Katar informacje i ciekawostki

Katar informacje i ciekawostki

Ciekawostki o Katarze

Katar ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, poznaj nietypowe przepisy prawne tego kraju, a także co symbolizuje flaga Kataru. Bez wątpienia te informacje wprawią Cie w osłupienie.

1. Katar uniezależnił się od wpływów Wielkiej Brytanii 3 września 1971 roku.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni jest 27 razy mniejszy od Polski.

3. Kurajn Abu al-Baul to najwyższy punkt w kraju. Wznosi się na 103 metry wysokości. Leży w prowincji Dżarajan al-Batina.

4. Flaga Kataru w kształcie prostokąta składa się z dwóch pionowych pasów o różnej szerokości. Od lewej strony znajduje się węższy biały. Barwa ta ma symbolizować pokój. Drugi pas w kolorze bordowym został przyozdobiony 9 białymi trójkątami przy lewej krawędzi. Kolor tego pola nawiązuje do krwi przelanej przez Katarczyków w wojnach. Liczba trójkątów nie jest przypadkowa. Katar jest dziewiątym emiratem w Zatoce Perskiej.

5. W Katarze mieszka nieco ponad 2,7 miliona osób. W porównaniu do 1970 roku populacja wzrosła o 2,6 miliona osób. Szacuje się, że do 2050 roku wzrośnie o kolejny milion.

6. Przez Katar nie przepływa żadna rzeka.

7. Religią wiodącą jest islam wyznawany przez blisko 70% społeczeństwa.

Katar ciekawostki

1. Już za cztery lata w Katarze będą rozgrywane Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Mecz otwarcia, a także finał tej imprezy odbędzie się w mieście Lusail. Gdy Katarczycy przedstawiali swoją propozycję UEFA, to miasto istniało tylko na papierze i jest obecnie budowane (podobnie jak większość stadionów). Szacuje się, że przygotowania do tej imprezy pochłoną więcej ofiar, niż ataki z 11 września w Stanach Zjednoczonych. Związane jest to ze złymi warunkami pracy na licznych budowach.

2. W Katarze, a także innych arabskich państwach (Arabia Saudyjska, czy Zjednoczone Emiraty Arabskie) osoby porzucające islam i przechodzące na inne wyznanie, mogą zostać skazane na karę śmierci.

3. W 2016 roku w tym kraju miała miejsce historia gwałtu na 22-letniej Holenderce. Kobieta sama zgłosiła przestępstwo na policji. Wbrew jej oczekiwaniom została aresztowana i oczekiwała na proces. Sąd uznał ją winną cudzołóstwa i bycia pijaną w sferze publicznej. Kobieta musiała zapłacić grzywnę w wysokości 800 dolarów i spędzić rok w więzieniu.

4. To jedno z najmniejszych, ale zarazem najbogatszych państw świata.

5. W Katarze weekend zaczyna się nieco wcześniej niż u nas. Dniami wolnymi od pracy są piątek i sobota.

6. Latem temperatury dochodzą nawet do 50 stopni Celsjusza.

7. Katarczycy nie muszą przejmować się rachunkami za wodę i prąd. Ich finansowanie leży po stronie państwa.

8. Jak już wcześniej wspomniałem w 2022 roku oczy całego piłkarskiego świata będą skierowane na Katar. Warto wspomnieć, że będzie to pierwszy występ reprezentacji tego kraju na takiej imprezy. Piłkarze z tego kraju nigdy wcześniej nie zakwalifikowali się do tych rozgrywek.

9. Kraj ten jest największym producentem gazu ziemnego na świecie.

10. Turyści chcący odwiedzić Katar muszą mieć na uwadze, że nie wszystkie stroje są dozwolone. Najkrótsze spodnie muszą się kończyć powyżej kolan, zaś kobiety muszą zakrywać ramiona.

Katar ciekawostki - to jedno z najbogatszych państw na świecie

11. Kobiety otrzymały prawa wyborcze w 1995 roku. W tym samym czasie wprowadzono wolność słowa i prasy.

12. Bliski 95% społeczeństwa posiada dostęp do internetu.

13. Problem z uzależnieniem od alkoholu praktycznie nie występuje. Spożywanie takich napojów jest zabronione i są one trudno dostępne. W stolicy działa zaledwie jeden sklep z alkoholem. Można się go także napić w barach i hotelach. Wwożenie alkoholu do kraju jest surowo zabronione.

14. Zatankowanie samochodu do pełna kosztuje mniej, niż zakup kawy.

15. Pojęcie płacy minimalnej nie istnieje.

16. W rankingu potencjału militarnego Katar zajmuje 100. pozycję. Armia tego kraju składa się z 12 tysięcy żołnierzy. Wojsko ma do swojej dyspozycji 101 samolotów, 92 czołgi, 464 wozy opancerzone i 80 okrętów.

17. Każdego dnia wydobywa się ponad 1,5 miliona baryłek ropy naftowej. Dzienne zapotrzebowanie kraju wynosi 220 tysięcy baryłek.

18. Najwyższy budynek w kraju znajduje się w stolicy Kataru. Aspire Tower wybudowano w 2007 roku. Ma 300 metrów wysokości i składa się z 36 pięter.

19. Na terenie kraju znajduje się 6 lotnisk, z czego 4 mają utwardzoną nawierzchnię.

20. Współczynnik samobójstw wynosi 6,4 na 100 tysięcy osób.

21. W Katarze temperatura nigdy nie spadła poniżej zera.

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa