Płetwal błękitny ciekawostki - największe zwierzę na świecie

Płetwal błękitny ciekawostki - największe zwierzę na świecie

Płetwal błękitny ciekawostki

Płetwal błękitny ciekawostki - poznaj nieznane informacje o największym zwierzęciu żyjącym na Ziemi. Dowiedz się jak długie jest ciało płetwala błękitnego, a także jak duże jest jego serce i penis.

Największe zwierzę na świecie

Płetwal błękitny to największe zwierze, jakie kiedykolwiek mieszkało na Ziemi. Rozmiary tego ssaka przewyższają nawet największe dinozaury. Największe osobniki rosną nawet do 30 metrów długości i ważą około 190 ton. Według naukowców osiągnięcie tak niebotycznych rozmiarów było możliwe dzięki nieważności środowiska, w którym żyją. Największy znany osobnik miał 33,58 metra. Jego ciało zostało wyrzucone na brzeg Grytviken w 1912 roku.

Penis płetwala błękitnego

Spośród wszystkich istot żywych na Ziemi to właśnie płetwale błękitne posiadają największe penisy. W stanie erekcji osiąga on długość około 2,4 metra. Niestety dokładny pomiar jest trudny do dokonania, ponieważ pełna erekcja następuje podczas kopulacji. Jądra tego zwierzęcia są w stanie pomieścić około 15 litrów spermy. Każde z nich waży 50 kg.

Płetwal błękitny serce

Nie tylko penis u płetwala osiąga niebotyczne rozmiary. Kolejnym ogromnym narządem jest serce. Waży ono około 600 kg i bije 9 razy na minutę. Uderzenie można wykryć z odległości 3 km.

Co jedzą płetwale?

Wydawać by się mogło, że taki olbrzym potrafi zjeść nawet rekina. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Głównym składnikiem jego diety jest plankton. Każdego dnia konsumuje około 4 ton krylu. Gdy znajduje się w okolicach Oceanu Arktycznego spożywa trzy gatunki raków. Od czasu do czasu delektuje się rybami. Z reguły swój pokarm chwyta nurkując.

Występowanie

Zamieszkują wszystkie oceany. Przebywają głównie na otwartych wodach, rzadziej pojawiają się u wybrzeży.

Ciekawostki o płetwalu błękitnym

1. Ciąża trwa od 340 do 366 dni. Samica rodzi co 2-3 lata i wydaje na świat jedno młode. Okres godowy u płetwali błękitnych wypada zimą. Poród obywa się w strefie równikowej, ponieważ noworodek ma słabo wykształconą warstwę tłuszczową (uniemożliwia ona przeżycie w wodach Arktyki lub Antarktydy). Młode mają 7 m długości i ważą około 2,5 tony. Przez pierwsze 7 miesięcy odżywiają się mlekiem matki. Każdego dnia wypija go ponad 600 litrów. Po tym okresie fiszbiny u młodych są na tyle rozwinięte, iż są w stanie same chwytać pokarm. Podczas karmienia samica traci około 25% masy ciała.

2. Największym zagrożeniem dla płetwala błękitnego jest człowiek. Ssaki te stały się celem wielorybników, aby pozyskać tran oraz fiszbiny. Zostały objęte ścisłą ochroną w 1966 roku. Wówczas gatunek ten był bliski wytępienia. Aktualnie populacja płetwala błękitnego powoli wzrasta.

Naturalnym wrogiem dla płetwala błękitnego jest orka oceaniczna.

3. Naturalnym wrogiem numer jeden płetwala jest orka oceaniczna.

4. Płetwale należą do ssaków wodnych zwanych waleniami.

5. Nie posiadają skrzeli. Gdy chcą zaczerpnąć świeżego powietrza są zmuszone do wynurzenia się na powierzchnię. Podczas wypuszczania zużytego powietrza tworzy się efektowna fontanna.

6. Wyróżniane są cztery podgatunki płetwala błękitnego.

7. Zwierze to po raz pierwszy zostało opisane przez szkockiego lekarza Roberta Sibbalda w 1697 roku.

8. Na skutek prowadzonych w XX wieku masowych polowań na płetwale błękitne, populacja tych ssaków krytycznie się zmniejszyła.

9. To nie tylko największe zwierzę na Ziemi, ale także najgłośniejsze. Płetwal błękitny jest w stanie wydać dźwięk o natężeniu 190 decybeli. Taki odgłos jest słyszalny dla innych osobników z odległości do nawet 900 km.

10. Dojrzałość płciową uzyskują po osiągnięciu 20 metrów długości.

11. Przez pierwszy rok od narodzin młode przybierają na wadze około 90 kg każdego dnia.

12. Język dorosłego osobnika waży około 2700 kg. W swoich ogromnych ustach jest w stanie zmieścić aż 90 ton pożywienia.

13. Jego warstwa tłuszczowa wynosi 0,5 metra grubości. Sam tłuszcz stanowi około 50 ton masy ciała.

14. W porównaniu do samców, samice są zazwyczaj większe.

15. Często nurkują na głębokość około 500 metrów i pozostają na niej nawet do dwóch godzin.

16. Posiadają około 320 fiszbinów. Mają one 100 cm długości i 55 cm szerokości.

17. Szkielet młodego płetwala można podziwiać w Muzeum Przyrodniczym we Wrocławiu. Okaz ten ma 14,6 m długości.

18. Choć jest to największe zwierzę żyjące na naszej planecie, to nie jest najdłuższym. Ciało Lineus longissimus osiąga długość nawet 55 m.

19. W porównaniu do innych części ciała płetwala posiada on mikroskopijny mózg o wadze 7 kg. To zaledwie 0,0004% masy całkowitej.

20. Żyją około 80 lat.

21. Zasypiają w pozycji pionowej.

22. Ciało dorosłego osobnika jest dłuższe od boiska koszykówki.

23. Jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne wynosi 1,5 mln kalorii. W porównaniu średnie roczne zapotrzebowanie kaloryczne dla dorosłego mężczyzny wynosi 912500 kalorii.

24. Serce płetwala błękitnego jest wielkości samochodu.

25. Potrafią rozpędzić się do 50km/h.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa