Bangladesz ciekawostki, z czego słynie i informacje

Bangladesz ciekawostki, z czego słynie i informacje

Ciekawostki o Bangladeszu

Bangladesz ciekawostki - dowiedz się z czego słynie wyspa Bani Shanta, co takiego wydarzyło się w mieście Gopalanj oraz dlaczego uczeń w liceum może trafić do więzienia za ściąganie.

1. Leżący w południowej części Azji Bangladesz niepodległość od Pakistanu uzyskał 26 marca 1971.

2. Kraj ten jest jednym z najgęściej zaludnionych na świecie - statystycznie jeden km² zamieszkuje 1096 osób.

3. Co więcej, Bangladesz uważany jest za jeden z najbiedniejszych państw świata.

4. Pod względem zajmowanej powierzchni kraj ten jest 2,2 raza mniejszy od Polski.

5. Na co dzień przebywa tutaj jedynie 20 Polaków.

6. Nie da się do końca okreslić najwyższego szczytu tego kraju. Niektórzy twierdzą, iż jest nim Mowdok o budzącej wątpliwości wysokości 1052 do 1065 metrów. Punktem spornym jest przynależność terytorialna, albowiem leży on na granicy Bangladeszu z Mjanmą.

Inne źródła jako oficjalny najwyższy punkt podają szczyt Keokradong. Ta góra leżąca w południowo-wschodniej części kraju, to jeden z najpopularniejszych destynacji wśród turystów odwiedzających Bangladesz. Według wskazań GPS wznosi się on na wysokość 986 metrów n.p.m., jednak źródła CIA twierdzą, iż wysokość ta wynosi 1230 metrów n.p.m.

Bangladesz ciekawostki

1. Średnia tempetratura w lipcu wynosi 29 stopni Celsjusza, zaś w styczniu 19 stopni.

2. Szacuje się, iż nawet dwa miliony dzieci zmuszona jest do mieszkania na ulicy.

3. Choć Bangladesz jest krajem muzułmańskim, to prostytucja jest tutaj całkiem legalna. Na jego terenie oficjalnie działa 14 burdeli. Jeden z nich mieści się na Wyspie Prostytutek (Bani Shanta, co w języku benglaskim oznacza "spokojne miejsce"). Życie w tym "spokojnym" miejscu kręci się wokół seksu. Na co dzień prostytuuje się około 200 mieszkających tam kobiet. Rolę alfonsów pełnią partnerzy tych kobiet, którzy są odpowiedzialni za sprowadzenie klientów na wyspę. Zmiany klimatyczne w tym rejonie doprowadziły do pewnych zmian. Wyspa nawiedzana jest przez powodzie, co wiąże się ze zmniejszeniem okolicznego portu. To z kolei wiąże się z mniejszą ilością statków i interesantów, którzy mogą tu dotrzeć.

4. Rzeka Buriganga to jedna z najbardziej zanieczyszczonych rzek tego kraju. To właśnie do niej spływa około 80% odpadów. Przypomina ona szambo i to właśnie z tego powodu nie ma tu żadnych żywych organizmów.

5. Przeprowadzony w 2017 roku ranking potencjału militarnego sklasyfikował Bangladesz na 57. miejscu. Jego armia liczy 225 tysięcy osób, z czego 160 tysięcy stanowi aktywny personel. Łącznie do dyspozycji wojska jest 166 samolotów, 534 czołgi oraz 89 okrętów morskich. Każdego roku na armię przezncza się około 1,6 miliarda dolarów.

6. Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu jest całkowicie zabronione. Co więcej, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest nielegalne.

7. Przemyt narkotyków jest surowo karany, nawet karą śmierci.

8. Ściągałeś kiedyś na sprawdzianie w liceum? W Bangladeszu uważane jest to za kradzież, która może się skończyć odbyciem kary więzienia. Odpowiedzialność karna obowiązuje od skończenia 9 roku życia.

Barwy narodowe Bangladeszu

Bangladesz ciekawostki

9. W jednynie pięciu krajach świata kobiety częściej popełniają samobójstwa od mężczyzn. Należą do nich właśnie Bangladesz, Chiny, Pakistan, Irak oraz Indonezja.

10. Kobiety oficjalnie mogą brać udział w głosowaniach od 1972 roku.

11. Tygrys bengalski uważany jest za narodowe zwierzęcie Bangldaeszu. Jego ryk można usłyszeć z odległości około trzech kilometrów. Obecnie ten gatunek jest zagrożony wyginięciem.

12. Najpopularniejszą sportową dyscypliną jest krykiet.

13. Blisko połowa populacji tego kraju para się rolnictwem.

14. Dochody z eksportu pochodzą głównie z przemysłu odzieżowego.

15. Na terenie tego kraju działa ponad 2000 czasopism i dzienników. Co ciekawe stały poziom czytelnictwa wynosi zaledwie 15%.

16. Na terenie Bangladeszu wyróżnia się sześć pór roku.

17. W kulturze lewa ręka uważana jest za nieczystą. Do jedzenia, czy powitania należy używać prawej dłoni.

18. Mieszkańcy tego kraju rzadko się uśmiechają. Nie, to nie dlatego, że nie są przyjaźnie nastawieni. Uśmiech uważany jest jako oznaka niedojrzałości.

19. W 1942 roku miasto Gopalanj zostało nawiedzone przez spadające kule z nieba wielkości jabłek. Ważyły on blisko kilogram. W wyniku tego kataklizmu śmierć poniosło 92 osoby.

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa