdującym się w pobliżu cmentarzu. 1 marca 1978 roku miał miejsce incydent, w którym dwójka mechaników samochodowych - Polak Roman Wardas oraz Bułgar Ganczo Ganew - wykopali zwłoki aktora i zażądali okupu za zwłoki w wysokości 600 tysięcy franków. Ciało odnaleziono dopiero po blisko trzech miesiącach - 17 maja 1978 - ukryte w polu kukurydzy w Noville. Po ponownym pochówku postanowiono lepiej zabezpieczyć zwłoki i umieścić je pod betonowym blokiem o grubości 1,8 metra.

Historia i kultura

1. Jedna z najmniejszych, ale zarazem najstarszych armii świata, to chroniące głowy kościoła katolickiego Gwardia Szwajcarska. Działa ona nieprzerwanie od 22 stycznia 1506 roku, kiedy to papież Juliusz II zdecydował o stworzeniu armii liczącej 150 szwajcarskich najemników, aby chronić papieży. Aktualnie Gwardia Szwajcarska składa się ze 110 żołnierzy. Gwardzistą może zostać jedynie katolik posiadający szwajcarskie obywatelstwo , musi posiadać nieskalaną opinię, a także mieć już za sobą zasadniczą służbę wojskową. Najmłodszy żołnierz ochraniający papieża może mieć 19 lat, najstarsza 30. Watykański żołnierz musi mieć także odpowiedni wzrost - powyżej 174 cm. Z uwagi, iż żołnierze Gwardii stanowią ponad 10% mieszkańców Watykanu, Jan Paweł II dla żartu określił ten kraj najbardziej zmilitaryzowanym państwem świata. Żołnierze Gwardii Szwajcarskiej obchodzą swoje święto przypadające na 6. dzień maja.

2. W 2015 roku minęło 200 lat odkąd Szwajcaria została państwem neutralnym. Szwajcarzy nie opowiadali się po żadnej ze stron w trakcie konfliktów pierwszej i drugiej Wojny Światowej, a także podczas Zimnej Wojny.

3. 300 000 - tyle schronów znajduje się na terenie całego kraju, są one w stanie pomieścić 9 milionów osób (o milion więcej niż jego mieszkańców). W wielu z nich na bieżąco wymienia się żywność. Aktualnie coraz mniej bunkrów jest utrzymywanych w stanie gotowości.

4. Oprócz doświadczonych budowlańców, do projektowania oraz wznoszenia schronów czynny udział brali artyści oraz pracownicy teatralni. Ich zadaniem było doprowadzenie do sytuacji, w której wejście do bunkru będzie zlewać się z górzystym krajobrazem, sprawiając iż staną się niewidoczne dla wroga. Fenomen tego został dostrzeżony w 2004 roku przez Leo Fabrizio, który odszukiwał i utrwalał na fotografiach znalezionego przez niego schrony.

5. W latach 1955 - 2007 zakazane było uprawianie sportów motorowych na terenie Szwajcarii. Zakaz ten wprowadzono po tragicznym wypadku w wyścigu Le Mans, w którym śmierć poniosło ponad 80 osób.

6. Sposób zarządzania w Szwajcarii sprawdza się od wielu, wielu lat. Jednym z sukcesów tego kraju są referenda, to właśnie obywatele podejmują ważniejsze decyzje w kraju. W tym jednym państwie przeprowadzono ponad połowę wszystkich referendów na całym świecie. Przez blisko 20 lat (1990 - 2009) odbyło się 249 głosowań.

7. Mimo iż Szwajcaria jest państwem multikulturowym, otrzymanie obywatelstwa tego kraju nie należy do najłatwiejszych. Należy spełnić szereg formalności, takich jak zamieszkanie Szwajcarii przez co najmniej 12 lat oraz pełną integrację społeczną, oczywiście o bezwzględnym przestrzeganiu prawa nawet nie wspominamy.

8. W 2003 roku Szwajcaria wysłała 31 swoich żołnierzy do Afganistanu. Było to jej pierwsze rozmieszczenie wojsk na obcym terytorium od 1815 roku.

9. Szwajcaria przystąpiła do Organizacji Narodów Zjednoczonych dopiero w 2002 roku. To jedyna organizacja, do której należy.

Wszystko o Szwajcarach

1. Przeciętny dorosły Szwajcar posiada średnio 455 tysięcy euro oszczędności.

2. Szwajcaria ma drugą najwyższą długość życia - jej obywatele statystycznie dożywają 83,4 lat.

3. Niektórzy szwajcarscy rodzice są... dziwni. Dominic Deville to klaun, z którego usług korzystają rodzice nie w dniu urodzić, a na tydzień przed. Na siedem dni przed świętem dziecka, klaun wysyła wiadomości tekstowe do dziecka z informacją, iż są obserwowane, wykonuje głuche telefony, a także zastawia pułapki w skrzynce na listy, czy obrzuca ciastem. Jeśli dziecko wykaże się refleksem, otrzyma świeże ciasto w dniu urodzin.

4. Zgodnie z tradycją w naszym kraju świętujemy nadejście wiosny poprzez topienie Marzanny. W Szwajcarii natomiast ten dzień obchodzi się poprzez spalenie kukły bałwana. Święto to nosi nazwę Sechselauten.

5. W 2010 roku przeciętne roczne wynagrodzenie nauczyciela wynosiło około 100 tysięcy euro.

6. Specyficzne partie polityczne istnieją chyba w każdym kraju. Na naszym podwórku działała Polska Partia Przyjaciół Piwa. Natomiast w Szwajcarii o prawa obywateli walczy "Anti PowerPoint Party". Jej głównym założeniem jest chęć wprowadzenia zakazu używania PowerPointa do tworzenia prezentacji.

Szwajcaria ciekawostki

1. Znajdujący się na granicy szwajcarsko-włoskiej szczyt Matterhorn (4478 metrów) był inspiracją dla kolejki górskiej w Disneylandzie w Anaheim.

2. Myśleliście, że do Szwajcarii jest daleko? My znamy krótszą drogę! Wystarczy udać się do powiatu konińskiego (województwo wielkopolskie) i odnaleźć drogę do wsi Szwajcaria.

3. W 2015 roku amerykańska firma Apple była więcej warta niż Szwajcaria.

4. Najwyższy budynek znajduje się w Bazylei. Roche Tower wznosi się na 178 metrów i składa z 41 kondygnaji. Jego wybudowanie pochłonęło kwotę 550 milionów franków.

Znaliście te ciekawostki o Szwajcarii? A może wiecie coś więcej? Podzielcie się z nami w komentarzu!

Szwajcaria ciekawostki - most w Lucernie

Szwajcaria ciekawostki - most w Lucernie

Ciekawostki o Szwajcarii - barwy narodowe kraju na samolocie

Ciekawostki o Szwajcarii - barwy narodowe kraju na samolocie

Szwajcaria - Zurich nocą

Szwajcaria - Zurich nocą

Wiadukt Landwasser

Wiadukt Landwasser

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa