Malediwy ciekawostki, z czego słyną

Malediwy ciekawostki, z czego słyną

Ciekawostki o Malediwach

Malediwy ciekawostki - dowiedz się z czego słyną, jaki jest najwyższy szczyt tego kraju, za ile lat mogą się one znaleźć pod wodą w wyniku podnoszenia się wód morskich oraz w wyniku jakiego zachowania malediwczyk może stracić obywatelstwo.

1. Malediwy jako niepodległe państwo istnieją od 26 lipca 1965 roku. Tego dnia uzyskały niepodległość od Wielkiej Brytanii.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni jest blisko 1050 raza mniejsze od Polski.

3. Malediwy to najniżej położone państwo świata, dlatego nic dziwnego, że jego najwyższy szczyt jest zarazem najniższym na świecie. Brzmi niedorzecznie, ale to prawda. Nie ma on nawet swojej nazwy, ale wznosi się na wysokość 2,3 metra n.p.m.

4. Flaga tego kraju składa się z dwóch prostokątów - jednego większego o czerwonej barwie w środku, którego umieszczono drugi koloru zielonego. W centralnej części umieszczono półksiężyc nawiązujący do Islamu. Zielony kolor symbolizuje szczęście, przyrodę i pokój, zaś barwa czerwona odwołuje się do przelanej krwi podczas walk niepodległościowych.

5. Religią wiodącą jest Islam wyznawany przez ponad 99% społeczeństwa.

6. Przez ten kraj nie przepływają rzeki ani jeziora.

Malediwy ciekawostki

1. Blisko 1/3 powierzchni tego kraju znajduje się poniżej poziomu morza. Zakładając, że cały lód na naszej planecie nagle topnieje, poziom morza wzrósłby o 65 metrów. Gdyby taka sytuacja miała miejsce, aż pięć państw znalazłoby się pod wodą, są nimi: Tuvalu, Wyspy Marshalla, Gambia, Bahamy oraz Malediwy.

Niestety czas działa na niekorzyść tych państw, które w przeciągu 100 lat mogą zatonąć.

2. Zgodnie z konstytucją Malediwów obywatele mają zakaz wyznawania innej religii niż Islam. W przypadku podjęcia decyzji o zmianie wiary, traci się obywatelstwo i automatycznie taka osoba staje się cudzoziemcem. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż zakazane jest posiadanie przedmiotów związanych z inną religią (również zakazane jest ich wwożenie przez turystów).

3. Malediwy należą do grupy 11 państw na świecie, w których nigdy nie odnotowano ujemnej temperatury.

4. Kraj ten składa się z około 1200 wysp i wysepek.

Stolica kraju Male z lotu ptaka - Malediwy ciekawostki

Malediwy ciekawostki

5. Jednostką monetarną tego kraju jest rupia malediwska. Kilka lat temu zdecydowano się na zmianę szaty graficznej tej waluty i obecnie uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Kolorowe pieniądze przedstawiają między innymi zwierzęta.

6. Jak można się domyślać gospodarka tego kraju opiera się na turystyce.

7. Na wyspie powstało pole golfowe znajdujące się na wodzie. Składa się ono z trzech sztucznych wysp, które połączono tunelami.

8. Odnotowano więcej przypadków śmiertelnych w wyniku uderzeniem kokosem aniżeli spowodowanych atakiem zwierząt.

9. Na początku swojej kadencji prezydent Mohamed Nasheed 17 października 2009 roku zorganizował posiedzenie rządu cztery metry pod wodą. Inicjatywa ta miała zwrócić uwagę rządów innych krajów na problem globalnego ocieplenie i związanego z nim ciągłego podnoszenia się poziomu wód morskich.

Ciekawostki o Malediwach - Guraidhoo jedna z 1200 wysp

Ciekawostki o Malediwach - Guraidhoo jedna z 1200 wysp

Madivaru Finolhu

Madivaru Finolhu

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa