Pałac Buckingham informacje i ciekawostki

Pałac Buckingham informacje i ciekawostki

Pałac Buckingham ciekawostki

Pałac Buckingham ciekawostki - nieznane sekrety największego pałacu królewskiego na świecie. Dowiedz ile sypialni ma do swojej dyspozycji królowa Elżbieta II, z jakich udogodnień może korzystać, a także poznaj historię człowieka, który włamał się na teren pałacu.

Pałac Buckingham to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Wielkiej Brytanii. Jakie tajemnice i nieznane ciekawostki skrywa ta królewska rezydencja? Sprawdź o ilu z nich nie wiedziałeś.

Jak duży jest Buckingham Palace?

Naprawdę duży. Buckingham Palace to największy pałac królewski na świecie. W jego wnętrzu na łącznej powierzchni 77 tysięcy metrów kw znajduje się aż 775 pomieszczeń. Brytyjska rodzina królewska ma do swojej dyspozycji aż 200 sypialni, 78 łazienek, 92 biurowe, a także 19 państwowych. Największym z pomieszczeń jest ukończona w 1856 roku sala balowa o powierzchni ponad 658 m2. Na terenie budynku działa także prywatny urząd pocztowy, sklep,gabinet lekarski, basen, kino, czy siłownia. Gdyby jakimś cudem królowej Elżbiecie II zabrakło pieniędzy, może je ona wypłacić z prywatnego bankomatu. Rodzina królewska na nudę nie może narzekać.

Nie tylko pałac robi ogromne wrażenie. Budynek otoczony jest ogrodem o powierzchni 15 hektarów.

Prywatne metro

Nie jest to do końca sprawdzony fakt, jednak plotek odnośnie ukrytej stacji metra pod pałacem nie brakuje. Niektóre z nich mówią o sekretnej sieci tuneli umożliwiających szybką podróż do strategicznych miejsc w Londynie. Te bardziej prawdopodobne pogłoski mówią o w pełni działającej stacji metra. Na co dzień ma być ona wykorzystywana przed pracowników poczty do dostarczania i odbierania listów z pałacu.

Psy mile widziane

Królowa Elżbieta II uwielbia psy rasy corgi i są one mile widziane na terenie pałacu. Wewnętrzny regulamin zezwala im na swobodne poruszanie się w każdej części budynku. Co więcej, żaden mieszkaniec, czy pracownik pałacu nie może zabronić czworonogowi wejścia do jakiejkolwiek komnaty.

Historia Pałacu Buckingham w pigułce

Budowa pałacu została ukończona w 1703 roku. Powstał on jako rezydencja miejsca księcia Buckingham, Johna Sheffielda. W 1761 roku obiekt stał się własnością króla Jerzego III, który przeobraził go w rezydencję prywatną. Na przestrzeni kolejnych lat obiekt był sukcesywnie rozbudowywany. Obecnie pełni on funkcję oficjalnej siedziby rodziny królewskiej.
Pałac Buckingham nocą

Nieoczekiwany gość

Nawet w największych snach Frances i John Canningan nie spodziewali się takiego gościa na swoim ślubie. Gdy przyszła młoda para dowiedziała się, że królowa Elżbieta II będzie przebywała w tym samym budynku, gdy oni wypowiedzią wspólne "tak", postanowili wystosować oficjalne zaproszenie i wysłać je do Pałacu Buckingham. Królowa znalazła chwilę w trakcie swojej wizyty w Manchesterze i złożyła osobiste gratulacje.

Ciekawostki o Pałacu Buckingham

1. Pałac Buckingham jest tak wielki, że niektórzy władcy mieli problem z pełną kontrolą. Nieco ponad 100 lat temu na jego terenie pomieszkiwał bezdomny. Pewnego dnia podczas spaceru po swoich włościach Jerzy VI wraz z matką natrafili na nieznanego mężczyznę w swojej piwnicy. Od reszty służby odróżniał go brak uniformu. Jak się później okazało, do piwnicy wszedł dzięki jednemu z pracowników.

2. Obecnie w pałacu odbywają się uroczystości państwowe, a także oficjalne spotkania głów państw.

3. Dla Brytyjczyków Pałac Buckingham ma charakter symboliczny. To właśnie przed nim składano kwiaty po śmierci księżnej Diany.

4. Każdego dnia od kwietnia do lipca o 11:30 ma miejsce uroczysta zmiana warty. W pozostałych miesiącach roku odbywa się ona co drugi dzień.

Gwardzista pełniący straż przed pałacem.

5. Od 1992 roku niektóre komnaty pałacu zostały udostępnione dla zwiedzających. Podczas wakacji królowej w sierpniu i lipcu można zwiedzać apartamenty królewskie. Bilet wstępu kosztuje około 23 funtów.

6. Na terenie obiektu znajduje się lądowisko dla helikopterów. Pierwsze lądowanie miało miejsce w 1953 roku.

7. Jedynym brytyjskim władcą, który urodził się i zmarł na terenie Pałacu Buckingham był Edward VII.

8. Przez podziemia Pałacu Buckingham przepływa rzeka Tyburn. Ponoć szum wody można usłyszeć w najniższych pomieszczeniach w południowym skrzydle.

9. Pierwotne plany zakładały utworzenie British Museum na terenie Buckingham Palace. Ponieważ ta opcja była zbyt droga, postanowiono się z niej wycofać.

10. Przygotowania do oficjalnego bankietu zaczynają się nawet 5 dni przed wydarzeniem. Zgodnie z plotką królowa bierze w nich czynny udział.

11. Dawniej Marble Arch znajdował się na terenie pałacu Buckingham. Obecnie można go podziwiać w okolicach Hyde Parku.

12. Każdego roku królowa odwiedzana jest przez około 50 tysięcy gości. Ciekawe czy pamięta imiona wszystkich osób.

13. Podczas II Wojny Światowej na skutek niemieckiego bombardowania zniszczeniu uległa kaplica królowej.

14. W 1911 roku przed pałacem odsłonięto rzeźbę Victoria Memorial poświęconą pamięci Królowej Wiktorii. Pomysłodawcami byli najstarsi wnukowie królowej - Wilhelm II Hohenzollern i jego kuzyn Jerzy V.

15. W 1982 roku pewien śmiałek o imieniu Michael włamał się do pałacu. Udało mu się dotrzeć do komnaty królowej, z którą porozmawiał i wypił kieliszek wina.

16. Królowa Anglii jest posiadaczką restauracji McDonald's w pobliżu Pałacu Buckingham.

Pałac Buckingham ciekawostki - to największy pałac królewski na świecie.

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa