Kenia ciekawostki

Kenia ciekawostki

Ciekawostki o Kenii

Kenia ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, co jest podstawą kuchni kenijskiej, kiedy spadł ostatni śnieg w tym kraju oraz dlaczego kenijska kobieta posiada kilku mężów na raz.

1. Kenia ulokowana jest na wschodzie kontynentu afrykańskiego. Graniczy z pięcioma państwami: Somalią, Etiopią, Sudanem Południowym, Ugandą i Tanzanią. Jej stolicą jest zamieszkała przez 3,5 miliona osób Nairobi.
2. Walutą w tym kraju jest używany od 1963 roku szyling kenijski.

3. Pod względem terytorialnym Kenia jest większa od Polski o 1,8 raza.

4. Najwyższym szczytem tego państwa jest znajdująca się około 150 km na północ od Nairobi wygasły wulkan Kenia. Wznosi się on na wysokość 5199 metrów n.p.m. Przeprowadzone badania pozwalają przypuszczać, iż tysiące lat temu góra miała około 6000 metrów wysokości, jednak lód, który zalegał przez tysiące lat na szczycie doprowadził do erozji wierzchołku i zboczy. Góra ta jest jednym z głównych źródeł wody dla mieszkańców kraju. Nazwa tego kraju wywodzi się od tej właśnie góry.

5. Kenijska flaga w kształcie prostokąta składa się z trzech pasów w kolorach: czarny, bordowy i zielony. Pasy te zostały przedzielone mniejszymi białymi paskami. W jej centralnej części znajduje się tarcza masajskich wojowników, a także skrzyżowane masajskie miecze.
Będący na samej górze kolor czarny to symbol każdego czarnego mieszkania Kenii, czerwień upamiętnia przelaną krew podczas powstania Mau-Mau, zaś zieleń odnosi się od piękna przyrody. Jako oficjalny symbol została przyjęta 12 grudnia 1963 roku.

0
mieszkańców
0
powierzchni w km2
0
mieszkających Polaków

Kenia ciekawostki

1. Poligamia w tym kraju jest jak najbardziej legalna. Zdarza się, że przed zawarciem związku małżeńskiego, Pan Młody płaci posag rodzinie swojej przyszłej żony, np. w postaci 10 krów.

2. Jednym z głównych produktów eksportowych Kenii jest kawa, jednak Kenijczycy chętniej spożywają herbatę bądź piwo

3. Z uwagi na swoje położenie geograficzne i wysokie temperatury opady śniegu praktycznie nie występują w Kenii. Jednak 3 września 2008 roku zdarzył się wyjątek i w środkowej części kraju spadł śnieg. Było to coś nietypowego dla każdego Kenijczyka, gdyż po raz pierwszy w życiu zobaczył śnieg. Opady te były wynikiem zderzenia zimnych prądów powietrznych znad Oceanu Indyjskiego z zimnymi prądami docierającymi znad Konga. "Biały puch" utrzymywał się na kenijskiej ziemi przez około 12 godzin.

4. Do dnia dzisiejszego wśród niektórych plemion zamieszkujących Kenię występuje zjawisko poliandrii, czyli związku małżeńskiego jednej kobiety z kilkoma mężczyznami. To dość nietypowe zjawisko związane jest z kupowaniem żon przez plemię Luo. Z uwagi na sytuację materialną niektórych mężczyzn, Ci bogaci mogli sobie pozwolić na kilka żon, zaś tych biednych nie było stać na żadną. Biedniejsi mężczyźni często postanawiali wspólnie "złożyć" się na jedną żonę. Przyszła żona zazwyczaj przystawała na taki układ, gdyż była dobrze traktowana.

5. Zamieszkujący te tereny Masajowie słyną z charakterystycznego "skaczącego tańca". Tańcząc należy podskakiwać na palcach, zaś piętami nie wolno dotknąć ziemi.

6. Większość społeczeństwa tego kraju jest bardzo bogata, albo bardzo biedna. Najmniejsze przedstawicielstwo liczy średnia klasa.

7. Kenijczycy są niezwykle gościnnym i życzliwym narodem. Zawsze są chętni do pomocy.

Jedzenie w Kenii

1. Podstawowym daniem kuchni kenijskiej jest ugali, czyli biało-żółtawa, sucha papka, które praktycznie pozbawiona jest smaku. Przyrządzana jest z mąki kukurydzianej i wody. Przygotowanie tej potrawy jest dość proste, wystarczy wstawić gotować wodę w garnku, a następnie powoli dosypywać do niego mąkę. Należy gotować i mieszać aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

2. Popularnym daniem jest także irio, czyli rodzaj puree ziemniaczanego, wymieszane wraz z dodatkiem szpinaku, ziarnami groszku, soczewicy bądź kukurydzy.

3. Jedną z najczęściej serwowanych kenijskich surówek jest kachumbari. Jej podstawowymi składnikami są drobno posiekane pomidory oraz cebula. Można urozmaicić jej smak dodając kapustę, liście kolendry lub paprykę. Całość należy zwilżyć świeżym sokiem z limonki i dodać odrobinę soli.

A czy Ty znasz jeszcze jakieś ciekawostki o Kenii? Podziel się nimi w komentarzu!
Jeśli spodobał Ci się artykuł Kenia ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa