Azerbejdżan ciekawostki

Azerbejdżan ciekawostki

Ciekawostki o Azerbejdżanie

Azerbejdżan ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten kraj, czym są zawody w Siedem Piękności, co ma wspólnego Baku bywa z Wenecją oraz dlaczego nie powinno pożyczać się pieniędzy nocą.

Z czego słynie Azerbejdżan

1. Republika Azerbejdżanu do 30 sierpnia 1991 roku należała do ZSRR. To leżące nad morzem Kaspijskim państwo graniczy z Rosją, Gruzją, Armenią, Iranem i Turcją.

2. Manat azerbejdżański to oficjalny środek płatniczy w tym kraju. Do obiegu został wprowadzony 15 sierpnia 1992 roku, zaś 1 stycznia 2006 roku przeprowadzona została denominacja. Obecnie manat składa się z sześciu banknotów o nominałach 1, 5, 10, 20, 50, 100 oraz sześciu moment o wartości 1, 3, 5, 10, 20, 50 gapików. Obecnie (2017 r.) jeden manat jest warty około dwa złote.

3. Flaga Azerbejdżanu to prostokąt podzielony na trzy poziome równe pasy w kolorach będące w kolorach niemieskim, czerownym oraz zielonym. W jej centralnej części umieszczono biały półksiężyć, który został zapożyczony z tureckiej flagi - jednego z głównych sojuszników Azerów. Ów księżyc nawiązuje do religii tego kraju, czyli islamu. Zaraz obok półksiężyca znajduje się ośmioramienna gwiazda symbolizująca osiem głównych tureckich grup ludowych.

Znajdujący się na samej górze kolor niebieski nawiązuje do ludów tureckich, czewony odnosi się do wpływu kultury europejskiej, zaś zielony symbolizuje islam.

4. Najwyższym szczytem tego kraju jest wznoszący się na wysokość 4466 metrów n.p.m. Bazardüzü. Znajduje się on w Kaukazie na granicy z Rosją.

Azerbejdżan ciekawostki

Ciekawostki o Azerbejdżanie

1. Siedem Piękności, to dość specyficzne zawody odbywające się właśnie w tym kraju. Do rywalizacji staje właśnie siedem kobiet, które rywalizują w konkurencji zrobienia pończoch na czas. Mają tego dokonać dzięki szydełkom oraz nici. Zawody wygrywa ta, która wyszydełkuje najładniejsze w jak najkrótszym czasie.

2. Jednym z narodowych dań azerów jest Kutabi, czyli nadziewane naleśniki. Ich środek wypełniany jest dynią, warzywami, mięsem bądź mieszanką ziół. Następnie naleśniki są opiekane na patelni.

3. Gdy rodziny spotykają się w sprawie rozmów o ślubie swoich pociech, o tym w jakim kierunku one przebiegają można dowiedzieć się z tacki z herbatą. Jeśli znajduje się ona z cukrem, idą dobrze, jeśli bez potrzebne są negocjacje.

4. Znany ze swojej prędkości, inteligencji i wytrzymałości koń karabachski jest narodowym zwierzęciem Azerbejdżanu. To jedna z najstarszych ras na świecie hodowana od ponad 2000 lat.

5. Chleb uznawany jest za świętość. Jeśli jakiś jest zbyt stary by go zjeść, nie ląduje on w koszu wraz z innymi śmieciami, ale wieszany jest w specjalnych torbach, aby oddzielić go od innych resztek. Jeśli kawałek chleba zostanie upuszczony na podłogę, należy go pocałować w geście przeprosin.

Azerbejdżan ciekawe miejsca

1. Na południe od Baku realizowany jest projekt o nazwie Wyspy Khazar (znane również jako Wyspy Morza Kaspijskiego). Zakłada on powstanie 41 sztucznych wysp o powierzchni 3000 hektarów. Mają one być w stanie pomieścić około milion osób. Odpowiedzialna za projekt firma Avesta wznieśnie na nich 150 szkół, 50 szpitali oraz liczne galerie handlowe, muzea i parki. Wyspy mają być połączone przez prawie 150 mostów. W samym centrum inwestycji ma powstać Wieża Azerbejdżanu - wysoki na 1050 metrów drapacz chmur. Budowa samego budynku ma pochłoną aż dwa miliardy dolarów. Projekt ma zostać zakończony do 2025 roku.

2. Na terenie tego kraju znajduje się ponad 400 wulkanów błotnych - żaden inny kraj nie posiada więcej. W trakcie swojej aktywności strzelają płomieniami nawet na kilometr wysokości, zaś gdy są uśpione wydzielają szkodliwe gazy.

3. Od 2014 roku w stolicy kraju działa Muzeum Dywanów. Sam obiekt swoim kształtem przypomina zrolowany dywan. W murach tego budynku można podziwiać dywanu z różnych zakątków świata pochodzące z różnych okresów.

4. Pod względem na modernistyczną architekturę Baku porównywane jest ono do Dubaju.

5. Baku nazywane jest także Małą Wenecją. Na terenie stolicy powstały sztuczne drogi wodne - można pływać gondolami między sklepami, restauracjami, czy klubami. Liczne wyspy połączone są także mostami.

6. W stolicy na terenie dawnej stacji kolejowej powstałej w 1926 roku otwarto największą na świecie restaurację KFC. Na renowację  zajmującej 1600 metrów kwadratowych restauracji poświęcono blisko trzy miliony euro. W jednej chwili jest ona w stanie pomieścić 300 osó.

Ciekawostki o Azerbejdżanie

Azerbejdżan ciekawostki

1. Jeden metr kwadratowy zamieszkiwany jest przez 106 osób.

2. Najdłuższą rzeką przepływającą przez ten kraj jest Kura.

3. W Republice Azerbejdżanu żyje około 1000 Polaków, głównie w stolicy Baku.

4. Pod względem powierzchni kraj ten jest 3,6 raza mniejszy od Polski.

5. Przez tereny tego kraju przepływa aż 8350 rzek. Każda z nich wpływa do Morza Kaspijskiego.

6. Gospodarka Azerbejdżanu opiera się głównie na wydobywaniu gazu ziemnego oraz ropie.

7. Xınalıq to zamieszkałe przez 2075 osób najwyżej położone azerskie miasto. Znajduje się na wysokości 2350 metrów.

8. Azerbejżdzan jest górzystym krajem. Góry stanowią 40% jego powierzchni.

9. Na południu kraju znajduje się jaskinia Azikh Cave, w której ponad 500 tysięcy lat temu miało zostać rozpalone piersze ognisko.

10. Czarna herbata to oficjalny napój tego kraju. Co więcej, azerowie do herbaty dodają dżem, zaś sam napój bywa podawany w naczyniu w kształcie gruszki.

11. Leżące 100 km od azerskiej stolicy miasto Neft Daşları (w dosłownym tłumaczeniuu kamienie naftowe) zostalo zbudowane w 1949 roku na metalowych rusztowaniach. Powstało ono na metalowych rusztowaniach w celu eksploatacji ropy naftowej. Aktualnie na co dzień mieszka tam i pracuje około 5000 osób. Nagrywano tam zdjęcia do filmu o przygodach Jamesa Bonda - Świat to za mało.

12. Azerowie wierzą, iż pożyczanie pieniędzy w nocy bądź chleba może przynieść pecha. Nieszczęśćie może przynieść jeśli spotkamy na swojej drodze osobe niosącą puste wiadra. Pozostawienie otwartych nożyczek to już gwarantowany pech - w ekstremalnych warunkach może przynieść nawet śmierć.

13. Zgodnie z rankingiem za rok 2017, potencjał militarny Azerbejżdzanu został sklasyfikowany na 58. miejscu. Armię zasila 374 500 osób, z czego 67 000 to aktywny personel, zaś 307 500 to rezerwiści. Wojsko ma do swojej dyspozycji 520 czołgów, 135 jednostek powietrznych oraz 31 okrętów. Każdego roku na armię rząd przeznacza 3,1 miliarda dolarów.

14. Azerskie dziecki swoją edukację zaczynają w wieku 6 lat i zmuszeni są do jej kontynuacji przez okres 9 lat.

15. Dostęp do internetu posiada nieco ponad 60% populacji. Internetową domeną tego kraju jest .az - z tą końcówką działa ponad 18 tysięcy stron.

16. Baku to jedna z dwóch światowych stolic leżących na wysokości pod poziomem morza. Drugą jest Amsterdam.

17. Drugim językiem powszechnie używanym w tym kraju jest rosyjski.

18. Wiele starszych osób posiada co najmniej jeden złoty ząb.

19. Wielu azerów wierzy iż mycie noworodków w słonej wodzie sprawi, że w przyszłości będą charakteryzować się siłą, odwagą i prawdomównością.

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa