Empire State Building w Nowym Jorku ciekawostki
Empire State Building to bez wątpienia jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Nowym Jorku, jak i symbol miasta. Liczący 443,2 m wysokości obiekt wybudowano w zaledwie 410 dni. Poznaj nieznane ciekawostki o tym drapaczu chmur.
Etymologia nazwy
Po raz pierwszy określenie "Empire" zostało użyte przez George'a Washingtona w odniesieniu do rzeki Hudson. Pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział, że jest ona kluczem do nowego imperium ("the key to the new Empire"). Od tego czasu Nowy Jork był znany jako "Empire State" i to właśnie ten budynek miał zostać ambasadorem miasta.
Historia w pigułce
Zanim pojawił się pomysł wybudowania Empire State Building w tym właśnie miejscu działał hotel Waldorf-Astoria będący własnością nowojorskiej rodziny Astorów. W latach 20. XX wieku po pożarze, który poważnie uszkodził hotel, Astorowie zdecydowali się odsprzedać teren pod budowę najwyższego wieżowca na świecie. Przymiarki pod budowę rozpoczęto 22 stycznia 1930 roku, jednak właściwa budowa ruszyła 17 marca 1930 roku.
Obiekt powstawał w zatrważająco szybkim tempie. Każdego tygodnia pojawiały się 4 nowe piętra, raz udało się nawet wznieść 14 pięter w 10 dni. Oficjalne otwarcie nastąpiło 410 dni po rozpoczęciu budowy - 1 maja 1931 roku. W uroczystości wziął udział prezydent Herbert Hoover, który wcisnął przycisk zapalający oświetlenie budynku.
Tego dnia Empire State Building został najwyższym budynkiem na świecie. To zaszczytne utracił 41 lat później na rzecz wieżowca Willis Tower w Chicago. Do czasu wzniesienia masztu radiowego w Konstantynowie nowojorski drapacz chmur był także najwyższą konstrukcją wzniesioną przez człowieka.
Tragiczne wydarzenia
Najczarniejszy dzień w historii Empire State Building miał miejsce 28 lipca 1945 roku. Tego dnia w wieżowiec wleciał samolot B-25D Mitchell. Bombowiec leciał na trasie do Newark w stanie New Jersey. Główną przyczyną katastrofy była gęsta mgła unosząca się nad Nowym Jorkiem. Pilotujący maszynę podpułkownik William Franklin Smith Jr. podjął próbę odzyskania widoczności i zszedł niżej. Niestety zbyt późno dostrzegł budynek i zderzył się z nim na wysokości 78. i 79. piętra. W konstrukcji powstała dziura o wymiarach 5 na 6 metrów. W wyniku tego wydarzenia śmierć poniosło 14 osób, a 26 zostało rannych. Naprawa zajęła blisko rok i pochłonęła ponad 10 milionów dolarów.
Empire State Building w kinematografii
Wizerunek Empire State Building jest bardzo często wykorzystywany w filmach, czy grach. To właśnie na ten wieżowiec wspinał się King Kong i walczył z atakującymi go samolotami. W 1983 roku przypadła 50. rocznica produkcji filmu. Z tej okazji na jednej ze ścian budynku umieszczono nadmuchiwaną małpę. Swój występ w filmie Dzień Niepodległości zakończył dość tragicznie - został zniszczony przez kosmitów.
Wyścig na sam szczyt
Od 1978 roku organizowany jest wyścig na sam szczyt budynku. Śmiałkowie muszą pokonać 1860 stopni w jak najkrótszym czasie. Obecnym rekordzistą jest pochodzący z Australii Paula Crake, któremu udało wspiąć się na samą górę w zaledwie 9 minut i 37 sekund.
Tarasy widokowe Empire State Building
Wieżowiec posiada dwa tarasy widokowe znajdujące się na 86. i 102. piętrze. Obserwatorium z otwartą przestrzenią na 86. piętrze odwiedziło już ponad 110 milionów osób. Należą do nich między innymi Fidel Castro, Nikita Krushchev, czy brytyjska Królowa Elżbieta. Każdego roku liczba ta rośnie o około 3,5 miliona. W tym miejscu można podziwiać najładniejszy widok na panoramę Nowego Jorku. Bilet wstępu kosztuje 36 dolarów.
Jaka jest wysokość Empire State Building?
Licząc do szczytu masztu wynosi ona 449 metrów. Wysokość do dachu wynosi 381 metrów i to właśnie ta wartość jest brana pod uwagę w rankingach.
Ciekawostki o Empire State Building
1. Jak do tej pory ponad 30 osób popełniło samobójstwo skacząc z budynku. Jako pierwszy na odebranie życia zdecydował się zwolniony pracownik na budowie (zanim nastąpiło oficjalne otwarcie). Po kilku próbach samobójczych zdecydowano na umieszczenie barierek dookoła tarasu widokowego w 1947 roku. Ostatni przypadek samobójstwa miał miejsce w piątek 13 kwietnia 2007 roku.
2. Około 100 ton - taka ilość odpadów jest wywożona z budynku każdego miesiąca.
3. Co roku budynek zużywa ponad 40 milionów kilowatogodzin prądu.
4. Wybudowanie samego budynku pochłonęło blisko 25 milionów dolarów. Łączny koszt inwestycji wyniósł jednak aż 41 milionów dolarów. Łącznie przy budowie pracowało 3400 robotników przez ponad 7 milionów godzin.
5. Empire State Building waży 365 tysięcy ton. Do wybudowania użyto 60 tysięcy ton stali, 10 milionów cegieł, a także 740 ton aluminium i stali nierdzewnej na zewnętrzne ściany. W ścianach budynku biegnie około 692 km przewodów instalacji elektrycznej, 112 km rur wodociągowych oraz 80 km rur centralnego ogrzewania oraz 5600 km kabli telefonicznych.
6. Z uwagi na swoją wysokość pełni rolę piorunochronu. Co roku uderza go około 100 piorunów.
7. Obiekt posiada 6500 okien. Empire State Building budowano, gdy nie istniała jeszcze sprawnie działająca klimatyzacja. Z tego powodu na każde 8,5 m² powierzchni biurowej musiało przypadać jedno okno. Klimatyzację zainstalowano dopiero 20 lat później.
8. Fundamenty obiektu sięgają blisko 17 metrów pod ziemię.
9. Podczas budowy zginęło 5 robotników.
10. Zajmuje 42. pozycję w rankingu najwyższych budynków na świecie. Empire State Building jest o 447 metrów niższy od dubajskiego wieżowca Burdż Chalifa.
11. Gdy Empire State Building utracił status najwyższego budynku na świecie, pojawił się pomysł jego rozbudowy. Pojawiły się dwa projekty, które zakładały rozebranie wieży wraz z 6 kondygnacjami i dobudowany kolejnych pięter. Plany te porzucono.
12. Każdego dnia w Empire State Building pracuje około 15 tysięcy osób. Stały personel składa się z 250 osób.
13. Pod względem wysokości konstrukcji ESB jest na 4. miejscu w Nowym Jorku i 6. w Stanach Zjednoczonych.
14. To pierwszy budynek na świecie, który posiadał ponad 100 pięter.
15. 23 lutego 1997 roku miało miejsce kolejne tragiczne wydarzenie. Pochodzący z Palestyny Ali Hasan Abu Kamal otworzył ogień na tarasie widokowym. W wyniku tego wydarzenia zabił jedną osobę, a sześć innych ranił. Na samym końcu strzelił sobie w głowę.
16. Na sam szczyt budynku wiedzie 1860 stopni. Łatwiej jest się tam jednak dostać używając 1 z 73 wind.
17. Windy poruszają się z prędkością 366 metrów na minutę. Wjechanie na 80. piętro budynku zajmuje około 45 sekund.
18. Od 1964 roku budynek posiada oświetlenie. Na co dzień oświetlony jest na biało, jednak zmienia swoje kolory w zależności od okazji.
19. Statua Wolności znajduje się około 6,5 km od Empire State Building.
20. 4,5 km - taki dystans dzieli wieżowiec od Mostu Brooklińskiego.