Ciekawostki o wilkach

Ciekawostki o wilkach

Wilk ciekawostki

Wilk ciekawostki - czy rzeczywiście powinniśmy się ich bać? Dowiedz się co oznacza ich wycie, co jedzą i gdzie żyją, a także dlaczego dawniej styczeń był nazywany miesiącem wilka.

Gdzie żyją wilki?

Wilki żyją w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Afryce, Azji i Australii. Zamieszkują głównie lasy, równiny i tereny bagienne. Należą do zwierząt terytorialnych. Zazwyczaj wataha zajmuje obszar od 100 - 300 km². Wielkość ta uzależniona jest od ilości pokarmu i warunków panujących na danym obszarze. W Polsce można je znaleźć w województwach: podkarpackim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, czy małopolskim.

Styl życia

Wilki gromadzą się w stada liczące maksymalnie 20 osobników. Z reguły są to mniejsze grupy, zazwyczaj przedstawiciele jednej rodziny. W trakcie jednego dnia są w stanie przebyć dystans kilkudziesięciu kilometrów. Komunikują się między sobą poprzez mowę ciała, odgłosy, a także przez zapach (np. własne odchody służące znakowaniu).

Co jedzą wilki?

Ich przysmak stanowią jelenie, dziki i sarny (ssaki kopytne). Nie oznacza to, że rezygnują z okazji spożycia mniejszych zwierząt, czy padliny. Polując w stadzie atakują także większe ssaki.

Dlaczego wilk wyje?

To oczywiste, w celu komunikacji z innymi wilkami. Wycie może oznaczać zakończone polowanie, odstraszenie obcego osobnika, czy określenie swojego położenia.

Ciekawostki o wilkach

1. Matka młodych wilków masuje ich brzuch ciepłym językiem, aby te były w stanie oddać mocz.

2. W XVI-wiecznej Europie wierzono, że zjedzenie pomidora może doprowadzić do zmiany w wilkołaka.

3. Takiej wersji bajki o Czerwony Kapturku już się nie opowiada. W tej najstarszej Kapturek zjada babcię wraz z wilkiem.

4. Związki u tych zwierząt są bardzo trwałe. Gdy wilk znajdzie miłość swojego życia, zazwyczaj zostaje z nią przez całe życie.

5. W XVI wieku w krajach anglosaskich styczeń był nazywany "miesiącem wilka" (wulfmonath). Zimą znalezienie pokarmu było dość trudne. Z tego powodu wilki nie bały się podchodzić do ludzkich osad.

6. Ziewanie u ludzie jest zaraźliwe. Chyba, że ma się jakieś zaburzenia psychiczne (tak mówią naukowcy). Przeprowadzone badania dowiodły, że u wilków jest bardzo podobnie.

7. Przy sprzyjających warunkach zwierzęta te są w stanie usłyszeć dźwięki dochodzące z odległości nawet 16 km.

8. Zwierzęta należą do drapieżnych ssaków z rodziny psowatych.

9. Są to zwierzęta terytorialne.

10. Aby znaleźć swoją partnerkę, wil jest w stanie pokonać 600 km przez 2 tygodnie.

11. W ludzkiej kulturze wilk z reguły jest przedstawiany negatywnie. W legendach, czy filmach występuje głównie jako zabójca bądź wcielone zło. Z reguły wzbudza on lęk u człowieka.

12. Człowiek podziwia u wilków ich siłę, niezależność i wytrwałość.

13. Nie licząc ogona, długość ciała dorosłego samca osiąga 100 - 130 cm. Ogon mierzy średnio od 30 do 50 cm. Waży on od 45 do 60 kg, samica od 30 do 50 kg.

Wilki ciekawostki - potrafią biec 60km/h przez pięć minut

14. Wilki posiadają 42 zęby. Ich długość wynosi 2,7 cm.

15. Na wolności żyją zazwyczaj od 12 do 16 lat. W niewoli dożywają maksymalnie 20 lat.

16. Samica staje się płodna między 2, a 3 rokiem życia. Mogą rodzić do 10 roku życia. Sama ciąża trwa około 60 dni.

17. Podczas porodu samica wydaje na świat od 4 do 7 wilcząt. Rodzą się one ślepe. Oczy otwierają dopiero po 12 dniach.

18. Śmiertelność u osobników do 1 roku życia waha się w zakresie od 50 do 85%.

19. Średnio każdego dnia pokonują 20 km. Maksymalnie są w stanie pokonać 160 km.

20. Zazwyczaj pokonują trasę z prędkością około 8 km/h. Są w stanie biec 60 km/h przez okres 5 minut.

21. Wilki znakują swój teren poprzez pozostawienie swoich odchodów.

22. Szczekając wilki informują, iż obcy znajduje się zbyt blisko ich terytorium.

23. Warczenie u tych zwierząt jest oznaką agresji.

24. Wilki do dziś budzą niepokój u człowieka. Od początku XXI wieku odnotowano 20 ataków śmiertelnych spowodowanych przez wilki. W Polsce ostatni przypadek miał miejsce w czasie II Wojny Światowej.

25. Wilczy ogon zawsze zwisa w dół.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa