Singapur ciekawostki, z czego słynie i informacje

Singapur ciekawostki, z czego słynie i informacje

Ciekawostki o Singapurze

Singapur ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, z jakiego powodu nie możesz żuć tutaj gumy oraz dlaczego posiadanie samochodu jest luksusem, na który niewielu może sobie pozwolić.

1. Jako niepodległe państwo istnieje od 9 sierpnia 1965 roku. Do tego czasu swoje wpływy na tym terytorium miała Wielka Brytania i Malezja.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni Polska jest 435 razy większa.

3. Najwyższym wzniesieniem tego kraju jest dzielnica i zarazem park Bukit Timah. W najwyższym punkcie o wysokości 163,63 metra umieszczono kamień, na którym wyryto dokładne położenie i nazwę.

4. Flaga Singapuru to prostokąt podzielony na dwa równe poziome pasy w kolorach czerwono-białym. W jego lewej górnej części umieszczono biały półksiężyc z pięcioma pięcioramiennymi gwiazdami. Barwa czerwona na fladze nawiązuje do powszechnego braterstwa i równości wszystkich obywateli, zaś biała symbolizuje czystość i prawość. Księżyc odnosi się do Singapuru, jako młodego państwa dążącego do osiągnięcia swych ideałów wyrażonych w pięciu gwiazdach - demokracji, pokoju, sprawiedliwości, równości oraz postępu. Jako oficjalny symbol funkcjonuje od 3 grudnia 1959 roku.

5. Zamieszkiwany jest przez blisko 200 Polaków.

6. Cztery języki uznawane są za urzędowe - angielski, chiński (mandaryński), malajski, tamilski.

Singapur ciekawostki - Marina Bay Sands

Singapur ciekawostki - Marina Bay Sands

Singapur ciekawostki

1. Prawo tego kraju przewiduje karę śmierci za handel narkotykami, morderstwo, gwałt, rozbój, a niekiedy za korupcję. Jednak w ostatnich latach sądy nieco złagodniały i zamiast karania śmiercią skazują na długoletnie więzienie bądź chłostę. W 2016 roku w wyniku kary śmierci strącono cztery osoby.

2. Wjeżdżając do Singapuru nie można wwozić ze sobą następujących przedmiotów: gumy do żucia, materiałów pornograficznych, zapalniczki w kształcie broni oraz e-papierosów.

3. Nie tylko wwiezienie gumy do żucia jest zakazane, od lat 90. nie można jej kupić w żadnym sklepie.

4. Każdego siódmego miesiąca roku Singapurczycy świętują Miesiąc Duchów, czyli tradycyjne chińskie święto zmarłych. Według wierzeń zmarli przybywają z zaświatów i odwiedzają swoich bliskich. Obchody trwają przez 30 dni.

5. Singapur należy do tzw. rajów podatkowych. W centrum miasta swoje siedziby mają najważniejsze światowe banki, przedstawicielstwa najpopularniejszych światowych marek i instytucji finansowych.

6. Sami Singapurczycy to pracoholicy. Nie opuszczą oni miejsca pracy przed swoim przełożonym. Bez znaczenia czy będzie to dopiero noc, przed swoim szefem nie wyjdą.

7. Mieszkańcy tego kraju to dość przesądni ludzie. Dla przykładu, podczas wypadku samochodowego zatrzymają swój samochód i opuszczą go w celu... zapisania numerów rejestracyjnych uszkodzonego pojazdu. To bez znaczenia, że na drodze utworzą się korki, spisane liczby mogą przydać się w loterii i przynieść szczęście.

8. Samo ulice nie należą do zatłoczonych. Wynika to z faktu, iż posiadanie samochodu to sporu luksus. Wszystko z uwagi na politykę rządu, który nakłada ogromne podatki. Nowe samochody z salonu kosztują powyżej 300 tysięcy złotych. Na sprowadzone samochody nakładane jest 100 procentowe cło. Co więcej należy starać się o pozwolenie na zakup samochodu i odnawiać je co 5 lat.

9. Na drodze oraz ruchomych schodach obowiązuje ruch lewostronny.

10. Picie, czy spożywanie posiłków w pociągach, autobusach i taksówkach jest zakazane. Za złamanie tego zakazu grozi grzywna w wysokości 500 singapurskich dolarów (w przeliczeniu około 800 zł).

Ciekawostki o Singapurze - widok z basenu na 55. piętrze

Ciekawostki o Singapurze - widok z basenu na 55. piętrze
11. Za prowadzenie pojazdu pod wpływem grozi nawet 10 lat więzienia.

12. Prawo tego kraju określa stosunki dziecko - rodzic, gdy Ci osiągną starość. Każdy wychowanek musi opiekować się swoimi rodzicami, zaś rodzice mają prawo wystąpić do sądu o alimenty, jeśli nie mają należytej opieki.

13. Na terenie tego kraju znajduje się wiele wieżowców, jednak nie mogą one przekroczyć wysokości 200 metrów. Dlaczego? Związane jest to z bliskim położeniem lotniska.

14. Prawo tego kraju nakłada na swoich obywateli przymus wyborczy. Każdy mieszkaniec tego miasta-państwa ma obowiązek oddania swojego głosu w wyborach.

15. Kobiety w tym kraju dożywają średnio 80,3 lat, zaś mężczyźni 77,4 lat.

16. Singapurczycy witają Nowy Rok aż czterokrotnie! Pierwszy raz w październiku w trakcie hinduskiego święta Deepa Vali, tradycyjnie 1 stycznia, następnie 19 stycznia Malajowie obchodzą swoje Hari Raya, aby w połowie lutego Nowy Rok mogli powitać Chińczycy.

17. Zgodnie z przeprowadzonym rankingiem potencjału militarnego w 2017 roku, Singapur został sklasyfikowany na 65. miejscu. Armia tego kraju liczy 504 tysiące osób z czego 72 tysiące stanowi aktywny personel. Wojsko na do swojej dyspozycji 226 samolotów, 196 czołgów i 40 okrętów. Każdego roku na dozbrojenia przeznacza się 9,7 miliarda dolarów.

18. Singapur należy do jednego z 11 państw świata, w którym ujemna temperatura nigdy nie została odnotowana.

19. Singapur to Miasto Lwa. W języku sanskryckiem wyrażenie "singa" oznacza lwa, zaś "pura" miasto.

20. Statystyczna dorosła osoba w Singapurze spożywa około dwa litry czystego alkoholu rocznie.

21. Narodowym owocem jest durian, jednak jego spożywanie w miejscach publicznych jest zakazane - związane jest to ze specyficznym zapachem wydawanym przez ten owoc.

22. Wizytówką Singapuru jest znany na całym świecie resort Marina Bay Sands z basenem na 55. piętrze. Oficjalne otwarcie tego wieżowca nastąpiło 27 kwietnia 2010 roku.

23. W latach 60. Singapur rozpoczął nielegalny proceder polegający na zwiększaniu swojej powierzchni, poprzez import piasku z krajów ościennych.

24. Dane z roku 2013 wskazywały, iż 1 na 32 mieszkańców tego kraju zgromadził majątek rzędu miliona dolarów. Dla porównania, w Polsce taką gotówką dysponuje 1 na 750 osób.

Nowy Rok obchodzony w Singapurze

Nowy Rok obchodzony w Singapurze

Ciekawostki Singapur - jedna ze świątyń

Ciekawostki Singapur - jedna ze świątyń

Plaża na wyspie Sentosa - w południowej części Singapuru.

Plaża na wyspie Sentosa - w południowej części Singapuru.

Most w Singapurze

Most w Singapurze

Samolot przelatujący nad wieżowcami - Singapur ciekawostki

Samolot przelatujący nad wieżowcami - Singapur ciekawostki

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa