Nosorożec informacje i ciekawostki

Nosorożec informacje i ciekawostki

Ciekawostki o nosorożcach

Nosorożec ciekawostki - dowiedz się jak cenny jest róg tego zwierzęcia, gdzie żyją i co jedzą nosorożce? Wszystkie zaskakujące informacje o nosorożcach zgromadzone w jednym miejscu.

Spośród wszystkich ssaków lądowych na naszej planecie, to właśnie nosorożce są jednymi z najbardziej narażonych na wyginięcie. Jeszcze nie tak dawno licznie występowały w azjatyckich tropikalnych lasach, czy sawannie afrykańskiej. Oto zbiór najciekawszych informacji o tych zwierzętach.

Gdzie żyją nosorożce?

Obecnie na wolności żyją jedynie w Afryce i południowo-wschodniej Azji. Dawniej występowały także w Europie. W Polsce można je spotkać jedynie w ogrodach zoologicznych. Ich środowisko naturalne stanowią gęste zarośla. W ciepłe dni wypoczywa w ocienionym miejscu lub chowa się w gęstwinie. Stara się przebywać w okolicy rzek i bagien.

Nosorożce prowadzą głównie samotny tryb życia. Rzadziej żyją w parach, czy ze swoją rodziną.

Co jedzą nosorożce?

Nosorożce są zwierzętami roślinożernymi. Odżywiają się głównie trawami, pędami roślinnymi, rzadziej gałęziami ciernistych krzewów.

Róg nosorożca

Cechą charakterystyczną u tego zwierzęcia są oczywiście rogi - większy przedni i mniejszy tylny. Nosorożce posługują się nimi głównie walcząc o swoje terytorium, a także do rozgrzebywania błota. Dzięki ludziom stały się one ich przekleństwem. To właśnie przez rogi są zabijane przez kłusowników. Na czarnym rynku cena za róg nosorożca osiąga niebotyczne sumy. W krajach azjatyckich panuje przekonanie, iż ma on uleczalną moc. Spożycie sproszkowanego rogu ma leczyć raka, niwelować efekty kaca, a także działać jak afrodyzjak.

Tryb życia

Prowadzą głównie nocny tryb życia. Preferują życie w samotności, rzadziej spędzają czas w parach, czy z rodziną.

Nosorożec ciekawostki

1. Cechuje je masywna budowa ciała i gruba skóra niemalże całkowicie pozbawiona włosów.

2. Największym przedstawicielem tej rodziny jest nosorożec biały mieszkający w Afryce. Długość ciała największy osobników osiąga nawet 400 cm, zaś wysokość w kłębie 185 cm. Największy przedstawiciel tego gatunku ważył około 3600 kg. Średnia waga samca waha się w przedziale od 2000 do 2500 kg, zaś samicy od 1500 do 2000 kg.

3. Posiadają bardzo małe oczy, przez co ich wzrok jest bardzo słaby. Jednak bardzo dobrze słyszą i rozpoznają zapachy.

4. Mimo tak dużych rozmiarów nosorożec potrafi rozpędzić się do 50 km/h.

5. Uwielbiają kąpiele błotne. Dzięki nim regulują temperaturę swojego ciała, a także chronią swoją grubą skórę przed insektami.

Nosorożec ciekawostki - są zagrożone wyginięciem. Najczęściej padają ofiarą człowieka, który poluje na ich drogocenny róg.

6. Potrafią dożyć nawet 50 lat.

7. Po zajściu w ciąże samica rodzi po około 13-16 miesiącach. Na świat wydaje 1 młode co 3 lata.

8. Główne zagrożenie dla nosorożców stanowi człowiek, który poluje na rogi.

9. W 1958 roku samica imieniem Cacareco zamieszkała brazylijskie zoo startowała w wyborach do rady miasta Sao Paulo. Był to sprzeciw mieszkańców przeciw nieudolności władz. Ostatecznie urzędnicy nie zaakceptowali kandydatury Cacareco, jednak zdobyła ona ponad 100 tysięcy głosów.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa