Informacje o ssakach

Informacje o ssakach

Ciekawostki o ssakach

Ssaki ciekawostki - czy wiesz jakie jest najniebezpieczniejsze zwierzę świata? Jakie państwo wykorzystuje delfiny w celach wojennych? Te ciekawostki o ssakach wprawią Cie w osłupienie.

Najmniejszym ssakiem na świecie jest ryjówek etruski. Ciało dorosłego osobnika osiąga długość od 35 do 48 mm, zaś jego ogon mierzy od 24 do 29 mm. To niewielkie zwierzę waży około 1,3 g. Żyje w południowej części Europy, południowej Azji i na północy kontynentu afrykańskiego.

Skoro była mowa o najmniejszym, pora wspomnieć o największym żyjącym ssaki. Ten tytuł należy się płetwalowi błękitnemu. Jego ciało osiąga długość nawet 33 metrów. To niewiele mniej od pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro. Dorosły osobnik waży nawet 190 ton.

Z kolei ssakiem, którego można usłyszeć z odległości trzech kilometrów jest wyjec. To jedno z najgłośniejszych zwierząt świata.

Ciekawostki o wilkach

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego wilk wyje? Nie dokonam żadnego odkrycia. Ma to na celu ogłoszenie zakończonego polowania, odstraszyć potencjalnego wroga, a także poinformować o swoim położeniu inne wilki.

Ziewanie u wilków jest zaraźliwe. Tak przynajmniej udowodnili naukowcy.

Ciekawostki o delfinach

W latach 60. ubiegłego wieku naukowcy NASA przeprowadzili eksperyment, w którym próbowano możliwość odbycie skutecznej komunikacji między delfinem a człowiekiem. Należy go zaliczyć do nieudanych. Delfin poczuł miętę do swojej opiekunki Margaret Lovatt. Jak się można domyślać kobieta nie odwzajemniała uczuć, tak jak chciałby tego Peter (delfin). W konsekwencji zdecydował odebrać sobie życie.

Tak, delfiny są w stanie popełnić świadome samobójstwo. Związane jest to z odruchem oddychania, które są w stanie kontrolować. Gdy znudzi im się wodny żywot, po prostu przestają oddychać.

Delfiny są uznawane za przyjazne zwierzęta. Istnieją jednak takie osobniki, które są szkolone do działań wojennych. Początkowo wojskowi w Stanach Zjednoczonych próbowali wykorzystać te ssaki do badania głębin morskich. Aktualnie marynarka wojenna tego kraju posiada 86 butlonosów, które pomagają odnaleźć utracony sprzęt oraz identyfikować potencjalnego wroga. Ponoć mają istnieć także takie delfiny, które są wyposażone w broń. Mają one strzelać do terrorystów i nielegalnych imigrantów.

Delfiny są bardzo inteligentnymi zwierzętami.

Ciekawostki o koniach

American Pharoah - wszystkie osoby zainteresowane wyścigami konnymi znają to imię i nazwisko. Obecnie jest to jeden z najlepszych koni wyścigowych świata. Jego właściciele zbijają majątek nie tylko na wygranych wyścigach. Za zapłodnienie klaczy przez Pharoah pobierają aż 200 tysięcy złotych. Co roku z tej działalności zarabiają blisko 30 milionów dolarów.

Na kartach historii zapisał się koń imieniem Eclipse. Przyszedł on na świat 1 kwietnia 1764 roku podczas zaćmienia słońca. Do swoich pierwszych zawodów przystąpił 3 maja 1769 roku. Tego dnia zapoczątkował serię 18 wygranych z rzędu. Na tej ilości musiał poprzestać i zakończyć karierę. Właściciele innych koni nie chcieli startować w zawodach, w których miał brać udział Eclipse. Na emeryturze zajął się on reprodukcją.

Ciekawostki o słoniach

Słonie są największymi zwierzętami mieszkających na lądzie. Już od samych narodził małe słoniątko waży aż 120 kg. Zamieszkują one Azję i Afrykę. Choć są duże i wydawać by się mogło leniwe, codziennie przemierzają znaczne odległości, aby znaleźć pokarm i wodę.

W ciepłe dni ludzie używają wachlarzy by schodzić swe ciało. Słonie używają do tego swoich dużych uszu, które osiągają nawet 1,5 metra długości. Dzięki wachlowaniu uszami obniżają temperaturę ciała o kilka stopni.

Ciekawostki o lwach

Dość często te zwierzęta są nazywane królami dżungli. To określenie jest raczej błędne. Lwy preferują otwarte przestrzenie, w kierunku gęstego lasu wybierają się rzadko.

Podczas okresu godowego lwy są w stanie kopulować nawet 40 razy jednego dnia.

Jego ryk można usłyszeć nawet z odległości 8 km.

Ciekawostki o fokach

Sprawiają wrażenie niewinnych zwierząt. Jednak pozory mylą, w rzeczywistości foki są bezwzględnymi drapieżnikami. Swoje życie toczą zarówno na lądzie, jak i we wodzie. Na powierzchni ziemi poruszają się niezdarnie, jednak gdy wskakują do wody przechodzą transformację. Są doskonałymi pływakami.

Działalność człowieka źle wpływają na żywot tych zwierząt. Często docierają do nich zanieczyszczenia, takie jak puste reklamówki. Bywają one mylone z jedzeniem. Ich spożycie ma negatywny skutek.

Ciekawostki o jeżach

Jeża każdy widział i wie jak wygląda. Jego cechą charakterystyczną są kolce. Dorosły osobnik ma ich około pięć tysięcy. Kolce mają długość 3 cm. Jak się można domyślać chronią one niewinnego jeża przed drapieżnikami. W chwili gdy wyczuwa zagrożenia, zwija się w malutką kulkę. Ciekawostką jest fakt, iż dawniej igły tych zwierząt wykorzystywano do zszycia skóry u ludzi.

Koala ciekawostki

Bywają nazywane misiami, choć nimi nie są. Koala są symbolem Australii i na wolności żyją tylko na tym kontynencie. Należą do powolnych zwierząt, jednak są doskonałymi wspinaczami. Większą część życia spędzają na górnych partiach drzew. Na ziemi pojawiają się, aby zmienić drzewo. Choć i tego starają się unikać poprzez wykonywanie dalekich skoków.

Ssaki ciekawostki

1. Wszystkie pandy świata są własnością Chin. W rzeczywistości te znajdujące się poza tym krajem, znajdują się tylko na wypożyczeniu. Na wolności żyją jedynie w prowincji Syczuan. Gansu i Shaanxi.

2. Świat o istnieniu pand dowiedział się dopiero w 1869 roku. Wszystko za sprawą francuskiego misjonarza, który w podzięce za swoją działalność otrzymał skórę tego zwierzęcia.

3. Jak myślisz, jakie jest najniebezpieczniejsze zwierzę świata? Lew? Krokodyl? A może rekin? Wcale nie! Każdego roku hipopotamy zabijają około 2900 osób. Agresywna reakcja tych roślinożernych osobników związana jest z wtargnięciem na ich terytorium.

Ssaki ciekawostki - obecnie najszybszym koniem wyścigowym jest American Pharoah

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa