Ciekawostki o Chinach
Chiny ciekawostki - dowiedz się z czego słyną, jak przysmak króluje w Dongyang, dlaczego dzieci w tym kraju nie noszą pieluszek oraz gdzie znajduje się Skarpetkowe Miasto.
1. 1 października 1949 ogłoszono powstanie Chińskiej Republiki Ludowej. Miało to miejsce po wygranej wojnie domowej zwolenników Mao Zedonga.
2. Pod względem zajmowanego terytorium kraj ten jest 31 razy większy od Polski.
3. Najwyższym szczytem tego kraju i zarazem najwyższym szczytem świata jest Mount Everest. Jej oficjalna wysokość to 8848 m n.p.m., jednak według chińskich pomiarów jest to 8844, zaś według pomiarów amerykańskich 8850. Jej pierwsze zdobycie nastąpiło 29 maja 1953 roku.
4. Flaga Chin w kształcie prostokąta składa się z pięciu gwiazd umieszczonych w lewym górnym rogu na czerwonym tle. Czerwona barwa odnosi się do rewolucji, ale ma także nawiązywać do tradycyjnego użycia tego koloru przez Chińczyków oraz symboliki dynastii Han. Pięć pięcioramiennych gwiazd w złotym kolorze, ma nawiązywać do tradycji znaczenia tej cyfry w tym kraju. Jedna z gwiazd jest większa, pozostałe cztery otaczają ją. Mają one symbolizować jedność klas społecznych narodu chińskiego - inteligencji, rolników, żołnierzy oraz drobnej burżuazji z przekonaniami komunistycznymi. Flaga została wprowadzona wraz z utworzeniem Chińskiej Republiki Ludowej - 1 października 1949 roku.
5. Szacuje się, że kraj ten na co dzień zamieszkiwany jest przez około 1000 Polaków.
6. Najdłuższa rzeka tego kraju przepływa przez 5520 kilometrów, jest nią Jangcy.
7. Zgodnie z danymi z 2018 roku Chiny zamieszkuje nieco ponad 1,4 miliarda osób. Pod względem liczby ludności kraj ten znajduje się na pierwszym miejscu.
Chiny ciekawostki
1. Wszyscy znamy zastosowanie okienkiem McDrive - podjeżdżamy samochodem, zamawiamy jedzenie i odjeżdżamy do domu, by zjeść smacznego burgera. Jednak nie w Chinach. Tutaj większość osób składająca zamówienia w okienku McDonald, po otrzymaniu posiłku udają się do środka restauracji, aby go spożyć. Logiczne, prawda?
2. Jaja prawiczków to prawdziwy przysmak (według Chińczyków oczywiście) i tradycyjna potrawa w mieście Dongyang. Jak to się przygotowuje? To proste. Należy zebrać mocz od chłopców poniżej 10 roku życia, a następnie ugotować w nich jajka. Tak przyrządzone jajko można kupić za 1,5 yuana. W dawnych czasach mieszkańcy tego miasta wierzyli, że jajka potrafią obniżyć temperaturę ciała, poprawić obieg krwi i generalnie ożywić ciało.
3. Szacuje się, że około sto milionów Chińczyków musi wyżyć za jednego dolara dziennie.
4. Chińscy żołnierze w trakcie ćwiczeń musztry mają wbitą igłę na kołnierzyku munduru. Taki zabieg ma pomóc w wyrobieniu nawyku trzymania idealnie prosto głowy.
5. W żandarmerii zaś używa się sznurka przywiązanego do słupka, aby nauczyć żołnierzy trzymania rąk na określonej wysokości.
6. Początkowo ketchup stosowano jako sos do marynowania ryb. Jego nazwa to „ke-tsiap”.
7. Statystycy podając, iż chiński wymiar sprawiedliwości może skazywać każdego roku na karę śmierci, znacznie więcej osób niż pozostałe państwa razem wzięte.
8. Co roku w tym kraju odnotowanych jest około miliona aborcji. Związane jest to z polityką jednego dziecka w rodzinie. Najczęściej ofiarami tego zabiegu padają dziewczynki.
9. Szacuje się, że około 30 milionów obywateli tego kraju zamieszkuje domy-jaskinie.
10. Większe miasta w Chinach borykają się z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza. Zdarza się, że jest ono tak zanieczyszczone, iż przez Ocean Spokojny "mgła" dociera aż do San Francisco.
11. Dla przykładu, wdychanie powietrza w Pekinie równa się wypaleniem około 21 papierosów w ciągu jednego dnia.
12. W 2000 roku rząd chiński wprowadził zakaz kupowania, a także posiadania zagranicznych konsol do gier. Przepis ten obowiązywał do 2014 roku.
13. Szacuje się, że każdego roku w tym kraju zjadanych jest około 4 milionów kotów.
14. Narzekasz na korki w swoim mieście? Lepiej nie prowadź pojazdu w Szanghaju. To właśnie w tym mieście pobito rekord w długości zakorkowania ruchu ulicznego. Liczył on 90 kilometrów i trwał przez 12 dni.
15. Dzieci w Chinach, które zabiera się na spacer nie noszą pieluszek. Mają inny wynalazek - spodnie z dziurą. Gdy odczuje ono potrzebę, informuje rodzica, a ten wystarczy, że je podniesie, a dowód zbrodni zostaje na glebie.
Chiny ciekawostki - Fenghuang
17. Miesiąc od zakupu samochodu pojazd może poruszać się bez tablicy rejestracyjnej.
18. Nie od dziś wiadomo, że Chińczycy spożywają psy. Nie jest jednak prawdą, że można go dostać na każdym rogu - w rzeczywistości restauracji serwujących danie z psa jest mało. W tym kraju podaje się praktycznie wszystko - koty, robaki, tygrysy, ale nie małpy. Dlaczego? Według Chińczyków są one zbyt podobne do ludzi.
19. W trakcie przygotowywania dania czy to w domu, czy restauracji mięso nie jest pozbawiane chrząstek, czy kości. Jego obróbka dzieje sie dopiero na talerzu, a właściwie w jamie ustnej spożywającego. Ten, gdy wyczuje jakąś kość, wyciąga ją z ust i odkłada na stół. Nie na talerz, bo z jakiego powodu?
20. Bramki lotniskowe znajdują się nie tylko na lotnisku, ale także dworcach kolejowych, czy centrach handlowych.
21. Jeśli posiadasz międzynarodowe prawo jazdy, w Chinach i tak samochodu nie poprowadzisz. Do jazdy samochodem potrzebne jest chińskie prawo jazdy, czyli należy zdać egzamin na prawo jazdy. Co jest potrzebne? Oczywiście pieniądze, około 500 zł, znajomość chińskich przepisów ruchu drogowego oraz pewien stopień zrozumienia ichniejszego języka.
22. Spacerując ulicami chińskiego miasta z pewnością je usłyszysz - mowa oczywiście o klaksonach. Kierowcy samochodów trąbią praktycznie zawsze - gdy ktoś jedzie za wolno, gdy coś mu się nie podoba, bądź jeśli chce kogoś pozdrowić.
23. Spożywane w ciepłe letnie dni lody zawdzięczamy właśnie Chińczykom. To właśnie oni ponad dwa tysiące lat przed naszą erą zaczęli zakopywać w śniegu lody zmieszane z ryżem.
24. Najpopularniejsze nazwiska w tym kraju to Wang, Li i Zhang. Pierwsze z nich tłumaczone jako "król" nosi około 93 miliony osób, dwa kolejne 92 i 88 milionów. Chińczycy zazwyczaj przedstawiają się po nazwisku.
25. Opakowania wręczanych prezentów są zazwyczaj w kolorach czerwonym, złotym bądź żółtym. Nietaktem wręczanie jest podarku symbolizującego liczbę cztery, gdyż jest ona kojarzona ze śmiercią.
26. Chińszczyzna podawana w Europie, a chińszczyzna w tym kraju to dwa różne światy. Kuchnia chińska jest często ostra i podporządkowana jest zasadzie yin-yang, czyli uzupełnianiu różnica. Każde z dań powinno łączyć 4 podstawowe smaki: słodki, słony, kwaśny oraz gorzki.
27. Chinom zawdzięczamy cztery wielkie wynalazki. Odkryty w 105 roku papier, który pierwotnie służył do pakowania, później do pisania, a następnie został przerobiony na papier toaletowy. Druk - pierwsza książka została wydrukowana w 868 roku, zaś w XI wieku pojawiła się ruchoma czcionka. Z kolei IX wieku wynaleziono proch, który początkowo służył do produkcji fajerwerków, później zaczęto go wykorzystywać w wojnach jako granat. Chińczycy wynaleźli także kompas.
28. Prawo karne w tym kraju jest dość surowe. Za posiadanie narkotyków grozi wieloletni pobyt w więzieniu, a nawet skazanie na karę śmierci. Również prostytucja jest zakazana, a za korzystanie z takich usług grozi kara grzywny bądź pobyt w więzieniu. Obcokrajowcy za drobne przestępstwa są po prosty wydalani z kraju.
29. Otrzymując prezent od Chińczyka nie powinno się otwierać go w jego obecności. Powinien on zostać rozpakowany, gdy będziemy sami.
30. Wręczanie zegarka, czy budzika nie jest wskazane. Symbolizują one upływający czas, który pozostał do końca życia.
31. Solisz pomidory? W Chinach przyprawia się je cukrem, ponieważ zabija kwasowość.
32. Mlaskanie, czy siorbanie w trakcie jedzenia to coś normalnego. Możesz to robić spożywając posiłek.
Ciekawostki o Chinach - widok na Szanghaj
33. Jadąc chińskim pociągiem niech nie zdziwi Cie widok pozostawiania wszelkich odpadków na podłodze. To normalne. Dość szybko zostaną one jednak zamiecione przez obsługę.
34. Plucie, kaszlenie bez zatykania ust, czy inne przeróżne funkcje fizjologiczne w miejscach publicznych są normalnością. To co dla wielu wydaje się obrzydliwe, dla Chińczyków jest normalnością.
35. Hałas towarzyszy na co dzień. Powinien towarzyszyć także podczas otwarcia nowej restauracji, czy sklepu. Podczas ślubu, pogrzebu, czy innych świąt puszcza się petardy. Według Chińczyków hałas odpędza złe duchy.
36. W mieście Datang każdego roku produkuje się około 8 miliardów par skarpetek. Miasto to bywa nazywane "Skarpetkowym Miastem". Odpowiedzialne jest za 1/3 światowej produkcji skarpet.
37. Narodowym sportem tego kraju jest tenis stołowy.
38. Szacuje się, że w kraju tym co pięć dni budowany jest nowy wieżowiec.
39. Słowo "cenzura" jest w tym kraju ocenzurowane.
40. Obywatele tego kraju zarejestrowali ponad 95 milionów kont na Facebooku, mimo oficjalnej blokady tego serwisu.
41. W kraju tym istnieje ustawa "Praw osób w podeszłym wieku", która za nielegalne stanowi brak regularnych wizyt u rodziców, którzy skończyli 60. rok życia.
Jedna z ulic Hong Kongu
42. Brad Pitt otrzymał zakaz wjazdu do Chin za swoją rolę w filmie "7 lat w Tybecie".
43. Ciasteczka z wróżbą wcale nie są tradycyjnym chińskim zwyczajem. W rzeczywistości zostały one wynalezione w 1900 roku w San Francisco.
44. Facebook oraz Twitter są w tym kraju zablokowane od 2009 roku.
45. Za ściąganie na egzaminie grozi studentowi do 7 lat więzienia.
46. Szacuje się, że 1/3 Chinek nigdy nie słyszała o tamponach.
47. Popularna gra w papier, kamień, nożyczki została wymyślona w Chinach. Jej spopularyzowanie nastąpiło jednak w Japonii.
48. W niektórych chińskich miastach, policja otrzymała okulary rozpoznające twarze. Dzięki tej technologii policjanci niemalże natychmiast otrzymują dane osobowe zarejestrowanego człowieka. Okulary te pomogły zatrzymać już 7 osób.
49. Najwyższym wymiarem kary za zabicie pandy jest kara śmierci. Zwierzęta te są symbolem siły i odwagi.
50. Obecnie kraj ten jest wiodącym producentem rowerów.
51. Biały kolor symbolizuje żałobę.
52. To właśnie tutaj w II wieku odkryto, iż krew pompowana jest przez serce i płynie po całym ciele. W Europie odkryto tę prawdę dopiero w XVII wieku.
53. W Syczuanie powstaje replika słynnego luksusowego Titanica. W przeciwieństwie do brytyjskiego liniowca nigdy nie wypłynie na szerokie wody - ma on służyć jako kompleks hotelowy w chińskim parku rozrywki. Projekt ma pochłonąć ponad 600 milionów złotych i zostać ukończony w 2019 roku.
Chiny - Qianhu Miaozhai
23. Spożywane w ciepłe letnie dni lody zawdzięczamy właśnie Chińczykom. To właśnie oni ponad dwa tysiące lat przed naszą erą zaczęli zakopywać w śniegu lody zmieszane z ryżem.
24. Najpopularniejsze nazwiska w tym kraju to Wang, Li i Zhang. Pierwsze z nich tłumaczone jako "król" nosi około 93 miliony osób, dwa kolejne 92 i 88 milionów. Chińczycy zazwyczaj przedstawiają się po nazwisku.
25. Opakowania wręczanych prezentów są zazwyczaj w kolorach czerwonym, złotym bądź żółtym. Nietaktem wręczanie jest podarku symbolizującego liczbę cztery, gdyż jest ona kojarzona ze śmiercią.
26. Chińszczyzna podawana w Europie, a chińszczyzna w tym kraju to dwa różne światy. Kuchnia chińska jest często ostra i podporządkowana jest zasadzie yin-yang, czyli uzupełnianiu różnica. Każde z dań powinno łączyć 4 podstawowe smaki: słodki, słony, kwaśny oraz gorzki.
27. Chinom zawdzięczamy cztery wielkie wynalazki. Odkryty w 105 roku papier, który pierwotnie służył do pakowania, później do pisania, a następnie został przerobiony na papier toaletowy. Druk - pierwsza książka została wydrukowana w 868 roku, zaś w XI wieku pojawiła się ruchoma czcionka. Z kolei IX wieku wynaleziono proch, który początkowo służył do produkcji fajerwerków, później zaczęto go wykorzystywać w wojnach jako granat. Chińczycy wynaleźli także kompas.
28. Prawo karne w tym kraju jest dość surowe. Za posiadanie narkotyków grozi wieloletni pobyt w więzieniu, a nawet skazanie na karę śmierci. Również prostytucja jest zakazana, a za korzystanie z takich usług grozi kara grzywny bądź pobyt w więzieniu. Obcokrajowcy za drobne przestępstwa są po prosty wydalani z kraju.
29. Otrzymując prezent od Chińczyka nie powinno się otwierać go w jego obecności. Powinien on zostać rozpakowany, gdy będziemy sami.
30. Wręczanie zegarka, czy budzika nie jest wskazane. Symbolizują one upływający czas, który pozostał do końca życia.
31. Chińczycy uwielbiają KFC. To ich ulubiona restauracja typu fast food. Tylko w 2017 roku KFC wygenerowało w tym kraju 5 mld dolarów dochodu. Obecnie posiada tam ponad 5200 oddziałów. Stany Zjednoczone posiadają o ponad tysiąc mniej. Największy konkurent - McDonald's - posiada zaledwie 2700 restauracji. Pierwsze skrzydełka kurczaka były serwowane w 1987 roku.
32. Mlaskanie, czy siorbanie w trakcie jedzenia to coś normalnego. Możesz to robić spożywając posiłek.
33. Solisz pomidory? W Chinach przyprawia się je cukrem, ponieważ zabija kwasowość.
Ciekawostki o chińskiej gospodarce
1. W ciągu 20 lat (1996-2016) w Chinach powstało 2,6 miliona kilometrów dróg. 112 tysięcy z nich stanowiły autostrady. Dla porównania Stany Zjednoczone mają łącznie 50 procent mniej dróg.
2. W latach 1978-2013 gospodarka tego kraju rosła 10% w skali roku. W tym okresie około 800 milionów osób wyszło z biedy, zaś dochody Chińczyków wzrosły 10-krotnie. Udało się także doprowadzić do spadku umieralności niemowląt o 85 procent. Średnia długość życia wydłużyła się o 11 lat.
3. Według prognoz gospodarczych Chiny powinny być bogatsze od Stanów Zjednoczonych do 2030 roku. Gdy tak się stanie będą produkować aż 1/3 światowego PKB.
4. Co dwa lata chińska gospodarka powiększa się o gospodarkę Indii.
5. Od 2007 roku w Chinach wybudowano ponad 20 tysięcy kilometrów torów kolejowych. To więcej niż posiada Polska.
6. W latach 2014-2016 kraj ten zużył i wytworzył więcej cementu niż Stany Zjednoczone przez cały XX wiek.
7. Każdego tygodnia powstaje taka sama ilość metrów kwadratowych ile wynosi powierzchnia mieszkaniowa w Rzymie.
Ciekawostki o chińskiej gospodarce
1. W ciągu 20 lat (1996-2016) w Chinach powstało 2,6 miliona kilometrów dróg. 112 tysięcy z nich stanowiły autostrady. Dla porównania Stany Zjednoczone mają łącznie 50 procent mniej dróg.
2. W latach 1978-2013 gospodarka tego kraju rosła 10% w skali roku. W tym okresie około 800 milionów osób wyszło z biedy, zaś dochody Chińczyków wzrosły 10-krotnie. Udało się także doprowadzić do spadku umieralności niemowląt o 85 procent. Średnia długość życia wydłużyła się o 11 lat.
3. Według prognoz gospodarczych Chiny powinny być bogatsze od Stanów Zjednoczonych do 2030 roku. Gdy tak się stanie będą produkować aż 1/3 światowego PKB.
4. Co dwa lata chińska gospodarka powiększa się o gospodarkę Indii.
5. Od 2007 roku w Chinach wybudowano ponad 20 tysięcy kilometrów torów kolejowych. To więcej niż posiada Polska.
6. W latach 2014-2016 kraj ten zużył i wytworzył więcej cementu niż Stany Zjednoczone przez cały XX wiek.
7. Każdego tygodnia powstaje taka sama ilość metrów kwadratowych ile wynosi powierzchnia mieszkaniowa w Rzymie.