Indonezja ciekawostki, z czego słynie i informacje

Indonezja ciekawostki, z czego słynie i informacje

Ciekawostki o Indonezji

Indonezja ciekawostki - dowiedz się z czego słynie Indonezja, dlaczego bywa nazywana "pierścieniem ognia", co takiego wydarzyło się 26 sierpnia 1883 roku oraz dlaczego Indonezyjczycy wierzą w lecznicze właściwości leżenia na torach kolejowych. Ciekawostki o Indonezji, które warto znać.

1. Jako niepodległe państwo istnieje od 17 sierpnia 1945 roku. Tego dnia Indonezja uniezależniła się od Holandii.

2. Pod względem zajmowanego terytorium, kraj ten jest sześć razy większy od Polski.

3. Puncak Jaya, nazywany także Piramidą Carstensza, to najwyższy szczyt Indonezji, a także najwyższy szczyt leżący na wyspie. Wznosząca się na wysokość 4884 metrów n.p.m. góra znajduje się w Górach Śnieżnych na Nowej Gwinei. Został on odkryty w 1623 roku przez holendra Jana Carstensza.

Po raz pierwszy na szczycie góry znaleźli się Heinrich Harrer, Bert Huizinga, Russel Kippax i Philip Temple 13 lutego 1962 roku, zaś pierwszy Polak zdobył tę góre 12 lipca 1999 roku - był nim Jerzy Kostrzewa. Sama wspinaczka należy do dość wyczerpujących.

4. Indonezyjska flaga to prostokąt składający się z dwóch poziomych pasów - górnym w kolorze czerwonym oraz dolnym w kolorze białym. Nazywana jest Sang Dwiwarna, co oznacza żyjącą osobę. Barwa biała symbolizuje duszę i życie duchowe, zaś kolor czerwony to ciało i życie fizyczne. Te same barwy narodowe ma Monako, flagi tych państw różnią się jedynie formatem. Szacuje się, że flaga ta liczy sobie około 800 lat, jednak jako oficjalny symbol kraju istnieje od 17 sierpnia 1945 roku.

5. Na co dzień Indonezja zamieszkiwana jest przez około 100 Polaków.

6. Religią wiodącą jest islam wyznawany przez około 86% społeczeństwa.

7. Kapuas to najdłuższa indonezyjska rzeka, która przepływa przez 1150 kilometrów.

Indonezja ciekawostki

1. Indonezja jest największym archipelagiem na świecie składającym się z około 18 tysięcy wysp. Zaledwie 6 tysięcy z nich jest zamieszkałych.

2. Kraj ten bywa nazywany "pierścieniem ognia" z uwagi na ilość wulkanów. Na jej terytorium znajduje się ich aż 167, z czego 77 nadal jest aktywnych.

3. 26 sierpnia 1883 roku doszło do erupcji wulkanu Krakatau znajdującego się w cieśninie Sunda. Uznawana jest ona za jedną z największych w dziejach historii Ziemi. Była ona tak silna, że popioły dotarły nawet na nasz kontynent. W wyniku tego wydarzenia śmierć poniosło 36 tysięcy osób. Wybuchowi towarzyszył także ogromny huk słyszalny z odległości nawet pięciu tysięcy kilometrów.

4. Prawie do każdego podawanego dania w tym kraju dodaje się ryż.

5. Indonezyjskie wesele odbywa się na następny dzień po ślubie. Dość często są to bardzo liczne imprezy liczące od 1000 do 3000 gości.

6. Leżące na Sumatrze jezioro Toba, to największe jezioro wulkaniczne na świecie.

7. W opracowany w 2017 roku rankingu potencjału militarnego Indonezja została sklasyfikowana na 15. miejscu. Wojsko tego kraju liczy 975 tysięcy osób z czego 435 tysięcy stanowi aktywny personel. Armia ma do swojej dyspozycji 478 samolotów, 418 czołgów oraz 221 okrętów. Każdego roku na rozwój wojska rząd przeznacza 6,9 miliarda dolarów.

Wierzący modlący się w świątyni Tirta Empul na Bali - Indonezja ciekawostki

Wierzący modlący się w świątyni Tirta Empul na Bali - Indonezja ciekawostki

8. Wielu Indonezyjczyków mieszkających w Dżakarcie wierzy w leczące właściwości zabiegu... leżenia na torach kolejowych. Wszystko za sprawą wydarzenia, w którym pewien częściowo sparaliżowany mężczyzna postanowił popełnić samobójstwo i położył się na torach. Jednak w pewnym momencie odzyskał on czucie w chorych nogach. Tak, ludzie w XXI wieku wierzą w lecznicze właściwości leżenia na torach. To nic, że czasem można po nim stracić głowę. Z taką metodą leczenia walczy policja, która karze mandatem w wysokości 1800 dolarów bądź 3-miesięcznym aresztem.

9. Największy na świecie noworodek przyszedł na świat w jednym z indonezyjskich szpitali w 2009 roku. Dziecko miało 67 cm długości i ważyło 8,7 kilograma.

10. W stolicy kraju - Dżakarcie - znajduje się 88 wieżowców przekraczających 150 metrów wysokości.

11. Indonezja należy do jednego z pięciu krajów świata, w którym kobiety częściej popełniają samobójstwa od mężczyzn. Pozostała czwórka to: Bangladesz, Pakistan, Iran oraz Chiny.

12. W tym kraju nadal obowiązuje kara śmierci. W 2016 roku wykonano egzekucję na czterech osobach.

Ciekawostki o Indonezji - Wulkan Bromo na Jawie

Ciekawostki o Indonezji - Wulkan Bromo na Jawie

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa