Luwr w Paryżu
Luwr to jedno z najsłynniejszych muzeów na świecie. Poznaj ciekawostki na temat tego paryskiego obiektu, dowiedz się jakie tajemnice skrywa, a także kto był pomysłodawcą piramidy na jej dziedzińcu.
Każdego roku stolicę Francji odwiedza ponad 30 milionów turystów. Blisko 1/3 swoje kroki kieruje w stronę Luwru, jednego z największych muzeów na świecie. Pierwotnie obiekt ten był dawnym pałacem królewskim. Jako muzeum funkcjonuje od 10 sierpnia 1793 roku. Te ciekawostki o Luwrze z pewnością Ciebie zaskoczą.
Luwr ciekawostki
1. Wraz z otwarciem na muzealnych ścianach wisiało 537 obrazów. Obecnie na łącznej powierzchni 60 600 kilometrów kwadratowych znajduje się blisko 300 tysięcy dzieł, jednak zaledwie 10% z nich udostępniono odwiedzającym. Pochodzą one z przeróżnego przedziału czasowego - od czasów najdawniejszych, aż po połowę XIX wieku.
2. Jak dużo czasu potrzeba, aby zobaczyć wszystkie dzieła? Bardzo dużo. Przy założeniu, że na każdy eksponat poświęcimy zaledwie 30 sekund, na zapoznanie się z całą kolekcją paryskiego muzeum potrzebowalibyśmy 100 dni.
3. Bez wątpienia najcenniejszym dziełem znajdującym się w Luwrze jest Mona Lisa. Dzieło Leonarda da Vinci powstało w latach 1503 - 1507. Szacuje się, że około 80% odwiedzających paryskie muzeum pojawia się w nim tylko po to, aby podziwiać ten właśnie obraz. Obecnie stanowi on własność francuskiego rządu. 21 sierpnia 1911 roku doszło do głośnej kradzieży tego dzieła. Jednym z podejrzanych był nawet Pablo Picasso. Jak się później okazało tego czynu dokonał Vincenzo Peruggia, pracownik muzeum. Mężczyzna schował obraz pod płaszczem i wyniósł je po zamknięciu obiektu. Vincenzo został przyłapany podczas usiłowania sprzedaży Mona Lisy. Do Luwru powróciła ona w 1913 roku.
4. Jak przystało na najcenniejsze dzieło Mona Lisa znajduje się za specjalnym kuloodpornym szkłem. Co więcej, posiada własnych ochroniarzy. Wszystko po to, aby uniknąć ponownej kradzieży oraz sytuacji z 1956 roku, gdy została oblana kwasem.
5. Za czasów panowania Napoleona, Mona Lisa znajdowała się w prywatnej sypialni cesarza.
6. Mona Lisa posiada swoją prywatną skrzynkę pocztową, ponieważ otrzymuje setki listów miłosnych.
7. Na dziedzińcu Luwru wznosi się piramida. Konstrukcja ze szkła i stali powstała w 1989 roku. Inicjatorem jej wybudowania był prezydent Francji François Mitterrand, zaś wykonania amerykański architekt Ieoh Ming Pei. Obiekt ma 21,65 m wysokości, zaś bok podstawy 35,42 m.
8. W 1803 roku ówczesny dyrektor muzeum Dominique Vivant Denona zaproponował zmienić nazwę na Musée Napoléon. Pierwotna nazwa została przywrócona w 1814 roku.
9. W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich znajduje się drugi oddział Luwru. Szejkowie z Abu Zabi za możliwość używania tej nazwy zapłacili 525 milionów dolarów. Umowa została podpisana na 30 lat. Kolejne 750 milionów dolarów to płata za możliwość wypożyczenia eksponatów z paryskiego muzeum i opiekę ekspertów. Muzeum działa od 11 listopada 2017 roku.
10. Luwr jest najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie. Każdego roku paryskie eksponaty podziwia około 9 milionów osób.
11. Ten paryski obiekt wybudowano w 1190 roku, jako twierdza obronna.
12. Z uwagi na kiepski stan budynku zdecydowano się zamknąć muzeum w latach 1796 - 1801.
13. Podczas wojen napoleońskich kolekcja muzeum systematycznie wzrastała. Związane to było z transportowaniem licznych łupów z podpitych terenów.
14. Akcja amerykańskiego filmu Kod da Vinci rozgrywa się w murach Luwru. Za możliwość nagrania kadrów do filmu muzeum otrzymało 2,5 miliona dolarów.
15. Wraz z dojściem do władzy przez Napoleona postanowiono zmienić nazwę obiektu
16. Muzeum można odwiedzać od środy do poniedziałku w godzinach 9:00 - 18:00. Cena biletu normalnego wynosi około 85 zł. Bezpłatny wstęp obowiązuje dla osób poniżej 18 roku życia, a także dla obywateli Unii Europejskiej w wieku od 18 do 25 roku życia.
17. W odległości około 2,5 km od Wieży Eiffla znajduje się Łuk Triumfalny.