Central Park informacje i ciekawostki

Central Park informacje i ciekawostki

Central Park ciekawostki

Central Park ciekawostki - poznaj nieznane informacje o zielonej oazie w samym centrum Nowego Jorku. Dowiedz się jak długo trwała budowa, pomnik jakiego polskiego króla się tam znajduje, a także na ile obecnie wyceniany jest Central Park.

Z pewnością każda większa metropolia patrzy z zazdrością w stronę Nowego Jorku. Żadne inne miasto na świecie nie może poszczycić się tak dużym obszarem zieleni w samym centrum.

Historia w pigułce

W 1853 roku decyzją władz miejskich postanowiono zagospodarować obszar 750 akrów na Manhattanie na pierwszy, tak duży w Stanach Zjednoczonych publiczny park. Obecnie Central Park znajduje się praktycznie w samym centrum miast, jednak dawniej teren ten był uważany za "odludzie". Prawdopodobnie został on założony w celu zwiększenia wartości nieruchomości będących w pobliżu. Na drodze konkursu w 1857 roku ogłoszono głównego zwycięski projekt. Pomysłodawcami byli Frederick Law Olmsted i Calvert Vaux.

Prace na Manhattanie trwały 15 lat. Brało w nich udział około 20 tysięcy robotników. Ogromnym wyzwaniem dla pracujących było przekształcenie obszarów bagiennych w teren nadający się do użytku.

Central Park ciekawostki - nowojorska oaza spokoju była budowana przez 15 lat.

Ciekawostki o Central Parku

1. Każdego roku zielone płuca Nowego Jorku odwiedza ponad 37 milionów osób.

2. W Central Parku znajduje się Pomnik Władysława Jagiełły, na którym król Polski dosiada konia. Monument wykonany z brązu wykonał rzeźbiarz Stanisław Kazimierz Ostrowski. Jego odsłonięcie nastąpiło w 1945 roku.

3. Do konkursu na zaprojektowanie parku zgłoszono 32 pomysły. Ostatecznie wygrał projekt Fredericka Law Olmsteda i Calverta Vaux. Władze miasta z góry założyły, iż w parku musi znaleźć się miejsce na parady, wieżę widokową, lodowisko, fontannę, a także salę koncertową.

4. Charakterystycznym miejscem w parku jest ogromna łąka o nazwie Sheep Meadow, która dawniej rzeczywiście służyła do wypasu owiec.

5. W XIX wieku dziewczęta samotnie spacerujące po Central Parku były uważane za prostytutki.

6. W 2005 roku wyceniono teren Central Parku na blisko 530 miliardów dolarów. W 1853 roku władze miasta wykupiły ten obszar za około 5 milionów dolarów.

7. Każdego roku właściciel budki z jedzeniem przed wejściem do zoo na terenie parku musi uiścić opłatę 289 tysięcy dolarów, aby otrzymać pozwolenie na prowadzenie działalności.

8. Główny pomysłodawca parku był przeciwny placom zabaw w parkach.

9. Zanim powstał pomysł stworzenia parku miejskiego w Nowym Jorku, teren ten był zamieszkały przez zbiegłych niewolników, farmerów oraz hodowców świń. Zanim przystąpiono do prac, władze musiały przesiedlić ponad 1600 osób.

10. Central Park zajmuje obecnie powierzchnię 341 hektarów. To więcej niż Watykan i Monako razem wzięte.

11. Na terenie parku znajduje się 29 pomników i 36 mostów.

12. 19 września 1981 roku w Central Parku odbył się wspólny koncert Paula Simona i Arta Garfunkela. Na tym wydarzeniu bawiło się ponad pół miliona osób.

13. Choć Central Park jest najbardziej znanym parkiem Nowego Jorku, to nie jest największy i zajmuje dopiero 5. miejsce w tym rankingu.

14. Rośnie tam ponad 25 tysięcy drzew o średnicy większej niż 15 cm.

Central Park zimą.

15. Central Park jest zamykany na noc.

16. Na terenie parku znajduje się podarowany przez wicekróla Egiptu obelisk o nazwie Igła Kleopatry..

17. W samym 2017 roku Central Park wystąpił w 231 filmach.

18. Więcej pieniędzy wydano za zakup obszaru, na którym znajduje się Central Park niż za cały stan Alaska.

19. Jeśli kiedykolwiek zgubisz się w Central Parku, musisz patrzeć na latarnie. Umieszczono na nich specjalny kod ułatwiając lokalizację swojego pobytu.

Wieżowce w Nowym Jorku.

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa