Izrael ciekawostki - dowiedz się z czego słynie

Izrael ciekawostki - dowiedz się z czego słynie

Ciekawostki o Izraelu

Izrael ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, dlaczego Albert Einstein mógł zostać prezydentem tego kraju, z jakiego powodu nauczyciele matematyki nie używają znaku plusa oraz dlaczego lepiej nie posiadać pieczątki Izraela w swoim paszporcie.

Informacje o Izraelu

1. Izrael uzyskał niepodległość spod brytyjskiego mandatu Ligi Narodów 14 maja 1948 roku.

2. Pod względem zajmowanego terytorium kraj ten jest 14 razy mniejszy od Polski.

3. Hermon to najwyższy szczyt Izrael znajdujący się w paśmie górskim Antylibanu. Leżąca na granicy Izraela i Syrii góra wznosi się na wysokość 2814 metrów n.p.m. Bywa określana "siwowłosą górą" bądź "śnieżną górą", zaś w Izraelu funkcjonuje także nazwa "oczu państwa" z uwagi na rolę jaką odgrywa (system wczesnego ostrzegania na wypadek ataku wroga). Co ciekawe, na tej górze znajduje się jedyny izraelski ośrodek sportów zimowych. Izraelczycy mogą skorzystać z kilku tras narciarskich oraz toru saneczkowego.

4. Flaga Izraela to biały prostokąt z dwoma poziomymi niebieskimi pasami w górnej i dolnej jej części. Na samym jej środku umieszczona została gwiazda Dawida.

5. Polonia w tym kraju liczy około 4000 osób.

6. Religią wiodącą jest judaizm.

7. Najdłuższą rzeką jest Jordan, który przepływa przez 250 kilometrów.

8. Izrael posiada dwa języki urzędowe - hebrajski oraz arabski.

Ciekawostki o Izraelu - Market w centrum Jerozolimy

Ciekawostki o Izraelu - Market w centrum Jerozolimy

Izrael ciekawostki

1. Albert Einstein mógł zostać prezydentem Izraela. Taka propozycja została przedstawiona fizykowi za pośrednictwem listu przez ówczesnego premiera Davida Ben-Guriona. Einstein miał zająć miejsce zmarłego Chaima Weizmanna. Choć znany Noblista nie posiadał izraelskiego obywatelstwa, władze nie widziały w tym żadnego problemu, albowiem Einstein był Żydem. W odpowiedzi uczony przyznał, że jest "dogłębnie poruszony" propozycją, jednak nie mógł jej przyjąć z uwagi na brak doświadczenia.

2. Zgodnie z prawem tego kraju modelki z niedowagą nie mogą chodzić po wybiegu, ani występować w sesjach zdjęciowych, czy kampaniach reklamowych. Związane jest to z walką rządu z anoreksją.

3. Młodszy brat prezydenta Stanów Zjednoczonych, Robert F. Kennedy został zastrzelony przez Palestyńczyka z uwagi na jego silne poparcie dla Izraela.

4. Każdego roku do Jerozolimy napływa blisko tysiąc listów zaadresowanych do Boga.

5. Podczas ciepłego dnia w Izraelu można ochłodzić się spożywając lody o smaku hummusu.

6. Szacuje się, że około 400 potomków nazistów nawróciło się na judaizm i przeniosło się do Izraela.

7. Założyciel państwa i pierwszy jego pierwszy premier David Ben-Gurion był ateistą.

8. Dwukrotnie zniszczona, oblężona 23 razy, atakowana 52 razy i odzyskiwana 44 razy Jerozolima jest jednym z najstarszych miast na świecie.

W dalszej części tekstu dowiesz się jak i dlaczego nauczyciele matematyki postanowili zmienić symbol plusa, za ile lat Morze Martwe może przestać istnieć oraz jakie pytanie nie powinno Ciebie zaskoczyć. Ciekawostki o Izraelu, których się nie spodziewałeś.

9. Na wszystkich pakistańskich paszportach znajduje się napis "Ten dokument jest ważny dla wszystkich krajów świata z wyjątkiem Izraela".

10. Z inicjatywy prezydenta Egiptu Anwar Sadat doprowadzono do osiągnięcia pokoju z Izraelem w 1979 roku. Egipt stał się wówczas pierwszym arabskim krajem, który się na to zdecydował. W wyniku tej decyzji Sadat otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Niedługo później egipski przywódca został zamordowany, zaś Egipt został zawieszony w Lidze Arabskiej.

11. Wszyscy Żydzi w wieku od 18 do 26 lat mają prawo do odbycia bezpłatnej podróży do Izraela trwającej 10 dni.

12. Choć prostytucja w tym kraju jest nielegalna, szacuje się, że w tym biznesie pracuje 12 tysięcy kobiet i tysiąc mężczyzn.

13. W 2014 roku rząd Stanów Zjednoczonych przyznał Izraelowi pomoc w postaci 3,1 miliarda dolarów. W przeliczeniu na jednego mieszkańca, każdy amerykański obywatel musiał na to przeznaczyć około 10 dolarów.

14. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Izrael posiada największą liczbę muzeów.

15. W wielu izraelskich szkołach nauczyciele matematyki uczą dodawania bez użycia symboli "+". Według nich znak ten przypomina chrześcijański krzyż. Zamiast tego używają odwróconego "T".

Kopuła na Skale w Jerozolimie - Izrael ciekawostki

Kopuła na Skale w Jerozolimie - Izrael ciekawostki

16. Zanim wybierzesz się do Izraela, zapoznaj się z panującymi tam cenami. W dużym skrócie - tanio nie jest. Cena za butelkę wody jest uzależniona od poziomu schłodzenia -  ciepła może kosztować około 7 złotych, zaś z lodówki 10 zł. Za bochenek chleba należy zapłacić około 10 złotych.

17. Morze Martwe, a właściwie jezioro, to najniżej położony punkt na Ziemi. Wysokość lustra wody znajduje się 422 metry pod poziomem morza. W jeziorze leżącym na granicy Jordanii i Izraela życie praktycznie nie istnieje, w wodzie występują tylko pojedyncze gatunki bakterii. Obecnie ten akwen systematycznie wysycha i przy obecnej tendencji może zupełnie zniknąć na przestrzeni 50 lat.

18. Wojsko można spotkać na każdym kroku - stojąc na przystanku, wchodząc do sklepu, czy do muzeum. W najmniej spodziewanym momencie możesz zauważyć dziewczynę, przez której ramie przewieszony jest karabin.

19. Niech nie zaskoczy Cie jeśli ktoś zapyta "czy masz w plecaku bombę?". Mnie nie zaskoczyło.

20. Każdy mężczyzna i kobieta wraz z ukończeniem 18. roku życia mają obowiązek odbycia służby wojskowej. Mężczyźni muszą służyć przez trzy lat, zaś kobiety o rok mniej. Z uwagi na sytuację polityczną kraju, po ukończeniu szkoły średniej idzie się do wojska, zaś po służbie można rozważać podjęcie dalszej kariery wojskowej.

21. Jerozolima jest świętym miejscem dla tech religii - chrześcijańska, judaizmu i islamu.

22. Któż z nas nie lubi kolekcjonować pieczątek w swoim paszporcie? Nie znam takiej osoby. Jednak pieczątka z Izraela może przysporzyć problemów w przyszłych podróżach do krajów islamskich, w szczególności do Iraku, Iranu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu, Syrii, czy Arabii Saudyjskiej. Władze tych państw twierdzą, że w przypadku wizyty w Izraelu paszport staje się nieważny. W takim przypadku wystarczy wyrobić nowy paszport.

Obecnie na lotniskach w Izraelu nie wbija się już pieczątek, a wydaje specjalną kartkę potwierdzającą przylot, którą należy okazać podczas wylotu.

Poznaj jeszcze więcej informacji o Izraelu. Jaki dzień tygodnia jest najważniejszy, co takiego miało miejsce nad Jeziorem Tyberiadzkim, a także gdzie znajduje się najwyższy budynek w kraju.

23. Jednym z najważniejszych świąt dla Żydów jest Szabat. Przypada on na ostatni dzień tygodnia, czyli sobotę. Tego dnia wyznawcy judaizmu mają zakaz wykonywania jakichkolwiek obowiązków, chodzenia do pracy, czy nawet używania elektryczności. Ten czas powinien być wykorzystany na spędzenie radosnych chwil ze swoją rodziną, czy odwiedzenie synagogi. Warto zaznaczyć, iż transport publiczny jest znacznie ograniczony, nie latają także samoloty państwowych linii lotniczych.

24. Jednym z ważniejszych miejsc dla chrześcijan jest Jezioro Tyberiadzkie leżące w pólnocnej części kraju. To właśnie tam Jezus wygłaszał swoje kazanie na górze oraz dokonał wielu uzdrowień.

25. Pełniący funkcję prezydenta kraju w latach 2007 - 2014 Szimon Peres urodził się w Polsce, a dokładniej w Wiszniewie jako Szymon Perski.

26. W raporcie potencjału militarnego z 2017 roku Izrael został sklasyfikowany na 16. miejscu. Armia tego kraju liczy 615 tysięcy osób z czego 170 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 596 samolotów, 2760 czołgów oraz 65 okrętów. Każdego roku na armię przeznacza się 20 miliardów dolarów.

27. Głównym lotniskiem w tym kraju jest port lotniczy Ben Guriona. W 2018 roku z usług tego lotniska skorzystało 22,9 miliona pasażerów.

28. Na cmenatrzu w mieście Ramla znajduje się grób Harry'ego Pottera. To tylko zbieżność nazwisk z bohaterskim czarodziejem. Nagrobek wzniesiono ku pamięci 19-letniego żołnierza armii brytyjskiej. Mężczyzna zginął w 1939 roku podczas walk z powstańcami. Miejsce to szybko stało się atrakcją turystyczną.

Najwyższy budynek w Izraelu

Najwyższym obiektem w Izraelu jest Azrieli Sarona Tower. Wieżowiec znajduje się w Tel Awiwie. Ukończony w 2017 roku budynek ma 238 metrów wysokości i składa się z 61 kondygnacji. Pełni on funkcje biurowe. Najprawdopodobniej w 2024 roku utraci ten tytuł na rzecz Azrieli Spiral Tower. Konstrukcja powinna osiagnąć 323 metry i składać się z 91 pięter.

Populacja Izraela

Zgodnie z danymi na rok 2019 w tym kraju żyje 8,5 miliona osób. Szacuje się, że do 2050 roku populacja Izraela wzrośnie do 12,7 miliona.

Widok na Jerozolimę z Góry Oliwnej

Widok na Jerozolimę z Góry Oliwnej

Arad, Izrael

Arad, Izrael

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa