Mrówki - tego o nich nie wiedziałeś

Mrówki - tego o nich nie wiedziałeś

Ciekawostki o mrówkach

Mrówki ciekawostki - na pierwszy rzut oka są małe i niepozorne. Gdy im się bliżej przyjrzeć, zaczynają inspirować naukowców z całego świata. Dowiedz sie co jak długo żyją i co jedzą mrówki. Poznaj ciekawostki o mrówkach, których mogłeś nie znać.

Występowanie

Mrówki występują praktycznie wszędzie. Można je znaleźć pod każdą szerokością geograficzną

Dobrze zorganizowane owady

Kolonie mrówek są dobrze zorganizowane i posiadają wyraźne określone obowiązki. Robotnice zajmują się budowanie gniazda, bronieniem swojego terytorium, zbieraniem pokarmu, a także opieką nad potomstwem. Głównym zadaniem samca jest zaplemnienie królowej. Po spełnieniu swojej roli umierają. Najważniejsza w mrowisku jest królowa. To ona zajmuje się składaniem jaj i dba o właściwe funkcjonowanie kolonii. Mrowisko nigdy nie zasypia, praca trwa tam praktycznie bez przerwy.

Czy mrówki odpoczywają?

Nie bez powodu mówi się, że ktoś jest pracowity jak mrówka. Mrowisko praktycznie nigdy nie zasypia. Mrówki cały czas coś niosą, ciągną, albo popychają. Naukowcy amerykańskiego Uniwersytety Południowej Florydy w St. Petersburg zadali sobie pytanie "jak długo śpią mrówki?". W tym celu zbudowali laboratoryjne mrowisko. Badanymi osobnikami były mrówki ogniste. Udało im się ustalić, jak długo żyją i odpoczywają. Najbardziej strudzone pracą robotnice zasypia około 250 razy na dobę. W sumie to dość często. Jednak ich sen trwa nieco ponad minutę. W ciągu dnia śpią niecałe 3 godziny. Żyją one pół roku. Królowa prowadzi znacznie lepsze życie. Jej drzemka trwa nawet 6 minut. Odbywa ją około 90 razy dziennie. Naukowcy ustalili, że może ona śnić. Żyje maksymalnie do 6 lat. Należy pamiętać, że długość życia tych owadów zależy od gatunku.

Jak długo żyją mrówki?

Robotnice mogą żyć od 40 dni, do nawet 3 lat. Znacznie dłużej żyje królowa od kilku do nawet 30 lat. Długość życia tych owadów uzależniona jest od środowiska, w którym przebywa oraz gatunku.

Najgroźniejsze mrówki na świecie

Najgroźniejszymi mrówkami świata są te z gatunku paraponera clavata. Zamieszkują one Amerykę Południową, głównie neotropikalne tereny - Nikaraguę, Brazylię, Kolumbię, Peru, Kostarykę, Paragwaj, Ekwador, Honduras i Boliwię. Zdecydowanie odróżniają się od "zwykłych" mrówek. Osiągają one długość od 18 do 25 mm długości. Użądlenie tego owada wywołuje ból porównywalny do postrzału. Ustępuje dopiero po 24 godzinach. W skali bólu Schmidta został sklasyfikowany, jako największy. Mrówi z tego gatunku są bohaterami kanadyjskiego filmu "Lot grozy".

Co jedzą mrówki?

W zależności od gatunku istnieją mrówki roślinożerne i wszystkożerne. Ich pokarm może być pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego.
Choć jest mała, odwala kawał wielkiej roboty - mrówki ciekawostki

Mrówki ciekawostki

Gdzie znajduje się największe mrowiski na świecie? Jak się ze sobą komunikują? W jakich krajach mrówki są traktowane jako przysmak? Wszystko o mrówkach czego mogłeś nie wiedzieć.

1. Łączna waga wszystkich żyjących mrówek na Ziemi, jest większa od masy całkowitej wszystkich ludzi.

2. Mrówki po upadku ze znacznej wysokości nie odnoszą zbyt dużych obrażeń. Związane jest to z ich niewielką masą.

3. Największe mrowisko na świecie rozciąga się na 6 tysięcy km szerokości. Rozciąga się od północnej części Włoch, biegnie przez południe Francji, aż do atlantyckich wybrzeży Hiszpanii. Zamieszkują je mrówki argentyńskie sprowadzone do Europy około 90 lat temu. Ich długość wynosi od 2 do 3 mm. Ta "superkolonia" została odkryta w wyniku badań przeprowadzonych przez szwajcarskich, francuskich i duńskich naukowców.

4. Choć może się to wydawać niemożliwe, w wielu częściach świata mrówki stanowią prawdziwy przysmak dla człowieka. Jedną z podstaw meksykańskiego escamoles są poczwarki. W Indiach przyrządza się z nich owadzi kawior sprzedawany nawet za 40 dolarów za pół kilograma. W Azji bywają one używane jako przyprawa z curry. Indiańskie plemiona zamieszkujące Ekwador i Wenezuelę zjadają mrówki żywcem.

5. Jak do tej pory odkryto około 12 tysięcy gatunków mrówek. W naszym kraju występują 103 z nich.

6. Niektóre gatunki mrówek są w stanie przeżyć pod wodą 24 godziny. Proces oddychania odbywa się poprzez małe otwory na ciele.

7. Mają bardzo słaby wzrok. Komunikacja odbywa się poprzez czułki.

8. Zaraz po człowieku największym zagrożeniem dla kolonii mrówek są mrówki z innej kolonii. Dwie inne kolonie traktują się jak wrogowie. Walka odbywa się poprzez użycie żuwaczek, w celu przytrzymania nóg i czułek ofiary.

9. Gdy królowa zabije inną królową, przejmuje jej mrowisko.

10. Jak udało ustalić się naukowcom, mrówki istnieją na Ziemi od 130 milionów lat.

11. Mrówki nie zapadają w sen zimowy.

12. Komunikacja między tymi owadami odbywa się poprzez użycie feromonów. W ten sposób potrafią poinformować o nadchodzącym zagrożeniu oraz gdzie znajduje się pożywienie.

13. Choć ważą niewiele - około 500 mg - są w stanie unieść ciężar ważący 20 razy więcej od ich masy ciała.

14. Nie tylko człowiek zajmuje się hodowanie. Mrówki zajmują się hodowlą mszycy.

15. Gatunek mrówek Camponotus saundersi jest jak bomba. W ich odwłokach znajduje się jad. Gdy pojawia się zagrożenie, eksplodują powodując paraliż potencjalnego wroga.

16. Spośród wszystkich owadów, to właśnie mrówki posiadają największy mózg.

17. Największa odnotowana robotnica mierzyła 3 cm, zaś królowa 6 cm.

18. Posiadają dwa żołądki. W pierwszym gromadzą pokarm dla siebie, zaś w drugim pokarm dla innych mrówek.

19. Jedna kolonia musi posiadać co najmniej jedną królową. Zdarza się, że występuje ich więcej.

20. Owady te przemieszczają się z prędkością 1 cm na sekundę. Szybsze gatunku są w stanie pokonać nawet 4 cm na sekundę.

21. Zdecydowana większość jest koloru czarnego lub czerwonego. Zdarzają się osobniki z zieloną, brązową, pomarańczową, a nawet niebieską barwą.

22. W sytuacji zagrożenia, są w stanie przemieścić całą swoją kolonię przez wodę.

23. Istnieje gatunek mrówek produkujący kwas mrówkowy. W smaku przypomina cytrynę.

24. Naukowcy odkryli około 300 gatunków pająków, które na pierwszy rzut oka swoim wyglądem przypominają mrówki.

25. Kolonia liczy od kilkudziesięciu do nawet kilku milionów mrówek.

Jak dotąd sklasyfikowano około 12 tysięcy gatunków tych owadów. Naukowcy szacują, że może być ich nawet 20 tysięcy. Te ciekawostki o mrówkach potrafią zaskoczyć.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa