Korea Południowa ciekawostki

Korea Południowa ciekawostki

Ciekawostki o Korei Południowej

Korea Południowa ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten kraj, dlaczego koreański noworodek jest starszy od europejskiego oraz z jakiego powodu Koreańczycy boją się cyfry cztery.

1. Korea Południowa to państwo leżące na kontynencie azjatyckim na Półwyspie Koreańskim - w południowej części. Jej stolicą jest zamieszkały przez ponad 10 milionów osób Seul.

2. Walutą tego kraju jest won południowokoreański. W obiegu funkcjonuje od 1962 roku.

3. Pod względem zajmowanej powierzchni, kraj ten jest 3,2 raza mniejszy od Polski.

4. Najwyższym szczytem Korei Południowej jest leżący na wyspie Czedżu wulkan Halla-san. Wznoszący się na wysokość 1950 metrów n.p.m. wulkan został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2007 roku. Ostatnia erupcja Halla-san miała miejsce w 1007 roku.

5. Flaga Korei Południowej to biały prostokąt z umieszczonym w centralnej części czerwono-niebieskiego symbolu taijitu. Obiekt ten otoczony jest przez cztery trygramy. Biel stanowiąca tło flagi, to dla Koreańczyków narodowa barwa, symbolizuje ona sprawiedliwość, czystość oraz ducha pokoju. Wspomniany wcześniej symbol taijitu nawiązuje do ostatecznej jedności. Czerwona i niebieska odnosi się do czujności, niewinności i wytrwałości.
Flaga po raz pierwszy została zaprezentowana w trakcie podpisania Amerykańsko-Koreańskiego Traktatu Handlowego w 1882 roku, jednak jako oficjalny symbol funkcjonuje od 12 lipca 1948 roku.

Korea Południowa

Korea Południowa ciekawostki

1. W większości budynków brakuje czwartego piętra, podobnie sprawa wygląda w hotelach, w których nie ma pokoju numer cztery. Kupując prezent Koreańczykowi zaleca się unikani powiązań z tą cyfrą, dlaczego? W tym kraju uznaje się ją jako przynoszącą pecha, ponieważ w wymowie przypomina słowo "śmierć". Za szczęśliwą liczbę uznaje się siódemkę.

2. W momencie, gdy u nas większość dokonuje płatności kartą kredytową, w Korei takich płatności dokonuje się telefonem.

3. W wyniku II Wojny Światowej dokonano podziału Korei na Północną i Południową.

4. To właśnie z tego kraju wywodzi się taekwondo, które jest narodowym sportem oraz tradycyjną sztuką walki, która pierwotnie powstała w celach militarnych. Aktualnie to jedna z dyscyplin olimpijskich.

5. Walentynki jakie my znamy są obchodzone w tym kraju zupełnie inaczej. To płeć piękna wręcza prezenty mężczyznom (zazwyczaj słodycze). To nie znaczy jednak, że o paniach się zapomina. Upominki są im wręczane miesiąc później, a samo święto przypadające 14 marca nazywa się "White Day". Wywodzi się ono z Japonii, oprócz Korei obchodzone jest także na Tajwanie.

6. W tym kraju miesiąc maj uważany jest za miesiąc rodziny. 5 dnia miesiąca obchodzony jest Dzień Dziecka, zaś trzy dni później Dzień Rodziców.

7. Odpowiednikiem polskiego Jana w Korei jest imię Kim, które nosi około 21% mieszkańców.

8. Co może wydawać się nieprawdopodobne, gospodarka sąsiedniej Korei Północnej była w latach 70. lepiej rozwinięta od Korei Południowej.

9. Pełnoletniość w tym kraju osiąga się wraz ze skończeniem 19 roku życia.

10. Obecnie kraj ten jest światowym liderem w produkcji elektroniki, a koreańskie przedsiębiorstwa uważane są za liderów we wdrażaniu innowacji technicznych.

11. W przeciwieństwie do innych azjatyckich państw, takich jak Japonia, czy Chiny, w Korei używa się pałeczek wykonanych ze stali nierdzewnej. Tłumaczone jest to względami ekonomicznymi.

12. Znane światowe marki - Samsung, LG, Hyundai, czy Kia - wywodzą się właśnie z Korei Południowej.

13. Ten fakt z pewnością wiele osób chciałoby przenieść na nasze podwórko - spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest dozwolone.

14. W przypadku napisania imienia Koreańczyka czerwonym atramentem, oznacza że taka osoba nie żyje bądź wkrótce umrze.

15. Blisko trzy miliardy wyświetleń na YouTube - tyle osób obejrzało teledysk "Gangam Style" koreańskiego artysty PSY. Wiele znany osób próbowało naśladować taniec z wideoklipu, tymi osobami były między innymi Barack Obama, czy David Cameron.

16. Po ulicach tego kraju poruszają się trzy rodzaje taksówek, które są oznaczane kolorami. Szary i biały to "normalne" przejazdy, zaś czarne określane są mianem "ekskluzywnych". Jak się można domyślić za przejazd tą drugą kategoria należy zapłacić znacznie więcej.

17. Najpopularniejszym boysbandem w tym kraju jest BTS. Przez lata swojej działalności odnieśli międzynarodową karierę. Więcej informacji o tym zespole przeczytasz w tekście - BTS ciekawostki.

Kuchnia koreańska

1. Kimchi to tradycyjna potrawa kuchni koreańskiej. Przyrządzane jest z fermentowanych lub kiszonych warzyw, jednak zazwyczaj podstawowym składnikiem jest kapusta pekińska. Kimchi podawane jest jako rodzaj przystawki praktycznie do każdego dania niezależnie od pory dnia.

Ciekawostki o Koreańczykach

1. Koreańczyk urodzony 25 lipca 2016 roku, jest z automatu starszy od Polaka urodzonego tego samego dnia o równy rok. Dlaczego? Koreańczycy posiadają zupełnie inny system liczenia wieku. Każdemu noworodkowi, który przyjdzie na świat w naszym kraju najpierw naliczane są godziny, dni, miesiąca i lata. W Korei zaś takie dziecko ma od razu jeden rok.
Bez znaczenia jest także dzień i miesiąc narodzin, ponieważ każdy Koreańczyk starzeje się tego samego dnia, czyli zaraz po rozpoczęciu Nowego Roku.
Dla przykładu, każdy noworodek narodzony ostatniego dnia grudnia, pierwszego stycznia będzie miał już dwa lata.

Korea Południowa ciekawostki - świątynia w dystrykcie Jongno

Korea Południowa ciekawostki - świątynia w dystrykcie Jongno

Ciekawostki o Korei Południowej - Banpo Hangang Park

Ciekawostki o Korei Południowej - Banpo Hangang Park

Korea Południowa - most w Yeosu-si

Korea Południowa - most w Yeosu-si

Seoraksan, Inje-gun, Korea Południowa

Seoraksan, Inje-gun, Korea Południowa

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa