Morze Bałtyckie ciekawostki

Morze Bałtyckie ciekawostki

Ciekawostki o Morzu Bałtyckim

Morze Bałtyckie ciekawostki - dowiedz się ile lat ma Bałtyk i kto jako pierwszy przepłynął go wpław. Czy wiedziałeś, że na Bałtyku miało miejsce tsunami?

Ile lat ma Morze Bałtyckie?

Bałtyk to jedno z najmłodszych mórz na świecie. Powstał on po zakończeniu epoki lodowej około 12 tysięcy lat temu. W trakcie rozwoju zdarzało się, że Bałtyk tracił kontakt z Oceanem Atlantyckim. Akwen stawał się wówczas jeziorem.

Wyspa Märket

Märket to należąca do archipelagu Wysp Alandzkich. Położona jest na Morzu Bałtyckim. Jej łączna powierzchnia to 0,03 km kwadratowe. To najmniejsza wyspa na świecie, którą podzielona między dwa kraje. Jedna część należy do Finlandii, druga do Szwecji. Obowiązują tam dwie strefy czasowe. Wznosi się ona około cztery metry nad poziomem morza. Jej długość wynosi 300 metrów, zaś szerokość około 100 metrów. Znajduje się na niej latarnia o wysokości 14,3 metra. Wybudowali ją Rosjanie w 1885 roku. Obecnie jest to bezludna wyspa.

Tsunami na Bałtyku

Na Morzu Bałtyckim miało miejsce tsunami. Jak udało się ustalić naukowcom - nie jeden raz. Pierwsze tsunami nawiedziło Darłowo w XV wieku. Mowa o tym żywiole została podjęta także w kronikach z 1 marca 1779 roku. Tego dnia woda zalała Łebę. Fala miała osiągnąć nawet trzy metry wysokości. Naukowcy mają dwie teorie jak do tego doszło. Mogło to być spowodowane trzęsieniem ziemi, bądź w wyniku anormalnego układu ciśnień.

Wyspy Morza Bałtyckiego

Na Bałtyku leżą liczne wyspy. Największą z nich jest Gotlandia. Ta szwedzka wyspa zajmuje powierzchnię 3140 kilometrów kwadratowych. Same Wyspy Alandzkie składają się z aż 6757 wysp. Największą polską wyspą jest Wolin.

Temperatura wody w Bałtyku

Nie da się ukryć, że Bałtyk to dość chłodne morze. W sezonie letnim średnia temperatura wody wynosi 19 stopni Celsjusza. Zimą temperatura spada do około 2-3 stopni Celsjusza. Średnia roczna temperatura wynosi 10 stopni Celsjusza.

Rekiny w Morzu Bałtyckim

Tak, w wodach Bałtyku pływają rekiny. Nie stanowią one zagrożenia dla człowieka. Rekiny występują we wszystkich morzach i oceanach na świecie. Jedynym gatunkiem żyjącym w Morzu Bałtyckim jest żałacz śledziowy. Największe osobniki osiągają maksymalnie 3,5 metra długości i ważą od 150 do 200 kilogramów. Prawdopodobieństwo przypuszczenia ataku przez tę rybę na plaży w Mielnie, czy Darłowie jest mniejsze niż ustrzelenie "szóstki" w Toto-Lotka.

Statek w gdyńskim porcie - Morze Bałtyckie

Statek w gdyńskim porcie - Morze Bałtyckie

Morze Bałtyckie ciekawostki

1. Pierwszym człowiekiem, który przepłynął wpław Bałtyk był Sebastian Karaś. Polak dokonał tego w sierpniu 2017 roku. Mężczyzna wystartował nocą z Kołobrzegu, by po 29 godzinach dopłynąć do brzegu Bornholmu. Była to druga próba pływaka. Pierwsza w 2016 roku musiała zostać przerwana po 8 godzinach. Powodem były problemy ze zdrowiem.

2. To najsłodsze morze na świecie.

3. Każdego roku wody Bałtyku pochłaniają 50 ha lądu. Jego wartość wycenia się na około 500 milionów złotych.

4. Na dnie Morza Bałtyckiego znajduje się nawet 50 tysięcy ton broni chemicznej.

5. W Finlandii to morze znane jest jako "Morze Wschodnie".

6. Największą zatoką morza jest zatoka Botnicka.

7. Bałtyk jest czwartym najmniejszym morzem na świecie. Łączna powierzchnia to 377000 kilometrów kwadratowych.

8. W najgłębszym punkcie Bałtyk ma 459 metrów.

9. Linia brzegowa Bałtyku wynosi 8100 kilometrów.

10. Z tego ciekawostki Bałtyk nie może być dumny. To jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie.

11. Nadmorskie bałtyckie miejscowości są coraz częściej odwiedzane przez turystów. W 2016 roku nad Bałtykiem wypoczywało aż 9 milionów turystów.

12. Średnie zasolenie wody wynosi 7 promili.

Sassnitz, Niemcy

Sassnitz, Niemcy

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa