Krokodyle informacje i ciekawostki

Krokodyle informacje i ciekawostki

Ciekawostki o krokodylach

Należą do jednych z najgroźniejszych zwierząt świata. Krokodyle ciekawostki - Co jedzą? Gdzie żyją? Jak wyglądają? Kto jest ich naturalnym wrogiem? Jak długo żyją?

Gdzie żyją krokodyle?

Krokodyle występują głównie w tropikach. Z tej reguły wyłamały się aligatory amerykański występujące nawet przy południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych oraz chińskie żyjące w pobliżu rzeki Jangcy. Pozostałe zamieszkują tereny Azji Południowej, Ameryki Północnej i Południowej, Australii oraz Afryki. Spotykane są raczej na terenach nizinnych, jednak nieliczne gatunki żyją także na obszarach znajdujących się 1000 metrów n.p.m.

Co jedzą krokodyle?

Krokodyle są cierpliwie. Na swoją potencjalną ofiarę wyczekują w wodzie lub wodnych zaroślach. Gdy wyczują odpowiedni moment chwytają swoją zdobycz i wciągają pod wodę. Głównie żywią się ptakami wodnymi, rybami i ssakami. Nie odmówią także skonsumowania padliny. Większe osobniki przypuszczają udane ataki na antylopy, lwy, a nawet ludzi.

Naturalny wróg

W oczach ludzi krokodyle należą do jednych z najgroźniejszych zwierząt świata. Jednak w spotkaniu z hipopotamem są one niemalże bez szans. Gdy ten roślinożerny olbrzym pojawi się w pobliżu krokodyla, drapieżnik zamiera w bezruchu.
Krokodyle ciekawostki - w wodzie są w stanie osiągnąć prędkość 30 km/h.

Masakra 1945

Co mogą mieć wspólnego krokodyle ze starciem Japończyków z Brytyjczykami? Zaraz się przekonacie. W tym celu należy wybrać się w podróż do 1942 roku. To właśnie wtedy Japonia zdecydowała się zaatakować Birmę. Głównym celem Japończyków było zdobycie trasy prowadzącej do Chin. Wojsko ukończyło tę misję z sukcesem. Jednak trzy lata później z odsieczom ruszyły wojska alianckie.

Operacja Matador to nazwa misji prowadzonej pod dowództwem Brytyjczyków. Pierwszym celem była niewielka wyspa Ramree. Mieścił się tam strategiczny port Kyaukpyu. Japończycy postanowili zaciekle walczyć o swoje terytorium. 26 stycznia 1945 roku wojsko brytyjskie i 36 Indyjska Dywizja Piechoty przystąpiły do ataku. Aliantom udało się zdobyć port i zepchnąć wrogie wojska w głąb lądu. Japońskie wojsko liczące 900 osób postanowiło wycofać się na drugą stronę lądu, aby połączyć się z drugim batalionem. W momencie ucieczki utknęli na ogromnych mokradłach. Brytyjczycy mięli wystarczająco czasu, aby je otoczyć i oczekiwać na wroga. Japończycy ani przez moment nie pomyśleli o poddaniu się. Jednak wtedy nie mieli świadomości, że to nie Brytyjczycy stanowią dla nich największe zagrożenie. Żołnierze ukrywali się w grząskim błocie przez blisko tydzień. Pewnej nocy do Brytyjczycy usłyszeli setki głosów wołających o pomoc. To co zobaczyli rano było jednym z gorszych widoków w ich życiu.

Żołnierze japońscy padli ofiarą krokodyla różańcowego - najbardziej agresywnego gatunku tych drapieżników na świecie. Największe osobniki dorastają nawet do 7 metrów długości, które w wodzie potrafią osiągnąć prędkość nawet 30 km/h. Spotkanie z gadami przeżyło zaledwie 20 osób.

Historia ta znalazła się w Księdze Rekordów Guinnessa, jako "przypadek największej ilości zgonów w wyniku ataku krokodyli". Jednak wielu historyków do dziś podważa to wydarzenie. Według nich brytyjscy żołnierze mięli stracić cierpliwość i dokonać masakry na wrogu.

Dawniej były groźniejsze

Krokodyl nie należy do sympatycznych zwierząt. Ich widok na wolności budzi raczej strach. Jednak około 100 milionów lat temu było znacznie gorzej. Naukowcy odkryli szczątki krokodyl, którego długość ciała wynosiła ponad 6 metrów. Dzięki długim łapom potrafiły pływać i biegać po lądzie.

Jak wygląda krokodyl?

Ich widok raczej nie budzi sympatii. Krokodyle to duże drapieżniki o solidnej budowie i jaszczurkowatym kształcie. Wyróżniają je długie i spłaszczone pyski. Na szczycie głowy krokodyla znajdują się oczy, uszy i nozdrza. Są zwierzętami ziemno-wodnymi. Potrafią doskonale pływać, jak i poruszać się wysokim lub niskim chodem po ziemi. Mniejsze osobniki są w stanie galopować. Ich skóra pokryta jest łuskami. Do paszczy krokodyla lepiej nie zaglądać. Te drapieżniki posiadają haczykowate zęby i ogromną siłę zgryzu.

Jak długo żyje krokodyl?

Ten drapieżnik może żyć od 30 do 75 lat.

Dobrze wychowane

Mimo swojej agresywnej natury zostały dość dobrze wychowane. Krokodyle nie są w stanie wystawić języka.
Ciekawostki o krokodylach - mają najsilniejszą szczękę wśród wszystkich zwierząt lądowych

Krokodyle ciekawostki

1. Krokodyle są bezlitosne? Nie wszystkie, a szczególnie nie ten strzegący świątyni Padmanabhaswamy w Kerali (Indie). Według pracowników, krokodylica imieniem Babiya jest niegroźna. Ani myśli o atakowaniu ludzi. Ba, nawet muchy nie skrzywdzi i jak typowa wegetarianka brzydzi się mięsem.

2. Żaden ze znanych gatunków krokodyli nie jest w pełni przystosowany do prowadzenia życia w słonej wodzie. Jednak nieliczne osobniki krokodyli różańcowych i amerykańskich wpływają do morza.

3. Pora odpowiedzieć na pytanie skąd wzięło się określenie "krokodyle łzy"? W tym celu musimy wybrać się w daleką podróż w przeszłość, a dokładniej do XIII wieku. Żyjący wówczas ludzie żyli w przekonaniu, że krokodyl płacze ze smutku spowodowanego atakiem na swoją ofiarę.

4. Pomijając pochodzenie tego związku frazeologicznego, krokodyle łzy pomagają pozbyć się nadmiaru soli z ciała drapieżnika.

5. Przebywając na lądzie są w stanie wstrzymać oddech na godzinę.

6. Krokodyl nilowy jest w stanie wytrzymać nawet dwie godzin pod wodą.

7. Ich twarze są 10 razy bardziej wrażliwe niż ludzkie opuszki palców.

8. Krokodyle mają czterokomorowe serce.

9. Krokodyle żyją w bliskiej odległości od zbiorników wodnych.

10. Krokodyle nie posiadają ust.

11. Znane są 23 gatunki krokodyli.

12. Pierwsze krokodyle na świecie zaczęły chodzić po Ziemi około 83,5 miliona lat temu.

13. Należą do zwierząt zmiennocieplnych. W celu utrzymania odpowiedniej temperatury ciała lubią wylegiwać się na słońcu.

14. Najmniejsze dorosłe osobniki nie przekraczają 1,4 metra długości ciała. Należą do nich kajmany. Największymi przedstawicielami tego gatunku są krokodyle różańcowe. Osiągają one nawet 7 metrów długości.

15. Polują cierpliwie. Na swoją potencjalną ofiarę wyczekują w wodzie lub wodnych zaroślach.

16. Serce krokodyla będącego w bezruchu bije zaledwie 3 razy na minutę.

17. Nurkując są w stanie szczelnie zamknąć otwory uszne i nosowe.

18. Słyną z doskonałego wzroku.

19. Największe osobniki osiągają wagę nawet 1 tony.

20. Należą do samotników. Zdecydowana większość preferuje samotny tryb życia.

21. W samej Australii żyje ponad 100 tysięcy krokodyli.

22. Zęby u tych zwierząt rosną przez całe życie. Gdy jeden z nich utracą, w jego miejscu odrasta nowy. Przez całe życie krokodyl może ich mieć nawet trzy tysiące.

23. Krokodyl różańcowy potrafi ścisnąć szczęki z siłą 1,1 tony na cm2 . To najlepszy wynik wśród wszystkich zwierząt poruszających się po lądzie.

24. Krokodyle prowadzą ziemno-wodny tryb życia. Pływają przy użyciu ogona.

25. Krokodyle są bardzo dobrymi pływakami. Najsprawniejsze osobniki potrafią pływać z prędkością 32km/h i są w stanie wstrzymać oddech pod wodą przez około godzinę. Na lądzie nie są już takie szybkie. Najszybszy zaobserwowany osobnik - krokodyl australijski - rozpędził się do 17 km/h.

26. Hakuna to najstarszy krokodyl żyjący w niewoli. Mieszkał  w zoo w Rotterdamie (Holandia) od 1929 roku, aż do swojej śmierci 19 lutego 2015 roku.

27. Spośród wszystkich 23 gatunków tych zwierząt, zaledwie 8 z nich przypuściło atak na człowieka w sytuacji, gdy nie zostały sprowokowane.

28. W zależności od rozmiaru swojej ofiary, krokodyl jest w stanie połknąć ją w całości.

29. Prymitywne krokodyle żyjące 100 milionów lat temu osiągały długość ciała 6,5 m, były bardzo dobrymi pływakami, ale również potrafiły galopować po równinach.

30. Szczęki krokodyla wywierają 50-krotnie większy nacisk od szczęki czlowieka.

Ludzie także padają ofiarą krokodyli.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa