Z czego słynie Turkmenistan - ciekawostki i informacje

Z czego słynie Turkmenistan - ciekawostki i informacje

Ciekawostki o Turkmenistanie

Turkmenistan ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, gdzie znajdują się wrota do piekła, dlaczego po stolicy kraju nie mogą jeździć czarne samochody, a także czym jest Kara-kum.

1. Jako niepodległe państwo istnieje od 27 października 1991 roku.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni Turkmenistan jest 1,5 raza większy od Polski.

3. Leżąca na granicy z Uzbekistanem góra Ajribaba jest najwyższym szczytem kraju. Jego wysokość wynosi 3139 metrów n.p.m.

4. Flaga Turkmenistanu to zielony prostokąt, na którym w górnej części umieszczono biały półksiężyc i pięć gwiazd. Półksiężyc i zielone tło stanowią symbole islamu. Gwiazdy przewidują pomyślną przyszłość. Po lewej części bandery umieszczono pięć dekoracyjnych medalionów.

5. Turkmenistan zamieszkuje 5,8 miliona osób. W porównaniu z 1955 rokiem populacja wzrosła o 4,5 miliona. Szacuje się, że do 2050 roku wzrośnie o kolejne 2 miliony.

6. Religią wiodącą jest islam wyznawany przez 93% społeczeństwa.

Turkmenistan ciekawostki

1. Około 80% powierzchni Turkmenistanu zajmuje piaszczysta pustynia Kara-kum. Jej powierzchnia wynosi około 350 tysięcy km². Obszar ten jest prawie niezamieszkały. Siedliska ludzie znajdują się jedynie na jej obrzeżach, a gęstość zaludnienia wynosi 6,5 os./km².

2. Na tej samej pustyni w wiosce Derweze znajduje się jama, w która płonie od 40 lat. Nazywana jest bramą do piekła. Ogień zapłonął w 1971 roku podczas prac radzieckich geologów. W pewnym momencie ziemia się osunęła pochłaniając cały sprzęt. W wyniku tych działań powstała dziura o głębokości 25 metrów. Zaczął się z niej wydobywać trujący metan. Przestraszeni naukowcy postanowili go podpalić. W ich mniemaniu ogień powinien utrzymywać się przez kilka dni. Jak widać pozostał na nieco dłużej.

3. Gdy stanowisko prezydenta pełnił Saparmyrat Nyýazow, mieszkańcy Turkmenistanu mięli zapewnione darmowe dostawy gazu, energii elektrycznej i ogrzewania.

4. Kraj ten posiada jedne z największych na świecie zasoby gazu.

5. Każda osoba kupująca samochód otrzymuje od państwa kilkaset litrów paliwa do wykorzystania przez pół roku. W przypadku wykorzystania darmowej puli litr benzyny kosztuje około 0,20 USD. Co więcej do 1 lipca 2014 roku obowiązywał właściciel pojazdu otrzymywał co miesiąc talon na 120 litrów darmowej benzyny.

6. Osoba dorosła wypija średnio około 4,3 litra czystego alkoholu.

7. Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu jest surowo zabronione.

8. W rankingu potencjału militarnego Turkmenistan zajmuje 80. miejsce. Armia składa się z 30 tysięcy żołnierzy. Wojsko ma do swojej dyspozycji 72 samoloty, 712 czołgów, 1941 opancerzonych wozów i 4 okręty. Każdego roku na modernizację wojska władze przeznaczają 200 milionów dolarów.

9. Każdego dnia produkowane jest 230 tysięcy baryłek ropy. Dzienne zapotrzebowanie wynosi 132 tysiące baryłek.

10. Płaca minimalna została określona 1 stycznia 2015 roku i wynosi ona 535 manatów turkmeńskich (156 dolarów) miesięcznie. Tydzień pracowniczy trwa 40 godzin.

Ciekawostki o Turkmenistanie - najwyższy budynek w kraju

11. Najwyższy budynek znajduje się w Aszchabad. Yyldyz Hotel wznosi się na 106,7 metra wysokości i składa z 24 pięter. Oficjalne otwarcie tego ekskluzywnego hotelu nastąpiło w 2013 roku.

12. Współczynnik samobójstw w Turkmenistanie wynosi 10 osób na 100 tysięcy. Znacznie częściej na odebranie życia decydują się mężczyźni.

13. Średnia długość życia mieszkańców tego kraju wynosi 66,3 lat. Kobiety żyją nieco dłużej 70,5, zaś mężczyźni 62,2.

14. Głównym produktem eksportowym jest gaz ziemny (74% eksportu). Największymi kontrahentami są Chiny, Turcja oraz Włochy.

15. Najniższa temperatura została odnotowana w Daszoguz. Termometr wskazywał wówczas - 36 stopni Celsjusza. Najwyższą wartość odnotowano 28 czerwca 1983 roku na pustyni Karakum. Tego dnia temperatura powietrza wynosiła 50,1 stopni Celsjusza.

16. Związki małżeńskie mogą zawierać osoby, które ukończyły 16 rok życia. Średni wiek brania ślubu wynosi 24,6 lat dla mężczyzn i 23,3 lat dla kobiet.

17. 4 na 1000 osób posiada broń.

18. Prawo Turkmenistanu zabrania pokazywania w telewizji seksu, przemocy i złych nawyków.

19. W grudniu 2017 roku prezydent podpisał ustawę zabraniającą prowadzeniu pojazdów przez kobiety. Zgodnie z wnioskami rządu to właśnie one powodują większość wypadków.

20. Ten sam prezydent zabronił jazdy czarnymi samochodami po stolicy Turkmenistanu. Według władcy przynoszą one pecha.

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa