Pakistan ciekawostki, z czego słynie i informacje

Pakistan ciekawostki, z czego słynie i informacje

Ciekawostki o Pakistanie

Pakistan ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, co takiego produkuje się w mieście Sialkot oraz poznaj historię Brytyjczyka, który postanowił pozbyć się swojej pakistańskiej żony.

1. Pakistan jako niepodległe państwo istnieje od 14 sierpnia 1947 roku. Wcześniej swoje wpływy na jego terenie miała Wielka Brytania.

2. Biorąc pod uwagę zajmowaną powierzchnię Pakistan jest 2,5 raza większy od Polski.

3. Najwyższy szczyt tego kraju to K2. Znajduje się on na granicy trzech państw - właśnie Pakistanu, Chin i Indii. Te ostatnie wciąż zgłaszają swoje pretensje do Kaszmiru i uważają się za samodzielnego administratora K2. Jednak mapy jednoznacznie wskazują, iż sama góra mieści się na terenie Pakistanu. Litera w jej nazwie odnosi się do pasma górskiego, w którym leży - Karakorum - zaś cyfra 2 wskazuje, iż jest to drugi co do wysokości szczyt Ziemi. Góra wznosi się na wysokość 8611 metrów n.p.m. i jest jedynie 237 metrów niższa od Mount Everest.

Do dziś K2 to jedyny ośmiotysięcznik na świecie, który nie został zdobyty zimą. O tej porze roku panują tam ekstremalne warunki - temperatura waha się w granicach -45 °C - -55 °C oraz występują wiatry o prędkości 180 km/h (w porywach nawet 500 km/h) znacznie utrudniające wspinaczkę.
Szczyt po raz pierwszy udało się zdobyć włoskiej ekipie 31 lipca 1954 roku. Pierwszą kobietą i zarazem Polką, której udało się stanąć na samej górze była Wanda Rutkiewicz (miało to miejsce 23 czerwca 1986 roku).

4. Pakistańska flaga w kształcie prostokąta składa się z z dwóch poziomych pasów różnej szerokości. Pierwszy z nich jest w kolorze białym, szerszy zaś w barwie ciemnozielonej. W tej drugiej części flagi umiejscowiono biały półksiężyc z pięcioramienną gwiazdą. Kolory na fladze mają symbolizować wspólnotę muzułmańską i mniejszości. Półksiężyc odnosi się do rozwoju, gwiazda zaś do mądrości i wiedzy.

5. Szacuje się, że Pakistan zamieszkuje około 50 Polaków.

6. Religią dominującą jest islam wyznawany przez 96 procent społeczeństwa.

7. Zgodnie z danymi z 2018 roku, kraj ten zamieszkuje blisko 200 milionów osób. To więcej niż mieszkańców w Afganistanie, Kazachstanie, Kirgistanie, Tadżykistanie, Turkmenistanie i Uzbekistanie razem wzięte.

Ciekawostki o Pakistanie - meczet w Aman Garh

Ciekawostki o Pakistanie

Pakistan ciekawostki

1. Tylko w pięciu krajach świata kobiety częściej popełniają samobójstwa od mężczyzn. Należą do nich Chiny, Bangladesz, Irak, Indonezja i Pakistan.

2. Szacuje się, że blisko 40% energii elektrycznej produkowanej w tym kraju ginie w niewyjaśnionych okolicznościach.

3. Pewien Brytyjczyk pracujący w urzędzie spraw emigrantów pokłócił się ze swoją żoną pochodzącą z Pakistanu i stwierdził, że ma jej dosyć. Gdy ta wybrała się w odwiedziny do swojego kraju, mężczyzna wpisał ją na listę osób podejrzanych o terroryzm. W wyniku tego kobieta nie mogła przez trzy lata wjechać na obszar Wielkiej Brytanii.

4. Spożywając jakikolwiek posiłek w tym kraju należy pamiętać, iż jemy go jedynie prawą ręką. To jedna z najważniejszych zasad zasiadania przy pakistańskim stole. Co więcej, pisząc zasiadania mam na myśli siadania na ziemi, gdyż taki tutaj panuje zwyczaj. Należy wówczas pamiętać, aby nie kierować stóp w stronę innych osób, nie dotykać ich stopami ani butami.

5. Pakistańska płeć piękna jest izolowana od mężczyzn, zdarza się, że mają one zakaz wstępu do pokoju, w którym przebywają mężczyźni. Taryfę ulgową posiadają białe kobiety traktowane jako "honorowi mężczyźni".

6. Pakistańczycy wierzą, iż szczęście można osiągnąć jedynie przebywając wśród ludzi. Według nich osoba odczuwająca potrzebę egzystowania w samotności jest chora bądź nieszczęśliwa.

7. Do dziś wykonywane są kary publicznej chłosty.

8. Zgodnie z rankingiem potencjału militarnego z 2017 roku, Pakistan został sklasyfikowany na 13. miejscu. Łącznie armia liczy 919 tysięcy osób z czego 637 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 951 samolotów, 2924 czołgi oraz 197 okrętów. Kraj ten może posiadać około 80 głowic jądrowych. Każdego roku na armię przeznacza się 7 miliardów dolarów.

9. Prowadzenie pojazdu choćby po lampce wina jest surowo zabronione.

10. Odpowiedzialności karnej podlegają osoby, które ukończyły 7. rok życia.

Ciekawostki o Pakistanie - niezwykle malownicze jezioro

Ciekawostki o Pakistanie

11. 87 - tyle osób zostało straconych w wyniku kary śmierci.

12. Co około siedem sekund na świat przychodzi nowy Pakistańczyk.

13. Sialkot w północno-wschodniej części Pakistanu odpowiada za produkcję 50-70% szytych piłek nożnych. Każdego roku w 200 fabrykach powstaje od 40 do 60 milionów piłek.

14. Melodia hymnu narodowego Pakistanu uważana jest za trzeci najlepszy hymn narodowy na świecie.

15. W kraju tym żyje dwóch laureatów nagrody Nobla.

16. Królowa Elżbieta II była królową Pakistanu aż do 1956 roku.

Pakistan ciekawostki - barwy narodowe kraju

Pakistan ciekawostki - barwy narodowe kraju

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa