Laos ciekawostki - z czego słynie

Laos ciekawostki - z czego słynie

Laos ciekawostki

Laos ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, kiedy jest najlepsza pora na podróż, kto napisał hymn tego kraju oraz co symbolizuje flaga Laosu.

1. Jako niepodległe państwo na arenie międzynarodowej istnieje od 22 października 1953 roku (uniezależnienie od Francji).

2. Porównując zajmowane terytorium Laos jest około 1,3 raza mniejszy od Polski.

3. Najwyższy punkt kraju znajduje się w paśmie Gór Annamskich w prowincji Xieng Khouang. Szczyt Phou Bia, w tłumaczeniu Góra Piwa, wznosi się na wysokość 2819 metrów n.p.m. Okolice szczytu porasta dżungla, z tego powodu jest on średnio dostępny. W wyższych partiach jest dość chłodno, zdarzało się, iż szczyt był pokryty przez śnieg.

4. Flaga Laosu w kształcie prostokąta składa się z trzech poziomych pasów - dwóch czerwonych na górze i dole oraz szerszego niebieskiego. W centralnej części umieszczono białe koło. Barwa czerwona nawiązuje do krwi przelanej w walce o niepodległość, zaś niebieski odnosi się do bogactwa kraju. Białe koło symbolizuje księżyc wznoszący się nad rzeką Mekong, a także zjednoczenie kraju pod komunistycznym rządem.

5. Laos zamieszkuje niecałe 7 milionów osób (dane na rok 2018). W porównaniu z 1955 rokiem populacja tego kraju wzrosła o prawie 5 milionów. Prognozy wskazują, iż w roku 2050 będzie żyło ponad 9 milionów Laosyjczyków.

6. Religią wiodącą w Laosie jest buddyzm wyznawany przez 61% społeczeństwa.

7. Polscy obywatele zmuszeni są do posiadania wizy przed wjazdem do Laosu. Wyrobienie wizy jest dość proste - należy posiadać ważny paszport, zdjęcie oraz 30 dolarów. Druk wizowy można wypełnić na przejściu granicznym. Wiza turystyczna jest ważna przez 30 dni.

Ciekawostki o Laosie

1. Amerykańskie wojsko zrzucili łącznie na Wietnam, Laos i Kambodżę siedem milionów ton bomb. Dla porównania, podczas II Wojny Światowej w całej Europie i Azji było to "zaledwie" 3,5 miliona.

2. Zaledwie cztery hymny państwowe zostały napisane przez kobiety. Należą do nich hymny Austrii, Nauru, Fidżi oraz Laos. Słowa do laotańskiego hymnu napisała Sisana Sisane. Jednak podobnie jak w innych krajach muzyka została skomponowana przez mężczyznę.

3. W rankingu potencjału militarnego Laos został sklasyfikowany na 117. miejscu. Armia tego kraju składa się ze 130 tysięcy żołnierzy, z czego 30 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 30 samolotów, 55 czołgów, 185 opancerzonych wozów i 36 okrętów. Każdego roku na modernizację armii władze przeznaczają 18,5 miliona dolarów.

4. Zgodnie z danymi na rok 2014 płaca minimalna w Laosie wynosi 100 dolarów miesięcznie. Oprócz tego pracodawca musi wręczyć pracownikowi 3,7 dolara dziennie na posiłek. Minimalne wynagrodzenie urzędnika wynosi 170 dolarów. Tydzień pracy trwa 48 godzin.

5. Każdego roku osoba dorosła wypija około 7,3 litra czystego alkoholu.

Zachód słońca w Vang Vieng

Laos ciekawostki - zachód słońca w Vang Vieng

6. Najniższa temperatura została odnotowana w Xiang Khoang Plat, słupek rtęci wskazywał wówczas minus 3,3 stopni Celsjusza. Najcieplej było w Thakhek, gdzie temperatura wynosiła 42 stopnie Celsjusza.

7. Lasy w tym kraju stanowią około 69% terytorium.

8. W 1989 roku została wykonana ostatnia kara śmierci.

9. Najwyższy budynek kraju znajduje się w jego stolicy Vientiane. Wybudowany w 2004 roku Don Chan Palace Hotel ma 65 metrów wysokości i liczy 14 pięter.

10. Sezon w tym kraju rozpoczyna się z początkiem listopada i trwa aż do maja. Wtedy opady są znacznie mniejsze, a i na temperaturę nie powinniśmy narzekać, gdyż jest ona znacznie większa niż w Polsce zimą.

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa