Bahrajn ciekawostki, z czego słynie

Bahrajn ciekawostki, z czego słynie

Ciekawostki o Bahrajnie

Bahrajn ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, czym jest "Góra Dymu", gdzie znajduje się biblijny Eden oraz dlaczego Michael Jackson postanowił się tutaj ukryć.

1. Leżący w Azji Bahrajn uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii 15 sierpnia 1971 roku.

2. Pod względem terytorialnym kraj ten jest jest 450 razy mniejszy od Polski.

3. Religią wiodącą w tym kraju jest islam, który zgodnie z danymi z 2010 roku wyznaje ponad 70% społeczeństwa. Konsytutcja tego kraju gwarantuje wolność religijną. Bahrajn jako pierwszy kraj leżący nad Zatoką Perską oficjalnie zezwolił chrześcijanom na wznoszenie świątyń.

4. Przez Bahrajn nie przepływa ani jedna rzeka.

5. Najwyższym punktem tego kraju jest wznoszący się na 132 metry n.p.m. Jabal ad Dukhan. W tłumaczeniu nazwa znaczy "Góra Dymu", co nawiązuje do często występującego zmętnienia nad jego szczytem.

6. Szacuje się, że w Bahrajnie mieszka około 150 Polaków.

Bahrajn ciekawostki

1. Bahrajn jest krajem wyspiarskim znajdującym się pomiędzy Katarem i Arabią Saudyjską. Łącznie składa się z 33 wysp.

2. Królestwo to połączone jest z lądem Arabii Saudyjskiej przez most o długości 26 kilometrów nazywany Groblą Króla Fahda. Cała inwestycja pochłonęła blisko 1,2 miliarda dolarów.

3. Niektórzy twierdzą, iż biblijny Eden znajdował się właśnie na terytorium tego kraju. Związane jest to z rzekomym podobieństwem Edenu do starożytnej krainy Dilmun.

4. Rejon ten słynie z ekstremalnie upalnego lata kiedy to słupek rtęci potrafi osiągnąć nawet 45 stopni Celsjusza, zaś odczuwalna temperatura aż 50 stopni.

5. Gospodarka tego kraju opiera się głównie na eksporcie ropy naftowej i produktów ropopochodnych. Jego zasobami naturalnymi jest gaz ziemny, ropa oraz ryby.

6. Można tutaj spożyć burgera z mięsem wielbłąda.

7. Po dość głośnym skandalu z wykorzystywaniem dzieci w 2005 roku z udziałem Michaela Jacksona, artysta postanowił ukryć się na jakiś czas. Miejscem gdzie przebywał anonimowo było właśnie Królestwo Bahrajnu.

8. Lekarz płci męskiej w tym kraju może legalnie badać kobiece sfery intymne, jednak podczas badania nie może na nie legalnie spojrzeć. Może jedynie zobaczyć swoje odbicie w lustrze.

9. Publiczne plaże praktycznie nie istnieją. Łącznie do użytku publicznego jest około 5% z nich. Reszta miała zostać "porwana" przez panującą rodzinę bądź sprzedana prywatnym właścicielom.

10. Mieszkańcy tego kraju uwielbiają taniec i muzykę, stąd ich kultura jest bogata w różnego rodzaju sztukę.

11. Uważa się, iż grzecznie jest, aby po spożyciu posiłku pozostawić resztki na talerzu. Ma to być znak dla gospodarza, iż był hojny i gościnny.

12. Blisko połowa mieszkańców, to cudzoziemcy.

13. Zgodnie z przeprowadzonym w 2017 roku rankingiem potencjału militarnego, Bahrajn został sklasyfikowany na 94 miejscu (na 133 kraje). Łącznie armia składa się z 47 tysięcy osób, z czego 11 600 stanowi aktywny personel. Łącznie armia ma do dyspozycji 180 czołgów, 102 samoloty oraz 39 okrętów wojennych. Każdego roku na armię przeznaczane jest 730 milionów dolarów.

14. Najbliższa ambasada tego kraju znajduje się w Berlinie. W Polsce Bahrajn nie ma swojego przedstawicielstwa.

15. Dniami wolnymi od pracy jest piątek oraz sobota.

16. W 2010 roku przeprowadzono ostatnią karę śmierci.

17. Tereny tego kraju porasta 5 kilometrów kwadratowych lasów (0,7% całej powierzchni).

Barwy narodowe Bahrajnu

Barwy narodowe Bahrajnu

Bahrajn ciekawe miejsca

1. Na jednej z pustyń, w odległości około dwóch kilometrów od najwyższego wzniesienia tego kraju rośnie Sharajat-al-Hayat, czyli Drzewo Życia. Zaczęło ono kiełkować ponad 400 lat temu i nie zważając na dość ekstremalne warunki panujące w tym miejscu rośnie do dziś. Dowiedz się więcej.

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa