Fidżi ciekawostki

Fidżi ciekawostki

Ciekawostki o Fidżi

Fidżi ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, gdzie po raz pierwszy testowano działanie poczty rakietowej oraz jak przywitać się na Fidżi.

1. Jako niepodległy kraj istnieje od 10 października 1970 roku. Wcześniej był uzależniony od wpływów Wielkiej Brytanii.

2. W porównaniu do Polski, kraj ten jest 17 razy mniejszy.

3. Tomanivi występujący również pod nazwą Mount Victoria, to najwyższy szczyt na Fidżi. Wznosząca się na wysokość 1324 metrów n.p.m. góra to wygasły wulkan na wyspie Viti Levu.

4. Flaga Fidżi to błękitny prostokąt, w którego górnym lewym roku znajduje się flaga Wielkiej Brytanii, zaś po prawej stronie godło kraju. Błękitna barwa odnosi się do wód Pacyfiku, zaś będący w rogu Union Jack nawiązuje do dawnej przynależności do królestwa Wielkiej Brytanii.

5. Obecnie Fidżi zamieszkuje nieco ponad 911 tysięcy osób. W porównaniu z 1955 rokiem populacja tego kraju wzrosła od 577 tysięcy, zaś do 2050 roku na Fidżi będzie mieszkało blisko milion osób.

6. Reva to najdłuższa rzeka przepływająca przez kraj - 130 km.

7. Religią wiodącą w tym kraju jest protestantyzm wyznawany przez 53% społeczeństwa.

Fidżi ciekawostki

1. Fidżi to państwo wyspiarskie liczące 322 wyspy, z czego Vitti Levu i Vanua Levu stanowią 87 procent powierzchni kraju. Z 322 wysp zaledwie 110 jest zamieszkałych.

2. Każdego roku osoba dorosła wypija około 3 litry czystego alkoholu.

3. Kobiety otrzymały prawo do głosowania w 1963 roku.

4. Zgodnie z danymi na rok 2017 płaca minimalna na Fidżi wynosi 1,3 dolara na godzinę. Tydzień pracowniczy trwa 48 godzin.

5. Poczta rakietowa to dość nietypowy sposób transportowania listów i przesyłek za pomocą rakiet. Po raz pierwszy ta innowacyjna metoda powietrznego transportu przesyłek, została przetestowana w 1902 roku. Wystrzelono wówczas ze statku w kierunku jednej z wysp Fidżi rakietę z przesyłkami. Niestety żadna z przesyłek nie przetrwała.

6. Wśród Fidżyjczyków panuje przekonanie, że im kobieta ma większą fryzurę, tym jest piękniejsza.

7. Najwyższy budynek w tym kraju znajduje się w Suva. Budynek wznoszący się na 65 metrów należy do banku.

8. Jeśli wybierasz się na tę wyspę, musisz zapamiętać słowo "Bula", które oznacza "cześć".

Flaga Fidżi

Flaga Fidżi

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa