Ciekawostki o Chinach

Chiny ciekawostki - dowiedz się z czego słyną, jak przysmak króluje w Dongyang, dlaczego dzieci w tym kraju nie noszą pieluszek oraz gdzie znajduje się Skarpetkowe Miasto.

1. 1 października 1949 ogłoszono powstanie Chińskiej Republiki Ludowej. Miało to miejsce po wygranej wojnie domowej zwolenników Mao Zedonga.

2. Pod względem zajmowanego terytorium kraj ten jest 31 razy większy od Polski.

3. Najwyższym szczytem tego kraju i zarazem najwyższym szczytem świata jest Mount Everest. Jej oficjalna wysokość to 8848 m n.p.m., jednak według chińskich pomiarów jest to 8844, zaś według pomiarów amerykańskich 8850. Jej pierwsze zdobycie nastąpiło 29 maja 1953 roku.

Otrzymanie pozwolenia na wejście kosztuje 11 tysięcy dolarów, zaś całkowity koszt wyprawy, z pominięciem wynajęcia przewodnika, wyniesie około 35 tysięcy dolarów.

4. Flaga Chin w kształcie prostokąta składa się z pięciu gwiazd umieszczonych w lewym górnym rogu na czerwonym tle. Czerwona barwa odnosi się do rewolucji, ale ma także nawiązywać do tradycyjnego użycia tego koloru przez Chińczyków oraz symboliki dynastii Han. Pięć pięcioramiennych gwiazd w złotym kolorze, ma nawiązywać do tradycji znaczenia tej cyfry w tym kraju. Jedna z gwiazd jest większa, pozostałe cztery otaczają ją. Mają one symbolizować jedność klas społecznych narodu chińskiego - inteligencji, rolników, żołnierzy oraz drobnej burżuazji z przekonaniami komunistycznymi. Flaga została wprowadzona wraz z utworzeniem Chińskiej Republiki Ludowej - 1 października 1949 roku.

5. Szacuje się, że kraj ten na co dzień zamieszkiwany jest przez około 1000 Polaków.

6. Najdłuższa rzeka tego kraju przepływa przez 5520 kilometrów, jest nią Jangcy.

7. Zgodnie z danymi z 2018 roku Chiny zamieszkuje nieco ponad 1,4 miliarda osób. Pod względem liczby ludności kraj ten znajduje się na pierwszym miejscu.

Chiny ciekawostki

Chiny ciekawostki

1. Wszyscy znamy zastosowanie okienkiem McDrive - podjeżdżamy samochodem, zamawiamy jedzenie i odjeżdżamy do domu, by zjeść smacznego burgera. Jednak nie w Chinach. Tutaj większość osób składająca zamówienia w okienku McDonald, po otrzymaniu posiłku udają się do środka restauracji, aby go spożyć. Logiczne, prawda?

2. Jaja prawiczków to prawdziwy przysmak (według Chińczyków oczywiście) i tradycyjna potrawa w mieście Dongyang. Jak to się przygotowuje? To proste. Należy zebrać mocz od chłopców poniżej 10 roku życia, a następnie ugotować w nich jajka. Tak przyrządzone jajko można kupić za 1,5 yuana. W dawnych czasach mieszkańcy tego miasta wierzyli, że jajka potrafią obniżyć temperaturę ciała, poprawić obieg krwi i generalnie ożywić ciało.

3. Szacuje się, że około sto milionów Chińczyków musi wyżyć za jednego dolara dziennie.

4. Chińscy żołnierze w trakcie ćwiczeń musztry mają wbitą igłę na kołnierzyku munduru. Taki zabieg ma pomóc w wyrobieniu nawyku trzymania idealnie prosto głowy.

5. W żandarmerii zaś używa się sznurka przywiązanego do słupka, aby nauczyć żołnierzy trzymania rąk na określonej wysokości.

6. Początkowo ketchup stosowano jako sos do marynowania ryb. Jego nazwa to „ke-tsiap”.

7. Statystycy podając, iż chiński wymiar sprawiedliwości może skazywać każdego roku na karę śmierci, znacznie więcej osób niż pozostałe państwa razem wzięte.

8. Co roku w tym kraju odnotowanych jest około miliona aborcji. Związane jest to z polityką jednego dziecka w rodzinie. Najczęściej ofiarami tego zabiegu padają dziewczynki.

9. Szacuje się, że około 30 milionów obywateli tego kraju zamieszkuje domy-jaskinie.

10. Większe miasta w Chinach borykają się z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza. Zdarza się, że jest ono tak zanieczyszczone, iż przez Ocean Spokojny "mgła" dociera aż do San Francisco.

11. Dla przykładu, wdychanie powietrza w Pekinie równa się wypaleniem około 21 papierosów w ciągu jednego dnia.

12. W 2000 roku rząd chiński wprowadził zakaz kupowania, a także posiadania zagranicznych konsol do gier. Przepis ten obowiązywał do 2014 roku.

13. Szacuje się, że każdego roku w tym kraju zjadanych jest około 4 milionów kotów.

14. Narzekasz na korki w swoim mieście? Lepiej nie prowadź pojazdu w Szanghaju. To właśnie w tym mieście pobito rekord w długości zakorkowania ruchu ulicznego. Liczył on 90 kilometrów i trwał przez 12 dni.

15. Dzieci w Chinach, które zabiera się na spacer nie noszą pieluszek. Mają inny wynalazek - spodnie z dziurą. Gdy odczuje ono potrzebę, informuje rodzica, a ten wystarczy, że je podniesie, a dowód zbrodni zostaje na glebie.

Chiny ciekawostki - Fenghuang

Ciekawostki o Chinach
16. Na ulicach panuje niesamowity chaos. Pokonanie przejścia dla pieszych - nawet na zielonym świetle, to niezwykły wyczyn. Policja nawet nie reaguje.

17. Miesiąc od zakupu samochodu pojazd może poruszać się bez tablicy rejestracyjnej.

18. Nie od dziś wiadomo, że Chińczycy spożywają psy. Nie jest jednak prawdą, że można go dostać na każdym rogu - w rzeczywistości restauracji serwujących danie z psa jest mało. W tym kraju podaje się praktycznie wszystko - koty, robaki, tygrysy, ale nie małpy. Dlaczego? Według Chińczyków są one zbyt podobne do ludzi.

19. W trakcie przygotowywania dania czy to w domu, czy restauracji mięso nie jest pozbawiane chrząstek, czy kości. Jego obróbka dzieje sie dopiero na talerzu, a właściwie w jamie ustnej spożywającego. Ten, gdy wyczuje jakąś kość, wyciąga ją z ust i odkłada na stół. Nie na talerz, bo z jakiego powodu?

20. Bramki lotniskowe znajdują się nie tylko na lotnisku, ale także dworcach kolejowych, czy centrach handlowych.

21. Jeśli posiadasz międzynarodowe prawo jazdy, w Chinach i tak samochodu nie poprowadzisz. Do jazdy samochodem potrzebne jest chińskie prawo jazdy, czyli należy zdać egzamin na prawo jazdy. Co jest potrzebne? Oczywiście pieniądze, około 500 zł, znajomość chińskich przepisów ruchu drogowego oraz pewien stopień zrozumienia ichniejszego języka.

22. Spacerując ulicami chińskiego miasta z pewnością je usłyszysz - mowa oczywiście o klaksonach. Kierowcy samochodów trąbią praktycznie zawsze - gdy ktoś jedzie za wolno, gdy coś mu się nie podoba, bądź jeśli chce kogoś pozdrowić.

23. Spożywane w ciepłe letnie dni lody zawdzięczamy właśnie Chińczykom. To właśnie oni ponad dwa tysiące lat przed naszą erą zaczęli zakopywać w śniegu lody zmieszane z ryżem.

24. Najpopularniejsze nazwiska w tym kraju to Wang, Li i Zhang. Pierwsze z nich tłumaczone jako "król" nosi około 93 miliony osób, dwa kolejne 92 i 88 milionów. Chińczycy zazwyczaj przedstawiają się po nazwisku.

25. Opakowania wręczanych prezentów są zazwyczaj w kolorach czerwonym, złotym bądź żółtym. Nietaktem wręczanie jest podarku symbolizującego liczbę cztery, gdyż jest ona kojarzona ze śmiercią.

26. Chińszczyzna podawana w Europie, a chińszczyzna w tym kraju to dwa różne światy. Kuchnia chińska jest często ostra i podporządkowana jest zasadzie yin-yang, czyli uzupełnianiu różnica. Każde z dań powinno łączyć 4 podstawowe smaki: słodki, słony, kwaśny oraz gorzki.

27. Chinom zawdzięczamy cztery wielkie wynalazki. Odkryty w 105 roku papier, który pierwotnie służył do pakowania, później do pisania, a następnie został przerobiony na papier toaletowy. Druk - pierwsza książka została wydrukowana w 868 roku, zaś w XI wieku pojawiła się ruchoma czcionka. Z kolei IX wieku wynaleziono proch, który początkowo służył do produkcji fajerwerków, później zaczęto go wykorzystywać w wojnach jako granat. Chińczycy wynaleźli także kompas.

28. Prawo karne w tym kraju jest dość surowe. Za posiadanie narkotyków grozi wieloletni pobyt w więzieniu, a nawet skazanie na karę śmierci. Również prostytucja jest zakazana, a za korzystanie z takich usług grozi kara grzywny bądź pobyt w więzieniu. Obcokrajowcy za drobne przestępstwa są po prosty wydalani z kraju.

29. Otrzymując prezent od Chińczyka nie powinno się otwierać go w jego obecności. Powinien on zostać rozpakowany, gdy będziemy sami.

30. Wręczanie zegarka, czy budzika nie jest wskazane. Symbolizują one upływający czas, który pozostał do końca życia.

31. Solisz pomidory? W Chinach przyprawia się je cukrem, ponieważ zabija kwasowość.

32. Mlaskanie, czy siorbanie w trakcie jedzenia to coś normalnego. Możesz to robić spożywając posiłek.

Ciekawostki o Chinach - widok na Szanghaj

Ciekawostki o Chinach - widok na Szanghaj

33. Jadąc chińskim pociągiem niech nie zdziwi Cie widok pozostawiania wszelkich odpadków na podłodze. To normalne. Dość szybko zostaną one jednak zamiecione przez obsługę.

34. Plucie, kaszlenie bez zatykania ust, czy inne przeróżne funkcje fizjologiczne w miejscach publicznych są normalnością. To co dla wielu wydaje się obrzydliwe, dla Chińczyków jest normalnością.

35. Hałas towarzyszy na co dzień. Powinien towarzyszyć także podczas otwarcia nowej restauracji, czy sklepu. Podczas ślubu, pogrzebu, czy innych świąt puszcza się petardy. Według Chińczyków hałas odpędza złe duchy.

36. W mieście Datang każdego roku produkuje się około 8 miliardów par skarpetek. Miasto to bywa nazywane "Skarpetkowym Miastem". Odpowiedzialne jest za 1/3 światowej produkcji skarpet.

37. Narodowym sportem tego kraju jest tenis stołowy.

38. Szacuje się, że w kraju tym co pięć dni budowany jest nowy wieżowiec.

39. Słowo "cenzura" jest w tym kraju ocenzurowane.

40. Obywatele tego kraju zarejestrowali ponad 95 milionów kont na Facebooku, mimo oficjalnej blokady tego serwisu.

41. W kraju tym istnieje ustawa "Praw osób w podeszłym wieku", która za nielegalne stanowi brak regularnych wizyt u rodziców, którzy skończyli 60. rok życia.

Jedna z ulic Hong Kongu

Ciekawostki o Chinach

42. Brad Pitt otrzymał zakaz wjazdu do Chin za swoją rolę w filmie "7 lat w Tybecie".

43. Ciasteczka z wróżbą wcale nie są tradycyjnym chińskim zwyczajem. W rzeczywistości zostały one wynalezione w 1900 roku w San Francisco.

44. Facebook oraz Twitter są w tym kraju zablokowane od 2009 roku.

45. Za ściąganie na egzaminie grozi studentowi do 7 lat więzienia.

46. Szacuje się, że 1/3 Chinek nigdy nie słyszała o tamponach.

47. Popularna gra w papier, kamień, nożyczki została wymyślona w Chinach. Jej spopularyzowanie nastąpiło jednak w Japonii.

48. W niektórych chińskich miastach, policja otrzymała okulary rozpoznające twarze. Dzięki tej technologii policjanci niemalże natychmiast otrzymują dane osobowe zarejestrowanego człowieka. Okulary te pomogły zatrzymać już 7 osób.

49. Najwyższym wymiarem kary za zabicie pandy jest kara śmierci. Zwierzęta te są symbolem siły i odwagi.

50. Obecnie kraj ten jest wiodącym producentem rowerów.

51. Biały kolor symbolizuje żałobę.

52. To właśnie tutaj w II wieku odkryto, iż krew pompowana jest przez serce i płynie po całym ciele. W Europie odkryto tę prawdę dopiero w XVII wieku.

53. W Syczuanie powstaje replika słynnego luksusowego Titanica. W przeciwieństwie do brytyjskiego liniowca nigdy nie wypłynie na szerokie wody - ma on służyć jako kompleks hotelowy w chińskim parku rozrywki. Projekt ma pochłonąć ponad 600 milionów złotych i zostać ukończony w 2019 roku.

Chiny - Qianhu Miaozhai

Chiny

54. Sprzedawane w tym kraju piwa nie mają więcej jak 4%.

55. W 2008 roku ponad 4 tysiące nowo narodzonych dzieci otrzymało imię Aoyun, które oznacza "Igrzyska Olimpijskie". Tego roku olimpiada była organizowana przez Pekin.

56. W kulturze chińskiej liczba 9999 jest symbolem szczęścia i długowieczności.

57. Zgodnie z tradycją suknia panny młodej jest w kolorze czerwonym.

58. W 1973 roku Mao Zedong chciał wysłać do Stanów Zjednoczonych 10 tysięcy kobiet, aby rodziły tam dzieci i przyczyniły się do wzrostu chińskiej populacji w tym kraju.

59. Dla sprawcy wypadku drogowego bardziej "opłacalne" jest zabić osobę potrąconą, ponieważ poza główną karą do zapłaty jest jedynie grzywna. W przypadku potrącenia z koniecznością hospitalizacji, sprawca wypadku ponosi wszystkie koszty leczenia poszkodowanego.

Potencjał militarny Chin

1. Zgodnie z przeprowadzonym rankingiem potencjału militarnego w 2017 roku, Chiny zostały sklasyfikowane na 3 miejscu. Armia tego kraju liczy 3,7 miliona osób, z czego 2,2 miliona stanowi aktywny personel. Wojsko do swojej dyspozycji posiada 2955 samolotów, 6457 czołgów oraz 714 statków. Każdego roku na armie przeznacza się około 161 miliardów dolarów.

Park Zhangjiajie w Chinach

Park Zhangjiajie w Chinach

Chiny ciekawostki - Nanjing

Chiny ciekawostki - Nanjing
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (19 Votes)