Tajlandia ciekawostki - z czego słynie

Tajlandia ciekawostki - z czego słynie

Ciekawostki o Tajlandii

Tajlandia ciekawostki - dowiedz się co wspólnego z tym krajem ma Leonardo DiCaprio, jaka kara grozi za prowadzenie pojazdu bez założonej koszulki oraz dlaczego lepiej nie deptać tajskich monet.

1.Stolicą, a zarazem największym miastem w Tajlandii jest oczywiście Bangkok, którego pełna nazwa jest nieco bardziej rozbudowana. W języku tajskim zapisywana jest ona: กรุงเทพมหานคร อมรรัตนโกสินทร์ มหินทรายุธยามหาดิลก ภพนพรัตน์ ราชธานีบุรีรมย์ อุดมราชนิเวศน์ มหาสถาน อมรพิมาน อวตารสถิต สักกะทัตติยะ วิษณุกรรมประสิทธิ์. W tłumaczeniu brzmi ona: Miasto aniołów, wielkie miasto [i] rezydencja świętego klejnotu Indry [Szmaragdowego Buddy], niezdobyte miasto Boga, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma bezcennymi kamieniami szlachetnymi, pełne ogromnych pałaców królewskich, równającym niebiańskiemu domowi odrodzonego Boga; miasto, podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wiszwakarmana.
Nikogo nie powinien zaskoczyć fakt, iż jest to najdłuższa nazwa geograficzna świata znajdująca się w Księdze Rekordów Guinnessa. My jednak polecamy używania krótszej wersji.

2. Do 1764 roku leżąca nad rzeką Menam metropolia była małą wioską o nazwie Bang Makok. Na znaczeniu zyskała po zajęciu dawnej stolicy - Ayutthaya - przez Birmańczyków. Panujący wówczas król Rama I postanowił założyć nowy obóz warowny właśnie na terenie dzisiejszego Bangkoku.

3. Walutą tego kraju jest baht tajski. Na dzień 15.05.2017 średni kurs NBP: 1 THB = 0,1112 zł.

4. Pod względem powierzchni Tajlandia jest ponad 1,6 raza większa od Polski.

5. Tajska flaga składa się z 5 poziomych pasów w trzech kolorach - czerwonym, białym oraz niebieskim. Pas środkowy koloru niebieskiego symbolizuje monarchię, kolejne białe religię (buddyzm), natomiast czerwone naród tajski. Oficjalnie używana jest od 28 września 1917 roku. Wcześniejsza flaga tego kraju była jednobarwna - koloru czerwonego - a na jej tle umieszczono wizerunek słonia. W latach 1916-1917 używano również flagi z pięcioma pasami, jednak bez koloru niebieskiego. Ten kolor został dodany w trakcie trwania I Wojny Światowej z wdzięczności Francji za okazaną pomoc w walkach. Każdego dnia w każdej większej, jak i mniejszej tajskiej wiosce, czy miasteczku o godzinie 8:00 wznosi się flagę. O godzinie 18:00 jest ona opuszczana, a w tle odgrywany jest hymn.

6. Tajlandia graniczy z czterema państwami, są nimi: Mjanma, Laos, Kambodża oraz Malezja.

7. Długość tajskiej linii brzegowej wynosi 3219 kilometrów długości.

8. Nazwa tego kraju w języku tajskim to Prathet Thai, co oznacza Ziemię Wolnych. Co ciekawe Tajlandia to jedyny kraj w Południowo-Wschodniej Azji, który nie został skolonizowany przez żaden europejski kraj.

2tajlandia-compressor.jpg

Ciekawe przepisy prawa w Tajlandii

1. Pora na tajskie absurdy prawne. Wybierając się do tego kraju spakuj odpowiednią ilość bielizny, tak aby starczyło na każdy dzień. Opuszczanie domu bez majtek jest zabronione. Niestety do końca nie wiemy, jak ten przepis jest sprawdzany.

2. Odnosimy wrażenie, że ogromny wpływ na tajskie prawo może mieć pogoda. Najpierw bielizna, a teraz... Prowadzenie samochodu w tym kraju bez założonej koszulki jest przestępstwem.

3. Nie jesteśmy do końca przekonani odnośnie aktualności tego przepisu, jednak pewne jest, że nie wypada przydepnąć leżącej na ziemi monety, czy banknotu stopą. Wiąże się to z umieszczonym wizerunkiem króla, któremu należy okazać szacunek.

4. Niezgodne z prawem jest wyplucie gumy na chodnik. Jeśli taka osoba zostanie przyłapana na gorącym uczynku, zostanie ukarana mandatem w wysokości 600$. W przypadku braku takiej ilości gotówki, trafi do więzienia.

5. Więźniowie w tym kraju mają możliwość wcześniejszego opuszczenia więzienia biorąc udział w turnieju "Prison Fight", czyli walki z zagranicznymi bojownikami. Więźniowie, którzy wygrają w pojedynku otrzymują pieniądze i mają możliwość skrócenia swojego wyroku.

6. Od niedawna wprowadzono przepis pozwalający na skazanie kierowcy przyłapanego na jeździe pod wpływem alkoholu na pracę w kostnicy. Ma to być odpowiedź na coraz większą ilość wypadków samochodowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Cel jest jasny - próba uświadomienia kierowcy, jakie mogą być skutki jego nieodpowiedzialnego zachowania.

7. Tajscy policjanci dopuszczający się mniejszych wykroczeń lub po prostu zachowujący się niewłaściwie otrzymują różową opaskę Hello Kitty, którą przez kilka dni muszą nosić na lewym ramieniu. Proste ostrzeżenia miały przestać działać, dlatego Hello Kitty stał się nowym symbolem potępienia niezdyscyplinowanego policjanta. Wręczenie różowej opaski ma wywołać u takiej osoby poczucie winy i wstydu, a także zapobiec podobnego zachowania w przyszłości.

8. Pod względem prawnym prostytucja w Tajlandii jest zakazana, jednak prawo w tej kwestii jest rzadko egzekwowane. Liczba osób świadczących usługi seksualne ciągle się zmienia - szacuje się, że nawet milion osób może sprzedawać swoje ciało.
Będąc w temacie prostytucji - światowa stolica seks-turystyki znajduje się właśnie w Tajlandii. Mieszcząca się w odległości 130 km od stolicy Pattaya przyciąga żądnych seksualnych wrażeń z całego świata. Podczas jednego spaceru główną ulicą Walking Street można usłyszeć dziesiątki seksualnych propozycji. O zaproszeniach na ping-ponga już nie wspominamy.

Tajlandia ciekawe miejsca

1. Odwiedzając świątynie Wat Traimit w Bangkoku nie da się przeoczyć największego na świecie posągu Buddy wykonanego ze złota. Siedzący w geście "dotknięcia ziemi" Budda o wadze 5 ton mierzy 3 metry. Monument miał zostać wykonany w dawnej stolicy Ayutthaya w latach 1238 - 1370. W XVIII wieku podczas najazdu birmańskiego postanowiono zabezpieczyć posąg przed utratą pokrywając go grubą warstwą gipsu. Buddę przewieziono do Bangkoku i w takim stanie pozostał zapomniany na blisko 200 lat. Tak ukryty skarb odkryto przez przypadek w trakcie prac renowacyjnych w XX wieku. Z uwagi na brak odpowiedniego pomieszczenia na terenie świątyni, Budda przebywał na zewnątrz. Dopiero po 20 latach od odkrycia powstała specjalna budowla dla złotego posągu.

2. Popularny film nagrany na podstawie książki "Niebiańska plaża" był realizowany w Tajlandii. Zdjęcia realizowano w Bangkoku, Krabi, Parku Khao Yai oraz na wyspach Ko Phi Phi, gdzie główny bohater, w którego rolę wcielił się Leonardo DiCaprio poszukiwał lepszego świata. Od premiery tego filmu plaża o nazwie Maya Beach zyskała na popularności i jest chętnie odwiedzana przez turystów. W 2004 roku tsunami, które nawiedziło Tajlandię dotknęło także wyspy Phi Phi oraz Phuket. Poszkodowanym mieszkańcom wyspy Phi Phi postanowił pomóc sam DiCaprio, przeznaczając dla nich milion dolarów.

Ciekawe historie

1. W 1999 roku 30 weterynarzy brało udział w leczeniu kończyny 38-letniego słonia, która uległa zniszczeniu, gdy zwierzę weszło na minę. To rekord w ilości weterynarzy biorących udział w leczeniu jednego zwierzęcia.

2. Luksusowa toaleta o wartości 40.000 dolarów powstała nad jeziorem Yeak Laom w Kambodży z okazji wizyty księżniczki Tajlandii Maha Chakri Sirindhorn w tym miejscu. Co ciekawe obiekt powstał na obszarze wiejskim, gdzie większość osób nie ma dostępu do ubikacji. Toaleta nie została jednak nigdy wykorzystana - podczas swojej dwugodzinnej wizyty w tym miejscu Księżniczka nie odczuła potrzeby. Jak donosi jeden ze świadków, Księżniczka jedynie spojrzała na obiekt z zewnątrz i zrobiła sobie zdjęcie.
Ta kosztowna toaleta powstawała dwa tygodnie i w całości została opłacona przez Tajów. Krótko po zakończeniu wizyty obiekt został zdemontowany, ponieważ "powstał on dla rodziny królewskiej i tylko oni mogą z niej korzystać" i zastąpiony posterunkiem policji. Media w Tajlandii przemilczały incydent, ponieważ krytykowanie rodziny królewskiej jest surowo karane, nawet 15-letnim pobytem w więzieniu.

3. Tajskie prawo jest bardzo surowe względem osób uprawiających hazard, prawie wszystkie formy hazardu są zabronione. W lutym 2016 roku policja zatrzymała 32 obcokrajowców, ponieważ posiadali zbyt wiele niezarejestrowanych kart do gry - górną liczbą jest 120. Zgodnie z ich wersją grali dla zabawy, a nie na pieniądze. Więzienie opuścili po 12 godzinach za kaucją. Najstarsza osoba, która wakacje w Pattaya zakończyła w więzieniu miała 84 lata. Prawo zakazujące posiadania więcej niż 120 kart do gry istnieje od 1935 roku.

4. Odbywający się w 2007 roku Puchar Azji w Piłce Nożnej organizowany był aż przez cztery państwa: Tajlandię, Malezję, Wietnam oraz Indonezję. Turniej wygrali Irakijczycy, którzy w ostatnim meczu pokonali Saudyjczyków.

5. W 2013 roku pies o imieniu Pui spacerując ulicami Bangkoku znalazł nowo narodzoną dziewczynkę wyrzuconą do śmietnika. Dziewczynka została zapakowana w plastikowy worek, który na szczęście został zabrany przez czworonoga. Pui postanowił zanieść dzieciątko do swojego Pana. Gdy już dotarł na swoje podwórko, szczekał głośno, aby ktoś się pojawił. Do psa przybiegł 12-letni siostrzeniec właściciela, który zachował zimną krew i wezwał pogotowie. Przeprowadzone badania wykazały, iż ważąca niecałe 2 kg dziewczynka była wcześniakiem. Psa bohatera postanowiono odznaczyć medalem.

6. Obecny Król Tajlandii Maha Vajiralongkorn w 1977 ożenił się z Soamsawali Kitiyakara, która rok po ślubie urodziła mu córkę. Ich związek nie był szczęśliwy, pod koniec lat 70 Vajiralongkorn związał się z inną kobietą postanawiając rozwieść się ze swoją żoną. Księżniczka odmawiała udzielenia rozwodu swojemu mężowi, jednak gdy w 1993 roku wpłynął wniosek do sądu nie miała już wyboru. W Tajlandii istnieje przepis zakazujący krytyki rodziny królewskiej, kobieta nie mogła się w żaden sposób bronić.

7. Chang i Eng Bunker bliźniacy nierozłączni urodzeni w 1811 roku w prowincji Samut Sangkhram. Przyszli na świat zrośnięci mostkami oraz tkankami chrząstnymi. To właśnie od nich pochodzi określenie bliźniąt syjamskich. Ówczesna wiedza wśród lekarzy nie była w stanie rozwiązać problemu braci, więc przez 64 lata pozostali ze sobą złączeni. Fakt ten nie przeszkodził im w odniesieniu sukcesu i zbiciu majątku - Chang i Eng występowali jako atrakcja w cyrku. W wieku 32 lat bracia założyli rodzinę z siostrami Yates. Łącznie spłodzili 21 dzieci. Na początku roku 1874 jeden z braci zachorował na zapalenie oskrzeli i zmarł we śnie. Drugi z nich zdołał przeżyć jedynie kilka dodatkowych godzin.

Wszystko o Tajach

1. W internecie istnieją różne rodzaje śmiechu. Hiszpanie wyrażają go poprzez "jajaja", większość jednak używa prostego "hahaha". W Tajlandi jednak "ha" jest zarazem liczbą 5, dlatego często zamiast napisać "hahaha" Tajowie "śmieją się" pisząc "5555".

2. W 2004 roku Tajlandię nawiedziło potężne tsunami i pochłonęło ponad 8000 ludzkich żyć. Szacuje się, że około 1500 tajskich dzieci straciło swoich rodziców, a ponad 150 tysięcy osób pracujących w sektorze rybołówstwa lub turystki utraciło swoje przedsiębiorstwa.

3. Tajowie są radosnymi ludźmi. Spacerując po ulicy praktycznie każdy się uśmiecha. Twierdzą oni, iż życie jest po to, aby czerpać z niego radość.

4. Dla Tajów świętym zwierzęciem, któremu należy się szacunek oraz symbolem tego kraju jest słoń. W kulturze tego kraju popularne jest porównywanie małżeństwa właśnie do słonia. Mężczyzna w związku ma symbolizować przednie nogi tego zwierzęcia, ponieważ to właśnie on nadaje kierunek, którym podąża rodzina. Żona natomiast daje siłę mężczyźnie, jest więc tylnymi nogami.

5. Dawniej młodzi Tajowie - w tym królowie - stawali się buddyjskimi mnichami przez krótki okres przed ich 20. urodzinami. Obecnie coraz mniej młodych mężczyzn kultywuję tę tradycję

6. Religią wyznawaną przez Tajów jest buddyzm - około 94.6% populacji jest wyznawcą tej religii.

7. W kinie zamiast reklam odgrywany jest hymn, który należy odsłuchać na stojąco. Lepiej nie odmawiać oddania czci królowi.

Tajlandia ciekawostki

1. Świnionos malutki - jeden z najmniejszych ssaków świata, długość jego ciała wynosi 29 - 33 mm. Po raz pierwszy zaobserwowano go na terenie Tajlandii. Badacze podają, że występuje jedynie w dwóch miejscach na ziemi - w okolicach jaskini Ban Sai Yoke oraz jednej jaskiń w Mjanmie.

2. Za obrazę rodziny królewskiej grozi 20 lat więzienia.

3. Działa tam specjalna infolinia umożliwiająca zgłoszenie mnicha, którego zachowanie jest nieodpowiednie.

4. Smażone karaluchy to jedna z potraw tajskiej kuchni.

5. W tym kraju odbywa się loteria rekrutacyjna do armii. Każdy mężczyzna powyżej 21. roku życia musi wziąć w niej udział. Wylosowanie czerwonej kartki oznacza, że musi do niej pójść, czarna zwalnia go z tego obowiązku.

6. Dawniej za dotknięcie królowej groziła kara śmierci. Przepis ten doprowadził w 1880 roku do jej śmierci. Gdy zaczęła tonąć, jej poddani tylko to obserwowali, ponieważ w przypadku ratunku groziłaby im kara śmierci.

7. Red Bull został stworzony w Tajlandii w 1976 roku jako napój energetyczny dla kierowców ciężarówek.

8. W 1913 roku wprowadzono prawo o nazwiskach. Zgodnie z nim wymagano, aby każde nazwisko było unikalne - jedynym sposobem, aby dwie osoby miały takie samo nazwisko, było ich powiązanie.

Najwyższy budynek w Tajlandii

Iconsiam to najwyższy budynek w kraju. Na terenie obiektu znajduje się galeria handlowa, kino, hotel oraz apartamentu. Mieszczący się w dzielnicy Khlong San wieżowiec ma 318 metrów wysokości i składa się z 70 kondygnacji. Inwestycja pochłonęła 1,5 miliarda dolarów i została ukończona 10 listopada 2018 roku.

Potencjał militarny tajskiej armii

Pod względem potencjału militarnego Tajlandia zajmuje 26. miejsce w ogólnoświatowym rankingu. Wojsko składa się z 605 tysięcy osób, z czego 360 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 568 samolotów, 805 czołgów, 1551 wozów opancerzonych oraz 81 statków.

Populacja Tajlandii

Zgodnie z danymi na rok 2019 kraj ten zamieszkuje 69,6 miliona osób. W porównaniu do 1955 roku populacja wzrosła o 45,9 miliona osób. Dane na rok 2050 wskazują, iż zmaleje ona o 3,7 miliona.

 

Tajlandia ciekawostki - zachód słońca na Ko Phi Phi

Tajlandia ciekawostki - zachód słońca na Ko Phi Phi

Tajlandia - tuk tuk na ulicach Bangkoku

Tajlandia - tuk tuk na ulicach Bangkoku

Ciekawostki o Tajlandii - pociąg na markecie Maeklong

Ciekawostki o Tajlandii - pociąg na markecie Maeklong

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa