Wiewiórka informacje i ciekawostki

Wiewiórka informacje i ciekawostki

Ciekawostki o wiewiórkach

Wiewiórka ciekawostki - dowiedz się jak długo żyją, jaki gatunek potrafi latać, a także co jedzą wiewiórki. Poznaj niesamowite informacje o wiewiórkach, o których mogłeś nie mieć pojęcia.

Co jedzą wiewiórki?

Większość gatunków wiewiórkowatych jest roślinożerna. Wiewiórki jedzą głównie orzechy, nasiona, owoce i grzyby. Niektóre gatunki spożywają także owady. Naukowcy zaobserwowali jeden gatunek zamieszkujący Stany Zjednoczone i Meksyk, który nie pogardzi niewielką myszą. Nie są one w stanie strawić celulozy. W związku z tym spożywają głównie pokarm bogaty w białko, węglowodany oraz tłuszcze. Wiewiórki zamieszkujące nasz kraj w okresie zimowym konsumują około 35 gram pokarmu. Na wiosnę jedzą zdecydowanie więcej, bo aż 80 gram.

Ile żyje wiewiórka?

Wiewiórki żyjące na wolności potrafią osiągnąć nawet 6 lat. Niestety większość osobników nie dożywa nawet swoich pierwszych urodzin. Ten problem szczególnie dotyczy wiewiórek mieszkających w okolicy terenów zurbanizowanych. Główną przyczyną wczesnych zgonów są potrącenia przez samochód, czy głód. Zdecydowanie dłużej żyją w niewoli - nawet do 15 lat.

Gdzie żyją wiewiórki?

Te niewielkie rude gryzonie można spotkać prawie wszędzie. Wyjątek stanowi Australia, gdzie nie występuje.
Wiewiórka ciekawostki - dzięki dobrze rozwiniętym pazurom są w stanie zgrabnie wspinać się na drzewa.

Latające wiewiórki

Choć brzmi to niewiarygodnie, niektóre wiewiórki potrafią latać. Co prawda nie są to aktywne loty, jak te u ptaków, czy nietoperzy, jednak umieją sunąć w powietrzu wykonując długie skoki i rozpościerając błony lotne. Dorosły osobnik jest w stanie pokonać w powietrzu nawet 90 metrów. W Europie jedyną wiewiórką umiejącą latać jest polatucha. Obecnie zamieszkuje jedynie południowe lasy Finlandii. W XIX wieku żyła także na terenie Polski w Puszczy Białowieskiej. Te wiewiórki prowadzą głównie nocny tryb życia.

Niezbyt smaczna ciekawostka

Osoby wrażliwe powinny pominąć tę ciekawostkę. Młode wiewiórki załatwiają się do ust swojej matki. Ma to swojej uzasadnienie. Samica wynosi odchody młodych z dala od nory, w której przebywa z młodymi. Dzięki temu pozbywa się zapachu mogącego zwabić zainteresowane drapieżniki.

Cechy charakterystyczne wiewiórek

Znakami rozpoznawczymi wiewiórek jest smukłe i puszyste ciało, duże oczy oraz krzaczasty ogon. Ich tylne kończyny są zazwyczaj dłuższe względem przednich. Na każdej łapie posiadają cztery lub pięć palców. Ważnym elementem budowy są bardzo wytrzymałe pazury. To między innymi dzięki nim z łatwością wspinają się po drzewach. Posiadają także bardzo dobrze rozwinięty zmysł wzroku. Ta zdolność jest niezwykle ważna dla osobników żyjących na drzewach.

Wiewiórka ciekawostki

1. Istnieje kilka gatunków wiewiórek. Kontynent afrykański zamieszkuje odmiana osiągająca jedynie od 7 do 10 centymetrów długości i 10 gramów wagi. Największy osobnik z rodziny wiewiórkowatych potrafi osiągnąć nawet 73 centymetry i ważyć nawet 8 kilogramów.

2. Gryzonie te zdecydowanie nie przepadają za okresem wczesnowiosennym. W tym czasie będące w ziemi orzechy zaczynają rosnąć, zaś inne źródła pożywienia są niedostępne. Najatrakcyjniejszym pokarmem w tym okresie są pąki drzew.

3. Wydawało Ci się, że wiewiórki potrafią jedynie zgrabnie wspinać się na drzewa? Byłeś w błędzie! 10 grudnia 1987 roku jeden mały gryzoń całkowicie wyłączył amerykańską giełdę NASDAQ na około półtorej godziny. Mała wiewiórka przegryzła wówczas przewody, przez co odcięła prąd w siedzibie i uniemożliwiła na przeprowadzenie 20 milionów transakcji.

4. Wiewiórki nadrzewne są z reguły samotnikami. Zdecydowanie inny tryb życia prowadzą wiewiórki naziemne. Nie stronią one od towarzystwa i żyją w koloniach.

5. Samica wydaje na świat raz lub dwa razy w roku. W jednym miocie rodzi od 3 do 7 młodych. W zależności od gatunku ciąża trwa od trzech do sześciu tygodni.

6. Wydane na świat młode są nagie, ślepe i bezzębne. Zajmuje się nimi głównie samica przez maksymalnie 10 tygodni.

Ciekawostki o wiewiórkach - ich główne pożywienie stanowią orzechy. Te gryzonie są roślinożerne.

7. Wiewiórki należą do nielicznych ssaków potrafiących opuścić drzewo schodząc głową w dół.

8. Ich naturalnym wrogiem są kuny i ptaki.

9. Zęby tych gryzoni rosną przez całe życie.

10. Ogon tych zwierząt osiąga długość 17-20 cm.

11. Większość gatunków preferuje dzienny tryb życia. Noc spędzają w gniazdach lub norach. Wyjątkiem są tzw. wiewiórki latające, które uaktywniają się nocą.

12. Zwierzęta te nie zapadają w sen zimowy.

13. Gryzonie te mogą być nosicielami wścieklizny.

14. Naukowcy dowiedli, iż w przypadku gdy matka nie wraca do swoich młodych przez dłuższy czas, to zaczyna się nimi opiekować inna samica.

15. Wiewiórki na całym świecie przyczyniły się do posadzenia milionów drzew. Jak to możliwe? W obawie przed kradzieżą zakopywały swoje orzechy, o których później zapominały.

16. Wiewiórki mają taką samą ilość włosów, co pszczoły - 3 miliony.

17. W 2017 roku irański wywiad aresztował 14 wiewiórek podejrzanych o szpiegostwo.

18. Szacuje się, że wiewiórki zapominają o połowie orzechów, które zakopują.

Wiewiórki zamieszkują wszystkie kontynenty za wyjątkiem Australii.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa