Korea Północna ciekawostki, z czego słynie i informacje

Korea Północna ciekawostki, z czego słynie i informacje

Ciekawostki o Korei Północnej

Korea Północna ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten najbardziej odcięty od świata kraj, czym jest Wioska Pokoju, dlaczego zawód fryzjera należy do łatwych oraz co grozi za czytanie Biblii.

1. Korea Północna jako samodzielne państwo na mapie świata funkcjonuje od 15 sierpnia 1945, kiedy to uzyskała niepodległość od Japonii.

2. Pod względem zajmowanego terytorium kraj ten jest ponad 2,5 raza mniejszy od Polski.

3. Najwyższym punktem w Korei Północnej jest szczyt wulkaniczny na granicy z Chinami Pektu-san. Wznoszący się na wysokość 2744 metrów n.p.m. szczyt jest nie tylko najwyższym punktem tego kraju, ale także Półwyspu Koreańskiego oraz Mandżurii. Jego ostatnia erupcja miała miejsc w 1903 roku. W kraterze wulkanu mieści się Jezioro Niebiańskie (Ch'ŏnji).
Co ciekawe, zgodnie z północnokoreańską propagandą, to właśnie na tej górze miał przyjść na świat Kim Dzong Il. Jego rzeczywistym miejscem narodzin jest wieś Wiatskoje znajdująca się nieopodal Chabarowska.

4. Prostokątna flaga Korei Północnej składa się z dwóch niebieskich pasów w jej górnej i dolnej części, dwoma wąskimi pasami w kolorze białym oraz znacznie większym czerwonym środkiem, na którym znajduje się czerwona gwiazda na białym kole. Jako oficjalny symbol tego kraju funkcjonuje od 8 września 1948 roku.
Owa gwiazda została wprowadzona przez Kim Ir Sen i symbolizuje komunizm i tradycje rewolucyjne. Biel na której się znajduje jest narodową barwą Koreańczyków, zaś czerwień nawiązuje do patriotyzmu. Dwa niebieskie pasy mają oznaczać "Marzenia ludu Korei, by zjednoczyć się z rewolucjonistami całego świata w walce o dobrobyt, przyjaźń i pokój.".

Korea Północna ciekawostki

1. O tym że Korea Północna jest zacofana pod względem gospodarczym i politycznym wie chyba każdy. Jednak nie każdy wie, że obecnie jest tam 107 rok. Od 1997 roku obowiązuje tutaj kalendarz dżucze - lata liczone są od roku narodzin ojca narodu Kim Ir Sena, czyli od 15 kwietnia 1912 roku.

2. Zawód fryzjera nie należy do najtrudniejszych - zawsze trafia się wyrozumiały klient bez szczególnych oczekiwań. Mężczyźni mają do wyboru jeden z dziesięciu wzorów ścięcia, który został zaaprobowany przez władze. Kobiety mogą bardziej zaszaleć i wybrać swoją fryzurę z 18 wzorów. Włosy Koreanek nie powinny być dłuższe niż do ramion i w żadnym wypadku krótsze niż do ucha.

3. Udział w wyborach jest obowiązkiem każdego Koreańczyka. Frekwencja wyborcza osiąga prawie zawsze 100 procent. Stając przed urną wyborczą Koreańczycy mogą zagłosować tylko na jednego kandydata. Zagłosowanie przeciwko niemu jest praktycznie niemożliwe.

4. Na północnokoreańskich ulicach istnieje sygnalizacja świetlna, jednak często bywa ona wyłączona, zaś ruchem ulicznych kierują policjanci.

5. W kraju tym obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa działająca na zasadzie trzech pokoleń. Dla przykładu skazanie jednej osoby, związane jest z karą dla jego rodziny. Do obozu pracy trafiają rodzice oraz dzieci skazanego.

Korea Północna ciekawostki - pokaz sił wojskowych

Korea Północna ciekawostki - pokaz sił wojskowych

6. W latach 90. władze domagały się, aby wszyscy nauczyciele potrafili grać na akordeonie.

7. Wielki Wódz Kim Ir Sen ma w swoim kraju status wiecznego lidera.

8. Na terenie tego kraju działają cztery kanały telewizyjne. Zarządzane są one przez państwo, co więcej tylko jeden z programów ma dostęp do internetu i satelitarnego nadawania. Większa część ramówki poświęcona jest oczywiście przywódcy Korei.

9. Informacja ta nie została do końca potwierdzona, dlatego należy traktować ją jako pogłoskę. Już parę lat temu rolnikom miało zabraknąć prawdziwych nawozów, dlatego obywatele zostali zmuszeni do dostarczania własnych odchodów.

10. Zgodnie z koreańską konstytucją każda osoba w tym kraju ma zapewnioną wolność słowa, nieograniczone prawa wyborcze, wolność wyznaniową oraz prawo do uczciwego procesu. W konstytucji, tzn. w teorii.

11. Korea Północna raczej nie jestem miejscem, do którego chętnie się emigruje. Wręcz przeciwnie, większość jej mieszkańców chciałaby z niej uciec, jednak niewielu się udaje. Istnieją jednak przypadku osób, które świadomie chcą tutaj zamieszkać. Jedną z nich był amerykański żołnierz James Joseph Dresnok. Wojskowy zamieszkał w Korei zaraz po zakończeniu wojny koreańskiej. Mieszkał tam aż do swojej śmierci, czyli do 2016 roku. James został nauczycielem i aktorem występującym w propagandowych produkcjach. Był dość popularną osobą wśród Koreańczyków.

12. Wszelkie oficjalne wersje mówią, iż w kraju tym nie istnieje miejsce produkcji oraz sprzedaży metamfetaminy. Co więcej, nikt jej nie zażywa. Oficjalnie. Nieoficjalnie jednak Koreańczycy mają produkować wysokiej jakości metamfetaminę i wysyłają ją poza granicę swojego kraju.Od czasu do czasu władze na pokaz zamkną wytwórnię narkotyków, jednak jest to tak naprawdę tylko "pokazówka". Władze mają czerpać z przemytu ogromne zyski. W kwietniu 2003 roku przechwycono statek, który wystartował z Korei Północnej w stronę Australii. Na jego pokładzie znajdowało się ponad 150 kg heroiny.

13. Tylko trzy procent wszystkich dróg w tym kraju pokrytych jest asfaltem. Są to głównie drogi w stolicy i innych większych miastach kraju.

14. Jedynym miastem ze stałym dostępem do prądu jest Pjongjang. Pozostałe większe, czy mniejsze miejscowości mają ograniczone dostawy prądu. Istnieją miejsca, w których żyją ludzie bez styczności z elektrycznością.

15. Posiadanie samochodu to przywilej, który posiadają wojskowi oraz przedstawiciele rządu. Zwykli mieszkańcy go nie posiadają. Podobnie jak nie posiadają środków finansowych do zakupu pojazdu.

16. Północnokoreańscy naukowcy badający wykopalisko archeologiczne ogłosili, iż dokonali odkrycia legowiska jednorożca. Na ów jednorożcu miał się poruszać 2000-lat temu Król.

17. Za czytanie Biblii bądź oglądanie filmów pornograficznych można zostać skazanym na karę śmierci.

18. Przez ostatnie 60 lat około 23 tysiące osób uciekło z Korei Północnej do sąsiadów z Południa. W drugą stronę wybrały się dwie osoby.

19. Będący przywódcą Korei Północnej w latach 1994 - 2011 Kim Dzong Il miał zaledwie 157 cm wzrostu. Nosił on jednak buty z 10 cm podeszwą.

20. W przeprowadzonym w 2017 roku rankingu potencjału militarnego Korea Północna została sklasyfikowana na 23. miejscu. Armia składa się z 6 445 000 osób z czego 945 000 stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji łącznie 944 samoloty, 5025 czołgi oraz 967 okrętów. Każdego roku na armię wydawanych jest 7,5 miliarda dolarów.

Korea Północna ciekawe miejsca

1. Czy spodziewałeś się, że największy stadion na świecie znajduje się w Korei Północnej? Nie? A jednak! Stadion im. 1 Maja w Pjongjangu to największy stadion świata będący w stanie pomieścić aż 150 tysięcy widzów jednocześnie. Jak można się domyślić na tym obiekcie odbywają się nie tylko imprezy sportowe, ale także przeróżne uroczystości państwowe.

2. Znajdująca się w Koreańskiej Strefie Zdemilitaryzowanej wieś Kijong-dong to pokazowe miasto Korei Północnej mające zachęcić mieszkańców Południa do emigracji. Nazywana bywa Wioską Pokoju, zaś przez zachodnie media Wioską Propagandy. Północnokoreańskie władze podają, iż mieścina jest zamieszkiwana przez 200 rodzin. Na jej obszarze ma działać centrum opieki nad dziećmi, przedszkole, szkoły oraz szpital. Obserwacje wojska z Południa wskazuje jednak, że wieś jest opustoszała (wskazują na tym między innymi okna bez szyb).

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa