Ciekawostki o Brunei
1. Brunei to niewielkie państwo leżące w Azji na wyspie Borneo. Kraj ten uniezależnił się od Wielkiej Brytanii 1 stycznia 1984 roku.
2. Porównując zajmowaną powierzchnię Brunei jest około 54 razy mniejszy od Polski.
3. Najwyższym szczytem tego kraju jest leżące przy granicy z Malezją wzniesienie Pagonprick, nazywane także Bukit Pagon. W najwyższym punkcie osiąga 1850 metrów n.p.m.
4. Flaga Brunei w kształcie prostokąta składa się z dwóch poziomych pasów umieszczonych pod kątem - białym i czarnym - na żółtym tle. Kolory te odnoszą się do dostojników podpisujących porozumienie z Wielką Brytanią - sułtan (żółta),Pengiran Bendahara (biała) i Pengiran Pemancha (czarna). W centralnej jej części znajduje się herb kraju. Maszt składający się z trzech części to symbol trzech poziomów władzy, zaś cztery pióra nawiązują do sprawiedliwości, spokoju, pokoju oraz dobrobytu. Znajdujący się tam półksiężyc odnosi się do religii tego kraju, czyli islamu. Znajdujące się z boku ręce nawiązują do działań rządu, który ma utrzymywać i rozwijać opiekę społeczną.
5. Religią wiodącą jest islam wyznawany przez blisko 79% społeczeństwa.
6. W roku 2018 Brunei zamieszkuje prawie 434 tysiące osób. W porównaniu z rokiem 1955 populacja tego kraju wzrosła 371 tysięcy osób. Prognozy na rok 2050 wskazują, iż liczba ta wzrośnie do 536 tysięcy.
Brunei ciekawostki
1. Klimat Brunei jest dość przyjazny (jeśli ktoś lubi wysokie temperatury). Średnia temperatura w roku wynosi około 27 stopni Celsjusza.
2. Hassanal Bolkiah to urzędujący od 1967 roku sułtan tego kraju. Został nim po abdykacji swojego ojca 5 października 1967 roku. To jeden z najbogatszych ludzi na świecie, którego amerykański magazyn Forbes oszacował na 40 miliardów dolarów. Sułtan uwielbia luksusowe samochody - jego kolekcja składa się z pięciu tysięcy nowoczesnych i klasycznych pojazdów.
3. Jak się można domyślić Brunei nie ma zbyt wielkiego dorobku w międzynarodowej rywalizacji sportowej. W 1988 roku wysłało swoich przedstawicieli na Letnią Olimpiadę w Seulu, jednak wówczas nie wystartował żaden sportowiec. Brunei chciało się jedynie zaprezentować. Swojego pierwszego zawodnika wystawili na Letnich Igrzyskach w Atlancie, jednak nie zdobył on żadnego medalu. Kolejni sportowy mięli pojawić się w 2008 roku w Pekinie, jednak z uwagi, iż nie pojawili się oni na ceremonii otwarcia, zostali oni zdyskwalifikowani.
4. Brunei utrzymuje się głównie z wydobywania ropy, to jedno z najbogatszych państw regionu. Mieszkańcy tego kraju mają dostęp do bezpłatnej służby zdrowia i edukacji, zaś państwo nie pobiera żadnego podatku dochodowego. Co więcej, nie występuje tam pojęcie zadłużenia zagranicznego.
5. Osoby homoseksualne nie są mile widziane w tym kraju. W 2014 roku ustanowiono przepis umożliwiający wydanie wyroku śmierci poprzez ukamienowanie.
Wybudowany w 1958 roku meczet Sultan Omar Ali Saifuddin
6. Blisko 20% uczniów w tym kraju cierpi na otyłość.
7. Nietypowe zawody? Z pewnością w Brunei. Każdego roku organizowane są tutaj zawody w czytaniu koranu. Co zrobić, aby wygrać? Wyrecytować werset w melodyjny sposób. Osoba, która zwycięży otrzymuje dożywotnią pensję wypłacaną każdego miesiąca w wysokości 2 tysięcy dolarów brunejskich (około 5,5 tysiąca złotych).
8. Na terenie tego kraju funkcjonuje jedna restauracja (tudzież fast food) McDonald's.
9. Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest całkowicie zakazane.
10. Osoba przemycająca narkotyki może zostać skazana na karę śmierci.
11. Rolę palca wskazującego pełni kciuk.
12. Najniższa temperatura została odnotowana w Bandar Seri Begawan. Słupek rtęci wskazywał wówczas 18,4 stopni Celsjusza. W tej samej miejscowości odnotowano także najwyższą temperaturą - 38,3 °C.
13. Kobiety w tym kraju mogą brać udział w głosowaniach od 1959 roku.
14. W Brunei pojęcie płacy minimalnej nie występuje.
15. Najwyższy budynek Brunei znajduje się w stolicy Bandar Seri Begawan. Jest nim wybudowany w 2011 roku budynek Ministerstwa Finansów wznoszący się na 120 metrów.