Zamek w Malborku - największy zamek na świecie

Zamek w Malborku - największy zamek na świecie

Zamek w Malborku ciekawostki

Zamek w Malborku ciekawostki - czy wiesz, że jest to największy zamek na świecie? Poznaj ciekawostki o tym obiekcie, dowiedz się kto go zdobył, a także czym jest gdanisko.

Źródło zdjęcia tytułowego: wikipedia

Historia w pigułce

Teren pod budowę zaczęto przygotowywać w roku 1278. Samo rozpoczęcie budowy zamku na prawym brzegu Nogatu można datować na 1280 roku. Obiekt był wznoszony w kilku etapach aż do połowy XV wieku. Pierwotnie był on siedzibą komtura, zaś w latach 1309-1457 stał się siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. Następnie aż do 1772 roku zamek był rezydencją królów Polski. Obecnie znajduje się w nim siedziba Muzeum Zamkowego w Malborku.

Największy zamek na świecie

Zamek w Malborku jest największą tego typu budowlą na świecie. Wzniesiony z cegły obiekt liczy 143,591 metrów kwadratowych. To o 62,362 metrów kwadratowych więcej od drugiej w rankingu twierdzy Mehrangarh w Indiach. Kompleks w obecnym kształcie tworzy od 12 do 15 milionów cegieł. Dawniej miał być on znacznie większy i składać z 30 do 50 milionów cegieł.

Twierdza nie do zdobycia

Zamek w Malborku był wielokrotnie wystawiany na próbę i długo pozostawał niezdobyty. Uległ w czasie "potopu szwedzkiego". Oddziały Gustawa Ottona Stenbocka rozpoczęły oblężenie twierdzy 12 lutego 1656 roku. Po miesiącu walk polskie oddziały musiały skapitulować. Szwedzi okupowali zamek do 1660 roku.

Nie jeden, a trzy zamki

W rzeczywistości kompleks w Malborku składa się z trzech zamków. Pierwszy z nich czworoboczny Zamek Wysoki składa się z dziedzińca otoczonego krużgankiem, kościoła Najświętszej Maryi Panny oraz dwiema wieżami. Kolejny to wybudowany na miejscu ówczesnego przedzamcza Zamek Średni. Posiada on rozległy dziedziniec, kaplicę św. Bartłomieja oraz wieżę Kurza Noga. Trzeci z nich składający się z kaplica św. Wawrzyńca i szeregu zabudowań gospodarczych to Zamek Niski.

Źródło zdjęcia

Zamek w Malborku to największa tego typu budowla na świecie.Źródło zdjęcia" loading="lazy">

Ciekawostki o Zamku w Malborku

1. Szacuje się, że w obecnym kształcie zamek tworzy od 12 do 15 milionów cegieł.

2. W samym 2015 roku zamek w Malborku odwiedziło ponad pół miliona turystów.

3. W 1997 roku obiekt wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

4. W najszerszych miejscach mury otaczające zamek w Malborku mają nawet dwa metry.

5. Podczas II Wojny Światowej zamek był wykorzystywany przez Niemców jako punkt oporu. Po wojnie obiekt był tak zniszczony, iż planowano nawet jego wyburzenie. Ostatecznie podjęto decyzję o jego odbudowie.

6. Na terenie Zamku Wysokiego Krzyżacy wznieśli gdanisko, czyli wieżę pełniącą funkcję latryny. Nieczystości w pierwszej kolejności spadały do fosy, a następnie do Nogatu.

7. Niewielkie przejścia w zamku świadczą o niskim wzroście Krzyżaków. Dawniej społeczeństwo było znacznie niższe. Osoby o wzroście powyżej 1,7m były uważane za bardzo wysokie. Obecnie większość osób zwiedzających zamek musi się schylać.

8. Na terenie zamku nagrywano sceny do filmu Krzyżacy w reżyserii Aleksandra Forda.

9. Zamek w Malborku nie jest najstarszą twierdzą Krzyżaków. Takowa została wybudowana w 1230 roku w Małej Nieszawce.

10. W latach 30. XX wieku na terenie obiektu Niemcy organizowali uroczystości nazistowskie.

Miejsca w Stanach Zjednoczonych

Miasta w USA

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa