Morze Martwe - ciekawostki i informacje

Morze Martwe - ciekawostki i informacje

Ciekawostki o Morzu Martwym

Morze Martwe ciekawostki - dowiedz się dlaczego w nim nie utoniesz, skąd wzięła się jego nazwa, a także jaki jest poziom zasolenia. Poznaj informacje o Morzu Martwym, o których mogłeś nie mieć pojęcia.

Nazewnictwo

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż mimo swej nazwy Morze Martwe jest jeziorem. Na przestrzeni wieków bywało nazwane Morzem Cuchnącym, Diabelskim, czy Jeziorem Asfaltowym. W Biblii występuje jako Morze Słone oraz Morze Araby. Zgodnie z wierzeniem na jego dnie znajdują się ruiny Sodomy i Gomory. W związku z tym nazywane jest także Morzem Sodomy lub Morzem Lota (w Biblii występujący jako świadek tragicznych wydarzeń).

Ciągle spadający poziom wody

Poziom wody Morza Martwego znika w zastraszającym tempie. Przez 40 lat jego powierzchnia zmalała o około 30%. Pół wieku temu linia brzegowa morza była o około 25 metrów większa. W ostatnich latach proces ten przybrał na sile, obecny roczny spadek wynosi około 1 metra. Przyczyniają się do tego między innymi warunki atmosferyczne oraz przemysł kosmetyczny i turystyczny.
Sytuacja może się zmienić dzięki umowie podpisanej przez Jordanie i Izrael w 2013 roku. Na jej mocy ma zostać wybudowany rurociąg o długości 180 km, który będzie zasilał Morze Martwe wodami Morza Czerwonego.
Morze Martwe ciekawostki - zażywanie kąpieli w tym zbiorniku ma właściwości lecznicze

Historia lubi się powtarzać

W 2010 roku naukowcy przeprowadzili dokładne badania morza. W ich wyniku poznali jego przeszłość. Jak udało się ustalić około 120 tysięcy lat temu wyschło całkowicie.

Lecznicze właściwości Morza Martwego

Udowodniono lecznicze właściwości wody i osadów błotnych. Morze Martwe jest bogate w minerały, które mają pozytywny wpływ na układ nerwowy i reumatyzm.

Morze Martwe zasolenie

Średnie zasolenie wynosi 26%. Na powierzchni waha się w okolicach 22%, zaś na głębokości 50 metrów wynosi 36%. Tak duży stopień zasolenia uniemożliwia rozwój bardziej zaawansowanych form życia w tym akwenie.

Gdzie znajduje się Morze Martwe?

Morze Martwe znajduje się na pograniczu trzech państw - Izraela, Palestyny i Jordanii - w północnej części Rowu Jordanu. Od zachodniej strony zbiornika wznoszą się Góry Judzkie, zaś od wschodniej Płaskowyż Moabski.

Martwe nie bez powodu

Nie bez powodu ten akwen został nazwany Martwym. Ogromne zasolenie wody uniemożliwia występowanie złożonych form życia. Jak do tej pory w tym środowisku naukowcy wyróżnili 11 szczepów bakterii.

Dlaczego w Morzu Martwym się nie utonie?

W związku z dużym zasolenie wody Morza Martwego, człowiek jest w stanie swobodnie unosić się na jej powierzchni. Gęstość wody jest większa od gęstości ludzkiego ciała, a co z tym idzie wypiera ona ciało i nie pozwala na jego utonięcie. Zjawisko to postanowił zbadać rzymski cesarz Wespazjan. Na jego polecenie wrzucano jeńców do wody i sprawdzano, czy rzeczywiście będą się unosić na powierzchni wody.
W Morzu Martwym można pływać i czytać gazetę jednocześnie. Woda wypiera ciało człowieka.

Morze Martwe ciekawostki

1. Około 17 tysięcy lat temu poziom wody akwenu był o wiele wyższy. Łączył się on ze znajdującym się na północy Jeziorem Tyberiadzkim.

2. W najniższym punkcie Ziemi lustro wody unosi się na wysokości 422 metrów p.p.m. Naukowcy szacują, że do 2020 roku obniży się ono do 430 metrów.

3. Maksymalna głębokość Morza Martwego wynosi 377 metrów. Akwen ten jest najgłębszym słonowodnym śródlądowym zbiornikiem.

4. Jedną z najpopularniejszych publicznych plaż Morza Martwego jest Zohar Beach. Wstęp na nią jest bezpłatny. Istnieje także wiele prywatnych plaż, wstęp na nie kosztuje 60 NIS (około 61 zł). Należy mieć na uwadze, aby nie zażywać kąpieli w miejscu niestrzeżonym. Morze Martwe jest pełne niewidocznych uskoków i zapadlisk.

5. Zasolenie Morza Martwego wynosi 260‰. Nie jest to jednak najbardziej zasolony akwen na świecie. Na to miano zasługuje kanadyjskie jezioro Patience z wynikiem 428‰.

6. Głównym dopływem jest rzeka Jordan.

7. Morze Martwe jest ogromny źródłem soli kuchennej i potasowej. Obecne zasoby tego akwenu są oceniane na 43 mld ton.

8. Wzdłuż zachodniego brzegu Morza Martwego biegnie najniżej położona na świecie autostrada. Highway 90 znajduje się 393 metry p.p.m.

9. W starożytności zalecano picie wody Morza Martwego w celach leczniczych.

10. Morze Martwe jest większe o 439 km² od Jeziora Tyberiadzkiego.

morze-martwe-ciekawostki-4.jpg

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa